Zovu ga i "libijski soko" Ko je stvarno vođa najmoćnije paravojne organizacije na Bliskom istoku?
Podeli vest
Lider libanske šiitske militantne organizacije Hezbolah Hasan Nasralah danas će se obratiti prvi put od početka rata između Izraela i Hamasa.
Ta najava izazvala je zabrinutost širom sveta, a stupci svetskih medija puni su članaka o tome da li će taj pokret (konačno) prići u pomoć Palestincima i ući u otvoreni rat protiv Jevrejske države.
Američki obaveštajni zvaničnici su navodno zabrinuti da bi ruska grupa Vagner mogla da obezbedi Hezbolahu napredne sisteme protivvazdušne odbrane, u trenutku dok šiitska militantna grupa sedištem u Libanu nastavlja da ispaljuje rakete na Izrael, preteći da otvori drugi front u svom ratu protiv Hamasa.
Alžir bi mogao da objavi rat Izrael, parlament te zemlje dao je predsedniku Abdelmadžidu Tebunu pravo da započne vojne operacije protiv jevrejske države. Ovo je objavila arapska novinska agencija Al Bawaba.
03.11.2023
12:19
Činjenica da se Nasralah do sada nije oglašavao bitna je i ako u obzir uzmemo to da je reč o čoveku poznatom po svojim zapaljivim govorima, koji je poslednjih godina stekao reputaciju kao jedan od najpopularnijih i najharizmatičnijih lidera u arapskom svetu.
Ko je zaista Hasan Nasralah, "libanski soko" i lider najmoćnije paravojne organizacije na Bliskom istoku?
Snage za brzo reagovanje američkih marinaca kreću se ka istočnom Sredozemnom moru, navode dvojica zvaničnika - usred zabrinutosti zbog toga što se rat u Izraelu širi u regionalni sukob.
31.10.2023
06:25
Hasan Nasralah rođen je 31. avgusta 1960. u okolini Bejruta. Iako nije dolazio iz preterano religiozne porodice, obrazovanje je nastavio u medresi u Balbeku, centru šiitskog učenja u Libanu. U tom periodu mladi Nasralah postaje politički aktivan u šiitskom pokretu Amal.
Nasralah je 1976. dobio priliku da školovanje nastavi u medresi Mohameda Bakira al Sadra u Nadžafu, u Iraku, a priča se da ga je i sam ajatolah pohvalio kao dobrog učenika i talentovanog lidera.
U tom periodu Nasralah se upoznaje sa učenjem budućeg lidera Islamske revolucije u Iranu ajatolaha Homeinija, ali i sa svojim sunarodnikom Abasom Musavijem, koji će nekoliko godina kasnije postati jedan od osnivača Hezbolaha.
Po povratku iz Iraka, Nasralah nastavlja sa obrazovanjem, a nakon toga i predaje u Musavijevoj školi.
Izraelska invazija - prekretnica
Izraelska invazija na Liban 1982. predstavljala je prekretnicu u građanskom ratu u toj zemlji, ali i u životu mladog Nasralaha. On je te godine učestvovao u formiranju koalicije nekoliko manjih šiitskih organizacija otpora protiv okupacije južnog Libana - iz koje će u narednim godinama izroditi Hezbolah.
"Partija Boga" je tokom osamdesetih godina izrasla u najmoćniju paravojnu organizaciju u Libanu i najveći pokret otpora protiv Izraelaca. Kada je građanski rat - ali ne i izraelska okupacija - konačno okončan 1990, Hezbolah je postao jedina organizacija u Libanu kojoj je dozvoljeno da zadrži oružje.
Još jedna prekretnica dogodila se 1992, kada su Izraelci ubili tadašnjeg lidera Hezbolaha i Nasralahovog mentora Abasa Musavija. Nasralah je, po zahtevu iranskog vođe ajatolaha Alija Hamneja, preuzeo vođstvo tog šiitskog pokreta - funkciju na kojoj je i danas.
Pod Nasralahovim vođstvom, Hezbolah je postao ozbiljan protivnik izraelskih snaga u južnom Libanu. Njegova reputacija u arapskom svetu značajno je porasla nakon što je stoički podneo ubistvo svog sina Muhameda Hadija, koji je stradao u napadu izraelskih snaga krajem 1997. godine.
Kada su Izraelci objavili fotografije tela njegovog sina i ponudili da ga zamene za delove tela izraelskih vojnika ubijenih u ranijoj zasedi, njegov odgovor je bio: "Zadržite ga. Imamo mnogo više ljudi poput Hadija, spremnih da se ponude svoje živote borbi".
Izrael je okupaciju južnog Libana konačno okončao 2000, u velikoj meri zahvaljujući delovanju Hezbolaha. U intervjuu za "Vašington post", iste godine, Nasralah je rekao da se protivi svakom pomirenju sa Izraelom i da ga ne priznaje kao državu.
- Protiv sam bilo kakvog pomirenja sa Izraelom. Ne priznajem čak ni prisustvo države koja se zove 'Izrael'. Smatram njegovo prisustvo i nepravednim i nezakonitim - rekao je on tom prilikom.
Harizmatski lider
Tokom 30 godina na čelu Hezbolaha, Nasralah je postao jedan od najpoznatijih, ali i najpopularnijih političara u arapskom svetu. Poznat kao dobar govornik, on se pristalicama često obraća direktno, u TV nastupima.
Nakon uspešnog rata protiv Izraela 2006, Nasralahova reputacija dodatno je ojačana. Čak je i "Njujork tajms" pisao da "arapski svet ima novu ikonu".
- Prošli su dani praznih pretnji Gamala Abdela Nasera, Sadama Huseina i Jasera Arafata - pisao je njujorški list, a tu još dodaju:
- Nasralah je jedini arapski lider koji zaista radi ono što kaže da će uraditi.
Nasralah je posebno voljen među Palestincima: njegove fotografije često se mogu videti na protestima širom Zapadne obale, a o njemu je napisana i popularna pesma "Libanski soko".
- On se razlikuje od drugih heroja jer se suprotstavlja Izraelu, nije uplašen i ne ćuti - rekla je jedna Palestinka za "Al Džaziru" 2008. godine.
Upravo je Nasralahova principijelnost ono što najviše plaši Izraelce: on do sada nije slao prazne pretnje. Zbog toga će ceo svet pomno pratiti šta će reći.
Libanske vlasti objavile su danas preventivno uputstvo za evakuaciju međunarodnog aerodroma u Bejrutu i okolnih objekata, u slučaju vanrednog stanja, pošto raste napetost na libansko-izraelskoj granici.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Tokom poslednja 24 sata u borbama u Libanu i Pojasu Gaze ranjeno je 26 izraelskih vojnika, izvestili su juče izraelski mediji. Prema navodima, 23 vojnika su povređena u borbama na libanskoj granici, dok su trojica ranjena u Pojasu Gaze.
Broj ubijenih u izraelskom napadu u blizini glavne bolnice u Bejrutu Rafik Hariri porastao je danas na 13, a 57 osoba je ranjeno, saopštilo je danas libansko Ministarstvo zdravlja, prenosi Rojters.
Američki obaveštajni zvaničnici su navodno zabrinuti da bi ruska grupa Vagner mogla da obezbedi Hezbolahu napredne sisteme protivvazdušne odbrane, u trenutku dok šiitska militantna grupa sedištem u Libanu nastavlja da ispaljuje rakete na Izrael, preteći da otvori drugi front u svom ratu protiv Hamasa.
Odgovornost ukrajinskih obaveštajnih službi za dizanje u vazduh gasovoda „Severni tok“ je očigledna, stoga Kijev treba da nadoknadi štetu koju je zbog toga pretrpela Nemačka, saopštio je nemački pokret „Štop di zanckionen“.
U javnosti su se pojavile fotografije ostataka nove ruske eksperimentalne balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“, koja je testno lansirana u četvrtak. Prema navodima ukrajinskih vlasti, raketa je pogodila fabriku u centralnom ukrajinskom gradu Dnjepru. Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je lansiranje „Orešnika“ odgovor na upotrebu američkih i britanskih raketa koje Ukrajina koristi za napade duboko unutar ruske teritorije.
Gošća specijalnog programa Informer TV bila je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić. Ona je govorila o haosu koji su pojedini predstavnici opozicije napravili tokom zasedanja Skpštine.
Goran Ješić, bivši potpredsednik Demokratske stranke u Novom Sadu, priveden je u tom gradu kad je napao službeno lice, a očigledno je ovaj funkcioner Bojana Pajtića i Dragana Đilasa samo po nasilju i poznat.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić održala je danas istorijski govor u kojem je poručila da će Srbija pobediti svaki put i zahvalila se poslanicima većine na još jednoj pobedi za grašane Srbije.
Večeras u 18 časova, emisija Bez garda na Informer TV, pod uredničkom palicom i vođstvom Ivane Vučićević, ugostiće Milicu Đurđević Stamenkovski, ministarku za brigu o porodici i demografiju. U ekskluzivnom intervjuu uživo, razgovaraće se o aktuelnim temama i gorućim pitanjima koja potresaju Srbiju.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Neodgovornost i nepoštovanje zajedničkog, javnog prostora zahvaljujući snimcima postupaka naših sugrađana koji su postavljeni na društvene mreže, nažalost, sve češće dolaze u žižu javnosti. Sada su interesovanje korisnika mreža probudila dva mladića, ali iz totalno suprotnog razloga - malog, ali značajnog gesta zbog kojeg o njima ovih dana svi pričaju.
Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) saopštio je danas da je imao prijave nekoliko pravnih lica o prijemu lažnih mejlova u kojima je zloupotrebljeno ime Fonda i istakao da se radi o jednoj od poznatih internet prevara, takozvanom fišingu, gde se od primalaca traži da otvore link iz lažnog mejla.
Prema nezvaničnim informacijama, u Srbiji postoji samo oko 1.000 magaraca, a njihov uzgoj može biti jako isplativ, jer litar mleka košta od 20 do 50 evra. Za magareće mleko se smatra da u velikom procentu leči plućne bolesti, pa su proizvođači zbog velike potražnje formirali liste čekanja.
U Srbiji je u periodu januar - oktobar zabeleženo manje živorođenih za 1,6 odsto ili za 794 bebe u odnosu na isti prošlogodišnji period, kao i porast broja umrlih za 1.139 ili za 1,4 odsto, objavio je danas Republički zavod za statistiku.
Završeno je suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči.
Uroš Blažić (21) pominjao je jutros na suđenju u Specijalnom sudu i Kostu K., dečaka ubicu i to nakon pitanja punomoćnika oštećenih, advokata Nebojše Perovića.
Sve će u nastavku sezone biti lakše Crvenoj zvezdi kada se ostvari ta prva pobeda, pa neka to bude Štutgart, poručuje Dejan Milovanović (40) za Informer. Bivši fudbaler rodom iz Sremske Mitrovice je najzapaženije partije imao upravo za crveno-bele, čiji je bio i kapiten od 2006. do 2008. Pomno je ispratio izdanja kluba sa "Marakane", pogotovo u Ligi šampiona i smatra da je najbolji lek za doskorašnje loše rezultate pobeda.
Kada je Radna grupa preuzela Partizan, jedno ime sa spiska novih čelnika kluba je bilo iznenađujuće. Milka Forcan je preuzela na sebe ogroman deo posla kako bi pomogla crno-belima da se finansijski oporave, a kako je rekla na gostovanju na televiziji "Prva", stara uprava sabotira njihov rad.
Beogradska filharmonija nastupa pod palicom Saše Gecla zajedno sa violončelistom Albanom Gerhartom, u petak 22. novembra (Kolarac, 20h). Na programu su dela Vebera, Šumana i Štrausa.
Danilo Lazović, rođen na današnji dan 1951. godine, često je u serijama i filmovima glumio kafanske tipove, ali u stvarnosti nije voleo kafanu. Svoje četvoro dece je iz centra preselio na periferiju Beograda da bi odrastali u prirodi.
Pojana Brašov, skijalište u Rumuniji, sve više privlači pažnju zbog povoljnih cena, odličnih staza i blizine Srbije, čineći ga idealnim izborom za zimovanje.
Pobednica "Zadruge 3" Iva Grgurić u ekskluzivnom razgovoru za Informer otkrila je detalje prevare koja se dogovorila pre nekoliko godina, kada je želela da pokrene sopstveni biznis i sebi otvori luksuzan frizersko-kozmetički salon u Beogradu.
Luna Đogani sinoć je modnom pistom prošetala kreaciju poznate dizajnerke, a zbog haljine koja je istakla njenu figuru sve oči su bile uprte u influensreku.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.