Eventualna zabrana uvoza obogaćenog ruskog uranijuma u SAD snažno bi pogodila ekonomiju američke nuklearne industrije i to bi moglo dovesti do gašenja američkih nuklearnih elektrana, a samim tim i do naglog skoka cene struje, što će pogoditi potrošače, a i privredu te zemlje, smatra Aleksandar Uvarov, ruski stručnjak za nuklearnu energetiku.
Sistem protivvazduhoplovne odbrane aktiviran je u oblasti Džankoja na Krimu, jedan čovek je ranjen, a posledice se procenjuju, saopštio je lider Krima Sergej Aksjonov.
- U oblasti Džankoja aktiviran je PVO. Prema prvim podacima, geleri su oštetili jednu privatnu kuću i prodavnicu. Nažalost, jedan čovek je ranjen. Na lice mesta je otišao zamenik predsednika Saveta ministara Republike Krim Igor Nikolajević Mihajličenko - rekao je Aksjonov.
UOČENI AMERIČKI BOMBARDERI, RUSI PODIGLI LOVAČKU AVIJACIJU!
Foto: Reuters
Napad dronovima na Krim: Bespilotne letelice oštetile civilne objekte
Prema poslednjim podacima, u Džankoju je odjeknulo 5 eksplozija - snage ruske PVO su oborile dronove.
Olupina jednog od njih srušila se u krug škole, postoje izveštaji o problemima sa svetlom u okolini.
Ukrajina je već dobila norveške tenkove „leopard 2“, u toku je obuka ukrajinskih vojnika za njihovo korišćenje, saopštilo je Ministarstvo odbrane Norveške
Foto: AP/Photo
Ranije je norveški ministar odbrane Arild Gram saopštio da će Oslo poslati Kijevu tenkove „leopard“, ne precizirajući njihov broj. Premijer te zemlje je Jonas Gar Stjore je potvrdio da
Norveška kupiti od Nemačke 54 tenka i dodao da postoji mogućnost da kupi još 18 tenkova.
Blinken: Novi paket vojne pomoći Ukrajini vredan 350 miliona dolara
Sjedinjene Američke Države će Ukrajini dodeliti novi paket vojne pomoći u iznosu od 350 miliona dolara, saopštio je američki državni sekretar Entoni Blinken.
Foto: Reuters
Entoni Blinken
„Danas potpisujem 34. izdvajanje oružja i municije SAD Ukrajini u vrednosti od 350 miliona dolara“, navedeno je u saopštenju.
U novi paket pomoći ući će municija za višecevne raketne sisteme HIMARS i oklopna vozila „bredli“, artiljerijska municija, rakete HARM, protivtenkovska municija, rečni čamci i druga oprema.
Ukoliko ne bude napretka u primeni memoranduma Rusije i UN o izvozu ruskih poljoprivrednih proizvoda, ruska strana će suspendovati učešće u ovoj inicijativi za izvoz žitarica iz crnomorskih luka, saopšteno je danas iz Ministarstva spoljnih poslova Rusije.
Odluka o daljem produženju inicijative zavisiće od napretka u ispunjavanju uslova dogovorenih u memorandumu između Rusije i Ujedinjenih nacija, ističe se u saopštenju ruskog MSP, prenosi TAS S.
"Naše učešće u crnomorskoj inicijativi za žito biće prekinuto bez napretka u implementaciji navedenih zahteva, koji apsolutno nisu novi i trebalo bi da se rešavaju u okviru memoranduma Rusije i UN", ukazuje se u saopštenju ruskog ministarstva.
Ujedinjene nacije, Turska i Ukrajina nisu imale prigovore na produženje ugovora o izvozu žitarica iz crnomorskih luka za 60 dana, stoji u saopštenju.
Rusko ministarstvo spoljnih poslova objašnjava da je odluka da se dogovor skrati na 60 dana doneta imajući u vidu izostanak napretka u postupku ukidanja ograničenja na ruski izvoz.
"Ovaj stav je zvanično saopšten i turskoj i ukrajinskoj strani Crnomorske inicijative, kao i predstavnicima UN i na njega nije bilo formalnih primedbi", navodi se u saopštenju MSP Ruske Federacije.
Glavno sa brifinga Ministarstva odbrane RF:
◾Ruske trupe su likvidirale oko 55 ukrajinskih vojnika u pravcu Kupjanska;
◾Ruska vojska je likvidirala oko 50 ukrajinskih vojnika i uništila haubicu D-20 u južnodonjeckom i zaporoškom pravcu;
◾Ruske oružane snage su likvidirale 245 vojnih jedinica Oružanih snaga Ukrajine u pravcu Donjecka;
◾Ruske trupe likvidirale su više od 100 vojnih jedinica Oružanih snaga Ukrajine i uništile haubicu Msta-B na pravcu Krasnog Limana;
◾Ruske trupe likvidirale su oko 40 ukrajinskih vojnika i uništile samohodnu artiljerijsku jedinicu „Paladin“, američke proizvodnje u pravcu Hersona;
◾Ruski lovci su oborili ukrajinski vojni helikopter Mi-8 u Harkovskoj oblasti.
"Si možda pozove Zelenskog"
Kineski predsednik Si Đinping mogao bi da pozove Vladimira Zelenskog posle posete Moskvi, piše Fajnenšel tajms, pozivajući se na izvor upoznate sa situacijom.
Si Đinping će boraviti u državnoj poseti Rusiji od 20. do 22. marta, što će biti njegovo prvo putovanje u inostranstvo nakon što je treći put izabran za šefa države.
"Posle putovanja u Moskvu, Si će možda pozvati... Zelenskog", navodi se u list, pozivajući se na neimenovani izvor.
Let kineskog predsednika Si Đinpinga koji je danas sleteo u Moskvu u trodnevnu posetu Rusiji pretio je veliki broj ljudi. Dok se kineski putnički avion boing 747-89L približavao Moskvi let je na aplikaciji Flajt Radar u jednom trnutku pratilo više od 100.000 ljudi.
U području sela Orehovo-Vasiljevka i sela Hromovo, predgrađa Artjomovska (ukrajinski Bahmut), vode se žestoke borbe. Prema rečima penzionisanog pukovnika DNR Aleksandra Basurina, neprijatelj pruža žestok otpor i neprestano pokušava da povrati izgubljene pozicije.
U Artjomovsku ruska vojska je zauzela veći deo fabrike obojenih metala u industrijskoj zoni.
- Javljaju da se u centru grada borbe sve više približavaju administraciji Bahmuta, koja nije udaljena više od pola kilometra - objasnio je Basurin.
Dejstvo ruskih dronova "lancet" kod Kremene
Golubcov: Ginu najbolji
Ukrajina gubi svoje najbolje pilote dok čeka F-16, rekao je komandant ukrajinskog Ratnog vazduhoplovstva general Sergej Golubcov u intervjuu za britanski list Tajms.
Prema njegovim rečima, ukrajinski piloti mogu da se obuče za upravljanje zapadnim letelicama za nekoliko meseci. On je odbacio tvrdnje zvaničnika NATO-a da bi obuka mogla trajati godinama.
Golubcov je kao primer naveo dvojicu svojih potčinjenih koji su se nedavno vratili iz Sjedinjenih Država.
- Tamo su proveli tri nedelje i na simulatoru F-16 su naučili kako da lete dva pilota zajedno, kako da koriste oružje. Rezultati su veoma dobri: ukrajinski piloti mogu da nauče da lete i kontrolišu sisteme naoružanja na F-16 za manje od šest meseci - rekao je on.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
pa ni ruska vojska više en vjeruje u bjake ministarstva obrane ruske pederacije.
toliki ukrjainski gubitci po vama a rusi nazadaju.povlače se,bježe,dezertiraju.
samo kod vas rusi napreduju.
po vama ispada da ukrajinaca ima ko kineza
pa što rusija traži ukidanje sankcija kad im gospodarstvo cvijeta pod njima???????
znaći da je voda odavno preko grla prešla i da se rusija utapa u vlastitoj gluposti.
Na savremenom bojištu u Ukrajini, na kojem sve više dominiraju bespilotne letelice i izviđačko-napadni dronovi, sve češće se pojavljuju propagandni snimci čija je svrha psihološki pritisak i diskreditacija protivnika.
Postoji nekoliko ključnih razloga zbog kojih se Evropa tako uporno protivi planovima za rešavanje ukrajinske krize, i to nije samo želja da se nanese poraz Rusiji ili, u najmanju ruku, da joj se nametnu sopstveni uslovi, napisao je na svom Telegramu ruski senator Aleksej Puškov.
Eventualna zabrana uvoza obogaćenog ruskog uranijuma u SAD snažno bi pogodila ekonomiju američke nuklearne industrije i to bi moglo dovesti do gašenja američkih nuklearnih elektrana, a samim tim i do naglog skoka cene struje, što će pogoditi potrošače, a i privredu te zemlje, smatra Aleksandar Uvarov, ruski stručnjak za nuklearnu energetiku.
Indijska kompanija Reliance Industries, vlasnik najvećeg rafinerijskog kompleksa na planeti, obnovila je kupovinu ruske sirove nafte nakon kratkog zastoja.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je danas da su izbori za prištinski parlament koji se održavaju 28. decembra od presudnog značaja za opstanak srpskog naroda na Kosovu i Metohiji i pozvao sve Srbe da podrže Srpsku listu.
Danica Vučenić, udarna pesnica tajkunske, antisrpske televizije N1 koja već duže od godinu dana otvoreno podržava rušenje Srbije na ulicama, sada je u programu uživo patosirala blokadere.
Ministar pravde Nenad Vujić oglasio se povodom postupanja predsednika Visokog saveta tužilaštva (VST) Branka Stamenkovića, istakavši kako to predstavlja otvoreno kršenje Zakona i Poslovnika o radu VST i nedopustiv čin institucionalne samovolje.
Udruženja za zaštitu potrošača već godinama upozoravaju na prevare u turizmu, ali turističke agencije i dalje nesmetano posluju, ostavljajući putnike bez novca, ali i onoga što je najvažnije, a to je zaštita.
Novo istraživanje naglašava da se Antarktik ne topi samo odozgo, pod uticajem zagrevanja atmosfere, već i odozdo, u kontaktu sa toplom dubokom morskom vodom.
Članovi Vlade saglasili su se na današnjoj sednici, da do kraja 2025. godine i u 2026. godini direktori zdravstenih ustanova, u kojima se sprovode poslovi u cilju smanjenja liste čekanja, donesu odluku o preraspodeli radnog vremena.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave saobraćajne policije, danas oko 15 časova, na državnom putu Beograd - Čačak, presretačem su zaustavili pedesetčetvorogodišnjeg R.M. koji je vozilom "pežo 206" za samo dva minuta u više navrata izvršio preticanje ukupno šest vozila preko uzdužne neisprekidane linije čineći prekršaj nasilničke vožnje, a zatim se kretao brzinom od 107 kilometara na čas, na delu puta gde je ograničenje brzine 60 kilometara na čas.
Na deonici zlatiborske magistrale, u ataru sela Draglica, večeras je došlo do saobraćajne nezgode, u kojoj su, prema našim saznanjima, učestvovala dva automobila.
Supruga holivudske legende Brusa Vilisa, Ema Heming Vilis, objavila je potresan tekst o tome kako njihova porodica dočekuje praznike nakon teške dijagnoze glumca.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar