Crne tačke sa najviše zemljotresa: Na Zemlji postoje tri zone, u crnoj statistici jedna je neprikosnovena!
Podeli vest
Dok je teško predvideti zemljotrese naučnici znaju gde će se dogoditi, ali ne i kad. Poznato je da se potresi dešavaju duž ivica tektonskih ploča i rasednih linija, a na našoj planeti postoje tri velike zone koje su im najpodložnije.
Zemljotres koji je pogodio Maroko jedan je od najgorih koji je ikada pogodio tu zemlju. Broj poginulih u zemljotresu koji je prošle sedmice pogodio Maroko povećan je na preko 2.800, a povređeno je više od 2.500 ljudi.
Nadzorne kamere u okolini Marakeša snimile su bljesak plave svetlosti koji se pojavio na nebu tri minuta pre nego što je stravični zemljotres magnitude 6,8 stepeni po Rihteru pogodio Marakeš i planinska sela udaljena sedamdesetak kilometara južno od ovog grada u petak, prenosi Đeruzalem Post.
U katastrofalnom zemljotresu u Marokubroj poginulih porsatao je na 2.497 osoba, a povređeno je 4.476 ljudi.
11.09.2023
16:20
Dok je njihovo predviđanje teško - naučnici znaju gde će se dogoditi, ali ne i kad. Poznato je da se zemljotresi se dešavaju duž ivica tektonskih ploča i rasednih linija, a na našoj planeti postoje tri velike zone koje su im najpodložnije, prenosi Blic.
Zemljotresi duž ivica ploča
Zemljotresi su uobičajeni na mestima na Zemlji gde se susreću okeanske ili kontinentalne ploče, ili na ivicama okeanskih i kontinentalnih ploča. Jednostavnim rečima i bez zalaženja u teške geološke termine, najudaljeniji sloj naše planete od centra, ili Zemljina kora, sastoji se od nekoliko delova zvanih ploče koje su međusobno povezani.
BBC je objavio dramatični video snimak iz Maroka načinjen tokom svadbenog veselja u gradu Marakešu koje je u petak uveče prekinuo izuzetno snažan zemljotres od 6,8 stepeni Rihterove skale.
Marokanska vlada saopštila je u subotu da preduzima mere za smanjenje obima štete, uključujući pojačavanje timova za pretragu i obezbeđivanje hrane i vode, šatora i ćebadi ljudima koji su ostali bez krova nad glavom.
10.09.2023
18:29
Te ploče mogu da oforme dno okeana ili površinu kopna.
Podložne su kretanju do kojeg dolazi u Zemljinom plaštu, ili omotaču jezgra ispod kore. Takvi pokreti mogu da dovedu do toga da jedna ploča klizi preko druge ili da se međusobno udaljavaju a onda silovito udare. Takvi pokreti Zemljine kore imaju za posledicu zemljotrese, piše “Vorld atlas”.
Potresi duž rasednih linija
Zemljotresi se takođe dešavaju duž rasednih linija u Zemljinoj kori.
Rasedi su u osnovi pukotine u kontinentalnim ili okeanskim pločama koje su izazvane njihovom tektonikom. Kora je veoma nestabilna u blizini rasednih linija i poremećaji duž njih mogu da izazovu velike potrese.
Područja na Zemlji podložna zemljotresima
Postoje tri velika područja na našoj planeti koja su najpodložnija potresima – seizmički pojas oko Pacifičkog okeana (takozvani Vatreni prsten), Alpsko-himalajski i Srednjoatlantski greben.
Vatreni prsten Pacifika
To je seizmički pojas koji, kako piše “Nacionalna geografija”, trpi ugrubo oko 90 odsto svih zemljotresa u svetu. Prema “Vorld atlasu”, u ovom području dešava se 81 odsto najvećih zemljotresa u svetu.
Takođe je načičkano sa 75 odsto svih aktivnih vulkana na Zemlji.
Pojas se proteže od Čilea severno duž pacifičke obale Južne i Centralne Amerike, do Meksika u Severnoj. Dalje se proteže na Zapadnu obalu SAD do južnih delova Aljaske i obuhvata Aleutska ostrva u Pacifiku.
Japan, arhipelag Filipina, Nova Gvineja, Novi Zeland i južnopacifička ostrva takođe su deo ovog seizmičkog pojasa.
Prisustvo mladih, rastućih planina i vulkana, dubokih okeanskih rovova, ivica tektonskih ploča i drugih tektonskih aktivnih struktura čini Vatreni prsten Pacifika veoma podložnim zemljotresima.
Alpsko-himalajski lanac
Oko 17 odsto svih zemljotresa u svetu dešava se u ovom pojasu.
On se proteže od indonezijskih ostrva Java i Sumatra u jugoistočnoj Aziji, širom himalajskog regiona indijskog subkontinenta, preko centralne Azije do Mediteranskog mora i dalje u Atlantski okean.
Neki od najvećih zemljotresa u ovom pojasu uključuju onaj u Iranu u avgustu 1968, u kojem je stradalo 11.000 ljudi, te u Turskoj u martu 1970. u kojem je poginulo skoro 1.000 ljudi.
Prisustvo rastućih planina, rasednih linija i drugih oblika seizmički aktivnih struktura čini ovaj pojas podložnim potresima.
Srednjoatlantski greben
U pitanju je srednjeokeanski greben smešten uz dno Atlantskog okeana, deo najdužeg planinskog lanca u svetu.
Razdvaja Evroazijsku i Severnoameričku ploču u severnom Atlantiku, te Južnoameričku i Afričku kontinentalnu ploču u južnom Atlantiku. S obzirom da je ovaj pojas uključen u visoku stopu tektonskih aktivnosti, takođe je veoma podložan na potrese.
Zemlje u svetu najpodložnije potresima
Nije svaka zemlja u svetu veoma podložna zemljotresima.
Među pet zemalja koje su im najviše podložne su Kina, Indonezija, Iran, Turska i Japan, navodi “Vorld atlas”.
Prema poslednjim podacima broj poginulih u zemljotresu koji je pogodio Maroko porastao je na 2.012, a broj povređenih se popeo na 2.059, od kojih je 1.404 u kritičnom stanju.
Broj žrtava razornog zemljotresa u Maroku povećava se iz časa u čas. Dok spasioci i stanovnici danima u akcijama traganja pokušavaju da spasu što veći broj ljudi. Na društvenim mrežama objavljen je snimak koji vraća veru u život - na njemu se vidi spasavanje tek rođene bebe iz šuta porušene zgrade.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nadzorne kamere u okolini Marakeša snimile su bljesak plave svetlosti koji se pojavio na nebu tri minuta pre nego što je stravični zemljotres magnitude 6,8 stepeni po Rihteru pogodio Marakeš i planinska sela udaljena sedamdesetak kilometara južno od ovog grada u petak, prenosi Đeruzalem Post.
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić komentarisao je danas repliku potpredsendika SAD Džej Di Vensa saradnici nevladine Fondacije za odbranu demokratije iz Vašingtona Ivani Strander.
Predsednik Aleksandar Vučić otvara novih 30 kilometara velelepnog autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje, tom prilikom se dotakao reči člana predsedništva Srpske napredne stranke (SNS) Vladimira Đukanovića o tome da su deca "vlasništvo države", on je rekao da pretpostavlja da je Đukanović napravio veliku grešku i rekao da ko se bori taj i greši.
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da je priča Zdravka Ponoša o prelaznoj vladi "šuplja" i da opozicija "neće doći na vlast bez izbora dok je živ".
Grupica prosvetnih radnika u Čačku propisno se obrukala pošto je na skupu koji je navodno posvećen stradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu puštala muziku kao na žurci!
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Nova prevara počela je da kruži Srbijom, a glavni mamac dolazi putem Temu aplikacije. Prevaranti šalju lažne SMS poruke korisnicima, navodeći da njihov paket ne može biti isporučen zbog neplaćene carine, pa traže potvrdu uplate putem linka koji šalju.
Prodaja pirotehnike osobama mlađim od 18 godina je strogo zabranjena, a kazne za narušavanje javnog reda korišćenjem pirotehničkih sredstava dostižu i do 100.000 dinara, upozorava Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.
Veseli Deda Mraz u Beloj Palanci zaštitni je znak ove varošice. Zovu ga Disko a njegova želja je da prestanu svi ratovi na svetu! Disko sa sobom svuda nosi zastavu Srbije!
Nikola Stanković Pivce (27) koji je ubijen juče u Kaluđerici na pragu porodične kuće i to pred devojkom T.D. (25) koja je ranjena, optužen je u februaru ove godine za pucnjavu u noćnom klubu "Stefan Braun" u centru Beograda koja se dogodila 15. marta 2022. godine.
Porodica iz Novog Pazara, čiji članovi imaju od 7 do 47 godina, uhapšena je u Nemačkoj zbog sumnje da su opljačkali parfimeriju u centru Štutgarta, u poznatoj trgovačkoj ulici Kenigštrase.
Na putu Kosjerić - Valjevo, u mestu Brajkovići, došlo je do saobraćajne nesreće u kojoj je automobil marke "Opel", beogradskih registarskih oznaka, sa kolovoza sleteo tik uz korito reke.
Jutros oko 01.00 policiji je prijavljen napad na dostavljača hrane u Kaluđerici. Mladića, koji je strani državljanin su, prema nezvaničnim informacijama, presrela nepoznata lica i fizički napala.
Na internom odeljenju Kantonalne bolnice Zenica jutros je 67-godišnji pacijent H.F. zadobio teške telesne povrede nakon pada sa drugog sprata, nakon čega je preminuo.
Predsednik KK Crvena zvezda Željko Drčelić oglasio se nakon okončana polusezone u Evroligi, poručio da su crveno-beli zadovoljni i pružio podršku igračima i treneru Janisu Sferopulosu, za koga kaže da je često neopravdano na meti kritika.
Svake godine ista priča, kada Nikola Jokić preuzme pol poziciju u trci za MVP titulu kreće hajka na njega: ne zna da igra odbrani, igra samo za poene, ugojio se...
Za mnoge ljude prvi deo jutra je posezanje za kutijom maramica. Zašto se mnogi od nas bude sa začepljenim nosom, čak i kada nismo bolesni? Postoji nekoliko objašnjenja za rinitis, a neka od njih će vas iznenaditi.
Poznata glumica Sara Džesika Parker vešto uspeva da se sakrije od znatiželjnih pogleda i fanova. Umotana u udobnu kapu i zimsku jaknu, uhvaćena je u božićnoj kupovini u Vest Vilidžu u Njujorku.
Da biste očuvali odličan kvalitet i izgled laminata, potrebno je pravilno održavanje. Ali mnogi često pribegavaju jakim hemijskim sredstvima kako bi uklonili mrlje, što nikako nije dobro jer habate i skarćujete vek vašem podu.
Ni ove subote emisija "Zvezde Granda" nije prošla bez drame, a razlog za novi sukob bio je nastup Branislave Isaković (21) iz Novog Sada, koja je svojim glasom uspela da zaintrigira žiri i izazove pravi haos.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.