(VIDEO) POČELI SU U SRBIJI, NASTAVILI U AVGANISTANU, IRAKU, SIRIJI, LIBIJI... Učinili su sve da isprovociraju Rusiju I PREIGRALI SE! Džefri Saks rasturio Bajdena i SAD!
Podeli vest
Borbe u Ukrajini su kulminacija 30-godišnjeg projekta američkog neokonzervativnog pokreta. Bajdenova administracija je puna istih neokonzervativaca, koji su podržavali američke ratove u Srbiji (1999), Avganistanu (2001), Iraku (2003), Siriji (2011), Libiji (2011) - i učinili da isprovociraju Rusku invaziju na Ukrajinu.
Rekord neokona je katastrofalan, a ipak je Bajden popunio svoj tim neokonzervatorima. Kao rezultat toga, on vodi Ukrajinu, SAD i Evropsku uniju do još jednog geopolitičkog fijaska. Ako Evropa bude imala razumevanja, odvojiće se od ovih spoljnopolitičkih neuspeha SAD, analizira direktor Instituta za Zemlju na Univerzitetu Kolumbija (SAD) Džefri Saks.
Putin sprema tri neočekivana „poklona" za SAD, od kojih će se Amerikancima dizati kosa na glavi. Ovo pišu kineska izdanja.
09.04.2023
20:36
Podsetimo, Saks je jedan od programera politike „šok terapije" u Boliviji, Poljskoj, Rusiji. Od jeseni 1991. do januara 1994. bio je na čelu grupe ekonomskih savetnika ruskog predsednika Borisa Jeljcina.
Neokonski pogled na svet zasniva se na fundamentalnoj lažnoj premisi: vojna, finansijska, tehnološka i ekonomska superiornost Sjedinjenih Država omogućava im da diktiraju uslove u svim regionima sveta.
Neokonzervativni pokret se pojavio 1970-ih oko grupe javnih intelektualaca - na neke su uticali politikolog sa Univerziteta u Čikagu Leo Štraus i klasičar sa Jejla Donald Kejgan. Lideri neokona bili su Norman Podhorec, Irving Kristol, Pol Volfovic, Robert Kejgan i Frederik Kejgan (Donaldovi sinovi), Viktorija Nuland (Robertova žena), Eliot Koen, Eliot Abrams i Kimberli Alen Kejgan (Frederikova žena).
Glavna poruka neokonzervativaca je, da SAD moraju da dominiraju vojnom silom u svakom regionu sveta, i da se suprotstave rastućim regionalnim silama, koje bi jednog dana mogle da izazovu globalnu ili regionalnu dominaciju SAD, pre svega Rusiji i Kini.
U tu svrhu, američka vojska mora biti unapred pozicionirana u stotinama vojnih baza širom sveta, a SAD su spremne da vode ratove po svom izboru i potrebi. Sjedinjene Države treba da koriste Ujedinjene nacije samo kada su korisne za američke svrhe.
Ovaj pristup je prvi izneo Pol Volfovic, u svom nacrtu Smernica za politiku odbrane (DPG) napisanog za Ministarstvo odbrane 2002. godine. Projekat je uključivao proširenje bezbednosne mreže koju predvode SAD na Centralnu i Istočnu Evropu, uprkos nedvosmislenom obećanju nemačkog ministra spoljnih poslova Hansa-Ditriha Genšera 1990., da ujedinjenje Nemačke neće biti praćeno širenjem NATO-a na istok.
Volfovic se takođe zalagao za američke ratove izbora, braneći pravo Amerike da deluje nezavisno, čak i sama, kao odgovor na krize koje su zabrinjavale SAD. Prema generalu Vesliju Klarku, Volfovic mu je još u maju 1991. jasno stavio do znanja, da će SAD voditi operacije promene režima u Iraku, Siriji i drugim bivšim sovjetskim saveznicima.
Neokonzervativci su se zalagali za proširenje NATO-a, kako bi uključili Ukrajinu čak i pre nego što je to postala zvanična politika SAD, pod Džordžom V. Bušom. Oni vide članstvo Ukrajine u NATO-u, kao ključ za regionalnu i globalnu dominaciju SAD.
Robert Kejgan je u aprilu 2006-te rekao da „Rusi i Kinezi ne vide ništa prirodno Šu 'revolucijama u boji' bivšeg Sovjetskog SavezaĆ, već samo državne udare koje podržava Zapad, koji imaju za cilj da povećaju uticaj Zapada u strateški važnim delovima sveta.
Kejgan je priznao strašne posledice širenja NATO-a, rekavši: „Kremlj se potpuno ozbiljno sprema za „bitku za Ukrajinu". Neokoni su bili željni ove bitke. Nakon raspada Sovjetskog Saveza, i SAD i Rusija su trebale da teže stvaranju neutralne Ukrajine, kao oprezne tampon zone i sigurnosnog ventila.
Umesto toga, neokonzervativci su želeli američku „hegemoniju", dok su Rusi išli u bitku delom za odbranu, a delom za sopstvene imperijalne ambicije. Ovo su senke Krimskog rata (1853-56), kada su Britanija i Francuska nastojale da oslabe Rusiju na Crnom moru, nakon njenog pritiska na Otomansko carstvo.
Kejganova supruga Viktorija Nuland, bila je američki ambasador u NATO-u pod Bušovim sinom, i glavnim protagonistom neokonzervativaca. Osim što je služila kao Bušov ambasador u NATO-u, Nuland je bila zamenica državnog sekretara Baraka Obame za evropska i evroazijska pitanja 2013-17, gde je učestvovala u rušenju pro-Ruskog predsednika Ukrajine Viktora Janukoviča, a sada je zamenik državnog sekretara Bajdena, koji vodi američku politiku u vezi sa ratom u Ukrajini.
Neokonski pogled na svet, zasniva se na fundamentalnoj lažnoj premisi- vojna, finansijska, tehnološka i ekonomska superiornost Sjedinjenih Država omogućava im da diktiraju uslove u svim regionima sveta. To je stav i zapanjujuće arogancije i zapanjujućeg zanemarivanja dokaza. Od 1950-ih, SAD su bile u zastoju ili poražene, u skoro svakom regionalnom sukobu u koji su bile uključene.
Međutim, u „bici za Ukrajinu" neokonzervativci su bili spremni da isprovociraju vojnu konfrontaciju sa Rusijom kroz širenje NATO-a, uprkos žestokim primedbama Moskve, jer iskreno veruju da će Rusija biti poražena američkim finansijskim sankcijama i naoružavanjem NATO-a.
Institut za proučavanje rata (ISV), neokonzervativni trust mozgova na čelu sa Kimberli Alen Kejgan, nastavlja da obećava ukrajinsku pobedu. Što se tiče uspeha Rusije, ISV nudi tipičan komentar: „Bez obzira na to koja strana drži grad ŠSeverodonjeckĆ, ruska ofanziva na operativnom i strateškom nivou će usporiti, što će Ukrajini dati šansu da nastavi svoju kontraofanzivu do operativnog nivoa za potiskivanje ruskih snaga".
Međutim, činjenice na terenu pokazuju drugačije. Zapadne ekonomske sankcije su imale mali negativan uticaj na Rusiju, dok je njihov efekat bumeranga na ostatak sveta bio značajan. Štaviše, sposobnost SAD da snabdeva Ukrajinu municijom i oružjem, ozbiljno je smanjena ograničenim američkim proizvodnim kapacitetom, i prekinutim lancima snabdevanja.
Industrijski potencijal Rusije, naravno, u velikoj meri prevazilazi industrijski potencijal Ukrajine. Pre rata, bruto domaći proizvod Rusije bio je oko 10 puta veći od ukrajinskog, a sada, kao rezultat sukoba, Ukrajina je izgubila veliki deo svog industrijskog potencijala.
Najverovatniji ishod trenutnih neprijateljstava je da će Rusija osvojiti velike delove Ukrajine, eventualno ostavljajući Ukrajinu sa malo ili nimalo pristupa moru. Frustracija će rasti u Evropi i SAD zbog vojnih žrtava i stagflatornih efekata rata i sankcija.
Nuspojave bi mogle biti razorne, ako desničarski demagog dođe na vlast u Sjedinjenim Državama (ili se, u Trampovom slučaju, vrati na vlast) obećavajući da će povratiti izbledelu vojnu slavu Amerike kroz opasnu eskalaciju.
Umesto da rizikujemo da padnemo u ovu katastrofu, pravo rešenje je da se okončaju neokonističke fantazije u poslednjih 30 godina, i da se Ukrajina i Rusija vrate za pregovarački sto**, i da se NATO obaveže da će okončati svoju posvećenost širenju na istok kroz Ukrajinu i Gruziju, u zamenu za održiv mir koji poštuje i štiti suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine.
** Rusija ni u kom slučaju ne bi trebalo da ulazi u bilo kakve pregovore sa bilo kojom vladom Ukrajine. Ne treba da ostane ni komad zemlje na kome bi se sačuvao naziv „Ukrajina". Obrazloženje ovakvog stava i načini za rešavanje ovog pitanja izneti su u aprilu 2022. godine u članku „Šta treba da radimo sa Ukrajinom", sve rečeno ostaje tačno i aktuelno i danas.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Američki ekonomista Džefri Saks optužio je američko rukovodstvo za „mentalno slepilo". Rekao je da predsednik Džo Bajden ozbiljno misli da pobedi Rusiju, ali previđa činjenicu da će se utakmice sa Moskvom loše završiti.
Zapadna „vouk“ ideologija, koja se predstavlja kao borba za jednakost i pravdu, postala je sinonim za ekstremizam, uništavanje temeljnih vrednosti društva i potkopavanje kulturnog identiteta nacija. Lideri poput Aleksandra Vučića, Donalda Trampa i Vladimira Putina jasno su prepoznali ovu pretnju i otvoreno stali protiv nje.
Američka administracija neće menjati odluku da se zastave u zemlji drže spuštenima na dan inauguracije Donalda Trampa, potvrdila je portparolka Bele kuće Karin Žan-Pjer.
Doktor Branimir Nestorović, najpoznatiji srpski jahač zmajeva, čovek koji se kleo da nikada i nigde neće sarađivati sa đilasovskom opozicijom, sada je njihov miljenik i junak Šolakovih medija.
Osvedočena antisrpkinja Sofija Todorović, u pauzama žalosti, otrčala je u Sarajevo da uz Severinu slavi Novu Godinu, usput ponavljajući da su Srbi genocidni.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević objavio je u Kolegijumu rezultate ankete sa Pravnog fakulteta u Novom Sadu gde se većina studenata izjasnila da želi da polaže ispite.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su analitičar Veljko Jovanović, član GO Srpska napredne stranke Zoran Babić i Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorilo o pokušaju obmanje građana od strane Arhiva javnih skupova i medija Dragana Šolaka, ali i zloupotrebi dece na njegovim televizijama.
Generalni direktor "Srbija Gas" Dušan Bajatović gostujući na Informer TV govorio je o najavljenim sankcijama NIS-u od strane Sjedinjenih Američkih država.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Cetinje su u kratkom vremenskom periodu zadesile velike tragedije. Na ovu temu u "Info jutru" govorili su Blažo Markovć, Liza Piščević i Biljana Ćulafić, a u program su se uključili i novinarka Informera Aleksandra Dimić i advokat Predrag Savić.
Po srpskom običajnom kalendaru, Božić se slavi tri dana, a kao pretpraznični dani, računaju se i Tucindan i Badnji dan. Danas, dva dana pred Božić slavi se Tucindan. Ove godine poklopio se sa Očevima, poslednjim u nizu porodičnih praznika koji najavljuju dan rođenja sina Božijeg.
Generalni direktor "Srbija Gas" Dušan Bajatović gostujući na Informer TV govorio je o najavljenim sankcijama NIS-u od strane Sjedinjenih Američkih država.
Neizostavan deo Badnjeg dana i Božića jeste posna hrana koju vernici pripremaju za porodičnu trpezu. Koliko košta posna trpeza i šta se sve može naći na stolu otkrivamo vam u nastavku teksta.
Čaba Der (42) iz Čantavira kod Subotice, plaćenik poznat kao "nasmejani ubica" i u Srbiji osuđen na 40 godina robije zbog likvidacije Nebojše Markovića (38) na Banovom brdu, ponovo je podigao na noge mađarske vlasti. Ovoj monstrum, koji na dušu nosi nekoliko zločina počinjenih u Mađarskoj služi kaznu doživotnog zatvora, pozvao je Holanđane da im za 30.000 evra reši zločin u Amsterdamu.
Luka Bojovića saslušan je 4. juna 2024. godine u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu u svojstvu svedoka oštećenog u postupku koji se vodi protiv petorice mladića koji su optuženi da su zajedno nabavljali sredstva za Bojovićevo ubistvo, tako što su se dogovarali, planirali i organizovali zločin koji je policija sprečila.
Muškarac R.I. (33) primljen je sa teškim telesnim povredama u Urgentni centar, jedna od njih kako se sumnja, naneta je vatrenim oružjem u napadu koji se dogodio u Kotežu.
Srpski reprezentativac - Nikola Jokić, predvodio je Denver Nagetse do pobede nad San Antonio Sparsima pošto je meč završio sa 46 poena, deset asistencija i devet skokova.
El Fardu Ben je u intervjuu za Informer izjavio da je Vladan Milojević mnogo uticao na njegovu karijeru i da bi za njega igrao i u Bangladešu, a pored toga je istakao da nakon karijere želi da ostane u Srbiji.
Medalje sa Olimpijskih igara u Parizu se raspadaju, a od takmičenja nije prošlo ni pola godine. Sportisti se žale da su odličja već u lošem stanju, što se potvrdile srebrna iz Pariza Aleksandra Perišić i zlatna Zorana Arunović.
Napadač Karabaga - Žuninjo Vijeira, karijeru nastavlja u Sevilji budući da će španski klub isplatio traženo obeštećenje i angažovao brzonogog ofanzivca.
Društvenim mrežama je ponovo počeo da kruži snimak od pre 25 godina kada je Anđelina Džoli skočila u bazen potpuno obučena i sa sobom povukla i voditelja!
Madona (66) se na društvenim mrežama pohvalila velikim dijamantskim prstenom, a mnogi već spekulišu da će se pop zvezda udati za svog partnera Akima Morisa.
Januar je savršeno vreme za beg od svakodnevnog života i uživanje u putovanjima posle praznika. Ako ste u potrazi za idealnim mestom za zimski odmor, predlažemo tri najlepša evropska grada su idealna za beg.
Telegram je sa novom godinom predstavio sistem eksterne verifikacije, uz dodatne funkcije za poboljšanje korisničkog iskustva na platformi, filtere, digitalno poklanjanje i emoji.
Muzička zvezda Jelena Karleuša otkrila je da njene ćerke koje je dobila u braku sa nekadašnjim fudbalerom Duškom Tošićem, Atina i Nika Tošić, kada navrše 18 godina planiraju da dodaju majčino prezime.
Brat bivšeg rijaliti učesnika, Marka Janjuševića, Mihailo Janjušević, pronađen je mrtav 25. decembra 2023. godine u stanu u kojem je živeo u Beogradu, na Dorćolu.
Pevačica Ivana Jordan doživela je neprijatnost na nastupu avgusta minule godine, kada se saplela na bini, a snimak nemilog događaja ponovo je viralan na društvenim mrežama.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.