Svet u čudu, šta ovo Ukrajinci rade?! Neobjašnjiva taktika kod Rabotina zbunila sve, gubitke ovih razmera neće moći da nadoknade!
Podeli vest
Selo koje je prema poslednjem popisu iz 2001. imalo samo 480 stanovnika, dobilo je veliku pažnju medija. Zbog rata u Ukrajini svi znaju za Rabotino.
Malo selo Rabotino, smešteno u Zaporoškoj oblasti – između grada Orehova koga kontrolišu Ukrajinci i Tokmaka koji kontrolišu Rusi – poprište je žestokih borbi od polovine avgusta.
Usvajanje završne deklaracije na samitu G20 u Nju Delhiju simbolizuje kapitulaciju svetskih sila pred ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, smatra kolumnista Biznis insajdera Čarls Dejvis.
Ruske snage su rano jutros izvršile vazdušni napad na Kijev, a eksplozije su odjekivale širom ukrajinske prestonice i regiona skoro dva sata, dok su delovi pogođenih dronova pali na nekoliko centralnih okruga grada, saopštili su zvaničnici.
10.09.2023
07:19
Za Kijev, ovo ruralno mesto postalo je razočaravajući i neočekivani pokazatelj (ne)uspeha ofanzive. Krajem avgusta, ukrajinski mediji su citirali Ministarstvo odbrane koje je reklo da Kijev u potpunosti kontroliše selo, navodi „RT internešenel“.
Tokom posete Francuskoj, ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba govorio je o „herojskom zauzimanju“ tog „strateški važnog mesta“ koje će otvoriti put ukrajinskim trupama da stignu do „Melitopolja i granice sa Krimom“.
Trijumfalizam Kijeva bio je, ipak, preuranjen. Sve ovo vreme, rusko Ministarstvo odbrane negiralo je izveštaje da je izgubilo kontrolu nad selom u kome su se borbe nastavljaju. Žestina okršaja navela je obe strane da prebace u Rabotino elitne vazdušno-desantne jedinice, kao što su 82. brigada Oružanih snaga Ukrajine (AFU) i 76. divizija Oružanih snaga Ruske Federacije.
Ruske snage su rano jutros oborile osam ukrajinskih dronova iznad Crnog mora u blizini Krima i uništile tri desantna čamca u priobalnim vodama, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
10.09.2023
06:58
Selo je u „sivoj zoni“ sa ruskim i ukrajinskim snagama koje su pozicionirane na njegovim južnim, odnosno severnim obodima.
Rabotino se nalazi 12 kilometara od Orehova, koji služi kao baza za kijevske snage. U proleće 2022. Oružane snage Ukrajine uspele su da stabilizuju front na tom mestu i da počnu da prikupljaju snage za ofanzivu, koja je počela u junu ove godine.
Tokmak je, s druge strane, baza ruske vojske, a nalazi se 22 kilometra od Rabotina. Ovo naizgled malo rastojanje je vrlo komplikovano za vojsku: dve linije odbrane, minska polja, pripremljeni artiljerijski položaji i još mnogo toga odvaja Tokmak od trenutnog poprišta bitke.
Značaj Rabotina
Rabotino je prvo naselje na pravcu ukrajinske ofanzive na Tokmak i prethodi prvoj liniji odbrane Rusije. Teoretski, da je ukrajinska vojska bila uspešnija, mogla je brzo da osvoji Rabotino, a ruske trupe bi se skoncentrisale na zaštitu prve linije odbrane.
Ukrajinska ofanziva se, ipak, zaglavila u toj oblasti, a Oružane snage Ukrajine su probale da preusmere glavne napore u pravcu Vremevske oblasti (spoj Zaporoške oblasti i Donjecke Narodne Republike).
Rabotino je postalo mesto dugih borbi sa žrtvama sa obe strane, a Kijev je izgubio dosta zapadne opreme. Kao rezultat – selo koje je prema poslednjem popisu iz 2001. imalo samo 480 stanovnika – dobilo je veliku pažnju medija. Zbog rata u Ukrajini svi znaju za Rabotino.
Ukrajinski gubici
Prema izjavi ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua od 5. septembra, Ukrajina je od početka ofanzive izgubila oko 66.000 vojnika. U samo jednom danu, navodno je njih 170 ubijeno blizu Rabotina. Broj žrtava raste iz dana u dan. Prema izveštaju Moskve od 7. septembra, tokom samo 24 sata, ruska vojska odbila je 14 pokušaja proboja od strane ukrajinskih snaga u Rabotinu, što je rezultiralo smrću 110 ukrajinskih vojnika.
Osim ljudskih žrtava, uništen je i veliki deo zapadne opreme, dobijene od zemalja NATO-a i to: devet nemačkih tenkova „leopard 2“, 38 američkih borbenih vozila pešadije M2 „bredli“ i četiri borbena vozila pešadije „strajker“.
Poslednji na toj listi je britanski „čelendžer 2“ – jedan od dva najmodernija tenka na svetu. On je u službi britanske vojske od 1994. godine i stekao je reputaciju „nepobedivog“. Do sada, nijedan nije izgubljen tokom borbe – jedini uništen „čelendžer 2“ pogodila je „prijateljska vatra“ u Iraku 2003.
Kako su se borbe u Rabotinu odugovlačile, obe strane su morale da uključe i rezervne vojnike. Ukrajinci, koji su krenuli sa nekoliko brigada, postepeno su uvodili 116, 117. i 118. mehanizovanu brigadu, da bi sredinom avgusta, zaigrali i na svoj adut: 82. vazdušno-desantnu brigadu. Ranije je bilo predviđeno da ta grupa krene u borbu tek nakon probijanja prve linije odbrane Rusije.
Što se tiče Rusije, ona je prebacila sedmu i 76. vazdušno-desantnu diviziju u Rabotino da bi rasteretila 42. motorizovanu diviziju koja se tamo ranije borila. Ove jedinice su trenutno okosnica ruske odbrane.
Rabotino – nova mašina za mlevenje mesa?
Rabotino je najvećim delom u „sivoj zoni“. Ukrajinske trupe su pozicionirane na severnoj i severoistočnoj periferiji naselja. Istovremeno, Rusi drže glavne snage zapadno i južno od sela, zadržavajući kontrolu nad južnim predgrađem.
Povremeno, obe strane pokušavaju da potisnu neprijatelja iz sela. Ukrajinske snage nameravaju da u potpunosti zauzmu naselje i iskoriste ga kao odskočnu dasku za ofanzivu u južnom pravcu. Ruske trupe ponekad sprovode operacije čišćenja u centralnom delu Rabotina kako bi sprečile Ukrajince da se tamo stacioniraju.
Činjenica da Kijev nastavlja da se bori za Rabotino veoma odgovara Moskvi. Zahvaljujući velikoj koncentraciji Ukrajinaca tamo, ruska operativna komanda ne očekuje da će Kijev da donese neke nepredvidive odluke i verovatno će se fokusirati na odbranu tog područja.
U isto vreme, čak i da su Ukrajinci uspeli da preuzmu kontrolu nad naseljem, to ne bi promenilo situaciju na frontu, jer selo nije toliko „strateški važno“ koliko tvrde kijevski zvaničnici.
Rabotino i polja istočno od njega, gde su Ukrajinci mogli da napreduju do periferije ruske primarne odbrane i stignu do prve linije odbrane u rejonu Verbovoja, nalaze se u taktički nezgodnim nizinama. Kontrolom uzvisine, gde je izgrađena prva linija, Rusi mogu lako da nadgledaju teritoriju.
Generalno, kada je u pitanju bitka za Rabotino, kontrola nad tim sićušnim naseljem je manje važna od bilansa gubitaka između dve strane, tačnije od preostalih ofanzivnih potencijala ukrajinske vojske.
U ukrajinskim i zapadnim medijima zavladao „potpuni haos“ nakon što je Pentagon saopštio da neće uvoditi dodatna ograničenja u vezi sa korišćenjem američkog naoružanja, uprkos navodnom prisustvu severnokorejskih vojnika u zoni sukoba, prenose vojni dopisnici sa Telegram kanala „Arhangel Specnaz Z“.
Grupa američkih kongresmena uputila je pismo predsedniku Džou Bajdenu, u kojem su izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog bezbednosti globalnih podvodnih komunikacionih i energetskih kablova, koji igraju ključnu ulogu u ekonomskoj i nacionalnoj bezbednosti SAD, kao i njihovih saveznika i partnera.
Šef Donjecke Narodne Republike (DNR) Denis Pušilin izjavio je da je ruska vojska probila odbranu ukrajinske vojske u gradu Gornjak i postavila zastavu na zgradu lokalne administracije.
27.10.2024
06:15
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Usvajanje završne deklaracije na samitu G20 u Nju Delhiju simbolizuje kapitulaciju svetskih sila pred ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, smatra kolumnista Biznis insajdera Čarls Dejvis.
U medicinskim punktovima u Harkovskoj oblasti, ranjeni pripadnici ukrajinske vojske ostavljeni su bez ikakve medicinske pomoći, izjavio je za RIA Novosti predstavnik proruskog otpora.
Američki ministar odbrane Lojd Ostin navodno je ponudio mito ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom da zadrži trupe kod Krasnoarmejska i tako očuva imidž predsedničke kandidatkinje Kamale Haris, tvrdi Aleksandar Dubinski, poslanik Vrhovne rade, na svom Telegram kanalu.
Đorđe Miketić i ostale pristalice opozicije danas kada je cela Srbija zavijena u crno zbog tragedije u Novom Sadu, odlučno nastavljaju da "vode svoju politiku".
U proteklih 17 godina Novi Sad su, pre jučerašnje, potresle dve velike tragedije, kada su u požarima stradali mladi ljudi, ali niko od političkih stranaka iz tadašnje opozicije nije lešinario nad tim tragedijama, kao što danas rade tajkuni Dragan Đilas, Dragan Šolak i kompanija, preko svojih maloumnih „pogačara“.
Ponašanje opozicije prevazilazi sve norme. I ovoga puta su pohrlili na hrvtske medije da ogovara Srbiju, u trenutku kada svi tuguju zbog stravične tragedije u Novom Sadu, u kojoj je život izgubilo 14 osoba, među kojima najmlađa žrtva ima 6 godina.
Predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić je naložio da se zastave ispred parlamenta spuste na pola koplja, povodom tragične nesreće koja se dogodila na železničkoj stanici u Novom Sadu.
Tokom Specijalnog programa Informer televizije, politikolog i članica Predsedništva SNS - Sandra Božić i stručnjak za bezbednost - Ilija Životić detaljno su analizirali predstojeće američke izbore i globalni uticaj koji će promeniti tok savremene istorije.
Gosti Info jutra bili su advokat Pavle Staničić i direktor Borbe Andrija Jorgić, koji su govorili o brutalnom napadu dvojice huligana na političkog analitičara Veljka Jovanovića.
Ministar bez portfelja Đorđe Milićević gostovao je u Info jutru Informer televizije gde je odgovarao na pitanja voditeljke Jovane Radović i govorio o najvažnijim temama, ali i onoj najaktuelnijoj - to što potpredsednik SPS Branko Ružić za tajkunsku televiziju N1 kritikovao vlast, hvalio Dragana Đilasa ali im i čestitao rođendan sa željkom da još dugo traju.
U specijalnoj emisiji povodom izbora u Americi gostovali su politički filozof Dragan Kojčić i Darko Obradović iz Centra za društvenu stabilnost, koji su govorili o mehanizmima američke demokratije popu elektorskog koledža i glasačkim pravima.
Četrnaest osoba poginulo je u jezivoj nesreći koja se dogodila kada je na Železničkoj stanici u Novom Sadu pala nadstrešnica, među njima su tri maloletnice, najmlađa žrtva iima samo šest godina a napsutila nas je sa svojom sestrom i dedom. Ovo su fotografije nastradalih
U užasnoj nesreći koja se juče dogodila u Novom Sadu kada je u urušavanju nadstrešnice železničke stanice poginulo 14 osoba, nastradao je i Đorđe Firić (53) iz Kovilja i njegove dve unuke Valentina (10) i Sara (6).
Među stradalima u nesreći na Železničkoj stanici Novi Sad, kada je betonska nadstrešnica otpala, bio je i poznati naučnik iz Severne Makedonije, Vasko Sazdovski. U trenutku kada je stradao čekao je prevoz za Severnu Makedoniju kao i svakog petka, kada se vraćao kući. Ovaj put, umesto zagrljaja, njegove voljene je sačekala tragična vest.
Posle nesreće izazvane obrušavanjem nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, novih žrtava nema, a troje povređenih je u teškom opštem stanju, potvrđeno je u Univerzitetskom kliničkom centru Vojvodine (UKCV).
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić oglasio se nakon jučerašnje nesreće na Železničkoj stanici Novi Sad i otkrio više detalja o samom događaju i reakciji nadležnih službi.
U Srbiji je danas Dan žalosti povodom tragične smrti 14 osoba nakon pada dela stare nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu. Tom prilikom teško su povređene još tri osobe.
U Novom sadu osvanulo je tužno jutro. Nakon stravične tragedije koja je se juče dogodila na Železničkoj stanici u Novom Sadu, građani su se masovno okupili kako bi odali počast i oprostili se od stradalih u nesreći.
Čovek koji je nekoliko sekundi pre pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu ustao sa klupe i otišao sa mesta nesreće je Arsen Kojić (75) iz Kaća, inače kum našeg proslavljenog košarkaša Milana Gurovića!
Ako stvarno naprave korak unazad i naprave tu odluku… Ako počnu da me poštuju, onda možemo opet da budemo prijatelji, ističe Ofer Janaj, prvi čovek Hapoel Tel Aviva nakon navodnog interesovanja Crvene zvezde za Džonatana Motlija.
Selektor fudbalske reprezentacije Srbije Dragan Stojković Piksi (59) pridružio se mnogobrojnim sportistima i javnim ličnostima koje su izrazile saučešće porodicama tragično nastradalih u nesreći koja se juče dogodila u Novom Sadu.
Privremeni organ, kojim rukovodi Rasim Ljajić, nastavio je sa sprovođenjem reformi u fudbalskom klubu Partizan. Poslednja novina u Humskoj zahteva od svih zaposlenih da na dnevnom nivou podnose izveštaj svega urađenog svojim nadređenima, saznaje "Telegraf".
Za nekoliko dana, 5. novembra, navršava se 30 godina od smrti Milana Mladenovića, umetnika najpoznatijeg po radu u bendovima Ekatarina Velika i Šarlo Akrobata.
Serija "Sablja" o ubistvu premijera Srbije Zorana Đinđića, premijerno će biti emitovana večeras na Prvom programu RTS. Kroz osam epizoda publika će pratiti događaje iz naše recentne prošlosti – ubistvo premijera Zorana Đinđića i situaciju u zemlji pre i nakon 12. marta 2003. godine.
Druga sezona serije "Igra lignji" ("Squid Game") stiže na Netfliks 26. decembra. Pored Lija i Vi, Li Biung-hun se takođe vraća kao misteriozni Front Man koji upravlja igrom.
Prošlo je više od 20 godina od tragične pogibije jednog od najlepših i najpoznatijih bračnih parova u savremenoj istoriji - Džona Kenedija Juniora i Kerolin Baset.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.