SAD NAJVEĆI KUPCI RUSKE NAFTE, BRITANIJA ODMAH IZA, A SRBIJU TERAJU DA UVEDE SANKCIJE MOSKVI! Šta reći, stidite li se vi ičeg - AMAN!
Podeli vest
Uprkos sankcijama, ruska nafta i prerađevine bez problema nalaze put do kupaca u Britaniji i, interesantno, Sjedinjenim Američkim Državama
Indija je u januaru pojačala kupovinu ruske sirove nafte i oborila već rekordne nivoe iz prethodnog meseca. I, zapanjujuće, Sjedinjene Države su se pojavile kao najveći kupac naftnih prerađevina, uprkos pozivima Vašingtona ostatku sveta da ne kupuje ruske energente.
Mađarska vlada objavila je detalje rezultata nacionalnih konsultacija o sankcijama Rusiji, gde se 97 odsto od skoro 1,4 miliona učesnika izjasnilo protiv ograničenja
15.01.2023
12:54
Indijski uvoz ruske sirove nafte porastao je na 1,7 miliona barela dnevno (bpd) u januaru, što je ozbiljan skok sa 1,2 miliona barela dnevno u decembru 2022. godine - što je čak i tada bila rekordna kupovina, piše „Telegraf Indija".
SAD su tradicionalno bile veliki kupac ruskog rafinisanog proizvoda „devičansko gasno ulje" (VGO). Sada, pošto ne mogu da kupe VGO direktno od Rusije, kupuju ga od indijskih rafinerija, a VGO iz ovih rafinerija se pravi od ruske sirove nafte.
SAD kupuju 200.000 bpd gotovih proizvoda, uglavnom VGO.
- Najveća odredišna zemlja indijskih proizvoda su iznenađujuće Sjedinjene Države. A najveći izvoznici u Sjedinjene Države su 'Rijalejns' i 'Najara' - rekao je Viktor Katona, analitičar u „Kpleru".
Ove dve kompanije su najveći kupci ruske nafte, ali su i giganti iz javnog sektora taođe ušli u igru. „Svi kupuju. To je postao nacionalni sport", rekao je Katona.
Smatra se da Indija dobija otprilike deset dolara popusta po barelu na tržištu.
Ogromna rafinerija „Džamnagar" na zapadnoj obali Indije uvezla je 215 pošiljki sirove nafte i mazuta iz Rusije tokom 2022. godine, četiri puta više nego što je kupila 2021. godine, pokazuju podaci analitičarske kompanije „Kpler".
- Ako Indija dobije popust od deset dolara, rafinerije mogu da uštede deset miliona dolara po tankeru. Brodovi pristaju u sve glavne luke - napomenuo je Katona.
SAD se bore da obnove svoje strateške rezerve nakon što su one iscrpljene zabranom uvoza ruskih energenata i naporima da se obuzda skok cena benzina.
- Podaci pokazuju da su SAD destinacija broj jedan ili proizvod u decembru. Drugo mesto su UAE, a treće Singapur. SAD izvoze suludu količinu VGO - kaže Katona.
Indija ima ukupnu mesečnu potražnju za sirovom naftom od oko 5,4 miliona barela dnevno. Dakle, oko 30 odsto sirove nafte sada dolazi iz Rusije. Drugih 15 do 20 odsto je iz domaćih izvora, a još 50 odsto iz drugih izvora. Indijski „Telegraf" navodi da je zemlja smanjila kupovinu iz Saudijske Arabije.
Indija je sada drugi najveći svetski kupac ruske nafte posle Kine - ali je najveći kupac brodskih pošiljki. Kina dobija veliku količinu gasovodom.
Evropa je zbog brojnih sankcija gotovo u potpunosti prestala da kupuje rusku naftu.
Britanija je sa druge strane povećala uvoz energenata iz najveće indijske rafinerije koja, pak, uvozi sirovu naftu iz Rusije, pokazavši tako da sankcije koje je Zapad uveo Moskvi praktično nemaju efekta.
Britanski „Telegraf" navodi da je takav lanac snabdevanja potpuno u skladu sa pravilima Ujedinjenog Kraljevstva, ali su podaci pokazali da su napori Londona da „odseče" priliv gotovine Kremlju potkopani.
Savetnik ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog Oleg Ustenko optužio je kompanije da „koriste slabosti režima sankcija".
- Velika Britanija mora da zatvori rupe koje potkopavaju podršku Ukrajini, dozvoljavajući krvavim fosilnim gorivima da nastave da teku preko naših granica - poručio je on.
Velika Britanija je uvezla 29 pošiljki, ili deset miliona barela, dizela i drugih rafinisanih proizvoda iz Džamnagara od početka ruske specijalne vojne operacije u poređenju sa sedam isporuka, ili četiri miliona barela, tokom 2021. godine. Među kupcima de fakto ruske nafte su giganti „Šel", BP, Trafigura", „PetroČajna" i „Esar".
Rafinerije imaju tendenciju da uvoze iz više izvora i mešaju goriva, što znači da je sirova nafta iz Rusije verovatno korišćena za proizvodnju dizela koji se izvozi iz Indije u Veliku Britaniju, mada nije moguće sa sigurnošću reći šta tačno ide u svaki barel, navodi „Telegraf".
- Pre sukoba, indijske rafinerije su retko kad prerađivale rusku naftu", rekao je Alan Gelder, stručnjak za naftne prerađevine u konsultantskoj kući „Vud Mekenzi". „Sada je, otprilike, jedan od pet barela sirove nafte koju oni prerađuju ruska nafta.
- Indijske rafinerije su oduvek izvozile u Evropu, ali sada izvoze više jer su cene dizela u Evropi veće. Veliki deo dizela koji sada proizvode baziran je na ruskoj sirovoj nafti - dodao je on.
Jedan od direktora konsultantske kompanije „Fakts global enerdži" Stiv Sojer kaže da Indija i Kina „izvoze dizel - a deo dolazi iz Rusije".
On je dodao da cilj zapadnih sankcija nije bio da se u potpunosti zaustavi izvoz ruske nafte jer je ona značajna za globalno tržište.
Velika Britanija je 5. decembra zabranila uvoz ruske nafte i dizela. Prema pravilima koja su tada uvedena, smatra se da uvezeni barel dolazi iz poslednje zemlje u kojoj je izvršena „značajna prerada". Ta „rupa u zakonu" znači da sirova nafta iz Rusije koja se prerađuje u dizel na drugim mestima, kao što je Indija, može da se uveze u zemlju.
Sedam pošiljki iz Džamnagara stiglo je u Veliku Britaniju od kada je prošlog meseca stupila na snagu zabrana uvoza ruske nafte i dizela.
Aktivista „Global vitnesa" Luis Vilson ocenio je da iskorišćavanje „rupe u zakonu" krši duh britanskog embarga, podriva osudu sukoba u Ukrajini i uvodi na mala vrata rusku naftu u UK.
Naftne kompanije su se mahom ogradile da rade prema uputstvima evropskih vlada i u skladu sa važećim zakonima i propisima, dok je portparol britanske vlade rekao da je London preuzeo korake da okonča uvoz ruskih fosilnih goriva i pozvao je uvoznike da pruže dokaz da roba nije ruskog porekla.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vrednost ruskih zlatnih rezervi je u oktobru prvi put u istoriji premašila 200 milijardi dolara, dok je udeo zlata u međunarodnim rezervama zemlje porastao na 32,9 odsto, pokazuju podaci centralne banke.
Evropska kancelarija za borbu protiv prevara istražuje isporuku ruskih naftnih derivata u zemlje Evropske unije (EU) zaobilazeći uvedene sankcije preko Turske, koja je postala pretovarni centar.
Mađarska vlada objavila je detalje rezultata nacionalnih konsultacija o sankcijama Rusiji, gde se 97 odsto od skoro 1,4 miliona učesnika izjasnilo protiv ograničenja
Rusija je poslala automatsko upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama o lansiranju "orešnika" 30 minuta ranije, jer se radi o raketi balističkog tipa, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na brifingu.
Ruski predsednik Vladimir Putin u televizijskom obraćanju naciji priznao je da je Moskva pogodila ukrajinski vojni objekat novom balističkom raketomsrednjeg dometa i rekao da se zove "orešnik" (lešnik).
Stevan Pavlov, sudija Osnovnog suda u Novom Sadu, intimus žutog drekavca Srđana Milivijevića, oslobodio je iz pritvora đilasovske siledžije Gorana Ješića, Mišu Bačulova i Relju Stanojevića iako su svi oni počinili teška krivična dela, pokazuje dokumentacija do koje je došao Informer!
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je večeras da mu je žao što je ministar u ostavci Goran Vesić započeo štrajk glađu ukoliko je to tačno i dodao da bi ga, ukoliko bi mogao da stupi u kontakt sa njim, zamolio da to ne radi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je otvaranju Trećeg međunarodnog sajma vina, hrane, rakije i turizma “Vinska vizija Otvorenog Balkana“.
Provokatori iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Huliganska rulja koja pripada opoziciji brutalno je napala novinarke Informera Lidiju Makragić i Branku Lazić, a tim povodom gostujući na Informer televiziji govorili su teolog Miloš Stojković i lider Srpske desnice Miša Vacić.
Na društvenim mrežama pojavila se polemika oko toga da li je u redu da se trenekrka oblači u svim prilikama: bilo svečanim ili svakodnevnim. Odgovori ljudi bili su različiti, a neki su duhovitošću oduševili sve koji su ih pročitali.
Iako se trgovci utrkuju popustima, pristojnu veštačku jelku je nemoguće nabaviti bez 4.000 dinara, a one najskuplje kućne jelke koštaju i do 150.000 dinara.
Bliži se "Crni petak" dan kada počinju vikend akcije, a mnogi trgovci koriste upravo ovakvu situaciju kako bi prevarili potrošače. Ovakvim prevarama najviše se bave internet prodavnice koje su tokom 2024. godine pokrenuli više od 38 miliona "fišing" napada.
Miloš Nastić (25) iz Velikih Crljana osuđen je pravosnažno na četiri i po godine zatvora zbog nanošenja teških povreda Zoranu Jakovljeviću (63), od kojih je preminuo u Stepojevcu 10. jula 2022., i nanošenja lake povrede njegovom sestriću Nikoli Goraniću.
Alija Balijagić uhapšen je nakon 27 dana potrage u selu Pribojska Goleša kod Prijepolja, a pojedincima nisu dovoljne ni fotografije ni snimci koje je MUP objavio, su već počeli sa stvaranjem teorija zavera i širenjem laži i panike u javnosti, kako je sve zavera policije i da uhapšeno lice zapravo nije Balijagić.
Duško Šarić (46), mlađi brat Darka Šarića (54) otkrio je pred današnje suđenje u Specijalnom sudu da je imao tešku operaciju srca, koja je trajala pet sati.
Vladimir Petković (23) iz okoline Šapca, poginuo je juče zajedno sa ocem Miletom Petkovićem (63) kada su se kombijem sudarili sa automobilom marke BMW i kamionom.
Selektor Srbije Dragan Stojković Piksi jasno je naznačio da će mečevi protiv Austrije biti izuzetno teški za našu selekciju u borbi za opstanak u A diviziji Lige nacija.
Trener KK Partizan Željko Obradović prisustvovaće utakmici fudbalske sekcije protiv Napretka iz Kruševca. Taj meč je na programu u nedelju na stadionu u Humskoj, sa početkom od 16 časova.
Polako su se integrisali povređeni fudbaleri, što je vrlo zadovoljavajuće. Dobro su momci trenirali i sve je u najboljem redu, naglasio je trener Crvene zvezde, Vladan Milojević, pred utakmicu 16. kola Superlige Srbije.
Košarkaši Partizana ostvarili su najvažniju pobedu ove sezone, srušili su Crvenu zvezdu pred njenim navijačima i mnogi veruju da će upravo taj trijumf biti prekretnica sezone za ekipu Željka Obradovića!
Veliko iskustvo za mene, igrati za reprezentaciju Bosne i Hercegovine sa tako sjajnim igračima i deliti svlačionicu s njima. Presrećan sam zbog toga i drago mi je što sam stigao do tu i nastaviću dalje, poručuje novopečeni reprezentativac Bosne i Hercegovine, Samed Baždar (20)!
Tijana Vučetić, koja je stekla popularnost ulogom Petrojke u seriji "Selo gori, a baba se češlja" ponovo je u žiži javnosti. Ovog puta iznenadila je svojom pojavom u emisiji "Nikad nije kasno".
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.