• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs/sputnik

26.11.2022

10:57

NEMAČKU ČEKA ŠOK 1. JANUARA! "Nova godina počinje ogromnim talasom..." Nemci gledaju u brojke i ne veruju, ovo je drastično!

Vesti

NEMAČKU ČEKA ŠOK 1. JANUARA! "Nova godina počinje ogromnim talasom..." Nemci gledaju u brojke i ne veruju, ovo je drastično!

Podeli vest

Iako Nemci imaju najskuplju struju u EU, ovih dana milioni domaćinstava dobili su obaveštenje o poskupljenju struje od Nove godine

Neka povećanja su drastična, pa će tako Rheinenergie iz Kelna od januara struju naplaćivati oko 55 centi po kilovat satu, što je povećanje od skoro 130 odsto. Pored Kelna, poskupljenje je drastično i u Minhenu, gde će kilovat-sat od Nove godine koštati 61,9 centi. Ranije je to bilo 25 centi.

„Nova godina počinje ogromnim talasom poskupljenja električne energije", rekao je Torsten Štork, energetski stručnjak na portalu za poređenje cena Verivoks.

Rheinenergie iz Kelna se poziva na visoke troškove nabavke: „U odnosu na prethodnu godinu, cene na berzama struje su porasle za više od 300 odsto, na vrhuncu više od deset puta. Uz to raste i mrežarina".

Portal za poređenje cena Check24 piše da je u Nemačkoj povećanjem cene struje od Nove godine pogođeno „oko 7,3 miliona domaćinstava".

Povećanja u proseku 60,5 odsto

Povećanja cena na početku nove godine su veoma različita širom Nemačke, pa se tako u Gradskoj Elektroprivredi u Potsdamu (Brandenburg) cena povećava za oko 21 odsto - na 46,5 centi po kilovatsatu.

U Manhajmu Baden-Virtemberg od januara struja košta nešto manje od 45 centi umesto dosadašnjih 27 centi, dok će istočnonemački dobavljač energije EnviaM (Saksonija) ubuduće naplaćivati 48,1 cent, što je 20,1 centi više nego ranije.

Prema proračunima, domaćinstvo sa godišnjom potrošnjom od 5.000 kilovat-sati je u novembru 2020. godine u proseku plaćalo 29,4 centa, a godinu dana kasnije - 31,6 centi. Trenutno je prosek 42,7 centi.

Porezi i doplate čine nešto više od polovine cene struje po kilovatsatu i to je jedan od razloga zašto je cena struje u Nemačkoj toliko visoka u odnosu na druge zemlje EU, navodi Dojče vele.
Kao Jedan od glavnih razloga najnovijeg ekstremnog poskupljenja struje smatra se ekstremno povećanje cena gasa, kao posledica sukoba u Ukrajini.

Ograničenja cena gasa i struje

Foto: Pixabay

Porezi i doplate dižu dodatno cenu struje u Nemačkoj

 

Savezna vlada je juče donela najavljeni nacrt zakona, odnosno niz mera kojima ograničava cene gasa i struje i time otvorila put za odluke parlamenta. Prema nacrtu zakona, od 1. januara 2023. domaćinstva i mala preduzeća bi osnovnu kvotu struje od 80 odsto potrošnje iz 2021. dobijala po fiksnoj bruto ceni od 40 centi po kilovat satu, a ostatak po tržišnoj ceni.

Industrijske firme će dobiti garantovanu neto cenu od 13 centi po kilovat satu za osnovnu kvotu od 70 odsto potrošnje 2021. godine. Kada je reč o gasu, domaćinstva i mala i srednja preduzeća će dobiti zagarantovanu bruto cenu gasa od 12 centi po kilovat satu za 80 odsto potrošnje iz 2021. godine. Ova ograničenja cena struje i gasa važiće do aprila 2024.

Građani i firme biće retroaktivno rasterećeni za januar i februar, odnosno, obračun će se izvršiti u martu i za prethodna dva meseca. Olakšica, odnosno ograničenje cene struje biće delimično finansirano oporezovanjem takozvanog dodatnog profita koji firme ostvaruju na tržištu električne energije.

To se odnosi na sve proizvođače struje, dakle i nuklearne elektrane, one na ugalj i proizvođače zelene struje od vetra i sunca, koji su nedavno imali koristi od visokih cena na berzi. To oduzimanje dodatnog profita u visini od 90 odsto će se vršiti od 1. decembra, a ta praksa bi trebalo da se završi najkasnije do 30. aprila 2024. godine.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
todor

pre 1 godinu

kakva smo to mi drzava kad nam je Jeremic spasavao drzavu i povinovali njemu vise nego danas Dacicu.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set