Svet u čudu, šta ovo Ukrajinci rade?! Neobjašnjiva taktika kod Rabotina zbunila sve, gubitke ovih razmera neće moći da nadoknade!
Podeli vest
Selo koje je prema poslednjem popisu iz 2001. imalo samo 480 stanovnika, dobilo je veliku pažnju medija. Zbog rata u Ukrajini svi znaju za Rabotino.
Malo selo Rabotino, smešteno u Zaporoškoj oblasti – između grada Orehova koga kontrolišu Ukrajinci i Tokmaka koji kontrolišu Rusi – poprište je žestokih borbi od polovine avgusta.
Usvajanje završne deklaracije na samitu G20 u Nju Delhiju simbolizuje kapitulaciju svetskih sila pred ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, smatra kolumnista Biznis insajdera Čarls Dejvis.
Ruske snage su rano jutros izvršile vazdušni napad na Kijev, a eksplozije su odjekivale širom ukrajinske prestonice i regiona skoro dva sata, dok su delovi pogođenih dronova pali na nekoliko centralnih okruga grada, saopštili su zvaničnici.
10.09.2023
07:19
Za Kijev, ovo ruralno mesto postalo je razočaravajući i neočekivani pokazatelj (ne)uspeha ofanzive. Krajem avgusta, ukrajinski mediji su citirali Ministarstvo odbrane koje je reklo da Kijev u potpunosti kontroliše selo, navodi „RT internešenel“.
Tokom posete Francuskoj, ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba govorio je o „herojskom zauzimanju“ tog „strateški važnog mesta“ koje će otvoriti put ukrajinskim trupama da stignu do „Melitopolja i granice sa Krimom“.
Trijumfalizam Kijeva bio je, ipak, preuranjen. Sve ovo vreme, rusko Ministarstvo odbrane negiralo je izveštaje da je izgubilo kontrolu nad selom u kome su se borbe nastavljaju. Žestina okršaja navela je obe strane da prebace u Rabotino elitne vazdušno-desantne jedinice, kao što su 82. brigada Oružanih snaga Ukrajine (AFU) i 76. divizija Oružanih snaga Ruske Federacije.
Ruske snage su rano jutros oborile osam ukrajinskih dronova iznad Crnog mora u blizini Krima i uništile tri desantna čamca u priobalnim vodama, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
10.09.2023
06:58
Selo je u „sivoj zoni“ sa ruskim i ukrajinskim snagama koje su pozicionirane na njegovim južnim, odnosno severnim obodima.
Rabotino se nalazi 12 kilometara od Orehova, koji služi kao baza za kijevske snage. U proleće 2022. Oružane snage Ukrajine uspele su da stabilizuju front na tom mestu i da počnu da prikupljaju snage za ofanzivu, koja je počela u junu ove godine.
Tokmak je, s druge strane, baza ruske vojske, a nalazi se 22 kilometra od Rabotina. Ovo naizgled malo rastojanje je vrlo komplikovano za vojsku: dve linije odbrane, minska polja, pripremljeni artiljerijski položaji i još mnogo toga odvaja Tokmak od trenutnog poprišta bitke.
Značaj Rabotina
Rabotino je prvo naselje na pravcu ukrajinske ofanzive na Tokmak i prethodi prvoj liniji odbrane Rusije. Teoretski, da je ukrajinska vojska bila uspešnija, mogla je brzo da osvoji Rabotino, a ruske trupe bi se skoncentrisale na zaštitu prve linije odbrane.
Ukrajinska ofanziva se, ipak, zaglavila u toj oblasti, a Oružane snage Ukrajine su probale da preusmere glavne napore u pravcu Vremevske oblasti (spoj Zaporoške oblasti i Donjecke Narodne Republike).
Rabotino je postalo mesto dugih borbi sa žrtvama sa obe strane, a Kijev je izgubio dosta zapadne opreme. Kao rezultat – selo koje je prema poslednjem popisu iz 2001. imalo samo 480 stanovnika – dobilo je veliku pažnju medija. Zbog rata u Ukrajini svi znaju za Rabotino.
Ukrajinski gubici
Prema izjavi ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua od 5. septembra, Ukrajina je od početka ofanzive izgubila oko 66.000 vojnika. U samo jednom danu, navodno je njih 170 ubijeno blizu Rabotina. Broj žrtava raste iz dana u dan. Prema izveštaju Moskve od 7. septembra, tokom samo 24 sata, ruska vojska odbila je 14 pokušaja proboja od strane ukrajinskih snaga u Rabotinu, što je rezultiralo smrću 110 ukrajinskih vojnika.
Osim ljudskih žrtava, uništen je i veliki deo zapadne opreme, dobijene od zemalja NATO-a i to: devet nemačkih tenkova „leopard 2“, 38 američkih borbenih vozila pešadije M2 „bredli“ i četiri borbena vozila pešadije „strajker“.
Poslednji na toj listi je britanski „čelendžer 2“ – jedan od dva najmodernija tenka na svetu. On je u službi britanske vojske od 1994. godine i stekao je reputaciju „nepobedivog“. Do sada, nijedan nije izgubljen tokom borbe – jedini uništen „čelendžer 2“ pogodila je „prijateljska vatra“ u Iraku 2003.
Kako su se borbe u Rabotinu odugovlačile, obe strane su morale da uključe i rezervne vojnike. Ukrajinci, koji su krenuli sa nekoliko brigada, postepeno su uvodili 116, 117. i 118. mehanizovanu brigadu, da bi sredinom avgusta, zaigrali i na svoj adut: 82. vazdušno-desantnu brigadu. Ranije je bilo predviđeno da ta grupa krene u borbu tek nakon probijanja prve linije odbrane Rusije.
Što se tiče Rusije, ona je prebacila sedmu i 76. vazdušno-desantnu diviziju u Rabotino da bi rasteretila 42. motorizovanu diviziju koja se tamo ranije borila. Ove jedinice su trenutno okosnica ruske odbrane.
Rabotino – nova mašina za mlevenje mesa?
Rabotino je najvećim delom u „sivoj zoni“. Ukrajinske trupe su pozicionirane na severnoj i severoistočnoj periferiji naselja. Istovremeno, Rusi drže glavne snage zapadno i južno od sela, zadržavajući kontrolu nad južnim predgrađem.
Povremeno, obe strane pokušavaju da potisnu neprijatelja iz sela. Ukrajinske snage nameravaju da u potpunosti zauzmu naselje i iskoriste ga kao odskočnu dasku za ofanzivu u južnom pravcu. Ruske trupe ponekad sprovode operacije čišćenja u centralnom delu Rabotina kako bi sprečile Ukrajince da se tamo stacioniraju.
Činjenica da Kijev nastavlja da se bori za Rabotino veoma odgovara Moskvi. Zahvaljujući velikoj koncentraciji Ukrajinaca tamo, ruska operativna komanda ne očekuje da će Kijev da donese neke nepredvidive odluke i verovatno će se fokusirati na odbranu tog područja.
U isto vreme, čak i da su Ukrajinci uspeli da preuzmu kontrolu nad naseljem, to ne bi promenilo situaciju na frontu, jer selo nije toliko „strateški važno“ koliko tvrde kijevski zvaničnici.
Rabotino i polja istočno od njega, gde su Ukrajinci mogli da napreduju do periferije ruske primarne odbrane i stignu do prve linije odbrane u rejonu Verbovoja, nalaze se u taktički nezgodnim nizinama. Kontrolom uzvisine, gde je izgrađena prva linija, Rusi mogu lako da nadgledaju teritoriju.
Generalno, kada je u pitanju bitka za Rabotino, kontrola nad tim sićušnim naseljem je manje važna od bilansa gubitaka između dve strane, tačnije od preostalih ofanzivnih potencijala ukrajinske vojske.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U ukrajinskim i zapadnim medijima zavladao „potpuni haos“ nakon što je Pentagon saopštio da neće uvoditi dodatna ograničenja u vezi sa korišćenjem američkog naoružanja, uprkos navodnom prisustvu severnokorejskih vojnika u zoni sukoba, prenose vojni dopisnici sa Telegram kanala „Arhangel Specnaz Z“.
Usvajanje završne deklaracije na samitu G20 u Nju Delhiju simbolizuje kapitulaciju svetskih sila pred ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, smatra kolumnista Biznis insajdera Čarls Dejvis.
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk, koji će biti emitovan večeras u 01.30 časova posle ponoći, po našem vremenu.
Ispred sedišta Vlade Srbije, 12. marta 2003. godine ubijen je premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić. Bio je to uobičajen dan za premijera, koji je trebalo da ima nekoliko sastanaka.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
Tri osobe uhapšene su u blizini manastira Visoki Dečani i određen im je pritvor do 48 sati, zbog toga što su na vozilu imali natpis “Kosovo je Srbija”, saopšteno je iz regionalne direkcije tzv. kosovske policije u Peći.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Brojni običaji koji se poštuju tokom sezone slava, često među vernicima stvaraju nedoumice, pa se tako uvek postavlja pitanje, kada je pravo vreme da se zapali slavska sveća.
Poznati Novopazarac Sead Bihorac ponovo je oduševio sve svoje sugrađane pokretanjem novog humanitarnog projekta. Započeo je izgradnju stambene zgrade sa šest stanova namenjenih samohranim majkama i njihovoj deci.
Sutra će se oljuštiti bezopasna svemirska stena, savladana snažnijim povlačenjem sunčeve gravitacije, koju su u poslednja dva meseca naučnici nazivali "mini mesecom".
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Selektor reprezentacije Srbije, Svetislav Pešić, bio je izuzetno raspoložen posle plasmana na Evrobasket 2025. godine, pa je na konferenciji za medije imao opširno izlaganje.
Srpski reprezentativac - Đorđe Petrović, oduševio je stručni štab Čelsija sjajim partijama u dresu Strazbura, ali i "orlova" zbog čega se uveliko sprema njegov povratak na "Stamford Bridž".
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Mala devojčica sa neverovatno gustom i dugom afro kosom postala je senzacija na društvenim mrežama, dok njena mama Liana negira sve optužbe da koristi veštačku kosu kako bi privukla pažnju.
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 100.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najskuplje komade koje poseduje.
Jovana Tipšin se godinama unazad družila sa Draganom Markovićem Palmom, a sada je ispričala sve o njihovom poslednjem susretu, koji je bio pre tri nedelje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.