(VIDEO) RUSKI "SUHOJI" ZA IRANSKE DRONOVE, TRAMPA NA GRANICI - NATO I AMERI SU SE OVOG PLAŠILI, ŠTA SADA?! Zašto ovo Moskva radi, ovo je do sada bilo...
Podeli vest
Rusija i Iran, navodno, spremaju veliku trampu borbenih letelica, posle koje će Teheran, prvi put u poslednjih nekoliko decenija, dobiti nove borbene avione, dok će Rusi za akcije u Ukrajini na raspolaganju imati dronove već isprobane u napadima na baze Centralne obaveštajne agencije na Bliskom istoku
Iranska vojska uvežbava ruske oficire za upotrebu dronova, tvrde zvaničnici Pentagona, svega nekoliko dana pošto je na satelitskim snimcima jedne ruske vazduhoplovne baze identifikovano 18 borbenih aviona Su-35, navodno spremnih za isporuku vlastima u Teheranu.
Stručnjaci tvrde da nijedna zemlja ne može da se poredi sa Iranom kad je reč o nevidljivim dronovima. Iranski dron „šahid 161" je napravljen, kako kažu u Teheranu, po stelt tehnologiji
24.07.2022
21:49
Svet gleda i ne veruje
Vest o mogućoj isporuci iranskih dronova Rusiji objavio je savetnik za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džejk Saliven, navodeći da su neke od letelica, moguće, već u rukama ruskih oružanih snaga.
- Naše informacije navode na zaključak da iranska vlada sprema isporuku nekoliko stotina (dronova), uključujući i verzije sposobne da nose oružje - rekao je Saliven novinarima.
Saliven je u prvi plan svetske politike izbio kao tvorac nove američke informativne strategije, pokrenute posle iznenađujuće brzog pada Kabula i tada već izvesnog početka rata u Ukrajini. "Salivenova doktrina", kako je ova operacija nazvana, bila je praćena objavljivanjem sirovih podataka u količini koja je bila bez presedana u istoriji obaveštajnih službi.
Prema američkoj verziji, obuka ruskih vojnika počela je još početkom jula, dok su ruski eksperti u najmanje dva navrata posetili novootvorenu, tajnu bazu bespilotnih letelica u okolini Teherana.
Iranski zvaničnici su u nekoliko navrata demantovali ove informacije, navodeći da nemaju nameru da pomažu bilo kojoj strani u ukrajinskom konfliktu, ali su ranije potvrdili da su jedinice zadužene za upravljanje dronovima dve vojske, tokom prethodnih godina, razmenile nekoliko poseta.
Pre upiranja prstom u Teheran, Amerikanci su tvrdili da je ruski predsednik Vladimir Putin zatražio isporuku dronova od Redžepa Tajipa Erdogana, što je proizvođač "bajraktara", slično kao i Iranci, demantovao.
Suštinski, američki obaveštajci tvrde da su Rusija i Iran još prošle godine definisali detalje ugovora o vojnoj saradnji, kojim bi vlasti u Teheranu dobila "suhoje", "migove 29 SMT", te gomilu oklopnih vozila i protivvazdušne sisteme S-400.
Lavina spekulacija o prodaji "suhoja" Iranu pokrenuta je još krajem prošle godine, kada su u iranskoj vazduhoplovnoj bazi snimljeni Su-30 i ruski transportni avion. Američki vojni zvaničnici su ovaj događaj opisali kao uvod u transfer oružja, navodeći, takođe, da su od aprila najmanje 42 aviona iranske Revolucionarne garde sletela na ruske aerodrome.
Razmena dronova za avione, iako nepotvrđena i malo verovatna, deluje kao razuman put za modernizaciju iranskog ratnog vazduhoplovstva, posebno posle serije udesa borbenih aviona tokom leta. Od kraja juna, Iranci su u udesima izgubili Su-22 i prastari F-14 "tomket", koji je nabavljen još u vreme vladavine šaha Reze Pahlavija.
Isporuka "suhoja" Iranu pod velikim je znakom pitanja i zbog odredaba navedenih u rezoluciji 2231 Saveta bezbednosti UN iz 2015. godine, kojom se bilo kakav transfer oružja Iranu ograničava do 2025. godine, ili dok se ne postigne dogovor o iranskom nuklearnom programu.
U komplikovanu igru oko trampe aviona za dronove uključio se i izraelski Mosad, navodeći da su Rusi vlastima u Teheranu omogućili pristup gomili satelitskih snimaka tajnih lokacija širom Izraela.
Optužbe iz Tel Aviva usledile su svega nekoliko dana pošto su Rusi sa Bajkonura lansirali raketu-nosač na kojoj je bio iranski satelit "Hajam", što je odmah dovelo do medijske panike u Vašingtonu i Tel Avivu, zbog navodne nove mogućnosti dve države da špijuniraju pokrete trupa od Ukrajine do Zapadne obale i Pojasa Gaze.
Iranski program bespilotnih letelica, od Erbila do Tel Aviva
Program razvoja bespilotnih letelica u Iranu počeo je još sredinom osamdesetih godina prošlog veka, ali je vetar u leđa dobio početkom 2012. godine, odnosno nekoliko meseci pošto se američki RQ-170 "sentinel" srušio na severoistoku te države.
Iranci su, tada, tvrdili da je američki dron oboren tako što su hakeri preuzeli kontrolu nad letelicom i bezbedno je spustili. Prethodno, Vašington je, posle priličnog oklevanja, potvrdio da je dron oboren.
Administracija predsednika Baraka Obame zatražila je od Irana da vrati letelicu, što se nije dogodilo, ali su stručnjaci u Teheranu, posle izvesnog vremena, uspeli da naprave prilično verne kopije.
Jedan od dronova iz iranskog programa upotrebljen je u nikada do kraja razjašnjenom napadu na "tajnu bazu Centralne obaveštajne agencije" u Erbilu. Napad iranskih dronova izazvao je priličnu dozu panike među Amerikancima pre svega zbog novootkrivene sposobnosti planera u Teheranu da identifikuju metu u složenom okruženju, predaju celokupnu tehnologiju savezničkim milicijama u Iraku, te pogode cilj skriven unutar prilično velikog kompleksa.
Slične dronove koristili su iranski "proksiji" u napadima na mete u Saudijskoj Arabiji, a Izraelci tvrde da je Hamas u nedavnoj seriji pokušaja da napadne ciljeve u Izraelu koristio upravo dronove proizvedene u Iranu.
Ipak, napad na bazu CIA u Erbilu najviše je zabrinuo američke analitičare, pre svega jer je usledio posle nekoliko upozorenja šefa američke centralne komande Keneta Mekenzija na rastuću opasnost od napada dronovima u tom regionu. Mekenzi je, pred Kongresom, u dva navrata upozoravao na takve opasnosti, u martu 2020. godine i u februaru 2021. godine.
Pre ovog napada, Amerikanci su u Irak poslali nekoliko baterija protivvazdušnih projektila "patriot", sistem "si-ram", te dve baterija izraelskih projektila "ajron doum".
Posle napada, američki istražitelji su analizirali ostatke drona i naveli da je nosio projektil sličan onome koji koriste proiranske milicije u Iraku, te da je sama letelica, najverovatnije, proizvedena u Iranu. Pretpostavlja se da se radi o dronu "ababil" ili "kasef", odnosno "kasef" kako tu letelicu zovu pripadnici Hamasa.
Letelica, na čijem se kljunu nalaze bojeva glava i sistem za upravljanje, dužine je dva metra i lansira se katapultom. Osim ovih, Iran je razvio i čitavu seriju drugih dronova.
Amerikanci su uspeli da otkriju poslednjih desetak kilometara leta ovog drona, ali ne i odakle je lansiran. Prema nezvaničnim izvorima, Iranci su pogodili centar iz kojeg se navode izviđački avioni. CIA koristi takve, daljinski vođene avione, za prikupljanje informacija o proiranskim milicijama i jedinicama Islamske države na nekoliko lokacija u Iraku.
Ukoliko su te informacije zaista tačne, iranski napad bio je retka akcija u kojoj su dronovi korišćeni za napad na druge bespilotne letelice. Sličan dron oboren je u izraelskom vazdušnom prostoru sredinom maja, ali vlasti u Tel Avivu nisu mogle sa sigurnošću da odrede da li je doleteo iz Sirije ili Iraka.
Zapadni izvori tvrde da Iran proizvodi 48 različitih modela bespilotnih letelica.
Tajna baza kod Teherana
Iranske vlasti obznanile su, krajem maja, postojanje podzemne baze za bespilotne letelice do koje su novinari stigli helikopterima i uvedeni su tek pošto su im preko očiju stavljeni povezi.
Prikazani su dronovi "ababil 5" naoružani iranskim kopijama projektila "helfajer",
- Nema dileme da je iranska vojska najmoćnija u regionu. Nenadmašni smo u modernizaciji dronova - rekao je komandant iranske vojske, general Abdolrahim Mosavi.
Podzemni kompleks, sudeći prema snimcima, sastoji se od nekoliko stotina metara tunela u kojima se nalaze destine različitih tipova dronova proizvedenih u Iranu.
Dan pošto se pojavio snimak nove iranske baze, premijer Izraela Naftali Benet upozorio je da napadi Teherana i njegovih saveznika "neće proći nekažnjeno".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Svetozar Vojnović
pre 2 godine
Američka propaganda. Najbljutavija, u duhu Džejmi Šeja. Rusi nikada nikome ne daju svoje avione, već eksportnu verziju, koja je uvek slabijih karakteristika od "domaće" verzije za Rusku vojsku. Tako da od te famozne trampe nema ništa. Ali za anglosaksonce, germane i romane je to "sveto pismo", jer većina njih ne razmišlja svojom glavom, kritički, već su vođeni mržnjom prema Rusima, kojima su "kljukani" od malih nogu.
Iran i Rusija u trgovinskim transakcijama koriste samo nacionalne valute, a ne više dolare, u skladu sa bilateralnim sporazumima u finansijskom sektoru, izjavio je guverner iranske centralne banke Mohamed Reza Farzin.
Majkrosoft tvrdi da je otkrio kako iranski hakeri pokušavaju da se ubace na sajtove vezane za izbore u SAD, kao deo napora stranih zemalja, pre svega Rusije i Kine, da utiču na izborbni proces u SAD.
Stručnjaci tvrde da nijedna zemlja ne može da se poredi sa Iranom kad je reč o nevidljivim dronovima. Iranski dron „šahid 161" je napravljen, kako kažu u Teheranu, po stelt tehnologiji
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Predsednik Aleksandar Vučić otvara novih 30 kilometara velelepnog autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje, tom prilikom se dotakao reči člana predsedništva Srpske napredne stranke (SNS) Vladimira Đukanovića o tome da su deca "vlasništvo države", on je rekao da pretpostavlja da je Đukanović napravio veliku grešku i rekao da ko se bori taj i greši.
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da je priča Zdravka Ponoša o prelaznoj vladi "šuplja" i da opozicija "neće doći na vlast bez izbora dok je živ".
Grupica prosvetnih radnika u Čačku propisno se obrukala pošto je na skupu koji je navodno posvećen stradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu puštala muziku kao na žurci!
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Prodaja pirotehnike osobama mlađim od 18 godina je strogo zabranjena, a kazne za narušavanje javnog reda korišćenjem pirotehničkih sredstava dostižu i do 100.000 dinara, upozorava Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.
Veseli Deda Mraz u Beloj Palanci zaštitni je znak ove varošice. Zovu ga Disko a njegova želja je da prestanu svi ratovi na svetu! Disko sa sobom svuda nosi zastavu Srbije!
Kažu da se prava ljubav jednom desi i da za nju granice ne postoje. Upravo sve te granice sa lakoćom je prešao Turčin Junus Emre Dogan (24) iz Alanje, koji je krenuo za svojom devojkom Milenom iz Beograda.
Nikola Stanković Pivce (27) koji je ubijen juče u Kaluđerici na pragu porodične kuće i to pred devojkom T.D. (25) koja je ranjena, optužen je u februaru ove godine za pucnjavu u noćnom klubu "Stefan Braun" u centru Beograda koja se dogodila 15. marta 2022. godine.
Porodica iz Novog Pazara, čiji članovi imaju od 7 do 47 godina, uhapšena je u Nemačkoj zbog sumnje da su opljačkali parfimeriju u centru Štutgarta, u poznatoj trgovačkoj ulici Kenigštrase.
Na putu Kosjerić - Valjevo, u mestu Brajkovići, došlo je do saobraćajne nesreće u kojoj je automobil marke "Opel", beogradskih registarskih oznaka, sa kolovoza sleteo tik uz korito reke.
Jutros oko 01.00 policiji je prijavljen napad na dostavljača hrane u Kaluđerici. Mladića, koji je strani državljanin su, prema nezvaničnim informacijama, presrela nepoznata lica i fizički napala.
Na internom odeljenju Kantonalne bolnice Zenica jutros je 67-godišnji pacijent H.F. zadobio teške telesne povrede nakon pada sa drugog sprata, nakon čega je preminuo.
Predsednik KK Crvena zvezda Željko Drčelić oglasio se nakon okončana polusezone u Evroligi, poručio da su crveno-beli zadovoljni i pružio podršku igračima i treneru Janisu Sferopulosu, za koga kaže da je često neopravdano na meti kritika.
Svake godine ista priča, kada Nikola Jokić preuzme pol poziciju u trci za MVP titulu kreće hajka na njega: ne zna da igra odbrani, igra samo za poene, ugojio se...
Za mnoge ljude prvi deo jutra je posezanje za kutijom maramica. Zašto se mnogi od nas bude sa začepljenim nosom, čak i kada nismo bolesni? Postoji nekoliko objašnjenja za rinitis, a neka od njih će vas iznenaditi.
Poznata glumica Sara Džesika Parker vešto uspeva da se sakrije od znatiželjnih pogleda i fanova. Umotana u udobnu kapu i zimsku jaknu, uhvaćena je u božićnoj kupovini u Vest Vilidžu u Njujorku.
Google planira da od februara naredne godine uvede značajne promene u načinu na koji se korisnici prate na internetu, uvodeći tehnologiju koja će zameniti dosadašnje "kolačiće trećih strana".
Ni ove subote emisija "Zvezde Granda" nije prošla bez drame, a razlog za novi sukob bio je nastup Branislave Isaković (21) iz Novog Sada, koja je svojim glasom uspela da zaintrigira žiri i izazove pravi haos.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.