(VIDEO) Kazahstan pravi "srednji koridor" i zabija nož u leđa Rusiji! Osveta Moskve zavisi od Kine i Irana!
Podeli vest
Kazahstan pokušava da iza leđe Rusije realizuje projekat Transkaspijskog međunarodnog transportnog koridora (TMTK) koji je poznat i kao Srednji koridor koji je počeo da funkcioniše 2017. godine. Osim toga, Astana povećava izvoz nafte preko Azerbejdžana želeći time da diversifikuje izvoz energenata neruskim transportnim koridorima.
Kazahstan, Azerbejdžan i Turska igraju duplu igru koja nije povoljna za Rusiju. Ipak, Moskva ima svoje adute koji će na kraju oslabiti pozicije Kazahstana u Centralnoj Aziji.
Rat koji je Zapad pokrenuo protiv Rusije u Ukrajini ne može se rešiti bez učešća Moskve i bez uzimanja u obzir njenih bezbednosnih interesa. Takođe, ima mišljenja i da je cilj mirovnog samita u Džedi da „pogura" Rusiju ka pregovorima sa Kijevom, a da Vašington to pokušava da postigne „tuđim rukama" i uz pomoć ruskih saveznika i prijatelja iz BRIKS.
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev je na svom Telegram kanalu posavetovao ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog da ode u Odesu, Dnjepropetrovsk, Lavov, Harkov, Izmail i pogleda rezultate rada ruskih Oružanih snaga i razmisli o tome "šta je uradio sa svojom zemljom".
02.08.2023
15:46
Dupla igra
Srednji koridor je postao važna maršruta između Evrope i Azije jer je ponudio značajne ekonomske povoljnosti i skratio vreme tranzita. TMTK otvara nove mogućnosti za robne tokova u Aziji jer omogućuje dotur robe na Bliski Istok, Severnu Afriku i Mediteran zahvaljujući integraciji lučkih konekcija u Turskoj.
Trenutno Kazahstan iza leđa Rusiji pokušava da poveća transport robe iz Kine u Evropu preko Centralnoafričke Republike, Azerbejdžana i Turske.
U novom Info jutru gosti su analizirali trenutnu situaciju u Ukrajini i napredovanje ruske vojske.
02.08.2023
11:46
- Nameravamo sistematski da povećamo obim prevoza robe tim maršrutama i izađemo na nivo do 500 000 kontejnera godišnje do 2030. godine - izjavio je predsednik Kazahstana Kasim Žomart Tokajev u govoru na prvom samitu Saveta za saradnju država Centralne Azije i Persijskog zaliva u Džedi u Saudijskoj Arabiji.
Osim toga, vlada Kazahstana odlučila je da ide i korak dalje. Ima nameru da ubrzano poveća kapacitete naftovoda "Baku-Tbilisi-Džejhan" s ciljem "diversifikacije izvoza" energenata po neruskim maršrutama.
Bez obzira na nepoštenu igru Astane, Bakua i Ankare koju očigledno ne vode u interesu Moskve, Rusija ima instrumente da na to utiče.
Rusija može, u saradnji sa Kinom, da potpuno odustane od paralelnog uvoza sa teritorije Kazahstana. Na osnovu podataka glavne carinske uprave NRK, robna razmena između Rusije i Kine za prvo polugodište 2023. godine povećala se više od 40 posto. Takav uspon za Kinu je bio najznačajniji među svim ostalim trgovinskim partnerima: obrt NRK sa Singapurom, porastao je za 23, a sa Kanadom svega za 17 procenata.
Postoje perspektive i za razvoj rusko-iranskog koridora iz Kaspijskog mora "Sever-Jug". To pomaže da ove države uspostave izvoz poljoprivrednih proizvoda namenjenih tržištima Bliskog Istoka.
Luka Čabahar
S tim ciljem Iran i Rusija se ujedinjuju i pristupaju tešnjoj koordinaciji u infrastrukturnim projektima takvim kao što su železnički i drumski putevi. Šta više, koridor "Sever - Jug" dobija zasluženu pažnju i razvoj. Bez obzira na teškoće, Rusija je spremna da ulaže u dalji razvoj trgovinskog koridora koji u skoroj budućnosti može biti osnovni trgovniski put za uvoz robe u RF.
Ovome treba dodati da je Uzbekistan doneo odluku o izgradnji terminala u iranskim lukama Bender Abas i Čabahar. Direktor Centra za istraživačke inicijative Ma'no, Bahtijor Ergašov, smatra da je to značajan prodor i dodaje da sledeći zajednički projekat mora biti modernizacija železničkog terminala Tedžen-Serahs gde se zamenjuju železničke osovine sa sovjetskog koloseka na iranski i obrnuto.
Ergašov poziva da sve zemlje, Centralne Azije, Kina i Rusija,u budu uključene u tu ideju. Zajedničkim naporima zainteresovanih država biće omogućeno da se formira multimodalni transportni koridor.
- To može biti zajednički projekat sa učešćem Irana, država Afrike, Rusije i Kine. I ako izgradnja železničke pruge Čabahar-Zahedan uz modernizaciju prelaza Tedžen-Serahs, dobićemo ozbiljni multimodalni transportni koridor sa izlazom na okeansku luku Čabahar" - zaključuje direktor Direktor Centra za istraživačke inicijative Ma'no iz Taškenta.
Analitičari američkog časopisa Foreign Policy ističu da realizacija te inicijative radikalno smanjuje zavisnost Rusije od Turske i daje joj mogućnost da poveća izvoz žitarica i fosilnih goriva zaobilazeći Bosforski prolaz.
Ističemo da je ne malo važno da razvoj maršrute prema Čabaharu takođe, uz visoki nivo verovatnoće, isključuje učešće Turkemenije u projektu TMTK što će značajno oslabiti pozicije Kazahstana u Centralnoj Aziji.
Eksperti su uvereni da se trenutno formira novi multipolarni svet. Politolozi su uvereni, da će unipolarni svet na čelu sa Sjedinjenim Državama konačno potonuti u zaborav. Nakon početka "specijalne vojne operacije" u Ukrajini, počela je revolucija u svetskoj politici. Naime, počelo je formiranje multipolarnosti o kojoj toliko dugo govore zvaničnici u Moskvi i Pekingu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Rat koji je Zapad pokrenuo protiv Rusije u Ukrajini ne može se rešiti bez učešća Moskve i bez uzimanja u obzir njenih bezbednosnih interesa. Takođe, ima mišljenja i da je cilj mirovnog samita u Džedi da „pogura" Rusiju ka pregovorima sa Kijevom, a da Vašington to pokušava da postigne „tuđim rukama" i uz pomoć ruskih saveznika i prijatelja iz BRIKS.
Predsednik Čečenije Ramzan Kadirov izjavio je da završetak operacije oslobađanja Kurske oblasti od ukrajinskih militanata potvrđuje nepobedivost Oružanih snaga Rusije i najavio dalje pobede širom fronta.
Ukrajina se, prema novom diplomatskom modelu koji je sve bliži usvajanju, suočava sa faktičkom podelom zemlje na tri zone uticaja: zapad pod kontrolom evropskih mirovnih snaga, centralni deo pod formalnom upravom Kijeva, i istok pod ruskom administracijom.
Nekadašnji komandant Treće armije Vojske Jugoslavije, general Nebojša Pavković, izjavio je da karaulu na Košarama nisu srušili pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), već srpske snage, po njegovom naređenju.
Profesor Čedomir Antić sa Filozofskog fakulteta poručio je da dok neki profesori ne mogu da rade i da zarade platu za svoju porodicu drugima kaplje strana valuta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je danas u Donju Gradinu, gde je zajedno sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i drugim zvaničnicima Srbije i Republike Srpske, prisustvovao obeležavanju Dana sećanja na žrtve zločina genocida NDH u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.
Da li opozicija gubi kompas? Miroslav Aleksić, jedan od lidera propale opozicije, izazvao je veliku pometnju u političkom životu Srbije nakon što je u samo 36 dana promenio stav o održavanju izbora.
Danas od 17 sati budite uz Informer TV, jer će naš voditelj Igor Ćurčić uživo razgovarati sa generalom Nebojšom Pavkovićem, bivšim načelnikom Generalštaba Vojske Jugoslavije, herojem koji se već 20 godina nalazi u zatvoru zbog odbrane svoje zemlje od agresora.
Bojan Borovčanin iz Udruženja Nacionalna inteligencija gostujući u Info jutru komentarisao je blokade u Srbiji i uporedio ih sa protestima u drugim zemljama.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Bratislav Jugović gostujući u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice rekao je da će predsednik Srbije ići u Moskvu na Dan pobede uprkos pritiscima.
Na tržištu nekretnina postoji jedan segment koji bukvalno "plane" čim se pojavi – najjeftinije nekretnine u koje često spadaju kuće u unutrašnjosti, ali i garsonjere u prigradskim naseljima.
Nekadašnja srpska teniserka Ana Ivanović (37) i legendarni nemački fudbaler Bastijan Švajnštajger (40) u centru pažnje su svetske javnosti nakon što se pojavila informacija da se navodno razvode. Ipak, isplivale su nove fotografije koje, možda, bacaju sumnju na čitavu priču i nagoveštavaju da bi sve mogla da bude jedna velika zavera.
Bugarski teniser Grigor Dimitrov (33) predstavio je novu izabranicu na mastersu u Madridu, a ovoga puta srce mu je ukrala slavna meksička glumica i pevačica Eiza Gonzales (35)!
Jedan od najvoljenijih mjuzikala svih vremena, "Fantom iz opere", zablistao je i na beogradskoj pozornici, a o čarobnoj muzici u ovom spektaklu govorio je dirigent Ben Mark Tarner.
Al Paćino, legendarni glumac, skriva mnogo iznenađujućih i manje poznatih tajni o svom životu i karijeri, od njegovih skromnih početaka do ikoničnih uloga i životnih odluka koje su oblikovale njegov put do vrha.
Aleksandra Stojković Džidža je ispričala da su joj mama i tata bili mnogo strogi, te da se njeno odrastanje drastično razlikovalo od odrastanja njenih vršnjaka.
Pevačica Anabela Atijas kaže da se često savetuje sa svojim bivšim suprugom Gagijem Đoganijem sa kojim je godinama bila u svađi, kao i da je ćerkama drago što ih na sceni opet vide zajedno.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar