Krvavo crvena linija! Bliski istok je metastazirao: Izrael u rat uvlači još jednu arapsku zemlju
Podeli vest
Izrael planira da povrati Filadelfijski koridor, ali stručnjaci upozoravaju da bi to mogla biti loša ideja
Granicu od 14 kilometara koja razdvaja Gazu od Egipta militanti u enklavi godinama koriste za krijumčarenje oružja, tehnologije, novca i osoblja. Da bi se to sprečilo, Izrael sada razmišlja o mogućnosti da ga ponovo okupira.
Odbor za spoljne poslove američkog Senata usvojio je danas nacrt zakona kojim se otvara mogućnost zaplene ruske imovine u Americi i predaje tog novca Ukrajini za finansiranje obnove od ratnih razaranja.
Mala je verovatnoća za rat između Rusije i NATO-a, izjavio je danas nemački ambasador u Moskvi Graf Lambsdorf za RTVI, komentarišući nedavni članak "Bilda" u kojem se navodi kako Rusija, navodno, ima plan da napadne istočni blok NATO-a.
24.01.2024
19:15
Prošlo je više od sto dana otkako je Izrael započeo svoju operaciju Gvozdeni mačevi u Gazi nakon krvavog napada 7. oktobra, kada je više od 1.200 Izraelaca brutalno ubijeno od strane militanata Hamasa.
Premijer Benjamin Netanjahu obećao je da će kazniti odgovorne za masakr, u kojem je takođe ranjeno više od 5.000 ljudi. Dalje je obećao da će eliminisati islamsku grupu koja kontroliše Gazu i demilitarizovati enklavu koja je predstavljala pretnju po bezbednost Izraela. Ali nakon više od tri meseca, zvaničnici u zapadnom Jerusalimu izgleda da se još uvek češu o tome kako da postignu te ciljeve.
Glavni izazov je neprekidan dotok oružja, tehnologije i novca u Gazu, iz koje militanti Hamasa i palestinskog Islamskog džihada nastavljaju da ispaljuju rakete. A Izrael veruje da dolazi sa Sinajskog poluostrva, prokrijumčareno preko granice takozvanom Filadelfskom rutom.
Mali putnički avion koji je prevozio radnike u rudnik dijamanata Dijavik kompanije Rio Tinto na kanadskim severozapadnim teritorijama srušio se u gradu Fort Smit, saopštile su vlasti i rudarska kompanija, prenose mediji.
Doktorka Franziska Šloser dobila je vanredni otkaz nakon što su njene kolege prijavile da je napustila bolnicu u Hamburgu u kojoj je radila 23 godine 28 minuta ranije posle smene od 24 sata.
24.01.2024
18:45
Termin se pojavio 1982. nakon mirovnog sporazuma između Izraela i Egipta i naknadnog demarkacije granice. Prema tom sporazumu, obe strane su rasporedile trupe na svojoj strani duž linije od 14 kilometara, potez koji je obećavao stabilnost i bezbednost. Ali nekoliko godina kasnije, 1987., tokom Prve intifade, Palestinci su počeli da kopaju tunele ispod osovine, kroz koje su krijumčarili robu i oružje, kao i militante i novac.
Do 2005. godine, kada je Izrael evakuisao svojih 17 naselja iz Gaze i predao kontrolu nad osovinom Palestinskim vlastima, islamska grupa je već imala stotine takvih tunela, a njihov broj je nastavio da raste – posebno nakon što je Hamas preuzeo vlast u enklavi 2007. .
„U početku, Egipat nije ulagao značajnije napore da zaustavi taj šverc, jednostavno zato što je doneo mnogo ekonomskih koristi za obe strane“, rekao je dr Eli Karmon, viši naučnik na Međunarodnom institutu za borbu protiv terorizma.
"U to vreme Hamas je pojačao svoj arsenal naoružanja, švercujući oružje, novac i tehnologije. Tada su iranski i Hezbolah stručnjaci i tehničari stigli u Gazu i podučavali Hamasove inženjere kako da razviju sopstvenu industriju," on dodao je.
Zatim je 2011. došlo Arapsko proleće. Dugogodišnji vladar Egipta Hosni Mubarak je svrgnut, a radikalni elementi na Sinaju počeli su da dižu glave. Teroristički napadi su postali redovan fenomen, posebno nakon 2014. godine, kada je DAEŠ (Islamska država/IS) preuzeo kontrolu nad većinom džihadističkih grupa na poluostrvu, uspostavivši takozvani Vilajat Sinaj.
„Ove grupe su bile protiv novouspostavljene vlade predsednika Abdel Fataha A-Sisija. Gađale su vojsku i ubijale civile širom zemlje, pa je Kairo shvatio da postoji saradnja između Hamasa i tih terorista i odlučio je da prekine tu vezu. “, rekao je Karmon.
Tokom godina, Kairo je uložio višestruke napore u borbi protiv pretnje koja dolazi sa Sinaja. Pojačala je svoje vojno prisustvo na poluostrvu, pokrenula protivterorističke operacije i poplavila stotine tunela koji su povezivali Gazu sa Egiptom. Ali stručnjaci u Izraelu veruju da nisu otklonjene sve rupe. Štaviše, još uvek se koriste za krijumčarenje militanata, oružja i potencijalno izraelskih talaca.
Zbog toga je poslednjih nedelja izvestan broj izraelskih političara, uključujući Netanijahua, izjavio da treba ponovo zauzeti put Filadelfija, a da Izrael uspostavi potpunu kontrolu nad teritorijom.
Karmon tvrdi da Izrael nema nameru da okupira to područje. Umesto toga, ideja je da bi njegova zemlja samo pojačala svoje vojno prisustvo u regionu kako bi održala bezbednost.
"Ponovno zauzimanje tog područja bilo bi veoma teško izvršiti, jednostavno zato što imamo mirovni sporazum sa Egiptom. Naravno, postoje glasovi desnice koji pozivaju na okupaciju Gaze ili izgradnju tamošnjih naselja, ali Netanjahu shvata važnost ovih strateških odnosa sa Kairom i on neće oštetiti te veze“, ustvrdio je ekspert.
Međutim, u Egiptu su neki i dalje zabrinuti. Hani Soliman, izvršni direktor Arapskog centra za istraživanje i studije (ACRS) u Kairu, kaže da su Netanjahuove reči podržane delima.
To uključuje pregovore sa Amerikancima o izgradnji podzemnog zida na egipatskoj strani. Projekat, koji obećava da će biti dubok 1 km i dugačak 13 km, biće opremljen senzorima i drugom tehnologijom, što će omogućiti otkrivanje kopanja i kao takav odvratiti radikale da okušaju sreću.
Predviđeno je da projekat finansiraju SAD. Ali mogućnost da se takav poduhvat dogodi u velikoj meri zavisi od volje Egipćana, kaže Soliman, i oni možda ne žele da požuruju.
„Prvo, na političkom i bezbednosnom nivou, Egipat neće potpisati takav protokol, posebno u vreme kada nema jasnoće o izraelskim namerama i kada postoji zabrinutost zbog pokušaja Izraela da usvoji i nametne svoj plan raseljavanja“, rekao je on. rekao.
„I, drugo, ne zaboravimo Palestinske vlasti. One imaju puno pravo da prigovore ovom projektu. Oni mogu tvrditi da je okupacija osovine Filadelfija u suprotnosti sa sporazumom iz Osla i da narušava njihov suverenitet“.
A tu je i javno mnjenje. Nedavna anketa koju je u 16 arapskih država sproveo Arapski centar za istraživanje i političke studije pokazala je da 92% ispitanika oseća solidarnost sa Palestincima. Od ispitanika, 89% je odbilo da njihova zemlja normalizuje odnose sa Izraelom, dok je 36% reklo da bi njihove vlade trebalo da zaoštre odnose sa zvaničnicima u Jerusalimu. To bi moglo značiti da je čvršća bezbednosna saradnja između Izraela i Egipta na osovini Filadelfija misija koja je suviše teška za sprovođenje.
Međutim, to ne znači da Izrael neće pokušati. Krajem oktobra, Izraelske odbrambene snage (IDF) su uhvatile velike količine municije navodno prokrijumčarene iz Sirije na Sinaj, a odatle u Hamas preko osovine Filadelfija. Mnogo od ovog oružja koristili su militanti Hamasa tokom svog smrtonosnog napada 7. oktobra, a u Zapadnom Jerusalimu strahuju da islamska grupa neće biti eliminisana dok se ne reši pitanje ozloglašene granice.
Ali Soliman upozorava da će uspostavljanje izraelskog prisustva na liniji dovesti do strašnih posledica.
- To će biti protumačeno kao očigledan napad na mirovni sporazum između dve države. Rizikovaće da Egipat postane strana u sporu oko granica, i uništiće sporazume između Kaira i Palestinske oslobodilačke organizacije - nešto što će na kraju potkopati mir.
Problem je u tome što šteta možda nije ograničena na diplomatiju, tvrdi Soliman. Rat u Gazi raselio je više od milion Palestinaca iz svojih domova, koji su utočište našli na jugu enklave u Rafi na granici sa Egiptom. Povećano izraelsko prisustvo tamo moglo bi stvoriti dodatni strah i paniku među tim masama, nešto što bi ih moglo naterati da silovito probiju granicu i preplave Egipat.
Predsednik Sisi je takav scenario već označio kao "crvenu liniju" za Egipat. On je takođe ukazao da njegova zemlja neće oklevati da upotrebi silu da spreči da se to dogodi.
- U takvom slučaju, od Egipta će se možda tražiti da preduzme vojnu akciju i poveća snage za obezbeđenje granice. To bi dovelo sukob u veoma opasnu i osetljivu fazu i povećalo bi šanse za sudar i konfrontaciju - upozorio je Soliman.
U Izraelu, Karmon se slaže sa ovom procenom. On razume složenost pitanja, ali ostaje optimista. „Trenutno postoje pregovori [između Izraela, Egipta i SAD] koji imaju za cilj pronalaženje prave formule i obezbeđivanje da se stabilnost vrati“, kaže on.
Hutske vlasti u Jemenu naredile su američkom i britanskom osoblju iz Ujedinjenih nacija i humanitarnih organizacija koje deluju u Sani da napuste zemlju u roku od mesec dana.
Ljudi u Velikoj Britaniji treba da budu spremni da služe vojsku u slučaju rata sa Rusijom, upozorio je danas načelnik Generalštaba britanske vojske Patrik Sanders.
SAD su u utorak izvele vazdušne napade u Iraku na milicije koje podržava Iran, nakon ponovljenih napada na američke snage, rekao je američki zvaničnik za CNN.
Vojno krilo Hamasa, brigade Al-Kasam, objavile su snimak zasede u kojoj je izraelski tenk „Merkava“ uništen improvizovanom eksplozivnom napravom (IED) u oblasti Džabalije na severu Pojasa Gaze.
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan razgovarao je danas telefonom sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom o regionalnim pitanjima i bilateralnim odnosima, a posebno o razvoju situacije na Bliskom istoku, preneli su turski mediji.
Izraelka policija uhapsila je Eliezera Feldštajna, visokog zvaničnika i pomoćnika izraelskog premijera Benjamina Netanjahua zbog navodnog odavanja poverljivih obaveštajnih podataka stranim medijima u nameri da se sabotira sporazum sa Hamasom o primirju i oslobađanju talaca, preneli su danas zapadni mediji.
04.11.2024
16:10
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Odbor za spoljne poslove američkog Senata usvojio je danas nacrt zakona kojim se otvara mogućnost zaplene ruske imovine u Americi i predaje tog novca Ukrajini za finansiranje obnove od ratnih razaranja.
U noćnom udaru pogođena je zona luke Izmail u Odeskoj oblasti kod granice sa Rumunijom, nakon čega su stigli evakuacioni helikopteri iz te zemlje, izjavio je za RIA Novosti koordinator Nikolajevskog otpora Sergej Lebedev.
Predsednik Aleksandar Vučić govorio je večeras u emisiji "Ćirilica" na Hepi televiziji o američkim izborima i rekao da su ovo možda najvažniji izbori u istoriji čovečanstva.
Gosti specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, bili su Ivan Miletić sa Instituta za javnu diplomatiju i dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije.
Ekskluzivno na Informer TV-u, Andrea Veskov je intervjuisala Rika Elmorea, oficirom vazdušne odbrane SAD-a, koji je bio svedok potresnih trenutaka tokom atentata na Donalda Trampa 13. jula.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Zoran Babić govorio je u Info jutru o još jednom pokušaju opozicije da iskoriste tragediju koja je Srbiju pogodila. I dok Srbija jeca, opozicija lešinari.
Tokom Specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, gosti stručnjak za strategijski menadžment Mihajlo Rabrenović i urednik informative Pink.rs Predrag Jeremić, razgovarali su o predstojećim izborima i o predsedničkim kandidatima.
Suđenje Veljku M. (24) za teško ubistvo Tarika H. (21) nastavljeno je pred Višim sudom u Novom Pazaru. Svedočili su radnici i gosti hotela u Novopazarskoj Banji, gde se ubistvo i dogodilo.
Dve osobe ranjene su večeras u pucnjavi u Podgorici, na Bulevaru Save Kovačevića, a prema saznanjima, obe osobe su primljene u Urgentni centar Kliničkog centra.
Optužnica Višeg javnog tužilaštva protiv O. P. (21) iz Aleksinca zbog postojanja opravdane sumnje da je Aleksi Stojmenoviću (25) iz Aleksinca 16. maja 2021. godine u tuči na proslavi 18. rođendana u restoranu "Oaza" naneo povredu od koje je preminuo, pravosnažno je potvrđena.
Ratko Drašković donirao je bubreg četrdesetjednogodišnjoj Radmili Raičević, ženi koja od 2018. godine ide na dijalize i koja je tražila šansu za normalan život.
Direktorka UKC Vojvodina dr Vesna Turkulov u razgovoru za Informer otkrila je i potresne detalje iz Urgentnog centra kada je majka došla da traži svoje dve devojčice Saru i Valentinu!
Fondacija mlade humanitarke iz Vranja Tamare Misirlić, još jednom je dokazala da je uz sve one koji i se obrate. Još jedan porodica useljena je u svoj novi dom, a reakcije na prelepu kuću, dokazuju i snimci koje je Tamara podelila na svojim mrežama.
Odlučili i da olakšaju svima onima koji nemaju gde da skladište one gume koje skinu sa svog četvorotočkaša u dato doba godine i otvorili svojevrsni, kako su ga nazvali, "hotel za gume", sa kapacitetom od 300 pneumatika
Košarkaši Crvene zvezde savladali su Cedevita Olimpiju (92:86) u okviru 7. kola ABA lige, a nakon meča novinarima u konferencijskoj sali se obratio trener kluba sa Malog Kalemegdana, Janis Sferopulos.
Košarkaši Partizana ubedljivo su savladali FMP i tako ostali na maksimalnom učinku u ABA ligi, što raduje Željka Obradovića. Trener crno-belih je poručio na konferenciji za štampu nakon meča da njegov tim uvek bio na nivou kao na večerašnjoj utakmici, osim u Istanbulu protiv Fenerbahčea.
Večeras je na RTS emitovana druga epizoda serije "Sablja" koja govori o ubistvu premijera Zorana Đinđića kao i o događajima pre i posle 12. marta 2003. godine.
Politički triler, serija "Sablja" koji se bavi ubistvom premijera Zorana Đinđića, kao i događajima pre i posle 12. marta 2003. godine, počela je sa emitovanjem na Prvom programu RTS-a.
Mnoge žene iz neobjašnjivih razloga imaju strah i neprijatnost posete ginekologu, a nisu ni svesne da time ugrožavaju svoje zdravlje. Otkrivamo vam nekoliko najčešćih izgovara koje ginekolozi mrze kod pacijentkinja.
Keks torta sa bananama gotova je za samo 20 minuta, bez pečenja, a tajni sastojak je vanila koja joj daje poseban, nezaboravan ukus. Idealna za sve prilike, oduševiće vas kremastom teksturom i jednostavnom pripremom!
Ne bacajte koštice avokada! Uz malo truda, one mogu postati moćno prirodno đubrivo koje će ojačati vaše sobne biljke i pomoći im da prežive hladne mesece.
U susret slavama i postu, mnogi traže brze i jeftine poslastice koje će obradovati sve goste. Zato vam donosimo recept za posne bajaderice, nalik na klasične bajadere, koji je sa nama podelila najpoznatija baka Balkana -Jelena Lela Petrović iz Jagodine!
Užasna tragedija zadesila je Tajreka Bartona (37), koji je nakon proslave svog venčanja, koja je obeležila 16 godina ljubavi, postao žrtva pucnjave u Grinsborou, Južna Karolina. Na povratku iz parka, gde je sa svojom suprugom Kiari Holovej slavio bračni ples, Barton je upucan pred članovima porodice.
Katarina Grujić Gobeljić oglasila se za Informer nakon niza optužbi koje je na njen račun uputila nekadašnja učesnica takmičenja "Zvezde Granda", Aleksandra Bursać.
Stefan Đurić Rasta trudi se da svoju porodicu ne pokazuje u javnosti. Međutim, reper je danas, 4. novembra, imao divan povod da objavi nikada viđene porodične fotografije.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.