Crne tačke sa najviše zemljotresa: Na Zemlji postoje tri zone, u crnoj statistici jedna je neprikosnovena!
Podeli vest
Dok je teško predvideti zemljotrese naučnici znaju gde će se dogoditi, ali ne i kad. Poznato je da se potresi dešavaju duž ivica tektonskih ploča i rasednih linija, a na našoj planeti postoje tri velike zone koje su im najpodložnije.
Zemljotres koji je pogodio Maroko jedan je od najgorih koji je ikada pogodio tu zemlju. Broj poginulih u zemljotresu koji je prošle sedmice pogodio Maroko povećan je na preko 2.800, a povređeno je više od 2.500 ljudi.
Nadzorne kamere u okolini Marakeša snimile su bljesak plave svetlosti koji se pojavio na nebu tri minuta pre nego što je stravični zemljotres magnitude 6,8 stepeni po Rihteru pogodio Marakeš i planinska sela udaljena sedamdesetak kilometara južno od ovog grada u petak, prenosi Đeruzalem Post.
U katastrofalnom zemljotresu u Marokubroj poginulih porsatao je na 2.497 osoba, a povređeno je 4.476 ljudi.
11.09.2023
16:20
Dok je njihovo predviđanje teško - naučnici znaju gde će se dogoditi, ali ne i kad. Poznato je da se zemljotresi se dešavaju duž ivica tektonskih ploča i rasednih linija, a na našoj planeti postoje tri velike zone koje su im najpodložnije, prenosi Blic.
Zemljotresi duž ivica ploča
Zemljotresi su uobičajeni na mestima na Zemlji gde se susreću okeanske ili kontinentalne ploče, ili na ivicama okeanskih i kontinentalnih ploča. Jednostavnim rečima i bez zalaženja u teške geološke termine, najudaljeniji sloj naše planete od centra, ili Zemljina kora, sastoji se od nekoliko delova zvanih ploče koje su međusobno povezani.
BBC je objavio dramatični video snimak iz Maroka načinjen tokom svadbenog veselja u gradu Marakešu koje je u petak uveče prekinuo izuzetno snažan zemljotres od 6,8 stepeni Rihterove skale.
Marokanska vlada saopštila je u subotu da preduzima mere za smanjenje obima štete, uključujući pojačavanje timova za pretragu i obezbeđivanje hrane i vode, šatora i ćebadi ljudima koji su ostali bez krova nad glavom.
10.09.2023
18:29
Te ploče mogu da oforme dno okeana ili površinu kopna.
Podložne su kretanju do kojeg dolazi u Zemljinom plaštu, ili omotaču jezgra ispod kore. Takvi pokreti mogu da dovedu do toga da jedna ploča klizi preko druge ili da se međusobno udaljavaju a onda silovito udare. Takvi pokreti Zemljine kore imaju za posledicu zemljotrese, piše “Vorld atlas”.
Potresi duž rasednih linija
Zemljotresi se takođe dešavaju duž rasednih linija u Zemljinoj kori.
Rasedi su u osnovi pukotine u kontinentalnim ili okeanskim pločama koje su izazvane njihovom tektonikom. Kora je veoma nestabilna u blizini rasednih linija i poremećaji duž njih mogu da izazovu velike potrese.
Područja na Zemlji podložna zemljotresima
Postoje tri velika područja na našoj planeti koja su najpodložnija potresima – seizmički pojas oko Pacifičkog okeana (takozvani Vatreni prsten), Alpsko-himalajski i Srednjoatlantski greben.
Vatreni prsten Pacifika
To je seizmički pojas koji, kako piše “Nacionalna geografija”, trpi ugrubo oko 90 odsto svih zemljotresa u svetu. Prema “Vorld atlasu”, u ovom području dešava se 81 odsto najvećih zemljotresa u svetu.
Takođe je načičkano sa 75 odsto svih aktivnih vulkana na Zemlji.
Pojas se proteže od Čilea severno duž pacifičke obale Južne i Centralne Amerike, do Meksika u Severnoj. Dalje se proteže na Zapadnu obalu SAD do južnih delova Aljaske i obuhvata Aleutska ostrva u Pacifiku.
Japan, arhipelag Filipina, Nova Gvineja, Novi Zeland i južnopacifička ostrva takođe su deo ovog seizmičkog pojasa.
Prisustvo mladih, rastućih planina i vulkana, dubokih okeanskih rovova, ivica tektonskih ploča i drugih tektonskih aktivnih struktura čini Vatreni prsten Pacifika veoma podložnim zemljotresima.
Alpsko-himalajski lanac
Oko 17 odsto svih zemljotresa u svetu dešava se u ovom pojasu.
On se proteže od indonezijskih ostrva Java i Sumatra u jugoistočnoj Aziji, širom himalajskog regiona indijskog subkontinenta, preko centralne Azije do Mediteranskog mora i dalje u Atlantski okean.
Neki od najvećih zemljotresa u ovom pojasu uključuju onaj u Iranu u avgustu 1968, u kojem je stradalo 11.000 ljudi, te u Turskoj u martu 1970. u kojem je poginulo skoro 1.000 ljudi.
Prisustvo rastućih planina, rasednih linija i drugih oblika seizmički aktivnih struktura čini ovaj pojas podložnim potresima.
Srednjoatlantski greben
U pitanju je srednjeokeanski greben smešten uz dno Atlantskog okeana, deo najdužeg planinskog lanca u svetu.
Razdvaja Evroazijsku i Severnoameričku ploču u severnom Atlantiku, te Južnoameričku i Afričku kontinentalnu ploču u južnom Atlantiku. S obzirom da je ovaj pojas uključen u visoku stopu tektonskih aktivnosti, takođe je veoma podložan na potrese.
Zemlje u svetu najpodložnije potresima
Nije svaka zemlja u svetu veoma podložna zemljotresima.
Među pet zemalja koje su im najviše podložne su Kina, Indonezija, Iran, Turska i Japan, navodi “Vorld atlas”.
Prema poslednjim podacima broj poginulih u zemljotresu koji je pogodio Maroko porastao je na 2.012, a broj povređenih se popeo na 2.059, od kojih je 1.404 u kritičnom stanju.
Broj žrtava razornog zemljotresa u Maroku povećava se iz časa u čas. Dok spasioci i stanovnici danima u akcijama traganja pokušavaju da spasu što veći broj ljudi. Na društvenim mrežama objavljen je snimak koji vraća veru u život - na njemu se vidi spasavanje tek rođene bebe iz šuta porušene zgrade.
Jak zemljotres jačine 5,6 stepeni Rihterove skale pogodio je istočnu Tursku.
23.11.2023
16:07
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nadzorne kamere u okolini Marakeša snimile su bljesak plave svetlosti koji se pojavio na nebu tri minuta pre nego što je stravični zemljotres magnitude 6,8 stepeni po Rihteru pogodio Marakeš i planinska sela udaljena sedamdesetak kilometara južno od ovog grada u petak, prenosi Đeruzalem Post.
Pokušaji „uvlačenja Oružanih snaga Ukrajine“ u „vrtlog intriga i zakulisne borbe“ u Kijevu će se završiti katastrofalno, izjavio je na društvenim mrežama poslanik Vrhovne rade iz opozicione „Batkivščine“ Aleksej Kučerenko.
Funkcioner Srpske napredne stranke Goran Vesić oglasio se na društvenim mrežama povodom hajke koja se protiv njega vodi u medijima pod kontrolom tajkuna Dragana Đilasa.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izrazio je veliku zahvalnost povodom podrške poznatih ličnosti listi "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" na predstojećim izborima koji su zakazani za 17. decembar.
Prema informacijama Uprave granične policije Republike Srbije, na putničkim terminalima naših graničnih prelaza nema zadržavanja vozila, saopštio je jutros Auto-moto savez Srbije.
Opšta deklaracija Ujedinjenih nacija o ljudskim pravima proglašena je 10. decembra 1948. zbog čega se današnji datum obeležava kao Međunarodni dan ljudskih prava.
Ministar odbrane Miloš Vučević opisao je bezbednosnu situaciju u Srbiji kao tešku, dok kao najveću pretnju sigurnosti navodi situaciju na Kosovu i Metohiji, sa naglaskom na to da se ta opasnost ne smanjuje.
Ministar građevinarstva Goran Vesić ispratio je 10 studenata završne godine i master studija sa Građevinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu na prvu stručnu praksu u Kini.
Tajkunska N1 televizija objavila je "dokumentarni" film o predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u kome je iznela gnusne laži na račun njega, kao i njegove porodice.
U novoj emisiji Pre večere tema je bila oboljenje i transplatacija organa, a o tome su razgovarali gosti prof. dr Zoran Kovačević i pacijenti na dijalizi Josip Horvat i Miroslav Jovanović.
Zdravstvo u Srbiji je iz godine u godine sve više napreduje, a o daljim planovima i projektima za budućnost Srbije i njenih građana za Info jutro govorila je dr Marija Zdravković, četvrta na listi Aleksandar Vučić-Srbija ne sme da stane.
Pokušaj EU da se odupre američkoj hegemoniji i pritiscima da ispunjavaju njihovu politiku, kao i uspon desnice u Evropi, analizirali su gosti Teme dana, novinarka Olivera Miletović i Slobodan Dimitrijević iz Pokreta srpsko - ruskog bratstva.
Tri osobe povređene su u nizu saobraćajnih incidenata koje je u petak uveče izazvao Srbin (34) u Beču kada je, pod uticajem narkotika i bez vozačke dozvole, kilometrima jurio bežeći od policije!
Slučaj Zorana Nedeljkovića (61), koji je preminuo 29. maja od posledica brutalnog prebijanja koje se dogodilo mesec dana ranije u beogradskom naselju Zvezdara, ne prestaje da intrigira javnost, a optuženi N. Š. je na slobodi.
Duško Jovanović (32), Srbin koji je osuđen na doživotnu robiju u nemačkoj zbog ubistva dve starice nekon izricanja presude se obratio sudu i istakao da je nepravedno osuđen.
Uhapšeni Srbi su optuženi za otmicu i pretnju licu vatrenim oružjem u zalivu Sent Pavla na Malti. Dvojica su uhapšena u Malti, dok se za trećim osumnjičenim traga. Veruje se da se nalazi u Srbiji.
Udruženje Romag, pod pokroviteljstvom Ministarstva za kulturu i uz podršku Kuće Đure Jakšića, s ponosom najavljuje muzičko-scenski spektakl "Glasovi Budućnosti i Novi Talas", zakazan za 12. 12. 2023. u 19h.
Na otvaranju je obeleženo 20 godina od smrti Vjerana Miladinovića Merlinke, po kome je festival i dobio ime, prikazivanjem inserata iz
filma „Marble Ass“ Želimira Žilnika.
Parovi koji se posle svađe ponašaju kao da se ništa nije dogodilo imaju mnogo veći problem od parova koji danima ne prestaju da se svađaju oko iste sitnice, tvrde stručnjaci.
Ako kažete da večeras idete "do čaršije" neko će vas verovatno i razumeti, ali kuda ste se uputili ako idete "na čair"? I ko vas to prati kada sa vama ide i "dost"? Još kažite da ćete usput svratiti do "džambasina" i nikome najverovatnije neće biti ništa jasno!
Jovan Milenko Grčić je srpski pesnik i doktor medicine rođen na današnji dan 1846. godine, a iza sebe je ostavio intrigantnu priču o tome kako su njegova dela za života bila neshvaćena, a posthumno odlikovana i izuzetno cenjena.
Diplomatska aktivnost širom Evrope uoči početka Prvog svetskog rata bila je na vrhuncu. Telegrami i poverljive depeše leteli su sa jednog kraja kontinenta na drugi, a među njima našla se i jedna prepiska srpskog prestolonaslednika Aleksandra Karađorđevića i ruskog cara Nikolaja II Romanova.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.