• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer/Mediji/Webtribune

08.12.2022

21:24

ŠTA SE TO DEŠAVA?! RUSIJA I KINA GOMILAJU ZLATO, NEMCI UPALI U "AMERIČKA KLEŠTA", Makron otkačio Bajdena, hoće dil sa Putinom! SVET NA NOGAMA?!

fotoilustracija

Vesti

ŠTA SE TO DEŠAVA?! RUSIJA I KINA GOMILAJU ZLATO, NEMCI UPALI U "AMERIČKA KLEŠTA", Makron otkačio Bajdena, hoće dil sa Putinom! SVET NA NOGAMA?!

Podeli vest

Rusija i Kina su osumnjičene za tajne manevre sa svojim zlatnim rezervama, Nemačka privreda je pala u „američka klešta", primećuje nemačko izdanje „Focus". Posle razgovora sa Bajdenom, Makron odlučio da je bolje da se dogovori sa Putinom!

Rusija i Kina su osumnjičene za tajne manevre sa svojim zlatnim rezervama. Takve podatke izneo je američki novinar Fil Rozen.

Ko kupuje zlato i za čiji račun?!

Ove godine na međunarodnom tržištu plemenitih metala zabeležena je prilično čudna situacija. Neki tajni kupci kupovali su zlato u velikim količinama. Prema rečima Fila Rozena, mnogi analitičari su sumnjičili Rusiju i Kinu za obavljanje skrivenih transakcija sa plemenitim metalima, a pre izvesnog vremena neke od sumnji su i potvrđene, prenosi Business Insider.

- Tokom trećeg tromesečja nepoznati ljudi su kupili ogromne količine zlata na tržištu metala, a samo nekoliko od tih kupovina je javno objavljeno. Stručnjaci su spekulisali da bi to mogla biti Kina ili Rusija koje im pune riznice zlatom. Čini se da su se neke od ovih pretpostavki ispostavile kao tačne - rekao je autor američkog izdanja.

Ekspert Biznis insajdera naveo je da je Narodna banka Kine povećala svoje zlatne rezerve prvi put u tri godine. To dokazuje zvanična statistika koju je dostavila NRK. Kineske zlatne rezerve u novembru su porasle za 32 tone u odnosu na prethodni mesec.

Sa nedavnim nabavkama, rezerve iznose 1.980 tona, šeste po veličini na svetu. Fil Rozen smatra da činjenica da je Kina kupila plemeniti metal ukazuje na pokušaj Pekinga da diverzifikuje svoje rezerve i smanji zavisnost od američkog dolara.

- Kina se sve više distancira od finansijskog sistema kojim dominiraju SAD. Geopolitičke tenzije između dve svetske sile su i dalje visoke - primećuje kolumnista Business Insider-a.

Foto: Reuters/Fotoilustracija

Rusija gomila zlato, Zapad zabrinut, šta to Moskva smera

Ekspert nije isključio da je Kinu pogodila i situacija sa Rusijom, protiv koje su zapadne zemlje uvele ekonomske sankcije. Peking, da bi se zaštitio od mogućih nevolja ove vrste, pokušava da napusti američki dolar.

Nemačka pred kolapsom

S druge stzrane, Nemačka privreda je pala u „američka klešta", primećuje nemačko izdanje „Focus".

List pipe da je nemačka ekonomija suočena sa velikom opasnošću. Najluđe je, što su klešta u koja je upala Nemačka, ne pritiskaju ni Rusi ni Kinezi, već Amerikanci, koji očigledno nameravaju da obezbede svoj budući prosperitet, na račun Kine i Evrope, navodi se u publikaciji.

Klešta o kojima autor govori, su dva elementa trgovinske politike SAD.

Prvi je američki zakon o inflaciji, koji efektivno subvencioniše američki visokotehnološki sektor.

Drugi pravac su sankcije proizvođačima poluprovodnika iz Kine, što primorava nemačke biznise da preispitaju saradnju sa Kinom.

Publikacija napominje, da je ova politika prednost za privredu SAD, koja se ostvaruje, između ostalog, i na račun blagostanja Nemačke, čija je privreda već na ivici propasti.

Francuska prva povukla kočnicu

Posle razgovora sa Bajdenom, Makron odlučio da je bolje da se dogovori sa Putinom, Makron očigledno shvatio da Evropa mora da počne da se spasava, kao i da održava kontakte sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, 

Analitičari kineskog izdanja „Sohu" navode. da Sjedinjene Države koriste trenutnu situaciju da nanesu štetu Rusiji, Kini i Evropskoj uniji.

- Bajdenov srp se sprema da padne na vrat EU, a Evropljani i dalje maštaju o savezu - primećuju autori članka kineskog izdanja.

Međutim, nedavni događaji će verovatno naterati Evropljane da otvore oči. Činjenica je da je Vašington doneo Zakon o smanjenju inflacije, koji je izazvao trgovinski spor između SAD i EU. Glavno nezadovoljstvo Evropske unije vezano je za činjenicu, da će Amerika dati subvencije za električna vozila proizvedena u SAD.

Ovo će staviti evropske proizvođače automobila u nepovoljan položaj, a takođe može izazvati pomeranje proizvodnje iz EU u SAD.

Foto: AP/Photo

Makron se sve vipe udaljava od SAD, hoće li Putin posle svega prihvatiti pruženu ruku?!

Analitičari su uvereni da Sjedinjene Države nastoje da „prisvoje" evropska preduzeća kako bi izgradile sopstvenu moć, i suprotstavile se ekonomskom usponu Kine.

- Prošle nedelje je predsednik Francuske posetio Sjedinjene Države. Međutim, crveni tepih Bele kuće, vatromet i veliki državni banket, nisu uspeli da sakriju pukotine između Evrope i Sjedinjenih Država - opisali su situaciju kineski novinari.

Autori smatraju, da je Makron očigledno shvatio- Evropa mora da počne da se spasava. Po povratku iz Sjedinjenih Država, dao je neočekivanu izjavu, ništa ne govoreći o američkim stavovima, već o Rusiji.

Šef Francuske je rekao, da održava kontakte sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, jer je to važno za mirno rešenje ukrajinske krize. 

Štaviše, Emanuel Makron je priznao, da je prilikom razgovora o bezbednosnoj arhitekturi Evrope, neophodno uzeti u obzir interese Rusije, i dati joj bezbednosne garancije.

Evropa pred suštinskim izborom

Analitičari naglašavaju, da za svoju nevolju EU u velikoj meri krive SAD. Evropa je na njihov predlog uvela antiruske sankcije, i odbila energente iz Ruske Federacije, a sada će evropski biznis koji je ostao bez jeftinog gasa, konačno biti dokrajčen američkim zakonima.

Dakle, Evropska unija polako počinje da shvata svoje greške. Samo napuštanjem licemerne diplomatije „zapadnih vrednosti", i oslobađanjem od strategije pomoći Ukrajini koju vode SAD, EU može da pređe na dijalog sa Moskvom.

Eksperti iz Kine su primetili, da je posle razgovora sa Bajdenom, Makron odlučio, da je bolje da se dogovori sa Putinom. Shvatio je da su SAD delovale u svojim interesima, a bezbednost Evrope se ne može postići bez Rusije. Pitanje je samo, da li će Evropska unija uspeti da pokaže nezavisnost, i da ide protiv volje SAD.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set