Rusija protiv ostatka sveta! Krenula je nova svemirska trka za Mesec - ko će prvi imati bazu na zemljinom satelitu?!
Podeli vest
Ruska državna svemirska korporacija Roskosmos izvestila je da se misija Luna-25 na Mesec - prva u Moskvi od 1976. godine - odvojila od gornjeg stepena „Fregate" i da nastavlja svoje putovanje do Zemljinog satelita. Do sada je sva avionika ispravno funkcionisala, a operateri su održavali stabilnu vezu sa letelicom, dodaje se u saopštenju.
Očekuje se da će Luna-25 poleteti sa kosmodroma Vostočni u dalekoistočnom Amurskom regionu u petak ujutro, a očekuje se da će Luna-25 sleteti na neucrtani južni pol Meseca između 21. i 24. avgusta.
Otkako su prve slike sa svemirskog teleskopa Džejms Veb (JVST) objavljene prošlog jula, mnogi su bili fascinirani zadivljujućim fotografijama prostranstva svemira: od neverovatno detaljnih slika Jupitera, prstenova Urana, stubova stvaranja, savršenog Ajnštajnovog prstena na najdaljoj poznatoj zvezdi.
Astronomi su 20. jula ove godine primetili da je približavajuća kometa postala sto puta sjajnija. Radi se o kometi 12P/Pons-Brooks koji je službeno otkrivena 1812, a koja od nedavno, zbog odlamanja krhotina i leda, formom nalikuje na Milenijskog sokola - svemirski brod iz Ratova zvezda.
04.08.2023
08:44
Neće biti jednostavno
S obzirom na neravni teren ove oblasti, sletanje neće biti jednostavno - letelica će prvo kružiti oko Meseca na visini od 100 kilometara do nedelju dana. Tokom ovog perioda, Luna-25 će vršiti merenja trajektorije, a operateri će morati da se odluče između tri lokacije za sletanje - glavne severno od kratera Boguslavskog i dve rezervne lokacije.
Ako sve bude po planu, misija će provesti godinu dana prikupljajući uzorke na površini.
Suosnivač „Oušn gejta”, kompanije koja je organizovala tragično putovanje podmornicom do olupine Titanika, sada planira da pošalje ljude na Veneru. Giljermo Sonlajn, koji je takođe osnivač i predsednik "Humans2Venus", rekao je da se nada da će njegova nova kompanija moći da ugosti koloniju od 1.000 ljudi na najtoplijoj planeti Sunčevog sistema.
Kineska svemirska letelica nove generacije koja može da nosi sedam astronauta mogla bi prvi put da poleti 2027. ili 2028. godine.
24.07.2023
17:31
Teška 1,8 tona, stanica nosi 31 kilogram naučne opreme i opremljena je sa ukupno osam kamera i Lunarnom robotskom rukom.
Razlog zašto Rusija pokušava da sleti na Mesečev manje gostoljubivi južni pol, a ne na ekvatorijalni region, nije slučajnost. Naučnici veruju da u oblasti gde se očekuje sletanje ruske misije postoje naslage vodenog leda. Štaviše, južni pol je stalno osvetljen Suncem, što znači da se solarni paneli mogu postaviti tamo da bi generisali energiju za buduće misije.
Među ključnim ciljevima Lune-25 je izvođenje mekog sletanja na južni pol - nešto što druge nacije do sada nisu uspele da izvedu. Ovaj aspekt je važan da bi se osigurao uspeh budućih misija.
Povrh toga, ruska stanica će bušiti vodu - kako da bi se izbegla potreba za transportom vode sa Zemlje za buduće misije sa ljudskom posadom, tako i za sprovođenje naučnih studija. Veruje se da je voda na Mesec stigla putem kometa, tako da bi naučnici, analizirajući je, mogli da „otkriju nešto novo o istoriji Meseca, kao i o osnovnim zakonima Univerzuma", objasnio je Aleksandar Blošenko iz Roskosmosa.
Luna-25 će takođe proučavati zračenje na Mesecu i lunarnu prašinu, sa ciljem da iskoristi ovo znanje kako bi osigurao bezbednost budućih misija sa posadom.
Šef Mesečevog programa Ruske akademije nauka Lev Zeleni napomenuo je da će Rusija i njeni konkurenti takođe tražiti elemente retkih zemalja na satelitu.
Ambiciozni planovi Moskve
Luna-25 je deo prve etape ruskog Mesečevog programa. Ovaj početni deo (poznat kao 'Sortie') predviđa stvaranje baznog modula lunarne stanice i testiranje svemirske letelice 'Eagle' sa ljudskom posadom. U okviru etape, još tri 'Luna' misije će biti poslate na Mesec u narednih deset godina. Rad na novoj super-teškoj raketi Jenisej takođe bi trebalo da počne tokom ove faze.
Druga etapa će uključivati sletanje ruskih kosmonauta između 2025. i 2035. Očekuje se da će posada provesti dve nedelje na Mesecu i postaviti temelje za stalnu lunarnu bazu.
Konačno, do 2040. Moskva se nada da će završiti stvaranje lunarne baze i dve opservatorije.
Da li je Rusija sama u svojoj lunarnoj potrazi?
Paralelno razvijaju sopstvene lunarne programe SAD, Kina i Indija.
NASA-in program Artemis nastoji da uspostavi ljudsko prisustvo na Mesecu kao odskočnu dasku ka budućem istraživanju Marsa. Vašington se nada da će stvoriti sopstvenu lunarnu bazu do kraja ove decenije.
Očekuje se da će Boeingova super-teška SLS raketa biti glavno vozilo programa. Njegovo prvo suđenje sa ljudskom posadom zakazano je za novembar 2024.
Planovi Kine su podjednako ambiciozni, a Peking očekuje da postavi robotizovanu bazu na Mesecu do 2028. i da pošalje misiju sa posadom do 2030.
Indija je ušla u lunarno takmičenje poslednjih godina, a njen lunarni uređaj Chandraiaan-3 već kruži oko Meseca i očekuje se da će sleteti otprilike u isto vreme kada i ruska Luna-25 krajem ovog meseca. Nju Delhi takođe posmatra južni pol.
U 2019. godini, prethodna iteracija misije, Chandraiaan-2, skrenula je sa predviđene putanje i srušila se.
Indija planira da pošalje svoju sledeću lunarnu misiju u saradnji sa Japanom između 2026. i 2028. godine.
Reakcije zapadnih medija na misiju Rusije
Komentarišući lansiranje Lune-25, Vall Street Journal je rekao da to označava početak nove svemirske trke - aluzija na rivalstvo između SAD i Sovjetskog Saveza 1950-ih i 60-ih godina.
Politico je ponudio sličnu procenu, citirajući eksperta koji je rekao da će, ako misija uspe, to biti „masovno tehnološko i naučno dostignuće" za Moskvu. Mediji su dalje sugerisali da će Moskva, postavši prva nacija koja je izvršila meko sletanje na južni pol Meseca, pokazati Pekingu koliko je napredna njena svemirska tehnologija. To bi, kako navodi Politiko, pomoglo u jačanju pozicije Rusije u zajedničkim planovima dve zemlje da uspostave ispostavu na Mesecu.
Slično, France 24 tvrdi da je lansiranje u petak jasan znak da se „Rusija nada da će se ponovo pojaviti kao glavni igrač u istraživanju svemira". Ekspert kojeg citiraju mediji primetio je da moskovska misija na Mesec takođe treba da pošalje geopolitički signal.
Polarna svetlost na svim planetama osim na Neptunu ima zajedničko objašnjenje, nagoveštavaju istraživači u izveštavaju od 18. jula u "Nejčur komunikejšens".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruske svemirske ambicije nisu ograničene samo na Mesec, kako je istakao fizičar i predsednik Nacionalnog istraživačkog centra Kurčatovski institut Mihail Kovalčuk. On je uveren u potrebu aktivnog promovisanja postojećeg razvoja kako bi se obezbedilo rusko tehnološko vođstvo.
Otkako su prve slike sa svemirskog teleskopa Džejms Veb (JVST) objavljene prošlog jula, mnogi su bili fascinirani zadivljujućim fotografijama prostranstva svemira: od neverovatno detaljnih slika Jupitera, prstenova Urana, stubova stvaranja, savršenog Ajnštajnovog prstena na najdaljoj poznatoj zvezdi.
Krvnik Aco Martinović, je 1. januara za samo pola sata ubio 12 osoba, među kojima i dva dečaka stara 9 i 14 godina i ranio četiri osobe. Nakon što ga je policija pronašla i opkolila surovi ubica je presudio i sebi.
SAD su zahtevale da kijevski režim hitno smanji starosnu granicu za regrutaciju i mobilizaciju na 18 godina, saopštila je Ruska spoljna obaveštajna služba (SVR).
Najnovijim informacijama ponovo su potvrđena pisanja o malignoj pozadini takozvanih “studentskih” protesta u Srbiji, koje pojedini regionalni igrači u sadejstvu sa najznačajnijim američkim NVO koriste za destabilizaciju naše zemlje.
Dok iz 'ProGlasa' tvrde da se na pravosuduni sistem vrši pritisak, sam 'ProGlas' prvi je krenuo u napad na sudije i tužioce, zbog čeka su pravnici i reagovali!
Malobrojni aktivisti opozicije nastavili su i danas da blokiraju gradove širom Srbije i da ne dozovoljavaju građanima da obavljaju svakodnevne aktivnosti, a u prvim minutima nastali su i prvi incidenti, pogotov u Novom Sadu!
Malobrojni aktivisti opozicije nastavili su i danas da blokiraju gradove širom Srbije i da ne dozovoljavaju građanima da obavljaju svakodnevne aktivnosti.
Gost Info jutra u segmentu "prelistavanje" bio je novinar Predrag Sarapa, sa kojim je voditeljka Katarina odalović razgovarala o najaktuelnijim temama.
Tokom specijalne emisije gosti su analizirali stravičan masakr koji se dogodio na Cetinju i analizirali tvrdnje da pojedine službe čuvaju Kostu K., dečaka koji je počinio stravičan zločin u OŠ "Vladislav Ribnikar".
Mladenci iz Srbije odlučili su da umesto tradicionalnog svadbenog plesa zaigraju uz brzu numeru i da na podijum pozovu sve goste, međutim, zbog zvonjave telefona, igra je morala da prestane!
Nina, Tara, Mila, Luka, Dimitrije samo su neka od imena dece koja su nam 2024. godine održali lekciju iz humanosti i hrabrosti. Tako mali ljudi, sa tako velikim srcem nesebično su pomagali bolesnima i starima i tako postali heroji godine za nama.
Tokom novogodišnjih praznika došlo je do eksplozije porodičnog nasilja, jer su pijani nasilnici divljali, tukli i ponižavali svoje supruge u porodičnim domovima u Vranju.
Od nastradalog Vukana Vuletića, kojeg je Aco Martinović svirepo ubio pre dva dana na Cetinju, potresni rečima oprostila se i njegova učiteljica Šejla Kajić.
Fudbaleri Crvene zvezde počeli su pripreme za prolećni deo sezone, a trener Vladan Milojević potvrdio je da Miloš Degenek može da napusti klub u slučaju ponude.
Adriana Vilagoš je u intervjuu za Informer otkrila kako je u detinjstvu trenirala u blizini policijske stanice, a jednom prilikom je od njenog hica stradao krov pomoćnih prostorija kluba u kom je trenirala.
Čini mi se da je prvenstvo prekinuto tokom našeg vrhunca, mogli smo da pobedimo svakog! Poručio je Zvezdan Terzić (58) fudbalerima Crvene zvezde na zimskim pripremama.
Košarkaši Crvene zvezde u mesecu januaru neće mnogo putovati u Evroligi, pošto će od šest utakmica u gostima, dve biti u Beogradu protiv Makabija, odnosno Partizana.
Džimi Batler, košarkaš Majami Hita, želi da promeni klub, a nedeljama se spekuliše da ni Nikola Jokić, najbolji košarkaš sveta, mogao da mu bude sledeći saigrač.
Fenomen božićnog hita "All I Want for Christmas is you" Maraje Keri ne prestaje ni 30 godina nakon njenog premijernog objavljivanja! I dalje osvaja top liste i nastavlja da donosi ogroman prihod pevačici svake godine.
Treća sezona serije "Squid game" premijerno će biti emitovana ove godine, a Netfliks je sada "slučajno" objavio i tačan datum izlaska ovog horor trilera.
Glumca Dušana Golumbovskog publia najbolje pamti po ulozi Ozrena Soldatovića u seriji "Srećni ljudi", ali i po ulogama u serijama "Bela lađa" i "Bolji život".
Stanija Dobrojević je za Informer sumirala godinu iza nas, koja je, bila krajnje burna za nju. Ona je imala ljubavni brodolom i bila je mesecima tema rijalitija, ali je sve na kraju došlo na svoje i ona sada uživa u ljubavi sa Asminom Durdžićem, sa kojim planira proširenje porodice.
Marina Tucaković i Džej Ramadanovski imali su sjajnu saradnju iz koje se izrodilo i prijateljstvo, ali nakon zdravstvenih problema koji su ga zadesili nisu zajedno provodili vreme.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.