• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer

30.08.2023

06:15

SAD svim silama nastoje odvojiti Peking od Moskve! Šta će Si reći Putinu u oktobru?!

Reuters&AP/Fotoilustracija

Vesti

SAD svim silama nastoje odvojiti Peking od Moskve! Šta će Si reći Putinu u oktobru?!

Podeli vest

Vašington na sve načine pokušava da ubedi Peking da promeni stranu i okrene se protiv Moskve i Putina! Za samo dva i po meseca Kinu su posetili državni sekretar Entoni Blinken, potom i 100-godišnji Henri Kisindžer, a sada i američka sekretarka za trgovinu Đina Rajmondo! U Peking će i britanski ministar spoljnih poslova Džejms Kleverli!

Svi imaju samo jedan cilj, odvojiti Peking od Moskve! Problem je što lider Kine Si Đinping ima čvrst dil sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, koji će i sam u Kinu u oktobru, što će biti njegovo prvo putovanje u inostranstvu otkako je Međunarodni krivični sud (MKS) izdao nalog za njegovo hapšenje zbog navodnih ratnih zločina!  

Petrodolar prvi prioritet

Rajmondo je kineskom premijeru Li Cijangu na sastanku u Pekingu rekla kako postoje brojne oblasti od globalnog značaja gde SAD žele da sa Kinom (kao dve globalne sile) rade ono što je ispravno za čovečanstvo. Iz Pekinga je, međutim, suvim diplomatskim rečnikom odgovoreno da bi zdravi ekonomski odnosi i trgovinska saradnja dve zemlje bili od koristi ne samo za njih, već i za ceo svet.

Analitičari tvrde da Rajmondo pokušava da odgovori Peking od udara na "petrodollar". Američki dolar je vezan za cenu nafte - formirajući "petrodollar", što je omogućilo SAD da kontroliše trgovinu crnim zlatom i dobro zarađuje u tim transferima. Ako Saudijska Arabija prihvati plaćanja u juanima, a Iran i Irak su to već učinili, Vašington će biti u velikim problemima, a Kina je već istisnula SAD iz Iraka. Nije, međutim, samo juan taj koji ulazi na bliskoistočna tržišta. Indija i UAE su ma pragu dogovora da Abu Dabi proda nenaftnu robu Delhiju u indijskoj rupiji (INR).

Podsetimo, Sjedinjene Države i Kina su nekada bili najveći trgovinski partner, ali Vašington sada više trguje sa susedima, Kanadom i Meksikom, dok se Peking više bavi jugoistočnom Azijom. Kola nizbrdo su krenula kada je bivši predsednik SAD Donald Tramp 2018. i 2019. godine uveo carine na hiljade proizvoda iz Kine u vrednosti od oko 370 milijardi dolara.

Foto: Tanjug/AP

Za Bajkdena i Vašington prioritet je dobiti SDi Đinpinga na svoju stranu

Slučajno ili ne gotovo u istom trenutku u Peking dolazi i britanski ministar spoljnih poslova Džejms Kleverli. On je pre putovanja  u Kinu saopštio da bi bila greška pokušavati da se izoluje druga najveća svetska ekonomija i da je potrebna saradnja u oblastima kao što su klimatske promene, ekonomska nestabilnost i nuklearna proliferacija.

- Važno je da upravljamo našim odnosom sa Kinom u nizu pitanja - naveo  je Kleverli.

Peking je opet bio prilično uzdržan, kratko poručivši da je "u zajedničkom interesu" naroda dve države da razvijaju odnose. 

Najgora moguća vest

Ono što je za Zapad najgora moguća vest jeste da će ruski predsednik Vladimir Putin posetiti Kinu u oktobru na Forum "Pojas i put" gde ga je pozivao kineski kolega Si Đinping.  Lider Rusije je u Kini poslednji put bio u februaru 2022. Interesantno je i da Putin nije napustio Rusiju otkako je sud u Hagu izdao nalog u martu ove godine. Preskočio je i samit BRIKS-a u Južnoj Africi prošle nedelje. 

Vašington i Zapad se plaše da će Putin i Si potvrditi dil koji su postigli u Moskvi prilikom posete kineskog lidera Rusiji u martu ove godine! Podsetimo, Putin i Si su tada dogovorili izgradnju gasovoda Snaga Sibira 2, koji je ključni energetski čvor u ruskoj strategiji za preusmeravanje svojih isporuka iz Evrope u Aziju, koje bi preko Mongolije išle u Kinu. Dogovorena je i opsežna vojna saradnja, a pala je i odluka i da se krene u dedolarizaciju sveta, kao i da BRIKS postane prioritet za obe zemlje!

Podsetimo, BRIKS čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika, a sada će asocijacija biti bogatija za novih šest država. Tako će uz Iran i Saudijsku Arabiju, članice grupe BRIKS od 2024. postati i Ujedinjeni Arapski Emirati, Argentina, Egipat i Etiopija.

Foto: Reuters/Pixabay/Fotoilistracija

Putin i Si Đinping imaju čvrst dil, za SAD je to bezmalo smrtna presuda

Ono što SAD i Zapad čini nervozni jeste što BRIKS (i bez šest novih članica) predstavljaju više od 40 odsto čovečanstva. Do sredine ovog veka, petorka bi mogla da čini polovinu svetske ekonomije. Još važnije je što nijedna od njih nije osudila Rusiju zbog intervencije u Ukrajini.

Kad se sve ove stvari uzmu u obzir jasno je da Vašington pokušava da spreči stvaranje osovine Peking-Moskva, ili makar to odloži za neko vreme! Zato u Peking svako malo putuju najviši zvaničnici Bele Kuće, ali postavlja se pitanje mogu li oni ubediti predsednika Sija da se odrekne dogovora sa Putinom!    

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set