Dva lica Henrija Kisindžera: Zaostavština čoveka koji je oblikovao svet
Podeli vest
Smrt Henrija Kisindžera, bivšeg državnog sekretara SAD, u 101. godini, nije ispraćena samo hvalospevima uobičajenim za odlazak diplomate najvećeg kalibra. Za polarizovani svet današnjice, verovatno bi bilo i čudno da se svi slože u oceni bilo koje osobe, a kamoli one koja je oblikovala najvažnije događaje na planeti. Ipak, poruke povodom njegove smrti su toliko ekstremno suprotstavljene, da je teško poverovati da se odnose na istog čoveka. A odnose se. I upravo to ga čini jednim od najvažnijih diplomata druge polovine 20. veka.
S jedne strane su ga, ovih dana, hvalili kao personifikaciju realpolitike, neumornog pregovarača i mirotvorca za koga je bezbednost sveta važnija od političke pobede, a s druge, kritikovali zbog vojnih akcija, podrške diktatorskim režimima, zanemarivanja ljudskih prava zarad jačanja američke i lične moći...
Rusija je potvrdila oštećenje na svom ratnom brodu, prenosi BBC.
26.12.2023
08:56
Jedan čovek, a potpuno suprotstavljeni opisi
Američki predsednik Džo Bajden poručio je da je Kisindžer „imao neustrašiv intelekt i uzvišen politički fokus“, francuski lider Emanuel Makron opisao ga je kao „džina istorije“, a kineski lider Si Đinping naglasio je da je „bio svetski cenjeni strateg i stari i dobri prijatelj kineskog naroda“.
„Kisindžer je bio mudar i talentovani državnik. Njegovo ime neraskidivo je povezano sa pragmatičnom spoljnom politikom, koja je u jednom trenutku smirila međunarodne tenzije i dovela do najvažnijih sovjetsko-američkih sporazuma koji su pojačali globalnu bezbednost“, rekao je Vladimir Putin, ruski predsednik.
Nakon povratka iz prve inostrane posete susednoj Ukrajini, novi ministar spoljnih poslova Poljske Radoslav Sikorski pozvao je evropske zemlje da intenziviraju dugoročne planove za vojnu proizvodnju i poručio da se Zapad mora ponovo naoružavati zbog ruske pretnje.
Sve to dovoljno ilustruje da su njegova realpolitika i spremnost da sedne za pregovarački sto i sa najljućim neprijateljima od njega stvorile velikana u očima najvećih sila.
U manjim zemljama njegove poteze videli su drugačije. I za njih nisu baš imali opravdanja.
Tako je Huan Gabrijel Valdez, ambasador Čilea u SAD, poručio da Kisindžerova „istorijska briljantnost nikad nije mogla da prikrije njegovu duboku moralnu bedu“, na Tajvanu su mnogi ocenili njegovu smrt „kao dobru vest“, dok je dr Sofal Er, profesorka Državnog univerziteta Arizone, inače migrantkinja iz Kambodže, poručila da je Kisindžerovo nasleđe u njenoj rodnoj zemlji „nasleđe horora“.
Čak i u Americi mogu da se čuju oštre reči, pa je Roling Stone objavio tekst pod naslovom „Henri Kisindžer, ratni zločinac koga je obožavala američka vladajuća klasa, konačno je umro“.Međutim, o svemu što je uradio, bilo to dobro ili loše, lako je suditi danas, sa distance, a zanemariti da je on delovao u jednom drugom, mnogo brutalnijem dobu i da su upravo njegova spremnost da pregovara, blefira ili pravi ustupke bile ključ toga da Hladni rat ne preraste u nuklearni obračun, a da svet, bar u globalu, postane bolje mesto.
Da su mu bila važna rešenja, a ne da li će mu, zbog teških odluka, javnost u budućnosti suditi.
Najveći uspesi i greške Henrija Kisindžera
Život jednog od najvažnijih političara na svetu tipičan je primer američkog sna – čovek koji je oblikovao politiku SAD nije rođen u toj zemlji, već je u nju migrirao.Hajnc Alfred Kisindžer na svet je došao 1923. u Firtu, u Nemačkoj, a imao je svega 15 godina kada je njegova porodica, inače jevrejskog porekla, prešla okean kako bi se sklonila pred nacističkim progonom.
U rodnu zemlju vratio se 1944. i to kao američki vojnik Henri Kisindžer, u jeku borbi. Veze stečene u vojsci iskoristio je da ode na Harvard, pa u politiku. Ona mu je donela prvo poziciju, pa moć, slavu i novac.
Iz Kisindžerove biografije jedno je veoma jasno – Drugi svetski rat i te kako je oblikovao njegov pogled na svet i politiku, a ideja da se sukobi najmoćnijih sila sveta moraju sprečiti po svaku cenu postala je njegova ideja vodilja. Zbog toga i ne čudi što se njegovim najvećim uspesima na poziciji državnog sekretara dvojice predsednika, Ričarda Niksona i Džeralda Forda, smatraju upravo otvaranje Amerike prema Kini, smirivanje tenzija između Vašingtona i Moskve, mirovni pregovori o kraju Vijetnamskog rata, šatl-diplomatija kao osnova pregovora na Bliskom istoku…
Međutim, dok je davao sve od sebe da uspostavi mir i balans u globalnoj areni, mnogi mu zameraju podršku vojnim udarima protiv čileanskog predsednika Salvadora Aljendea i argentinske predsednice Izabele Peron, bombardovanje Kambodže i utiranje puta Crvenim Kmerima, podršku genocidnom režimu u Pakistanu, krvavoj indonežanskoj invaziji Istočnog Timora…
Kritike, bez obzira na to da li su opravdane ili ne, ne umanjuju njegovu ulogu. Što bi rekao istoričar Nikolas Tompson, „Henri Kisindžer bio je jedna od najgorih osoba u službi sila dobra, bio je čovek ideja u centru američke strategije koji je, u krajnjem zbiru, doneo dobro svetu“.
U jeku sukoba širom sveta i sve gorih odnosa SAD i sa Rusijom i sa Kinom, danas se čini da je, i te kako, planeti neophodan jedan realpolitičar poput Kisindžera, ali da je mnogima lakše da se prepuste populizmu i brinu više o tome šta i ko o njima misli, nego o rešavanju pravih problema.Henri Kisindžer i JugoslavijaKao američki državni sekretar od 1969. do 1975. i kreator svetske politike u jeku Hladnog rata, Henri Kisindžer imao je značajne odnose sa Jugoslavijom i njenim predsednikom Josipom Brozom Titom.
Bio je organizator Niksonove posete Beogradu, i sam je dolazio u našu prestonicu, pa i uticao na poboljšanje odnosa dve zemlje. Tadašnju Jugoslaviju smatrao je, kako je sam naveo, „korisnim faktorom za SAD kako zbog Balkana, tako i zbog Istočne Evrope, ali i simbolom nezavisnosti u odnosu na zemlje istočnog bloka“.Osim toga, kao pravi pobornik realpolitike, verovao je „da je jugoslovenska samostalnost poboljšala američku globalnu poziciju“ jer se „sigurnost Evrope povećala Titovim odbijanjem da se priključi Varšavskom paktu“.
Mnogo nakon odlaska sa funkcije, Kisindžer je nastavio da prati dešavanja na našimprostorima. Devedesetih je često, mada se mora priznati ne i uvek, bio oštar kritičar politike svoje zemlje prema Srbiji i Srbima. Koliko dobro je razumeo situaciju na našim prostorima možda se najbolje vidi u tekstu koji je napisao za Njuzvik 4. aprila 1999.
„Rat na Kosovu je posledica sukoba koji traju vekovima. Dešava se na granici razgraničenja Osmanske i Austrijske imperije, između islama i hrišćanstva, između srpskog i albanskog nacionalizma. Etničke grupe živele su u miru samo kada su to nametnule ili strane imperije ili Titova diktatura. Predsednik Bil Klinton procenjuje da će, nakon kratkog perioda NATO okupacije, etničke grupe da se pomire. Nema realne osnove za tu pretpostavku. Etničke grupe u Bosni nisu se pomirile ni nakon tri godine od dolaska NATO“, zaključio je on tada.
Danas, 24 godine kasnije, čini se da je ova njegova ocena bila više nego na mestu, i da bi bilo bolje da su ga američki političari više slušali
Komandant ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva Mikola Oleščuk izjavio je da je Ukrajina izvela vazdušni napad na Fedosiju na Krimu i izneo tvrdnju da je u napadu uništen ruski desantni brod "Novočerkask" iz sastava Crnomorske flote.
Rusija je uništila ukrajinsku vojnu industriju i stalno tera Kijev da menja svoje zahteve Zapadu novim oružjem, rekao je anonimni visoki oficir ukrajinskih oružanih snaga u intervjuu za britanski list Indipendent.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je otvaranju deonice Kruševac – Trstenik –Vrnjačka Banja na auto-putu E-761 (Moravski koridor). Tim povodom, on se oglasio na Instagramu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je otvaranju deonice Kruševac - Trstenik - Vrnjačka Banja na auto-putu E-761. On je u autobusu odgovarao na pitanja novinara i govorio o toj saobraćajnici, ali i o drugim planiranim infrastrukturnim projektima u Srbiji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić komentarisao je danas repliku potpredsendika SAD Džej Di Vensa saradnici nevladine Fondacije za odbranu demokratije iz Vašingtona Ivani Strander.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je otvaranju deonice Kruševac – Trstenik –Vrnjačka Banja na auto-putu E-761 (Moravski koridor), a tajkunski mediji iskoristili su i ovu priliku za širenje svojih besramnih laži.
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da je priča Zdravka Ponoša o prelaznoj vladi "šuplja" i da opozicija "neće doći na vlast bez izbora dok je živ".
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Nova prevara počela je da kruži Srbijom, a glavni mamac dolazi putem Temu aplikacije. Prevaranti šalju lažne SMS poruke korisnicima, navodeći da njihov paket ne može biti isporučen zbog neplaćene carine, pa traže potvrdu uplate putem linka koji šalju.
Ukoliko ste ove godine planirali da Novu godinu dočekate negde van granica Srbije, dobro pazite, jer džeparoši haraju sa svih strana, u koji god grad da odete!
Đaci prvaci u velikom broju imaju poteškoće kada je u pitanju čitanje, iako je prošlo celo prvo polugodište! Pored toga, i ono što pročitaju oni ne razumeju, što nastavnicima pravi veliki problem u nastavi.
Nikola Stanković Pivce (27) koji je ubijen juče u Kaluđerici na pragu porodične kuće i to pred devojkom T.D. (25) koja je ranjena, optužen je u februaru ove godine za pucnjavu u noćnom klubu "Stefan Braun" u centru Beograda koja se dogodila 15. marta 2022. godine.
Porodica iz Novog Pazara, čiji članovi imaju od 7 do 47 godina, uhapšena je u Nemačkoj zbog sumnje da su opljačkali parfimeriju u centru Štutgarta, u poznatoj trgovačkoj ulici Kenigštrase.
Na putu Kosjerić - Valjevo, u mestu Brajkovići, došlo je do saobraćajne nesreće u kojoj je automobil marke "Opel", beogradskih registarskih oznaka, sa kolovoza sleteo tik uz korito reke.
Jutros oko 01.00 policiji je prijavljen napad na dostavljača hrane u Kaluđerici. Mladića, koji je strani državljanin su, prema nezvaničnim informacijama, presrela nepoznata lica i fizički napala.
Derbi kao derbi, znamo sve. Spremamo se za tu utakmicu, najbitnije je da izađemo i igramo sa najboljom mogućom koncentracijom, poručuje trener Partizana, Željko Obradović (64)!
Predsednik KK Crvena zvezda Željko Drčelić oglasio se nakon okončana polusezone u Evroligi, poručio da su crveno-beli zadovoljni i pružio podršku igračima i treneru Janisu Sferopulosu, za koga kaže da je često neopravdano na meti kritika.
Košarkaški klub Crvena zvezda oglasio se saopštenjem uoči predstojećeg "večitog" derbija (23. decembar, 19.00), i informisao navijače kako doći do karata.
Nova godina je pred vratima, ali prehlada ili grip mogu lako pokvariti prazničnu čaroliju. Otkrijte koje namirnice vam mogu pomoći da ojačate imunitet i ostanete zdravi u danima slavlja.
Google planira da od februara naredne godine uvede značajne promene u načinu na koji se korisnici prate na internetu, uvodeći tehnologiju koja će zameniti dosadašnje "kolačiće trećih strana".
Obrnuto pranje kose postalo je popularan trend na društvenim mrežama, a stručnjaci tvrde da ovaj postupak može učiniti kosu sjajnijom, mekšom i punijom. Evo iskustva jedne novinarke koja je mesec dana testirala ovu tehniku.
Za mnoge ljude prvi deo jutra je posezanje za kutijom maramica. Zašto se mnogi od nas bude sa začepljenim nosom, čak i kada nismo bolesni? Postoji nekoliko objašnjenja za rinitis, a neka od njih će vas iznenaditi.
Ni ove subote emisija "Zvezde Granda" nije prošla bez drame, a razlog za novi sukob bio je nastup Branislave Isaković (21) iz Novog Sada, koja je svojim glasom uspela da zaintrigira žiri i izazove pravi haos.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.