Nafta ide na 150 dolara po barelu?! Svet na pragu novog "događaja crnog labuda"! Za ovo niko nije spreman!
Podeli vest
Konflikt Izrael-Hamas, okarakterisan kao "događaj crnog labuda" (metafora za iznenadni događaj sa dalekosežnim posledicama prim. aut), na tržištu nafte ima potencijal da podigne cene nafte na 150 dolara po barelu. Ova mogućnost je i više nego realna zbog rata u Gazi, a posebno u vezi sa Iranom.
Nije tajna da Iran podržava Hezbolah i da mu dostavlja napredno oružje, što dodatno produbljuje sukob. Štaviše, uticaj Irana na Hezbolah mogao bi da otvori drugi front protiv Izraela, što bi verovatno izazvalo izraelske udare na Iran. Kao odgovor, Iran bi mogao da odluči da zatvori Hormuški moreuz, vitalni globalni naftni prolaz. Takav čin bi poremetio snabdevanje naftom, što bi dovelo do skoka cena i doprinelo inflaciji kroz povećanje troškova energije.
Milijarder Ilon Musk rekao je u ponedeljak da misli da bi vojni sukobi na Bliskom istoku i u Ukrajini mogli da prerastu u treći svetski rat i sugerisao da američka vojna moć nije ono što je nekada bila u poređenju sa drugim globalnim silama.
Stalno učešće u vojnim sukobima samo slabi Ameriku i vodi ka trećem svetskom ratu, izjavio je kandidat za predsednika SAD, Vivek Ramasvami, u intervjuu za „Dialogue Works“.
24.10.2023
21:16
Iako neki analitičari tvrde da je ovaj buran događaj ima ograničen uticaj na globalne cene nafte i širu ekonomiju, stvarnost je daleko složenija, analizira RT.
Nakon napada Hamasa na Izrael, cene nafte su u početku skočile, da bi se do kraja dana povukle. Međutim, kako se kaže, izgled može da vara. Sukob između Izraela i Hamasa, po svojoj nepredvidivosti, liči na događaj "crnog labuda", termin koji je skovao Nassim Nicholas Taleb da bi opisao nepredviđene događaje koji imaju dubok uticaj na tržišta i društvo.
Sukob Izraela i Hamasa izgleda daleko od prolaznog, i već se širi daleko van granica Gaze. Ako ova situacija eskalira na regionalnom nivou, poremećaj u snabdevanju energijom mogao bi da gurne cene nafte na zlokobnih 150 dolara po barelu, što bi izazvalo inflaciju i ekonomski kolaps u SAD i u EU.
Mosab Hasan Jusef, sin osnivača Hamasa šeika Hasana Jusefa, prebegao je iz terorističke grupe i godinama je bio izraelski špijun. On upozorava da njegov otac i Hamas imaju za cilj da 'unište' jevrejski narod i uspostavi šerijatski zakon širom sveta, navodi The Daili Mail. Jusefov otac, šeik Hasan Jusef, jedan je od 60 lidera Hamasa koji su uhapšeni prošle nedelje u raciji na Zapadnoj obali.
Predsednica sinagoge u Detroitu, u američkoj saveznoj državi Mičigen, Samanta Vol (40) pronađena je danas mrtva ispred svoje kuće u centru tog grada nakon što je zadobila više uboda nožem.
23.10.2023
09:02
Svet je već bio svedok žestokih geopolitičkih turbulencija koje su izazvale šokove na naftnim tržištima. Rat Jom Kipura 1973. godine, burno poglavlje u istoriji bliskoistočnih sukoba, jedan je od takvih primera.
Podsetimo, nakon zahteva predsednika Niksona 19. oktobra 1973 da Kongres stavi na raspolaganje Izraelu 2,2 milijarde dolara hitne pomoći za rat Jom Kipur, Organizacija arapskih zemalja izvoznica nafte (OAPEC) je uvela embargo na naftu Sjedinjenim Državama. Embargo je zaustavio američki uvoz nafte iz zemalja OAPEC-a, što je značajno promenilo globalnu cenu nafte. Gotovo je učetvorostručilo, sa 2,90 dolara po barelu pre embarga, na 11,65 dolara po barelu u januaru 1974. U velikim centrima kao što je Njujork, ovaj skok je bio zapanjujući - cene su se učetvorostručile, skočile su za otprilike 300 do 400 odsto u zavisnosti od vrste sirove nafte. Ova seizmička promena se osetila širom sveta, utičući na ekonomije daleko izvan američkih obala.
U martu 1974, usred neslaganja unutar OAPEC-a o tome koliko dugo treba da se nastavi embargo, on je zvanično ukinut. Međutim, više cene nafte su ostale na snazi.
Usred ove energetske bure, pojavilo se ključno pitanje - kako bi Sjedinjene Države odgovorile na ovu naftnu krizu, posebno ako bi se aktivno uključile u tekući sukob? Samo razmišljanje o umešanosti SAD verovatno bi izazvalo snažnu reakciju Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK), koja bi se mogla manifestovati kao embargo na naftu, koji cilja ne samo na Sjedinjene Države, već i na Evropu.
Ormuški moreuz, pomorska raskrsnica od ogromnog značaja, ima ključnu poziciju na globalnom tržištu nafte. Otprilike jedna šestina svetske nafte i trećina tečnog prirodnog gasa prolaze kroz ovaj uski moreuz. Iran kontroliše sedam od osam ostrva, održavajući vojno prisustvo na svakom. Ovo strateško pozicioniranje daje Iranu moć da potencijalno poremeti nesmetan prolaz nafte, što je perspektiva sa dubokim implikacijama na globalnu energetsku bezbednost.
Zatvaranje ili značajan poremećaj Ormuškog moreuza, zajedno sa ruskim embargom na naftu i gas, doveo bi do toga da cene nafte i tečnog prirodnog gasa dostignu neviđene visine. Situacija postaje još nesigurnija jer smo svedoci zatvaranja ključnih gasovoda koji isporučuju ruski gas u Evropu. Zato i sukob Izraela i Hamasa predstavlja značajnu pretnju energetskoj bezbednosti u Evropi, posebno pošto se ruske isporuke gasa suočavaju sa preprekama.
SAD su poočene iskustvom na energetsku krizu 1973. godine napravile strateške rezerve nafte upravo kako bi bez velikih trauma izlazile iz ratova i kriza? Međutim, uprkos njihovoj nameni, Bajdenova administracija je dosledno iscrpljivala strateške rezerve nafte (SPR) bez namere da dopuni potrošene rezerve. Reč je bila o proračunatoj strategiji za podrivanje Rusije?
Ali, onda je izbio rat Izraela i Hamasa i on sada zauzima centralno mesto. Šta bi moglo poći po zlu? Uzmite u obzir, na trenutak, predstojeći potres kad je reč o ceni nafte kada Bajdenova administracija odluči da dopuni strateške rezerve nafte.
U ovoj naftnoj odiseji, gde se spajaju geopolitika, nedostatak dovoljnih investicija i uspon supersila u razvoju, put do 150 dolara nije pitanje „ako", već „kada". Scena je postavljena, igrači su na pozicijama, a svet željno iščekuje sledeći čin u ovoj zadivljujućoj drami, sa potencijalom za događaj crnog labuda koji raširi krila.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vojno krilo Hamasa, brigade Al-Kasam, objavilo je snimak zasjede u kojoj je izraelski tenk "Merkava" uništen pomoću improvizovane eksplozivne naprave (IED) u području Tel al-Zaatar, istočno od izbegličkog kampa Džabalija, na severu Pojasa Gaze.
Dejan Miletić iz Centra za proučavanje globalizacije i Boriša Mandić, vojni pilot, bili su gosti Info jutra u kome su razgovarali o likvidaciji vođe Hamasa Jahje Sinvara, od strane izraelskih snaga, ali i o tome kako taj događaj može da utiče na ratni sukob na Bliskom istoku.
Kao osvetu za likvidaciju njihovog vođe Jahje Sinvara, borci Hamasa objavili su danas snimak na kojem uz pomoć neeksplodiranih aviobombi uništavaju izraelski tenk "Merkava".
Milijarder Ilon Musk rekao je u ponedeljak da misli da bi vojni sukobi na Bliskom istoku i u Ukrajini mogli da prerastu u treći svetski rat i sugerisao da američka vojna moć nije ono što je nekada bila u poređenju sa drugim globalnim silama.
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk, koji će biti emitovan večeras u 01.30 časova posle ponoći, po našem vremenu.
Ispred sedišta Vlade Srbije, 12. marta 2003. godine ubijen je premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić. Bio je to uobičajen dan za premijera, koji je trebalo da ima nekoliko sastanaka.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
Tri osobe uhapšene su u blizini manastira Visoki Dečani i određen im je pritvor do 48 sati, zbog toga što su na vozilu imali natpis “Kosovo je Srbija”, saopšteno je iz regionalne direkcije tzv. kosovske policije u Peći.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Brojni običaji koji se poštuju tokom sezone slava, često među vernicima stvaraju nedoumice, pa se tako uvek postavlja pitanje, kada je pravo vreme da se zapali slavska sveća.
Poznati Novopazarac Sead Bihorac ponovo je oduševio sve svoje sugrađane pokretanjem novog humanitarnog projekta. Započeo je izgradnju stambene zgrade sa šest stanova namenjenih samohranim majkama i njihovoj deci.
Sutra će se oljuštiti bezopasna svemirska stena, savladana snažnijim povlačenjem sunčeve gravitacije, koju su u poslednja dva meseca naučnici nazivali "mini mesecom".
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Selektor reprezentacije Srbije, Svetislav Pešić, bio je izuzetno raspoložen posle plasmana na Evrobasket 2025. godine, pa je na konferenciji za medije imao opširno izlaganje.
Srpski reprezentativac - Đorđe Petrović, oduševio je stručni štab Čelsija sjajim partijama u dresu Strazbura, ali i "orlova" zbog čega se uveliko sprema njegov povratak na "Stamford Bridž".
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Mala devojčica sa neverovatno gustom i dugom afro kosom postala je senzacija na društvenim mrežama, dok njena mama Liana negira sve optužbe da koristi veštačku kosu kako bi privukla pažnju.
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 100.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najskuplje komade koje poseduje.
Jovana Tipšin se godinama unazad družila sa Draganom Markovićem Palmom, a sada je ispričala sve o njihovom poslednjem susretu, koji je bio pre tri nedelje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.