ISPOD AMERIKE JE KATAKLIZMIČNA BOMBA! Rusi uputili jezivo upozorenje Vašingtonu! "Katastrofa bez presedana..."
Podeli vest
U Moskvi su podsetili Sjedinjene Američke Države da postoji opasnost od erupcije supervulkana Jelouston. Koja je verovatnoća da će doći do kataklizme i kakve su sve moguće posledice?
U slučaju da se Jeloustoun probudi to će biti „katastrofa bez presedana“, rekao je u intervjuu sekretar Saveta bezbednosti Rusije Nikolaj Patrušev. Prema podacima naučnika, veoma neobičan vulkan može da isprovocira glabolnu kataklizmu, kako se već desilo nekoliko puta.
Severnoamerička komanda vazdušno-kosmičke odbrane (NORAD) saopštila je da su njene snage 11. maja otkrile, pratile, pozitivno identifikovale i presrele šest ruskih aviona koji su delovali unutar i blizu zone vazdušne identifikacije.
14.05.2023
08:51
Jelouston je dolina, bogata gejzerima i izvorima sa vrelom vodom, postala je prvi nacionali park na svetu još u XIX veku.
Pepeo će prekriti Ameriku
Početkom 2000-ih godina u dokumentarnom filmu Ruskih vazduhoplovnih snaga o Jelostounu se prvi put pojavila reč „supervulkan“. Od tada su taj termin počeli da koriste u naučnim publikacijama. Nema opšte prihvaćenih definicija reči supervulkan, ta reč se najviše odnosi na geološke tvorevine, koje mogu nastati usled erupcija od osam bodova prema Indeksu eksplozivnosti vulkana (VEI).
Skala je formirana prema proceni količne pepelea i visine stuba pepela. Poslednja od tri poznate super-erupcije Jeloustouna, koja se dogodila pre 640 hiljada godina, dovela je do izbacivanja oko hiljadu kubnih kilometara materijala. Sloj pepela prekrio je značajan deo današnje američke teritorije
Poređenja radi - vulkan Tambora čija je erupcija postala jedna od najvećih u celokupnoj istoriji istraživanja, tokom 1815. godine je izbacio 150-180 kubnih kilometara materijala i na taj način dobio sedam poena po Indeksu eksplozivnosti vulkana. To je bilo dovoljno da u Zapadnoj Evropi i Severnoj Americi nastupi godina bez leta, zbog vulkanskog pepela je došlo do globalne hladnoće. Smatra se da je on izazvao i pandemiju kolere.
Još jedna osobina supervulkana je odsustvo konusa, koji su karakteristični za strato vulkane kao što su Fidži, Kilimandžaro ili Ključevskaja sopka. Jelostoun je teritorija sa malim brežuljcima i okružena je planinama.
Posle otkrivanja Jelostouna je pronađeno još nekoliko sličnih geoloških struktura. Danas je poznato oko 20 supervulkana, a većina se nalazi u Severnoj i Južnoj Americi.
Da li je Hartlend bezbedan?
U slučaju da dođe do erupcije osnovni udar će podneti kontinentalni deo SAD. Teško je da se prognozira potencijalna šteta. Jedni prognoziraju da će štetu pretrpeti trećina stanovništva zemlje, a drugi smatraju da bi erupcija uništila celokupan život na planeti.
Masa supervulkana nije tečna lava, već oblaci vrelih gasova i pepela sastavljeni od malih staklenih čestica. Oni su i glavna pretnja organizmima.
Naučnici se slažu da će vulkanska erupcija imati globalni efekat. U atmosferu dolazi velika količina sumpor-dioksida, koji efikasno reflektuje sunčevu svetlost. To će dovesti do hlađenja koje će najverovatnije uticati na celu planetu. Ostale moguće posledice su kisele kiše, snažni zemljotresi, kao i erupcije drugih vulkana izazvane lančanom reakcijom.
Patrušev u intervjuu primećuje da bi takozvani Hartlend koji se nalazi u severoistočnom delu Evroazije, koji približno odgovara teritoriji bivšeg SSSR-a, može manje da strada. Prema naučnicima, logično je pretpostaviti da što je region dalje od mesta erupcije, šteta je slabija. Međutim, nemoguće je predvideti koji će delovi planete „pobediti“ u globalnoj katastrofi.
Kako zaustaviti supervulkan?
Jelostoun ima erupcije svakih 725 hiljada godina. Na osnovu toga, do sledećeg događaja ostaje još sto hiljada godina. Međutim, vulkani tako „ne rade“. Super-erupcije su u principu retke, a u onim sistemima u kojima se javljaju više puta, vremenski intervali su neravnomerno raspoređeni, napominje Geološki zavod SAD (USGS).
U magmi deo supstanci ima čvrst oblik, a deo je rastopljen. Što je veći udeo tečne magme, verovatnija je predstojeća erupcija. Geolozi procenjuju da će Jelostoun biti spreman da eruptira kada 35 do 50 odsto mase bude tekućina.
Donedavno se smatralo da je taj pokazatelj u magmi Jelostouna danas između pet i petnaest odsto. Međutim, istraživanje iz 2022. godine je otkrilo drugačije podatke - od 16 do 20 odsto. To ne znači da se količina rastopljene magme povećava, naprednije naučne metode i instrumenti omogućavaju da se dobiju preciznije informacije.
Sada USGS procenjuje da je godišnja verovatnoća super-erupcija Jelostouna oko jedan prema 730 hiljada. Vulkan se stalno posmatra, a njegovi geološki procesi se posmatraju čak iz kosmosa. I najsavremeniji aparati ne daju sigurne podatke da se super-erupcija neće dogoditi dok smo živi. Naučnici sada razrađuju metode kojima bi se zaustavila pretnja od erupcije.
NASA eksperti su 2018. godine predložili da se probuši bunar u vulkanu na deset kilometara. Voda koja ulazi kroz njega hladi magmu, a para se može koristiti za rad geotermalne elektrane. Međutim, bušenje do te dubine je izuzetno složena i skupa tehnologija.
Drugi potencijalni način zaštite od super-erupcija je moguć ako se supervulkanu dozvoli da se oslobodi napetosti kontrolisanim eksplozijama.
- Da bi se to uradilo potrebno je izvršiti eksploziju na dubini od tri do pet kilometara i to smo već radili. Po analogiji sa lavinama: ako se u planinama nakupilo mnogo snega, mnogo je teže naterati ga da se ne spušta nego izazvati kontrolisani pad - rekao je fizičar, vulkanolog, osnivač Muzeja vulkana na Kamčatki „Vulkanarium“ Sergej Samojlenko u razgovoru za Sputnjik.
Međutim, još je daleko do tog trenutka da se upotrebi tehnologija za upravljanje supervulkanima.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
PUTINE! Sto ti Kaubojima za JELOUSTON NE RECE KRATKO (slabo pamte a i mnogo lazu) naprimer ;
"OCETELI VI DA PRESTANETE DA SE KUR:::I POKAZUJETE MISICE KAD MENI NETREBA ATOMSKA BOMBA DA VAS PRETVORIM U PEPEO.OPOMENE RADI SISTEM SU RUSI NEDAVNO ISPROBALII STVAR FUNKCIONISE!
Uputiti ultimatum Americi da u roku od 8 dana, prestanu da pomazu Ukrajinu i da se za godinu dana povuce NATO iz Evrope. Podrazumeva se i da se povuce iz Bonstila, sa Kosova. Udri Putine brate!!!
Severnoamerička komanda vazdušno-kosmičke odbrane (NORAD) saopštila je da su njene snage 11. maja otkrile, pratile, pozitivno identifikovale i presrele šest ruskih aviona koji su delovali unutar i blizu zone vazdušne identifikacije.
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obratila se lideru Stranke slobode i pravde nakon što ju je nazvao "kombinacijom neograničenog zla i ograničenih intelektualnih sposobnosti".
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov upitao je lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da objasni kako se na pošten i zakonit način tokom vršenja vlasti prihoduje ogromna suma novca.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
U Srbiju je stigao novi trend, izdavanje stana na sat. Do skoro, stan na dan je bio jedina opcija, ali su sada stanodavci odlučili da smanje troškove gostima, i naplaćuju im boravak po sanu, a ušteda je i do 15 evra u odnosu na brovak tokom celog dana.
Antisrpski beogradski mediji "Nova S", "N1" i "Danas" ponovo su pokušali građanima Srbije da podvale laž, time što su očigledno gradilište Tiršove dva plasirali kao praznu livadu, punu korova
Zvanični srednji kurs dinara za evro iznosiće sutra 116,9952 dinara, što je neznatna promena u odnosu na četvrtak, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je danas da iako se prohodnost puteva poboljšava, snežne padavine prestaju, pa u večernjim satima postoji opasnot od poledice jer se temperatura vazduha brzo spušta ispod nultog stepena.
Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji dečaka-ubice Koste K. (14), koji je 3. maja 2023. ubio devet đaka i portira u OŠ "Vladislav Ribnikar", juče su u Višem sudu u Beogradu tvrdili za sebe da su bili idealni roditelji!
Nakon osam vezanih poraza od gradskog rivala, košarkaši Partizana slavili su 89:77 (19:21, 26:18, 18:16, 26:22 ) u 11. kolu Evrolige i popravili bilans u najjačem evropskom takmičenju na 3-8. Sa druge strane, Crvena zvezda je sada na negativnih 5-6.
Po završetku utakmice između Crvene zvezde i Partizana u "Beogradskoj areni" Tajrik Džons je znao kako da proslavi veliku pobedu crno-belih. Amerikanac se zatrčao kroz hodnik hale i tako "iskopirao" Nikolu Jokića kome je to običaj pred mečeve Denvera.
Posle pobede Partizana u prvom ovosezonskom večitom derbiju, Željko Obradović je čestitao Crvenoj zvezdi na potezu da u dvoranu pusti navijače crno-belih, iako to ranije nije bila praksa.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Tokom svadbenog plesa ispred mladenaca se pojavila trbušna plesačica, gde većina komentara koji su se naši ispod snimka, smatra da je ovaj "iznenađujući" trenutak bio neprimeren i da nije uzela u obzir osećanja mlade.
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.