Ovo je samo početak! Kijev uspešno ubada nožem u srce Rusije: Napadi na Moskvu sve učestaliji
Podeli vest
Prvi napad dronom na Moskvu bio je spektakularan pogodak: jedna za drugom dve male letelice su nesmetano doletele do Kremlja i udarile u kupolu tamošnje Senatske palate. To je pre svega bio simboličan ubod nožem u srce ruske prestonice, koji je najverovatnije u noći 3. maja izvršila Ukrajina.
Od tada su napadi na Moskvu učestali: bespilotne letelice su već četiri puta pogodile moskovsku višespratnicu u kojoj se nalaze dva ruska ministarstva. Protekle nedelje ukrajinski dronovi gotovo svakodnevno gađaju Moskvu. Bespilotni objekat koji se približavao sa istoka oboren je u blizini grada 28. avgusta, saopštilo je u ponedeljak rusko Ministarstvo odbrane.
Pripadnici Ruske vojske su kod Dorožnog u DNR uništili vojni ešalon Oružanih snaga Ukrajine sa artiljerijskom municijom i oružjem, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Rusko Ministarstvo odbrane je saopštilo da su PVO snage tokom proteklog dana prvi put presrele protivbrodsku raketu Neptun, kao i 27 bespilotnih letelica Oružanih snaga Ukrajine.
29.08.2023
15:50
"Signalni efekat"
Ukrajina svojim napadima dronovima postiže niz ciljeva, kažu analitičari. Jedan od njih je „šalje snažnu medijsku poruku – kako svetu tako i građanima – da Ukrajina nije pasivna, već da odgovara na rusku agresiju“, rekao je za Dojče vele izraelski vojni analitičar Sergej Migdal.
Ulrike Franke, analitičarka Evropskog saveta za spoljne odnose (ECFR) u Parizu, za DV ističe još jednu stvar: ovo šalje signal da rat nije daleko i da bi mogao da dođe do Rusije.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski u maju ove godine kupio je za oko pet miliona dolara luksuznu vilu u elitnom letovalištu El Guna na Crvenom moru u Egiptu, i to na taštino ime.
Ukrajinske snage prodrle su dublje ka ruskoj liniji odbrane u blizini sela Robotine na južnom frontu, izjavio je danas portparol ukrajinske vojske.
29.08.2023
14:31
Migdal dodaje da su napadi takođe izvršili pritisak na rusko rukovodstvo da povuče više protivvazdušnih sistema sa fronta prema Moskvi. Jedan od ciljeva je da se izazovu nepromišljene, burne reakcije, na primer, „potonuće turskog teretnog broda iz frustracije, što bi onda stvorilo velike probleme Rusiji sa Erdoganom, što Moskva zapravo želi da izbegne“.
Paralisanje vazdušnog saobraćaja iznad Moskve – da li bi to moglo da funkcioniše?
Napadi dronova sve više primoravaju moskovske vlasti da zatvore vazdušni prostor iznad regiona glavnog grada. U ponedeljak je privremeno obustavljen i vazdušni saobraćaj na aerodromima u ruskoj prestonici.
- Napadi na Moskvu nemaju za cilj da ubiju veliki broj ljudi. To nije ni neophodno, niti bi bilo razumno. Cilj je blokiranje vazdušnog prostora i logističkih ruta, paraliza aerodroma i transporta. Da li to funkcioniše? Da, naravno - kaže izraelski vojni analitičar Igal Levin. Turkmenistan erlajns je prva avio-kompanija koja je do daljnjeg obustavila letove za Moskvu.
Ulrike Franke kaže da se stvarna šteta u Rusiji još ne može proceniti, jer zbog dronova aerodromi širom sveta moraju privremeno da prestanu sa radom, potpuno nevezano za rat. Ali moglo bi postati kritično ako dron napadne moskovski putnički aerodrom i ošteti piste, terminale ili čak civilne avione.
A Sergej Migdal kaže: „Predviđam da će to do kraja rata dovesti do toga da sve strane avio-kompanije izbegnu Moskvu. Neki to već počinju da rade“.
„Rupe“ u odbrani oko Moskve
S obzirom na to da nema dovoljno podataka, stručnjaci se ne slažu o tome koliko su uspešni ukrajinski napadi dronovima i koliko dobro funkcioniše ruska protivvazdušna odbrana oko Moskve.
- Ne znamo koliko je dronova zaista presretnuto“, kaže Ulrike Franker. Svakako bi bilo pogrešno predstaviti situaciju kao da „ovi napadi nisu ništa - smatra ekspert ECFR-a iz Pariza. Ona misli da je to "igra mačke i miša" u kojoj se dve strane stalno prilagođavaju mogućnostima druge strane.
Međutim, sama činjenica da dronovi stižu do Moskve predstavlja „problem” za Rusiju, rekao je za DV izraelski vojni ekspert Dejvid Šarp. „U idealnom slučaju, takvi napadi bi i dalje bili suzbijani na granici sa Ukrajinom ili na otvorenom terenu, a ne samo u gradu“, objašnjava Šarp.
Ukrajinski vojni analitičar Mihail Samus iz Praga kaže da postoje rupe u protivvazdušnoj odbrani Moskve iako je prestonica trebalo da bude najbolje obezbeđen region u Rusiji čak i za vreme Sovjetskog Saveza. Ruska protivvazdušna odbrana je fokusirana na „tradicionalne mete“, poput balističkih projektila, a manje na male leteće objekte, kao što su ukrajinski dronovi UJ-22 i Bober (Beaver).
- Tako mali objekti uglavnom nisu napravljeni od metala, već od kompozitnih materijala. Oni lete složenim putanjama i stoga su generalno izazov za svaki protivvazdušni sistem - objašnjava ukrajinski stručnjak.
Ali u svakom slučaju postoje rupe u odbrani šireg područja oko ruske prestonice. „Da biste oborili metu, prvo morate da je identifikujete. Detektuju ga radarske stanice – idealno ujedinjene u zajedničko radarsko polje. Ali izgleda da Rusija nema takvo polje. Protivvazdušni sistemi otkrivaju pojedinačne objekte, ali ne pokrivaju ceo region“, kaže Samus za DV.
Zbog toga ukrajinska strana prvo lansira bespilotnu letelicu za otkrivanje pojedinačnih radarskih stanica, a zatim, kada pronađe rupe, šalje dronove „duboko u rusku teritoriju, gde je gustina protivvazdušnih sistema manja nego u graničnim oblastima“, rekao je Samus. objašnjava.
Ako je bespilotna letelica već stigla do Moskve, onda su na raspolaganju samo „sistemi poslednje šanse“, kao što je ruski protivvazdušni raketni sistem kratkog dometa Panzir, kaže Sergej Migdal. Međutim, protivvazdušna odbrana tada ima samo 15 do 30 sekundi da eliminiše dron pre nego što stigne do cilja, ukazuje ekspert.
Šta ako uleti 300 borbenih dronova?
Ukrajini očigledno nedostaju rakete dugog dometa, kao što su ruske vođene rakete tipa Kalibr ili čak hipersonične rakete Kinžal. Zato su napadi dronovima samo „taktika slabije strane“, kaže Izraelac Sergej Migdal, koji živi u Londonu. Na kraju krajeva, većina dronova nosi samo nekoliko kilograma eksploziva.
"U tom smislu, značaj ovih napada je relativno mali: oni neće zatvoriti ruske aerodrome ili rusko vazduhoplovstvo. U praktičnom smislu, dronovi se više isplate na frontu", dodaje on. Ali uprkos ovom relativno malom uticaju, stručnjaci očekuju da će se napadi dronovima na rusku prestonicu povećati. „Ovo je samo prolog“, kaže Dejvid Šarp. „Prvi čin bi bio napad sa 25 dronova u isto vreme“, dodaje on. Sergej Migdal ide dalje: „Šta ako ne tri, već 33 ili 300 borbenih dronova dođu sa svih strana?“
Ukrajina bi mogla da iskoristi takve napade dronova da, na primer, trajno zatvori moskovske aerodrome. To bi bila velika pobeda Kijeva i poraz Rusije, kaže Migdal.
Takva situacija bi naterala Kremlj da razmisli u kom pravcu Rusija želi da ide – „ka kompromisu i pregovorima ili nepromišljeno i punom snagom ka iznenadnoj, neprimerenoj reakciji“, zaključuje izraelski vojni ekspert Sergej Migdal.
Pristanak Zapada na napade Kijeva na Krim predstavlja casus belli (latinski "povod za rat") i daje Moskvi mogućnost da deluje protiv svih i svakog u NATO-u, smatra zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruski izvori navode da su betonske prepreke na putevima u Kurskoj oblasti prouzrokovale značajnu štetu vozilima. Vojni i tehnološki analitičar Forbsa, Dejvid Hambling, istražio je ovaj fenomen.
Oružane snage Ukrajine ne mogu se suprotstaviti ruskim izviđačkim dronovima dugog dometa, koji mogu delovati čak i u dubokoj pozadini neprijatelja, izjavio je ukrajinski oficir Arti Grin u intervjuu za novinara Jevgenija Kiseleva.
Pripadnici Ruske vojske su kod Dorožnog u DNR uništili vojni ešalon Oružanih snaga Ukrajine sa artiljerijskom municijom i oružjem, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Ruska vojska ubrzala je proboj u zoni Specijalne vojne operacije i bukvalno je samlela najbolje delove ukrajinskih jedinica u zoni grupe "Sever", rekao je ruski ministar odbrane Andrej Belousov.
Balistička raketa srednjeg dometa testirana je 21. novembra i dobila naziv "Orešnik" (orah), izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin u obraćanju naciji.
Siledžije iz opozicije danas su širom zemlje demonstrirali nasilje na ulicama, u Beogradu je došlo i do nekoliko fizičkih obračuna, a u Kikindi je umalo izbo fizički obračun!
Srpska opozicija danas je održala nasilne proteste širom Srbije, čime su građani bili sprečeni da obavljaju svoje dnevne obaveze i da se slobodno kreću!
Dragan Bjelogrlić se, dok su njegovi istomišljenici pravili haos po Beogradu i Srbiji, stajao sa strane ispod kišobrana, "drndao" telefon i ćaskao sa još nekoliko osoba!
Provokatori iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Huliganska rulja koja pripada opoziciji brutalno je napala novinarke Informera Lidiju Makragić i Branku Lazić, a tim povodom gostujući na Informer televiziji govorili su teolog Miloš Stojković i lider Srpske desnice Miša Vacić.
Ibro Ibrahimović, član predsedništva SPS i Marko Lakić, novinar Politike, u Info jutru govorili su o tome, kada su u pitanju jučerašnja hapšenja, da li Tužilaštvo reaguje prema zakonu ili političkim pritiscima.
Na društvenim mrežama pojavila se polemika oko toga da li je u redu da se trenekrka oblači u svim prilikama: bilo svečanim ili svakodnevnim. Odgovori ljudi bili su različiti, a neki su duhovitošću oduševili sve koji su ih pročitali.
Bliži se "Crni petak" dan kada počinju vikend akcije, a mnogi trgovci koriste upravo ovakvu situaciju kako bi prevarili potrošače. Ovakvim prevarama najviše se bave internet prodavnice koje su tokom 2024. godine pokrenuli više od 38 miliona "fišing" napada.
Alija Balijagić uhapšen je nakon 27 dana potrage u selu Pribojska Goleša kod Prijepolja, a pojedincima nisu dovoljne ni fotografije ni snimci koje je MUP objavio, su već počeli sa stvaranjem teorija zavera i širenjem laži i panike u javnosti, kako je sve zavera policije i da uhapšeno lice zapravo nije Balijagić.
Protiv policijskog službenika Bojana R. (41) pokrenuta je istraga zbog sumnje da je 20. novembra ove godine neovlašćeno nosio vatreno oružje i to pištolj marke „Crvena zastava“, model M 83/92, kalibra magnum 357.
Vladimir Petković (23) iz okoline Šapca, poginuo je juče zajedno sa ocem Miletom Petkovićem (63) kada su se kombijem sudarili sa automobilom marke BMW i kamionom.
Duško Šarić (46), mlađi brat Darka Šarića (54) otkrio je pred današnje suđenje u Specijalnom sudu da je imao tešku operaciju srca, koja je trajala pet sati.
Selektor Srbije Dragan Stojković Piksi jasno je naznačio da će mečevi protiv Austrije biti izuzetno teški za našu selekciju u borbi za opstanak u A diviziji Lige nacija.
Košarkaši Partizana ostvarili su najvažniju pobedu ove sezone, srušili su Crvenu zvezdu pred njenim navijačima i mnogi veruju da će upravo taj trijumf biti prekretnica sezone za ekipu Željka Obradovića!
Novi film "Babygirl", erotski triler sa Nikol Kidman, izazvao je pravi skandal, posebno jer će biti prikazan baš tokom prazničnog perioda. Mnogi pitaju: "Zašto baš sada, na Božić?"
Scena seksa, za koju niko nije mogao pretpostaviti da postoji, prikazuje film "Hari Poter i vatreni pehar" u potpuno drugačijem svetlu. U sceni koja je izbačena iz finalne verzije filma pojavljuje se i poznati srpski glumac Peđa Bjelac.
Paf Dedi optužen je od strane glumca, koji tvrdi da je tokom audicije za reperov muzički video bio žrtva brutalnih silovanja, koja su uključivala i orgije sa telohraniteljem.
Revijom „Lutka sa naslovne strane“ 23. novembra u 19 časova u hotelu Hyatt Regency biće otvoren 37. Fashion Selection, a u organizaciji modne agencije Select.
Pevač Aca Lukas istakao je da Aleksandri Prijović po uspehu trenutno na domaćoj estradi nema ravne, a tom prilikom ukazao je na navodno licemerje kada su u pitanju Lepa Brena i Svetlana Ceca Ražnatović.
Muzička zvezda Aleksandra Prijović pojavila se sinoć, 22. novembra, na slavi Bobe Živojinovića i Lepe Brene, a tom prilikom prošetala je nakit vredan čak 48.700 evra.
Reči Nemanje Nikolića da ne želi da bude gost na koncertu Tanje Savić u Areni izazvale su buru u javnosti, a pevač je konačno objasnio zbog čega je doneo tu odluku.
Rada Manojlović otkrila je nepoznate detalje vezane za njen odnos sa Jelenom Karleušom. Pevačica je, tom prilikom, stavila tačku na dugogodišnja nagađanja da je sa Jelenom u svađi, a pomenula je i Sašu Popovića, na čiji se nagovor izvinila muzičkoj zvezdi.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.