• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/sputnjik

08.03.2023

14:50

NAUČNICI ZAPANJENI, NEŠTO PRETVARA MORSKE ZVEZDE U...  Za samo nekoliko sati prizori u moru postaju jezivi... "Problem je što niko ne zna o čemu se tačno radi"

Pixabay

Vesti

NAUČNICI ZAPANJENI, NEŠTO PRETVARA MORSKE ZVEZDE U... Za samo nekoliko sati prizori u moru postaju jezivi... "Problem je što niko ne zna o čemu se tačno radi"

Podeli vest

Tajanstvena bolest napada jedne od najprepoznatljivijih stanovnika morskih dubina. Naučnici u SAD oglasili su zvono za uzbunu nakon što je otkriveno da „nešto“ pretvara morske zvezde u želatinoznu masu.


U poslednjih desetak godina misteriozna bolest proširila se obalom Tihog okeana i iza sebe ostavila trag otopljenih morskih zvezda. Od južne Aljaske do Meksika bolest je toliko raširena da obolevaju i primerci koji borave u akvarijumima. Rezultat je desetkovana populacija više od desetak vrsta morskih zvezda.

Problem je što niko nije siguran o čemu se tačno radi, da li je uzrok virus, bakterija, promena u staništu ili nešto potpuno novo. Zaražene zvezde umiru u roku od nekoliko sati od pojave simptoma.

Prvo izgube svoju prirodnu „naduvenost“ i postanu gotovo spljoštene. Potom se sklupčaju, prekrivajući svoje krakove jedan preko drugog kao da pokušavaju da se zaštite od nečega. Kako bolest napreduje, pojavljuju se bele lezije, krakovi otpadaju od srednje ploče i na kraju ostaje samo hrpa, kako naučnici opisuju, pokvarenog mesa.

Uzrok nepoznat već 10 godina

Bolest, koja je prvi put identifikovana 2013. godine, zasad je nazvana „sindrom gubitka morske zvezde“, a ako naučnici uskoro ne otkriju o čemu je reč i kako zaustaviti širenje, neke vrste će potpuno izumreti. A to bi moglo da nagovesti i puno ozbiljnije probleme za okeane.

Naime, pad broja zvezda, a procenjuje se da je nestalo više miliona primeraka, odraziće se i na druga morska stvorenja, čime će u pitanje doći morski ekosistemi. Na primer, bez zvezda koje se hrane morskim ježevima, ježeve ništa neće sprečiti da proždiru ogromne podvodne džungle algi, koje su ključne za skladištenje ugljen-dioksida.

Foto: Pixabay

Misteriozna bolest napada morske zvezde

Morski biolozi u akvarijumu „Oregon Koust“ za „Vašington Post“ su progovorili o problemima s kojima su se i oni sreli. Zvezde koje su u njihovom akvarijumu takođe su počele da obolevaju. Lečili su ih antibioticima, ali su imali mešovite rezultate. A onda su jedan od akvarijuma pretvorili u svojevrsni karantin i počeli zvezde da prebacuju u njega. Umesto obične morske vode, voda u akvarijumu je bila puna kalcijuma, magnezijuma i drugih minerala što je za zvezde bio svojevrsni multivitaminski dodatak. Temperatura u tom akvariju bila je nešto niža, što smanjuje stres, a to je, kažu morski biolozi, jedan od faktora za razvoj bolesti.

Drugi problem su paraziti koji iskorišćavaju oslabljene i iscrpljene zvezde. Zato morski biolozi u akvarijumu „Oregon Koust“ redovno „kupaju“ zvezde u rastvoru joda. Potom ih vraćaju u karantin i zalivaju rastvorom probiotika koji pomaže u sprečavanju infekcije. Zasad su, čini se, pronašli dobru kombinaciju kojom podstiču imunološki sistem zvezda da se bori protiv bolesti. Ali, to nije lek.

Bez uzroka nema ni leka

Prva istraživanja bolesti počela su već 2014. godine. Tada su naučnici mislili da znaju o čemu se radi jer su u tkivu bolesnih zvezda otkrili patogene, viruse iz porodice densovirusa. Ali, kasniji eksperimenti su pokazali da on verovatno nije uzrok infekcije.

Zato su naučnici nastavili potragu i došli do pomalo očekivanog zaključka. Ključnu ulogu u oboljenju mogle bi da igraju promene klime. Istraživanja su pokazala da porast temperature u okeanu pogoršava tu epidemiju. I to je možda jedan od faktora, preneo je "Zimo".

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Tužilac

pre 1 godinu

Bacite još koju nuklearnu bombu u Pacifik, možda se stanje popravi ...

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set