• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs/mediji/cnn/blic

01.08.2023

06:15

(VIDEO) Crnomorska flota u velikoj opasnosti! CNN objavio snimak, Kijev preti da potopi ruske brodove supermodernim oružjem!

AP/ printscreen/cnn

Vesti

(VIDEO) Crnomorska flota u velikoj opasnosti! CNN objavio snimak, Kijev preti da potopi ruske brodove supermodernim oružjem!

Podeli vest

Ukrajina je prvi put javno otkrila svoj novi pomorski dron , u nastojanju da ograniči operacije ruske flote u Crnom moru.

CNN je dobio ekskluzivni uvid u novi dron, koji je dizajniran da napada brodove ruske Crnomorske flote. Nosi stotine kilograma eksploziva i može da pogodi metu udaljenu 800 kilometara.

Dronom, koji je dizajniran i proizveden u Ukrajini, upravlja se daljinski a takođe se može koristiti za izviđanje i nadzor. Pilot drona kodnog imena “Šark” rekao je CNN-u da je dron jednostavan za rukovanje i da je bio uspešna u ograničavanju kretanja ruske mornarice.

"Najbrži u Crnom moru"

Snimak koji je objavio CNN pokazuje udarnu moć ukrajinskih pomorskih dronova, kako neki od njih probijaju rusku odbranu i napadaju oba broda i glavnu luku Crnomorske flote. Razvijač drona rekao je CNN-u da je ruska odbrana neefikasna protiv dronova jer su njeni brodovi dizajnirani da napadaju druge brodove a ne manje mete.

Oni su brži od bilo čega drugog u Crnom moru, tvrdi proizvođač.

Sposobnosti drona videle su se takođe tokom nedavnog napada na Krimski most. Oko 19 km dug most ključna je ruta snabdevanja između Rusije i Krima, poluostrva anektiranog 2014. Ukrajina je koristila dva svoja pomorska drone da udari na most, što je za posledicu imalo veliku štetu.

Nije rekla koliko je novih dronova proizvela niti koliko još namerava da ih napravi, izvestio je CNN.

Ključna uloga dronova u ratu

Dronovi su igrali ključnu ulogu u ruskom ratu u Ukrajini i pokazali su se neprocenjivima za obe strane. I Kijevu i Moskvi su pružili izviđačke i napadačke sposobnosti a koristili su ih za sve, od uočavanja artiljerije do udara na civilnu infrastrukturu. Uticaj borbenih dronova čak je naveo Rusiju da pokuša da obuči školsku decu da njima operišu, kako je prethodno izvestio “Insajder”.

Pomorski dronovi sve više omogućavaju Ukrajincima da napadaju i prate Ruse u Crnom moru i na Krimu. Zemlja bez prave flote je brojčano i oružano nadjačana dalje od svoje obale, ali ovi pomorski dronovi pružaju joj ključnu alatku u suprotstavljanju ruskim snagama.

 

 

Proizvođač drona, koji je tražio da bude anoniman, rekao je da je ukrajinski rad na pomorskim dronovima pokrenut tek kad je počeo rat.

- To je bilo veoma važno jer nismo imali mnogo snaga da se odupremo pomorskoj državi Rusiji. A morali smo da razvijemo nešto naše, jer nismo imali postojeće sposobnosti – rekao je on CNN-u.

Bitke na Crnom moru

Ukrajina sada počinje da pokazuje te sposobnosti, iako misije variraju po svom uspehu. Poslednje verzije drona u koje je uvid imao CNN teže do 1.000 kg, sa eksplozivnim tovarom do 300 kg, dometom od 800 km i maksimalnom brzinom od 80 km/h.

Višestruki napadi pomorskim dronom na rusku imovinu na Krimu i Crnom moru privukli su pažnju svetske javnosti, uz dramatične snimke koji su objavljivani na internetu. Odgovornost za neke od njih – ali ne i sve – preuzela je sama bezbednosna služba Ukrajine. Ukrajinski odbrambeni izvori potvrdili su CNN-u da su pomorski dronovi korišćeni u najmanje dva nedavna napada – na Krimski most u julu i luku Sevastopolj prošlog oktobra.

 

 

Proizvođač drona je rekao da su “te bespilotne letelice potpuno ukrajinske proizvodnje”.

- Oni su dizajnirani, nacrtani i testirani ovde. To je naša sopstvena proizvodnja trupa, elektronike i softvera. Više od 50 odsto proizvodnje opreme je ovde – rekao je on.

Tvrde da Rusi tek treba da se prilagode najnovijim sposobnostima Ukrajine.

- Veoma im je teško da nađu tako mali dron. Brzina ovih dronova trenutno premašuje bilo koju pomorsku letelicu u regionu Crnog mora – rekao je proizvođač.

Brzina i otežana detekcija mogu donekle da objasne kako su dronovi koji su napali Krimski most putovali nedetektovani u mraku preko Crnog mora do njega, navodi CNN.

Targetiranje brodova

Ukrajina je takođe usmeravala svoju novu opremu na rusku Crnomorsku flotu, koja je krstarila uz obalu i našla se na metu mnogih žestokih raketnih napada. Pre nego što je nedavni napad oštetio ključni deo ruske infrastrukture, drugi pokušaji napada već su upozorili Ruse.

 

 

Prošlog oktobra su pomorski dronovi bili odgovorni za napad na fregatu “Admiral Makarov”, koja je bila usidrena u luci Sevastopolj. Odbrambeni izvori Ukrajine rekli su CNN-u da je unutrašnja služba bezbednosti SBU sprovela te napade.

Iako se brod kasnije pojavio bez većih oštećenja, činjenica da su Ukrajinci mogli da mu se približe i to što je “Admiral Makarov” bio tek postavljen u Crnomorsku flotu nakon potapanja glavne ruske krstarice “Moskva” u aprilu 2022, je uspeh po sebi, navodi CNN.

- Mislim da će proći pet do 10 godina, ili više, pre nego što Rusi budu mogli efikasno da se suprotstave ovoj vrsti opreme. Njihova oprema je iz 20, a naša je iz 21. veka. Između nas je 100 godina – rekao je proizvođač drona.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set