Gotovo je! Stiže strašna kazna Izraelu i Zapadu: Teheran spremio pakleni plan
Podeli vest
Dok se čeka izraelska kopnena ofanziva na pojas Gaze, sve više uznemirujućih informacija stiže o oružju koje se sliva u bliskoistočni region, a mediji prenose i najave o dolasku dodatnih snaga američke vojske i njenih arsenala ui oko Izraela zbog pretnji iz Irana.
Mnogo pre nego što su Hamasovi militanti napali Izrael 7. oktobra i masakrirali izraelske civile, Iran i njegovi saveznici su pojačali šverc oružja na drugu palestinsku teritoriju, Zapadnu obalu, piše Vall Street Journal.
Izrael je pristao da odloži kopnenu operaciju u pojasu Gaze kako bi Sjedinjene Države mogle da prebace svoje sisteme protivvazdušne odbrane u region, objavio je Volstrit džornal , pozivajući se na izraelske i američke zvaničnike.
Izrael je danas reagovao na tvrdnju turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana da palestinska militantna grupa Hamas "nije teroristička organizacija".
25.10.2023
17:40
Koristeći bespilotne letelice, tajne letove aviona i kopneni most dug stotinama kilometara preko najmanje četiri državne granice, šverceri su stvorili ogroman potencijal za zapaljenje dodatnih žarišta u ratu između Izraela i Palestinaca. Sve veća pretnja visi nad Jordanom, čvrstim saveznikom SAD koji se graniči sa Izraelom i Zapadnom obalom i koji se dugo bori da obuzda rastući protok droge i oružja preko svoje teritorije.
- Iran želi da pretvori Jordan u tranzitnu zonu za oružje koje ide u Izrael - rekao je za VSJ Amer Al-Sabaileh, osnivač antiterorističkog trusta mozgova Securiti Languages sa sedištem u Amanu. "Bojim se da bi oružje moglo da se upotrebi i u Jordanu. Jer gde je na Bliskom istoku najlakše kazniti SAD i Zapad? U Jordanu", smatra Al-Sabajle.
Većina iranskog oružja Palestincima ide na Zapadnu obalu, posebno palestinskom Islamskom džihadu, militantnoj grupi povezanoj sa Hamasom, rekao je visoki jordanski zvaničnik za bezbednost. Krijumčarske mreže, koje pomažu sirijska vlada i milicije koje podržava Iran, kao što je Hezbolah, rastu, rekao je on.
- Protok oružja se zaista povećao, posebno u poslednjih godinu dana. To je zato što je Iran u poslednje vreme mnogo više fokusiran na Zapadnu obalu i pokušava da naoruža neke od tamošnjih grupa, posebno Palestinski islamski džihad, koji je više direktan partner Irana - rekao je on. Majkl Horovic, šef izraelske obaveštajne službe Le Bek internešenel.
- Ovo verovatno objašnjava deo neuspeha obaveštajnih službi izraelskih službi da predvide i spreče napad Hamasa. Izrael je bio više fokusiran na Zapadnu obalu nego na Gazu - rekao je Horovic.
Oružje koje se iz Sirije prenosi u Jordan skriveno je u kamionima koji prolaze kroz zvanične granične prelaze ili se nose preko ogromnih pustinjskih prostranstava skrivenih maglom i prašinom zimi.
Dronovi se sve više koriste, piše VSJ. U februaru, jordanski agenti presreli su prvu bespilotnu letelicu iz Sirije koja je nosila četiri ručne bombe. Bio je to komercijalni dron, jeftino kupljen na mreži i lak za rukovanje, sa kapacitetom da nosi dve jurišne puške.
- To je veoma teško otkriti. Dronove otkrivamo samo slučajno, rekao je drugi jordanski bezbednosni zvaničnik za američki dnevnik. Izvor CIA-e tvrdi da je razorni zemljotres koji je pogodio Tursku i severoistočnu Siriju takođe korišćen za prebacivanje velikih količina oružja iz Irana u država.
Međutim, nije poznato koliko se oružja prokrijumčari na palestinske teritorije i da li neko završi u Gazi, preko Izraela. Bezbednosni zvaničnici procenjuju da je velika većina oružja koje prelazi Jordan namenjena trenutno uzavreloj Zapadnoj obali.
Prema dilerima koje je kontaktirao VSJ, kalašnjikovi se prodaju za čak 20.000 dolara na zapadnoj obali, a puške M16 se prodaju za 30.000 dolara. Češki pištolji koštaju oko 700 dolara, a austrijski Glok 4200 dolara. Region je preplavljen oružjem.
Trgovac oružjem u Al-Ramu na Zapadnoj obali rekao je da svakog meseca prodaje stotine oružja, uglavnom ljudima koji se organizuju da brane svoja sela u odsustvu organizovane zaštite za stanovnike Palestinskih vlasti. Ovu oblast muče česti sukobi između izraelskih doseljenika i Palestinaca, kao i problemi koje stanovnici imaju sa izraelskom vladom. Civili su dakle naoružani, oružje je sveprisutno. Vrlo mladi ljudi često kupuju oružje.
Uoči najavljenog napada na Gazu, Sjedinjene Države su odlučile da povećaju sopstveno vojno prisustvo u regionu, kako bi odvratile Iran i njegove saveznike od napada na američke snage i savezničke interese u regionu kada invazija počne.
Napadi su već počeli, podseća Fajnenšel tajms, a od 18. oktobra zabeleženo je desetak napada na američke vojnike u kojima je ranjeno oko 20 pripadnika američkih vojnih snaga.
Iako je američki predsednik Džo Bajden u utorak uveče, na pitanje da li su SAD odložile napad na Gazu, rekao da „Izraelci sami donose odluke, odlaganje kopnene invazije kako bi porazili Hamas dalo je SAD vremena da pošalju protivvazdušnu odbranu, dodatno osoblje i brodova u region da zaštite svoj narod i odvrate Teheran od preduzimanja opasnih koraka.
- Odvraćanje je lakše jer sve više snaga dolazi na bojno polje, a Izrael svakim danom postaje sve jači. Vreme je naš prijatelj ovde - citira FT reči penzionisanog generala Frenka Mekenzija, koji je komandovao američkim snagama na Bliskom istoku od 2019. do 2022. godine.
U poslednje dve nedelje, dve nove američke grupe za napade na nosače aviona stigle su u region. To je samo deo pojačanja.
Nekoliko zvaničnika je reklo da su SAD najviše zabrinute zbog libanske grupe Hezbolah koju podržava Iran.
Strah je pojačala najava novinske agencije bliske iranskoj Revolucionarnoj gardi da je "verovatno" da će se Hezbolah pridružiti ratu sa Izraelom i da bi mogao da koristi precizno navođene rakete dovoljnog dometa da pogodi ciljeve širom Izraela.
Šiitske grupe koje su u savezu sa Iranom takođe su navodno prešle iz Iraka u zapadnu Siriju, što je dodatno alarmiralo američke zvaničnike. Američka baza Ain al-Asad u zapadnom Iraku granatirana je početkom ove nedelje, a gađan je i garnizon Al Tanf u Siriji.
USS Karni, deo grupe nosača koja se trenutno nalazi u severnom delu Crvenog mora, prošlog četvrtka je oborila 15 dronova i četiri krstareće rakete koje su na Izrael ispalili iranski saveznici u Jemenu, militantna grupa Huti.
Ovo su „zloslutni znaci“ eskalacije kojima smo svedoci u trenucima pre nego što je Izrael započeo invaziju na Gazu.
FT podseća da se na Bliskom istoku nalazi oko 30.000 američkih vojnika. SAD održavaju baze i komplekse širom regiona. To uključuje Petu flotu u Bahreinu i vazduhoplovnu bazu Al Udeid u Kataru.
Zbog eskalacije pretnji američkom osoblju u Iraku i Libanu, pozvana je evakuacija američkog osoblja koje nije nužno na terenu.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan rekao je danas da palestinska militantna grupa Hamas nije teroristička, već oslobodilačka organizacija koja vodi bitku da zaštiti svoju zemlju.
Odluke koje je doneo ruski predsednik Vladimir Putin tokom sukoba u Ukrajini poboljšale su šanse Moskve za pobedu, rekao je bivši američki vojni obaveštajac Skot Riter u intervjuu za RealTruthTalk.
Andrej Guruljov, bivši ruski vojni komandant i sadašnji član parlamenta, sugerisao je na državnoj televiziji da bi Finska, članica NATO-a, mogla da bude sledeća meta ruskog predsednika Vladimira Putina posle Ukrajine, prenosi Njuzvik.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao je američkom predsedniku Džou Bajdenu da namerava da udari samo vojne ciljeve u Iranu kada Izrael uzvrati za poslednju raketnu baraž koju je Teheran ispalio na jevrejsku državu, piše Vašington post.
Ormuški moreuz, jedna od najvažnijih vodenih arterija na svetu, delimično je pod kontrolom Irana i može igrati važnu ulogu u slučaju oružanog sukoba velikih razmera između Teherana i Tel Aviva.
Američki predsednik Džozef Bajden izjavio je da veruje da može da bude izbegnut sveopšti rat na Bliskom istoku, navodeći da je potrebno učiniti više da se izbegne veći sukob u tom regionu.
Izrael je pristao da odloži kopnenu operaciju u pojasu Gaze kako bi Sjedinjene Države mogle da prebace svoje sisteme protivvazdušne odbrane u region, objavio je Volstrit džornal , pozivajući se na izraelske i američke zvaničnike.
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk, koji će biti emitovan večeras u 01.30 časova posle ponoći, po našem vremenu.
Ispred sedišta Vlade Srbije, 12. marta 2003. godine ubijen je premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić. Bio je to uobičajen dan za premijera, koji je trebalo da ima nekoliko sastanaka.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
Tri osobe uhapšene su u blizini manastira Visoki Dečani i određen im je pritvor do 48 sati, zbog toga što su na vozilu imali natpis “Kosovo je Srbija”, saopšteno je iz regionalne direkcije tzv. kosovske policije u Peći.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Brojni običaji koji se poštuju tokom sezone slava, često među vernicima stvaraju nedoumice, pa se tako uvek postavlja pitanje, kada je pravo vreme da se zapali slavska sveća.
Poznati Novopazarac Sead Bihorac ponovo je oduševio sve svoje sugrađane pokretanjem novog humanitarnog projekta. Započeo je izgradnju stambene zgrade sa šest stanova namenjenih samohranim majkama i njihovoj deci.
Sutra će se oljuštiti bezopasna svemirska stena, savladana snažnijim povlačenjem sunčeve gravitacije, koju su u poslednja dva meseca naučnici nazivali "mini mesecom".
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Selektor reprezentacije Srbije, Svetislav Pešić, bio je izuzetno raspoložen posle plasmana na Evrobasket 2025. godine, pa je na konferenciji za medije imao opširno izlaganje.
Srpski reprezentativac - Đorđe Petrović, oduševio je stručni štab Čelsija sjajim partijama u dresu Strazbura, ali i "orlova" zbog čega se uveliko sprema njegov povratak na "Stamford Bridž".
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Mala devojčica sa neverovatno gustom i dugom afro kosom postala je senzacija na društvenim mrežama, dok njena mama Liana negira sve optužbe da koristi veštačku kosu kako bi privukla pažnju.
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 100.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najskuplje komade koje poseduje.
Jovana Tipšin se godinama unazad družila sa Draganom Markovićem Palmom, a sada je ispričala sve o njihovom poslednjem susretu, koji je bio pre tri nedelje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.