DA RAT SADA STANE, UKRAJINA BI VRAĆALA DUGOVE DO 2077. GODINE!? Finansijski pakao kreće
Podeli vest
Budžetski deficit Ukrajine od marta ove godine u proseku iznosi pet milijardi dolara mesečno
Kreditni dug se rapidno uvećava a pomoć koja stiže je nedovoljna, piše "Politika". Ukrajinski deficit budžeta je veliki i u opasnoj zoni. Analize stanja to govore. Upozorenja su sve glasnija i stižu sa svih strana. Pomoć zapadnih država Ukrajini od februara ove godine iznosi 18 milijardi dolara i nije dovoljna da se pokrije mesečni deficit od pet milijardi dolara, izjavio je ministar finansija Ukrajine Sergej Marčenko, na međunarodnoj konferenciji u Minhenu.
"Već nekoliko dana među nama se rasplamsavaju strasti i vode se sporovi oko neočekivanog uspeha ukrajinske kontraofanzive u rejonu Harkova, usled čega su naše jedinice napustile većinu okupiranih teritorija u ovom regionu: šta je bilo, ko je kriv i šta da se radi", pita se novinar Petr Akopov u tekstu koji objavljuje agencija RIA
13.09.2022
20:35
Ministar je istakao da će, prema ocenama Svetske banke, u narednih 18-36 meseci Ukrajini za pripreme za zimu, žetvu, remont puteva, socijalne izdatke biti potrebno 105 milijardi dolara. Ovih 105 milijardi je tri puta više od prihoda budžeta u 2021. godini. I to još u granicama od pre početka sukoba.
Ukrajina nema novca da isplati svoj javni dug i pod određenim okolnostima postoji rizik da se pretvori u zauvek dužnu zemlju, rekao je Džefri Taker, saradnik Fondacije za ekonomsko obrazovanje, mnogo pre “sudara” sa Rusijom.
Prema zvaničnim ukrajinskim podacima, budžetski deficit zemlje od marta ove godine u proseku iznosi pet milijardi dolara mesečno.
Oleg Ustenko, savetnik predsednika Ukrajine za ekonomska pitanja, ranije je rekao da bi do kraja godine budžetski deficit mogao da dostigne 50 milijardi dolara u okviru programa makrofinansijske pomoći EU.
Ukrajinski predsednik izjavio je da će budžet za sledeću godinu biti ratni i da će za odbranu biti izdvojeno 27,4 milijardi dolara.
Zelenski je u obraćanju rekao da će socijalne obaveze, poput isplate penzija, biti potpuno pokrivene, i dodao da će se troškovi koji nisu esencijalni morati da se umanje koliko je moguće.
- Jasno je da će ovo biti budžet zemlje koja je u ratu. Najviše će sledeće godine ići na sektor bezbednosti i odbrane. To će biti prioritet - naglasio je Zelenski.
Ukrajini je potrebno 750 milijardi dolara za trofazni plan rekonstrukcije nakon ruske invazije, izjavio je nedavno ukrajinski premijer Denis Šmihal na međunarodnoj Konferenciji za obnovu Ukrajine u Švajcarskoj.
Ukrajinski premijer je rekao da bi glavni izvor finansiranja tog plana bila sredstva zaplenjena od ruskih oligarha.
Evropska investiciona banka (EIB), kreditni ogranak Evropske unije, predložila je da finansijska struktura koja je pre korišćena za pomoć tokom pandemije, bude model za finansiranje obnove Ukrajine u iznosu do 100 milijardi evra. Evropska unija planira da dodeli 500 milijardi evra finansijske pomoći Ukrajini kako bi joj pomogla da oživi ekonomiju. Evropska komisija traži opcije finansiranja, kao što su grantovi i zajmovi, preneo je "TAS". Sve u svemu, Ukrajina je izgubila finansijsku nezavisnost jer ne može da ispuni svoje obaveze prema građanima bez pomoći Zapada, mnogi to tvrde. Prikupljeni porezi čine samo 40 odsto budžeta zemlje, a od toga više od 60 odsto odlazi na vojsku.
U nedavnom intervjuu za "RBK Ukrajina", ukrajinski ministar finansija Sergej Marčenko rekao je da će budžet za narednu godinu biti „izuzetno neizvestan" zbog „ratnih uslova".
Kijev navodi da mu je potrebno pet milijardi dolara mesečno i to očekuje kao pomoć zapadnih sponzora. Međutim, biće tu još potrebno dodatnih četiri milijarde dolara mesečno u naredna tri meseca da bi se pokrili troškovi hitnog smeštaja i popravke stanova za milione ljudi, kao i da se finansiraju osnovni minimalni prihodi za one koji su ostali bez posla.
Prekomorski kreditori Ukrajine podržali su zahtev Kijeva za dvogodišnje zamrzavanje isplate gotovo 20 milijardi dolara u obveznicama što će omogućiti da Ukrajina izbegne opasnu neredovnost u otplatama dugova.
Skoro sedam meseci od početka rata u Ukrajini, bez nagoveštaja da će mirovni sporazum ili prekid vatre biti uskoro postignuti, poverioci 75 posto nerešenog, aktivnog dugovanja Ukrajine, morali su da pristanu na zahtev Kijeva da se odlože isplate.
Rešenje su podržale i vlade najvećih zapadnih zemalja kao i najizloženiji investicioni fondovi
Kako bi se izbegao tehnički bankrot, Ukrajina je poveriocima ponudila dodatne kamate na zamrznuta sredstva. Kako će se sve na kraju završiti, ne usuđuje se niko da prognozira.
Od početka sukoba Ukrajina od zapadnih zemalja dobija vojnu pomoć vrednu desetine milijardi dolara, a tako će se i nastaviti. Čelnici grupe G7 su objavili kako će nastaviti da šalju pomoć “dokle god to bude potrebno”.
Najveći pojedinačni iznos do sada je 40 milijardi dolara, koje je Amerika namenila Ukrajini u sklopu “Zakona o zajmu i najmu” koji je do sada bio aktiviran samo za vreme Drugog svetskog rata, kad su SAD u više od 30 savezničkih zemalja poslale oružje i vojnu opremu u ukupnoj vrednosti od tadašnjih 50 milijardi dolara.
Iako se naširoko misli da će ta američka pomoć Ukrajini biti besplatna, to naravno nije slučaj, kao što ni ta pomoć iz Drugog svetskog rata nije bila besplatna. Da rat stane danas, i da Ukrajina dobije iste uslove o počeku i roku isplate, poslednju ratu Kijev će otplatiti tek 2077. godine. A to je po svim današnjim merilima daleka i neizvesna budućnost.
Nesposobnost Ukrajine da samostalno proizvodi oružje niti da efikasno koristi zapadno naoružanje znači da bi Kijev trebalo da se aktivno uključi u mirovne pregovore sa Rusijom, smatra Harison Kas, analitičar magazina The National Interest.
Ukrajinska vlada može pasti u bilo kojem trenutku, a Kijev bi mogao da se preda čak i na prvi „nalet vetra“, izjavio je u intervjuu za RIA Novosti Džon Šipton, australijski aktivista i otac osnivača Vikiliksa, Džulijana Asanža.
Kijevski režim je veoma nervozan zbog situacije na bojnom polju koja ne ide u njegovu korist, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
31.10.2024
15:50
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
seljak veljko
pre 2 godine
Pogresno misljenje uvek kao i sada,o Ukrainskom dugu.Ukoliko Rusija izgubi rat u Ukraini,a po svemu sudeci hoce.U tom slucaju Rusija ce u vidu ratne ostete placat Zapadu ceo Ukrainski dug.
"Već nekoliko dana među nama se rasplamsavaju strasti i vode se sporovi oko neočekivanog uspeha ukrajinske kontraofanzive u rejonu Harkova, usled čega su naše jedinice napustile većinu okupiranih teritorija u ovom regionu: šta je bilo, ko je kriv i šta da se radi", pita se novinar Petr Akopov u tekstu koji objavljuje agencija RIA
U noćnom udaru pogođena je zona luke Izmail u Odeskoj oblasti kod granice sa Rumunijom, nakon čega su stigli evakuacioni helikopteri iz te zemlje, izjavio je za RIA Novosti koordinator Nikolajevskog otpora Sergej Lebedev.
Na društvenoj mreži Tviter jedan od poznatijih opozicionih tviteraša kog prate brojni opozicioni političari, postavio je jeziv tvit u kom se priželjkuje ubistvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić obratio se večeras građanima na vanrednoj konferenciji za medije tokom koje je zaplakao u trenutku kada je govorio da ga krive za smrt 14 osoba koje su stradale 1. novembra u Novom sadu.
Nedavni tragični događaji u Novom Sadu su prepoznati od strane antisrpski i antidržavno orijentisanih struktura u zemlji i regionu kao svojevrstan „signal“ da započnu intenzivnu i destruktivnu kampanju protiv vlasti u Srbiji, zasnovanu na brutalnoj zloupotrebi ove tragedije.
Ekskluzivno na Informer TV-u, Andrea Veskov je intervjuisala Rika Elmorea, oficirom vazdušne odbrane SAD-a, koji je bio svedok potresnih trenutaka tokom atentata na Donalda Trampa 13. jula.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Zoran Babić govorio je u Info jutru o još jednom pokušaju opozicije da iskoriste tragediju koja je Srbiju pogodila. I dok Srbija jeca, opozicija lešinari.
Tokom Specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, gosti stručnjak za strategijski menadžment Mihajlo Rabrenović i urednik informative Pink.rs Predrag Jeremić, razgovarali su o predstojećim izborima i o predsedničkim kandidatima.
Direktorka Kliničkog centra Vojvodine Vesna Turkulov, obratila se sa najnovijim informacijama u kakvom su stanju ruševina svi oni koji su povređeni i nalaze se u toj ustanovi.
Sanja Arbutina Ćirić koja je u petak nastradala u Novom Sadu kada se na nju i još 16 osoba obrušila nadstrešnica železničke stanice, sahranjena je danas na groblju u selu Miloševci kod Velike Plane.
Nemanja Komar mladić (17) koji je nastradao u padu nadstrešnice u Novom Sadu sahranjen je danas na lokalnom groblju u Stepanovićevu. Njegova porodica nema je od tuge i bola, a jecaji neutešne majke odzvanjali su kapelom.
Ovakvi stravični prizori i povrede viđaju se u ratu, zemljotresu... Koliko god godina da radite ovaj posao - na jauk, stradanje, na suze i strah roditelja koji po bolničkim hodnicima traže svoju decu, na to nikada ne možete da ostanete imuni. Ovako za Informer priča direktorka UKC Vojvodina dr Vesna Turkulov koja je dežurala kada se srušila nadstrešnica na železničkoj stanici u Novom Sadu.
Hirurg doktor Dragan Nikolić, upravnik Urgentnog centra Kliničkog centra Vojvodine otkrio je kako je tekla akcija spasavanja u nesreći na Železničkoj stanici Novi Sad.
Fondacija mlade humanitarke iz Vranja Tamare Misirlić, još jednom je dokazala da je uz sve one koji i se obrate. Još jedan porodica useljena je u svoj novi dom, a reakcije na prelepu kuću, dokazuju i snimci koje je Tamara podelila na svojim mrežama.
Odlučili i da olakšaju svima onima koji nemaju gde da skladište one gume koje skinu sa svog četvorotočkaša u dato doba godine i otvorili svojevrsni, kako su ga nazvali, "hotel za gume", sa kapacitetom od 300 pneumatika
Svet još nije zaboravio Iman Kelif, alžirsku bokserku, kojoj je Međunarodni olimpijski komitet dozvolio da se takmiči u ženskoj konkurenciji i na kraju osvoji zlatnu medalju, iako je ona biološki muškog pola.
Crno-beli znaju samo za pobede otkako je Savo Milošević (51) krajem septembra preuzeo tim od Aleksandra Stanojevića , a sinoć su protiv TSC-a upisali i šesti trijumf zaredom (2:1).
Bivši košarkaš Crvene zvezde Stefan Lazarević, koji sada nastupa za FMP iz Železnika, prvi put je progovorio za medije o tuči sa doskorašnjim košarkašem Partizana Džejmsom Nanelijem! Lazarević je o toj temi naširoko govorio, otkrio je da je sukob tinjao sa utakmice odigrane nekoliko dana ranije, a kaže i da želi da pita američkog šutera zbog čega ga je hvatao za vrat na hodniku Beogradske arene.
Crvena zvezda će u sredu dočekati Barselonu na stadionu Rajko Mitić (21.00, Arena primijum 1, RTS 1), a trener Vladan Milojević neće na raspolaganju imati čak sedmoricu fudbalera.
Politički triler, serija "Sablja" koji se bavi ubistvom premijera Zorana Đinđića, kao i događajima pre i posle 12. marta 2003. godine, počela je sa emitovanjem na Prvom programu RTS-a.
Od 2. novembra, subotom i nedeljom na Prvom programu RTS-a, prikazuje se politički triler "Sablja", od osam epizoda koji se bavi ubistvom premijera Zorana Đinđića, kao i događajima pre i posle 12. marta 2003. godine.
U susret slavama i postu, mnogi traže brze i jeftine poslastice koje će obradovati sve goste. Zato vam donosimo recept za posne bajaderice, nalik na klasične bajadere, koji je sa nama podelila najpoznatija baka Balkana -Jelena Lela Petrović iz Jagodine!
Užasna tragedija zadesila je Tajreka Bartona (37), koji je nakon proslave svog venčanja, koja je obeležila 16 godina ljubavi, postao žrtva pucnjave u Grinsborou, Južna Karolina. Na povratku iz parka, gde je sa svojom suprugom Kiari Holovej slavio bračni ples, Barton je upucan pred članovima porodice.
Bliži nam se Mitrovdan, a kako ove godine pada u petak posna trpeza je obavezna za slavu. Pored raznoraznih jela neizostavna je domaća pita krompiruša koju možete napraviti na jednostavan način.
Aleksandra Bursać prisetila se sukoba sa Andreanom Čekić, koja joj je zamerila to što je prepevala pesmu "Cipele", koju je Čekićeva prvobitno snimila sa Emirom Đulovićem.
Jelena Karleuša izbegavala je da se oglašava o tragediji u Novom Sadu, koja je Srbiju zavila u crno. Ipak, nakon što je prošao Dan žalosti u Srbiji, muzička zvezda rešila je da jasno iskaže svoje mišljenje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.