Nepristojna ponuda! Putin Zapadu dao mirovni predlog - Uzmi ili ostavi
Podeli vest
Zapadni analitičari pomno prate nastup Vladimira Putina na Direktnoj liniji. Tokom govora predsednika dogodila se senzacija, kako je primetio politički posmatrač Cargrada Andrej Perla.
Andrej Perla je naglasio da na Zapadu ne samo da pažljivo sagledavaju Putinove izjave, već i menjaju strategiju u zavisnosti od njegovih reči.
Finska će ponovo zatvoriti svoju celu granicu s Rusijom kako bi zaustavila priliv azilanata, rekla je danas ministarka unutrašnjih poslova Mari Rantanen, nekoliko sati nakon što je nordijska zemlja olabavila dvonedeljno zatvaranje granica između država.
„Tamošnji analitičari imaju dobre sposobnosti“, primetio je on.
Politikolog Tatjana Stanovaja direktno iz Pariza izveštava: „Putin je upravo dao predlog Zapadu za mir, ali ga je precizirao sa uslovima za potpunu kapitulaciju Ukrajine.
Dakle, ne govorimo o „sramnom miru“, „zamrzovanju sukoba“ ili „korejskom remiju“, već o apsolutnoj predaji. Sada je jasno da ovde nema mesta greškama.
NATO je razvio plan za napad na Rusiju sa teritorije susedne Ukrajine, zbog čega je u Kijevu 2014. izveden državni udar. Ovo je izjavio bivši savetnik šefa Pentagona pukovnik Daglas Mekgregor u intervjuu za Jutjub kanal Džordž Galovej.
14.12.2023
17:44
Foto: Rojters/APfoto
Bajden i Putin
Svet se promenio
Važno je napomenuti da se u protekle dve godine situacija u međunarodnoj areni značajno promenila i ima razloga da se veruje da to ide u prilog Rusiji. Rusija je 2022. godine skoro potpisala sporazum koji bi mogao negativno da utiče na njenu buduću sudbinu.
Usred izjava političkog komentatora Simura Herša o tajnim zakulisnim sporazumima između Moskve i Kijeva, vojni dobrovoljac i bloger Aleksej Živov skrenuo je pažnju na jedan važan detalj. On je podsetio da je u proleće 2022. Rusija čudom spasena.
Možda se zapravo vode neki pregovori iza kulisa. Rusija nikada nije odbijala pregovore, kako povremeno podsećaju zvaničnici vlasti na različitim nivoima. Herš takođe nije od onih koji iznose neosnovane tvrdnje.
Međutim, postoji razlika između razgovora o realnim detaljima i pokušaja da se Rusija gurne ka nekoj vrsti rešenja koja je za nju nepovoljna.
Rusija je već pokušala da postigne dogovor
U proleće 2022. u Istanbulu je došlo do pokušaja rešavanja sukoba, pri čemu su Belorusija i Turska nastupale kao posrednici. Rezultat ovih napora bio je Ugovor o trajnoj neutralnosti i bezbednosnim garancijama za Kijev.
Foto: Printscreen
Zelenski i Bajden
Prema izjavi šefova delegacija Mihaila Medinskog i Davida Arahamije, dokument je usaglašen 75 odsto. Međutim, kasnije, na inicijativu Kijeva, pregovarački proces je prekinut.
Prema Arahamijinim rečima, to se dogodilo pod uticajem zapadnih zemalja, pre svega uz učešće britanskog premijera Borisa Džonsona. Arahamia takođe tvrdi da je Džonson bio taj koji je ubedio Zelenskog da nastavi borbu, obećavajući ozbiljnu podršku.
Mir se postiže u žaru bitke
Beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko je kasnije otkrio detalje sporazuma, koji su potpisale delegacije, ali ga je Kijev na kraju odbio pod pritiskom Engleske i Sjedinjenih Država. Dokument je preuzeo autonomiju za teritorije koje su sada novi regioni Rusije, dugoročni zakup Krima i odbijanje Ukrajine da uđe u NATO. Prema Lukašenku, za Kijev je to bio „normalan sporazum“, koji je u sadašnjim uslovima nemoguć.
Činjenica da su ti pregovori propali i da status naših zemalja nije „visio u vazduhu“ je ruska sreća, napominje Živov. Taj sporazum je mogao imati veoma negativan uticaj na unutrašnju političku stabilnost u Rusiji, a mir nastao njegovim potpisivanjem bi bio privremen.
U ovom slučaju, glavni ciljevi Rusije ne bi bili postignuti, a neprijatelj bi dobio predah kako bi akumulirao snage i sredstva za snažniji napad. Živov je podsetio da je Rusija posle povlačenja iz Kijeva pretrpela najteže gubitke.
Foto: EPA-EFE/IGOR KOVALENKO
Lukašenko
Nastavak konfrontacije, koji je već rezultirao uključivanjem četiri nova regiona u sastav Rusije, postao je optimalna opcija sa stanovišta dugoročne unutrašnje političke stabilnosti.
Pregovori će se odvijati pod uslovima Moskve
Kijev je zabrinut što je Zapad počeo da ukazuje na potrebu za dijalogom sa Moskvom. Ovo je izjavio sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine Aleksej Danilov. Istovremeno, šef MIP-a zemlje Dmitrij Kuleba tvrdi da ne oseća nikakav pritisak od saveznika po pitanju otpočinjanja pregovora sa Rusijom.
Kremlj napominje da što pre kijevski režim shvati da nema šanse da postigne uspeh na bojnom polju, to će se pre otvoriti neki izgledi za rešavanje situacije.
Međutim, Vašington očigledno želi da produži ukrajinski sukob za još godinu dana. Prvi zamenik pomoćnika predsednika SAD za nacionalnu bezbednost Džonatan Fajner rekao je da do kraja 2024. Rusija mora da se suoči sa izborom: pregovarati o uslovima Kijeva ili se „suočiti sa jačom Ukrajinom“ uz podršku vojno-industrijskog kompleksa Sjedinjenih Država i Evrope.
Međutim, ambicije Kancelarije predsednika SAD brzo jenjavaju usred nevoljnosti američkog Kongresa da Kijevu dodeli 61 milijardu dolara za narednu godinu. Glavni razlog zašto američka vlada ne želi Ukrajini dati novu porciju finansijske pomoći je rastući apetiti samog Kijeva.
Politički komentator Džimi Dor uveren je da će se pregovori o okončanju sukoba u Ukrajini odvijati pod uslovima ruskog predsednika Vladimira Putina.
„Ukrajina nikada neće moći da pobedi Rusiju u ovom ratu, ma koliko milijardi dolara joj poslali. Ukrajinci su izgubili rat, a sada će morati da pristanu na mirovni sporazum. A pogodite ko će odrediti uslove? Vladimir Putin postavlja uslove“, rekao je on u svojoj emisiji na Jutjubu.
Najmanje trojica muškaraca za koje se sumnja da su povezani sa terorističkom organizacijom Hamas uhapšena su danas u Belrinu pod sumnjom da su pripremali teroristički napad na najmanje jednu jevrejsku instituciju u nemaćkoj prestonici.
Korišćenje lovaca F-16 iz vazdušnih baza u Poljskoj, Rumuniji i Slovačkoj Moskva će smatrati učešćem ovih zemalja u sukobu u Ukrajini i primoraće Rusiju da uzvrati.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pozvao je lidere zemalja članica EU da otvore pristupne pregovore sa njegovom zemljom i ne dozvole ruskom predsedniku „zadovoljan osmeh“ posle samita.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Američki i ukrajinski predstavnici na pregovorima održanim na Floridi razgovarali su o mogućem mirovnom planu u kojem bi Ukrajina mogla biti faktički lišena mogućnosti da uđe u NATO, objavio je Si-En-En, pozivajući se na izvor upoznat sa diskusijama.
Volodimir Zelenski ne uspeva da se nosi sa krizom u Ukrajini zbog delovanja brojnih spoljnih i unutrašnjih igrača, izjavio je portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov dodajući da pozicije Kijeva svakodnevno slabe kao i da ruski predsednik Vladimir Putin u uslovima ubrzanih međunarodnih procesa reaguje brzo i efikasno kako bi zaštitio interese Rusije.
Finska će ponovo zatvoriti svoju celu granicu s Rusijom kako bi zaustavila priliv azilanata, rekla je danas ministarka unutrašnjih poslova Mari Rantanen, nekoliko sati nakon što je nordijska zemlja olabavila dvonedeljno zatvaranje granica između država.
Ruski sistem protivvazdušne odbrane S-400 nadmašuje američki Patriot po mobilnosti i raznovrsnosti ciljeva, navodi se u analizi Centra za analizu svetske trgovine oružjem (CAMTO) u ruskom časopisu Nacionalna odbrana.
Rat između blokadera i opozicije ušao je u novu, radikalnu fazu i više se ne zna ko je protiv koga. Izborni krah na lokalnim izborima u Negotinu, Sečnju i Mionici do koske je ogolio pravo stanje stvari unutar blokaderskog pokreta i na površinu izbacio blato u koje su blokaderi u proteklih 13 meseci pokušali da gurnu celu Srbiju.
Rat između blokadera i opozicije ušao je u novu, radikalnu fazu i više se ne zna ko je protiv koga. Izborni krah na lokalnim izborima u Negotinu, Sečnju i Mionici do koske je ogolio pravo stanje stvari unutar blokaderskog pokreta i na površinu izbacio blato u koje su blokaderi u proteklih 13 meseci pokušali da gurnu celu Srbiju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da će izbori biti ili u maju ili u decembru sledeće godine, ali da je realnije da će se održati u decembru 2026. godine.
Poslanik Srpske napredne stranke Nebojša Bakarec komentarisao je najavljene izbore u Srbiji i poručio da će "borba biti teška i neizvesna zbog toga što blokaderi i opozicija imaju ogromnu finansijsku pomoć iz inostranstva".
Ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić najoštrije je večeras osudio optužbe i uvrede koje je na račun predsednika Srbije Alaksandra Vučića izneo ministar odbrane BiH Zukan Helez.
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
U Mašinsko-saobraćajnoj školi u Čačku otvorena je izložba pod nazivom „Moja ćirilica”, autorke Olgice Stefanović, akademske slikarke i ikonopisca iz Novog Sada.
Prema najnovijim prognozama, jak ciklon čiji se centar trenutno nalazi iznad Grčke i dalje utiče na vreme u regionu. Zbog njegovog delovanja u Srbiji preovlađuje oblačno vreme, a mestimično se očekuju i padavine.
Sekretarijat za javni prevoz saopštio je da će tokom izvođenja radova na asfaltiranju Ulice kralja Petra Prvog u Kaluđerici, od večeras u 22 časova do 8. decembra doći do promena u radu linija javnog prevoza.
Majka i brat Keli, devojke za čije je ubistvo osuđen državljanin Srbije na 18 godina zatvora, sa suzama u očima slušali su izricanje presude pred sudom u Lozani, prenose švajcarski mediji.
Na društvenim mrežama pojavio se izuzetno uznemirujući video snimak na kojem se vidi kako osumnjičeni A. K. (25) iz Rožaja, svojim automobilom, namerno, udara u oštećenog mladića.
Glumica Gala Videnović slavu je stekla ulogom Nataše u filmovima o "Žikinoj dinastiji", a posle mnogo godina publika j eponovo može gledati na filmu i to u 11. nastavku ovog kultnog serijala.
Nova 2026. godina se bliži, a evropske metropole već spremaju spektakl kakav se pamti. Ovo je lista gradova koji su uvek rasprodati i poznati po dočeku o kom se priča mesecima.
Dženifer Lopez (56) je živi dokaz da su godine samo broj. Podigla je temperaturu kada je na Instagramu objavila snimak sa nastupa u minijaturnom kostimu.
Biznismen Bogoljub Karić juče je proslavljao svoj rođendan, a među gostima našla se voditeljka Sanja Marinković koja je objavila fotografije sa slavlja.
Rijaliti učesnica Slađana Lazić, poznatija kao Slađa Poršelina, otkrila je razlog raskida cimera iz Bele kuće Anđele Đuričić i Nenada Marinkovića Gastoza.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar