PERSONA NON GRATA! Zbog čega šest svetskih lidera nije pozvano na sahranu kraljice Elizabete II
Podeli vest
Sahrani će prisustvovati oko 500 šefova država i vlada iz celog sveta, ali za neke nema mesta
Kraljica Elizabeta II, koja je preminula 8. septembra u 97. godini, biće sahranjena u danas, 19. septembra. Ovo će biti prva državna sahrana u Velikoj Britaniji nakon sahrane premijera Vinstona Čerčila, koja se desila 1965. godine.
Portparol britanskog parlamenta izjavio je večeras da je pokrenuta istraga zbog toga što Big Ben nije, kako je planirao, zvonjavom označio početak i kraj minuta nacionalne tišine u čast pokojne kraljice Elizabete Druge
18.09.2022
23:35
Očekuje se da će sahrani prisustvovati kako članovi kraljevske porodice iz Ujedinjenog Kraljevstva, tako i iz inostranstva, britanski političari i oko 500 šefova država iz celog sveta.
Iako zvaničan spisak gostiju nije objavljen, poznato je da lideri pojedinih zemalja nisu dobili poziv da prisustvuju sahrani.
Rusija
Velika Britanija je bila jedna od najagresivnijih protivnica Rusije od pokretanja specijalne vojne operacije u Ukrajini i otvoreno je zagovarala uvođenje sve oštrijih sankcija Moskvi.
Sa druge strane, zalagala se za vojnu pomoć Ukrajini, dok je bivši premijer Boris Džonson u više navrata putovao u Kijev gde je predsedniku Vladimiru Zelenskom nedvosmisleno ponudio pomoć u više oblasti.
Vojni sukob na istoku Evrope drastično je narušio odnose dve zemlje, do te mere da je Bakingemska palata odlučila da ne pozove ruskog lidera niti bilo kog drugog predstavnika države na sahranu Elizabete II, bez obzira na to što ju je Vladimir Putin lično upoznao kada ga je 2003. godine ugostila u Londonu u svojoj zvaničnoj rezidenciji.
Predsednik Rusije je čak izrazio saučešće kralju Čarlsu III povodom smrti kraljice.
- Sa imenom Njenog veličanstva neraskidivo su povezani najvažniji događaji u novijoj istoriji Ujedinjenog Kraljevstva. Elizabeta II je mnogo decenija sa pravom uživala ljubav i poštovanje svojih podanika, kao i autoritet na svetskoj sceni. Želim Vam hrabrosti i istrajnosti pred ovim teškim, nenadoknadivim gubitkom - navodi se u poruci objavljenoj na Telegram kanalu Kremlja.
Ruski lider takođe je zatražio da se prenese saučešće i podrška članovima kraljevske porodice i narodu Velike Britanije.
Belorusija
Razlog zbog kog Belorusija nije pozvana na sahranu britanske kraljice je sličan - pošto je predsednik Aleksandar Lukašenko podržao rusku vojnu operaciju u Ukrajini, nepoželjan je u Londonu.
Velika Britanija je u dva navrata uvela sankcije Belorusiji ove godine, u martu i julu, pa su samim tim odnosi dveju zemalja svedeni na najniži nivo do sada, iako Minsk nije učestvovao u vojnim operacijama Moskve.
Mjanmar
Vojni puč u Mjanmaru 1. februara 2021. prekinuo je diplomatske odnose sa Velikom Britanijom koji su do tada bili na visokom nivou.
Svrgnuta liderka Mjanmara Aung San Su Ći čak je jednom prilikom i posetila London, gde se sastala sa tadašnjim premijerom Borisom Džonsonom, ali otkako je na vlast nasilnim i nedemokratskim putem došao general Min Aung Hlaing, veze između ove dve države naglo su prekinute.
Mjanmar, nekada poznat kao Burma, bio je britanska kolonija od 1886. do 1948, kada je stekao nezavisnost, i od tada su se odnosi ove zemlje sa Ujedinjenim Kraljevstvom menjali u zavisnosti od toga ko je bio na vlasti.
Sirija
Sirija i Ujedinjeno Kraljevstvo razvili su dobre odnose 2001. godine, zahvaljujući britanskom premijeru Toniju Bleru i sirijskoj vladi u okviru akcije "Rat protiv terorizma".
Naredne godine predsednik Sirije Bašar al Asad išao je u zvaničnu posetu Ujedinjenom Kraljevstvu, što je bio presedan, s obzirom na to da je prvi sirijski lider koji je to učinio. Njegova supruga Asma i on su čak imali susret sa kraljicom Elizabetom II.
Međutim, odnosi između ovih zemalja pogoršali su se 2011. godine zbog sirijskog građanskog rata, a Britanija je bila jedna od prvih zemalja koja je priznala opoziciju kao legitimne predstavnike sirijskog naroda. Ambasada Sirije u Londonu zatvorena je dve godine kasnije.
Britanija je, pored Amerike i Francuske, učestvovala u raketnom napadu na Siriju 2018. godine. U martu prošle godine Britanska vlada uvela je sankcije šestoro saveznika Bašara el Asada, deceniju pošto je počeo brutalni građanski rat.
Venecuela
Iako su tokom 20. veka Venecuela i Ujedinjeno Kraljevstvo bile u dobrim odnosima, to se promenilo kada je Karakas pružio podršku Argentini u borbi za Foklandska ostrva.
Od avgusta 2017. godine britanska vlada je savetovala protiv putovanja u Venecuelu, te povukla osoblje iz ambasade zbog "nemira i nestabilnosti", navodeći kao razlog proteste i kriminal u toj zemlji.
Kada je tadašnji britanski ministar spoljnih poslova Džeremi Hant bio u poseti Americi 2019. godine, on je izjavio da aktuelni predsednik Venecuele Nikolas Maduro "nije legitmni lider" te zemlje i da njegov opozicioni predstavnik Huan Gvaido treba da postane predsednik. Samo nekoliko nedelja kasnije izjavio je da Ujedinjeno Kraljevstvo zvanično priznaje Gvaida kao predsednika.
Ipak, Ujedinjeno Kraljevstvo nastavilo je da održava konzularne i diplomatske odnose sa vladom koja je bila pod kontrolom Madura, što je mnogima bilo nejasno. Njihova odluka je bila delimičan izuzetak od dugogodišnje britanske politike priznavanja država, ali ne i određenih vlada.
Još jedan od razloga loših odnosa između dveju država jeste i to što Banka Engleske odbija da isporuči 31 tonu venecuelanskog zlata Madurovoj vladi.
U maju 2020. godine Centralna banka Venecuele podnela je tužbu protiv Banke Engleske da oslobodi zlato u vrednosti od skoro milijardu evra u ruke "Programa Ujedinjenih nacija za razvoj" kako bi se kupili oprema, lekovi i hrana za sve pogođene pandemijom koronavirusa u Venecueli.
Huan Gvaido je osnovao paralelni odbor direktora Venecuelanske banke kako bi Viši sud u Londonu odlučio ko će imati zakonsko pravo da odlučuje kako će se raspolagati zlatom.
Krajem jula ove godine Viši sud u Londonu je odbio zahtev venecuelanskog predsednika Nikolasa Madura da dobije kontrolu nad zlatnim rezervama Venecuele, pohranjenim u podzemnim trezorima Banke Engleske.
To je bila još jedna pobeda za Huana Gvaida, koji je pobedio u seriji pravnih sporova oko zlatnih poluga nakon što je njega, a ne Madura, britanska vlada priznala kao predsednika južnoameričke zemlje.
Avganistan
Pre nešto više od godinu dana talibanski borci preuzeli su vlast u Avganistanu ulaskom u Kabul, kada su zbacili legalno izabranu vlast te zemlje. Nijedna država, uključujući i Veliku Britaniju, do danas nije priznala talibane kao vlast u Avganistanu.
Iako je nekada davno Ujedinjeno Kraljevstvo imalo dobre diplomatske odnose sa Avganistanom, tokom godina se to menjalo, a danas su oni praktično nepostojeći.
Bivši britanski premijer Boris Džonson izjavio je prošle godine da je američka odluka da se povuče iz Avganistana ubrzala to da talibani dođu na vlast, te da Britanija nikada neće priznati njih na čelu Avganistana.
Upravo zbog toga nijedan lider iz Avganistana nije pozvan na sahranu kraljice Elizabete II.
Pored ovih šest zemalja, Severna Koreja, Nikaragva i Iran su dobili pozivnice na nivou ambasadora.
Bivši predsednici zemalja koje su pozvane na sahranu neće moći da prisustvuju, već će ta čast pripasti samo aktuelnim šefovima država i još jednoj osobi koju žele da povedu sa sobom.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Portparol britanskog parlamenta izjavio je večeras da je pokrenuta istraga zbog toga što Big Ben nije, kako je planirao, zvonjavom označio početak i kraj minuta nacionalne tišine u čast pokojne kraljice Elizabete Druge
Ruska vojska ubrzala je proboj u zoni Specijalne vojne operacije i bukvalno je samlela najbolje delove ukrajinskih jedinica u zoni grupe "Sever", rekao je ruski ministar odbrane Andrej Belousov.
Balistička raketa srednjeg dometa testirana je 21. novembra i dobila naziv "Orešnik" (orah), izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin u obraćanju naciji.
Danas će u Tužilaštvu u Novom Sadu biti saslušani neki od uhapšenih za tragediju koja se dogodila 1. novembra na Železničkoj stanici u Novom Sadu, a među njima su i Goran Vesić i Jelena Tanasković, za koje Tužilaštvo prema nezvaničnim saznanjima nema osnova za njihovo dalje zadržavanje, ali da na sve načine pokušava nešto da nađe kako bi ih zadržali.
Siledžije iz opozicije danas su širom zemlje demonstrirali nasilje na ulicama, u Beogradu je došlo i do nekoliko fizičkih obračuna, a u Kikindi je umalo izbo fizički obračun!
Srpska opozicija danas je održala nasilne proteste širom Srbije, čime su građani bili sprečeni da obavljaju svoje dnevne obaveze i da se slobodno kreću!
Dragan Bjelogrlić se, dok su njegovi istomišljenici pravili haos po Beogradu i Srbiji, stajao sa strane ispod kišobrana, "drndao" telefon i ćaskao sa još nekoliko osoba!
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Huliganska rulja koja pripada opoziciji brutalno je napala novinarke Informera Lidiju Makragić i Branku Lazić, a tim povodom gostujući na Informer televiziji govorili su teolog Miloš Stojković i lider Srpske desnice Miša Vacić.
Ibro Ibrahimović, član predsedništva SPS i Marko Lakić, novinar Politike, u Info jutru govorili su o tome, kada su u pitanju jučerašnja hapšenja, da li Tužilaštvo reaguje prema zakonu ili političkim pritiscima.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Bliži se "Crni petak" dan kada počinju vikend akcije, a mnogi trgovci koriste upravo ovakvu situaciju kako bi prevarili potrošače. Ovakvim prevarama najviše se bave internet prodavnice koje su tokom 2024. godine pokrenuli više od 38 miliona "fišing" napada.
Sezona slava je uveliko počela, a običaji nalažu da se u goste ne ide praznih ruku. Kad krenete u kupovinu poklona za domaćine kod kojih idete na slavu, ne zaboravite da postoje stvari za koje se veruje da ne bi trebalo da ih poklanjate.
Naši najstariji sugrađani ponovo su se našli na meti prevaranata, a ovog puta u pitanju je prevara tokom kućne prezentacije u kojoj im prodaju besmislene proizvode za paprene iznose novca.
Alija Balijagić uhapšen je nakon 27 dana potrage u selu Pribojska Goleša kod Prijepolja, a pojedincima nisu dovoljne ni fotografije ni snimci koje je MUP objavio, su već počeli sa stvaranjem teorija zavera i širenjem laži i panike u javnosti, kako je sve zavera policije i da uhapšeno lice zapravo nije Balijagić.
Protiv policijskog službenika Bojana R. (41) pokrenuta je istraga zbog sumnje da je 20. novembra ove godine neovlašćeno nosio vatreno oružje i to pištolj marke „Crvena zastava“, model M 83/92, kalibra magnum 357.
Vladimir Petković (23) iz okoline Šapca, poginuo je juče zajedno sa ocem Miletom Petkovićem (63) kada su se kombijem sudarili sa automobilom marke BMW i kamionom.
Duško Šarić (46), mlađi brat Darka Šarića (54) otkrio je pred današnje suđenje u Specijalnom sudu da je imao tešku operaciju srca, koja je trajala pet sati.
Selektor Srbije Dragan Stojković Piksi jasno je naznačio da će mečevi protiv Austrije biti izuzetno teški za našu selekciju u borbi za opstanak u A diviziji Lige nacija.
Košarkaši Partizana ostvarili su najvažniju pobedu ove sezone, srušili su Crvenu zvezdu pred njenim navijačima i mnogi veruju da će upravo taj trijumf biti prekretnica sezone za ekipu Željka Obradovića!
Novi film "Babygirl", erotski triler sa Nikol Kidman, izazvao je pravi skandal, posebno jer će biti prikazan baš tokom prazničnog perioda. Mnogi pitaju: "Zašto baš sada, na Božić?"
Scena seksa, za koju niko nije mogao pretpostaviti da postoji, prikazuje film "Hari Poter i vatreni pehar" u potpuno drugačijem svetlu. U sceni koja je izbačena iz finalne verzije filma pojavljuje se i poznati srpski glumac Peđa Bjelac.
Paf Dedi optužen je od strane glumca, koji tvrdi da je tokom audicije za reperov muzički video bio žrtva brutalnih silovanja, koja su uključivala i orgije sa telohraniteljem.
Pam Bondi je Trampov nov izbor za tužiteljku na Floridi. Ljudi koji prate njenu karijeru primetili su neke promene kod nje, uključujući značajan gubitak kilograma.
Milano je svetski poznat po luksuznim prodavnicama i vrhunskim restoranima, ali i po bogatom kulturnom nasleđu. To ga čini idealnom destinacijom za doček Nove godine.
Pevač Aca Lukas istakao je da Aleksandri Prijović po uspehu trenutno na domaćoj estradi nema ravne, a tom prilikom ukazao je na navodno licemerje kada su u pitanju Lepa Brena i Svetlana Ceca Ražnatović.
Muzička zvezda Aleksandra Prijović pojavila se sinoć, 22. novembra, na slavi Bobe Živojinovića i Lepe Brene, a tom prilikom prošetala je nakit vredan čak 48.700 evra.
Reči Nemanje Nikolića da ne želi da bude gost na koncertu Tanje Savić u Areni izazvale su buru u javnosti, a pevač je konačno objasnio zbog čega je doneo tu odluku.
Rada Manojlović otkrila je nepoznate detalje vezane za njen odnos sa Jelenom Karleušom. Pevačica je, tom prilikom, stavila tačku na dugogodišnja nagađanja da je sa Jelenom u svađi, a pomenula je i Sašu Popovića, na čiji se nagovor izvinila muzičkoj zvezdi.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.