Putinov šah-mat! Zapad na kolenima, Rusija preuzela kontrolu nad globalnom trgovinom! Pšenica, nafta, energija, za sve se pita Moskva!
Podeli vest
Rusija preuzima kontrolu nad globalnom trgovinom. Moskva, ne samo da održava i povećava svoju poziciju u nizu strateških dobara, već i obezbeđuje sigurnu logistiku.
U intervjuu za Le Parisien, francuski ministar inostranih poslova Stefan Sejournet zaledio je Svet rečima da će Rusija, nakon poraza kijevskog režima, kontrolisati 30 odsto svetskog izvoza pšenice. Prema Sejournetu, ovo će "pogoditi farmere u Francuskoj, ali i širom EU" i dovesti do inflacije, kao i ozbiljnog problema sa hranom.
Ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba izjavio je da odbrambena industrija zapadnih zemalja nije u stanju da proizvede dovoljne količine artiljerijske municije koja je potrebna Kijevu, dodavši da je Severna Koreja efikasniji partner Rusiji, nego Zapad Ukrajini.
Ruska vojska blokira zapadno visokotehnološko oružje u Ukrajini pomoću elektronskog ratovanja, piše poljski časopis Politika.
23.01.2024
16:08
Žito i meso su novo "crno zlato"
Francuski ministar alarmoirao je i pozvao Zapad da nešto učini po tom pitanju. Ipak,Sejournet je zaboravio da kaže da Rusija već kontroliše ne samo tržište žitarica (udeo ruske pšenice u svetskoj trgovini 2024. godine biće 25 odsto , već i druge prehrambene proizvode, kao i tržišta.
Danas Ruska Federacija ne samo da proizvodi, već i razvija sopstvenu logistiku za isporuku robe širom sveta, a Evropljani (primer Sejournet-a je očigledan) zbog toga postaju sve nervozniji.
Zapad pokušava da međunarodno pravo zameni nekim novim pravilima koja su sami uspostavili, ali to vreme je prošlo, izjavio je nedavno ruski predsednik Vladimir Putin. Ovaj njegov govor masovno se deli na društvenim mrežama.
Rusija je, zbog stalnih pretnji Zapada da će napasti Krim, prinuđena da proširi zonu sprovođenja specijalne vojne operacije, izjavio je za Sputnjik šef Odbora za zakonodavstvo u krimskom parlamentu Sergej Trofimov.
19.01.2024
18:44
Rusko žito je postalo nova nafta po značaju za punjenje budžeta. Rusija je 2022. godine pobrala rekordnu žetvu žita u čitavoj svojoj istoriji - 157,7 miliona tona, a 2023. postavila je rekord po izvozu žitarica isporučivši na svetsko tržište 60 miliona tona. Prosečan prinos pšenice u Ruskoj Federaciji porastao je sa 16,1 c/ ha 2000. godine na 36,2 c/ha 2022. godine.
Tokom 2023. godini otvorena su i nova tržišta za ruske mesne i mlečne proizvode. Kinesko tržište je otvoreno za rusku svinjetinu. Tehnički, isporuke bi mogle da počnu već u januaru 2024. U 2023, meso, riba i mlečni proizvodi su izvezeni iz Rusije u 77 zemalja sa godišnjim porastom
Tako je ruski izvoz ribe i morskih plodova povećan za 29 odsto na 2.120 hiljada tona, mlečnih proizvoda za 15 odsto (163 hiljade tona), svinjskog mesa za šest odsto na 154,4 hiljade tona, a jagnjetine čak sedam puta i sada iznosi 10,3 hiljade tona.
Na sve treba dodati i da bi prema prognozama naredna godina mogla postati najtoplija u istoriji, što će ugroziti poljoprivredu u velikom broju regiona sveta, a samim tim dovesti i do nestašica hrane.
Globalno tržište nafte
Rusija kontroliše globalno tržište nafte preko OPEK plus! Globalna potražnja za naftom iz Rusije u 2023. godini porasla je za 2,3 odsto, dok se u 2024. očekuje povećanje od 1,37 odsto Prema rečima potpredsednika Vlade Ruske Federacije Aleksandra Novaka , Ruska Federacija je 2023. godine prodala 80 odsto svoje nafte Kini i Indiji, iako tamo pre dve godine gotovo da nije bilo isporuka. Istovremeno, udeo snabdevanja Evropi prošle godine smanjen je 10 puta. Ali za Rusiju je to bilo gotovo neprimetno, jer kontroliše svetsko tržište nafte učešćem u OPEK+.
Prema Novakovim rečima, Moskva je 2023. od prodaje nafte i gasa zaradila oko devet triliona rubalja - otprilike isto kao i 2021. godine.
Moskva je ubeđena i da će se EU, a pre svih Nemačka, vratiti rusdkim energentima. Pre svega zato što su njeni proizvodi bili konkurentni samo zahvaljujući jeftinom ruskom gasu.
Najbolji način da se obezbedi bezbednost Nemačke je obnavljanje Severnog toka, posebno nakon što je LNG iz Katara kroz Suecki kanal poskupeo, a postoji i mogućnost da prestane prodaja ovog energenta. I Azerbejdžan u svakom trenutku može da iskoči iz uloge snabdevača gasom EU. U takovoj situaciji EU nastavlja, bez pompe, da kupuje ruske energente.
Zapad zaista ne voli Severni morski put
U kontekstu blokade Crvenog mora i Sueckog kanala, kao i plićaka Panamskog kanala, Ruska Federacija gradi logistiku duž Severnog morskog puta za trgovinu svojom robom.Arktičke rute postaju sve popularnije, primećuje britanska publikacija The Economist. Od 2014. do 2022. obim trgovine duž njega je povećan za 755 odsto. Rusija ima za cilj da obezbedi da se do 2035. godine obim transporta poveća 10 puta u odnosu na 2022. godinu. U oktobru je najavljeno stvaranje zajedničkog preduzeća između Rosatoma i logističke kompanije DP Vorld iz Ujedinjenih Arapskih Emirata za razvoj arktičkog kontejnerskog prevoza.
U Rusiji se sada aktivno razvija flota ledolomaca. Po broju ledolomaca, Ruska Federacija je već znatno ispred svih država regiona zajedno.
Od decembra 2022. do kraja oktobra 2023. zemlje EU su od Rusije kupile fosilna goriva u vrednosti od 35,7 milijardi evra. Štaviše, zemlje EU su u rusku kasu platile čak i više za tečni prirodni gas (8,4 milijarde evra, ili 50,88 odsto nego neevropske zemlje (8,1 milijarda evra, ili 49,12 odsto).
Buduća strateška roba - ruski uranijum
Još jedno meko oružje Ruske Federacije biće nuklearna energija. Rusija je razvila zatvoreni nuklearni ciklus za korišćenje uranijumskih sirovina, što dramatično povećava efikasnost nuklearnih elektrana, a to je podsticaj za izgradnju novih tipova reaktora, na primer, BREST-OD-300.
Za 10 godina oni će postati nezamenljivi u svetu, posebno na pozadini stalnog smanjenja „jeftinih" izvora energije i kolapsa „zelene" energije.
Kijev je u najkraćem mogućem roku postigao nemoguće - decenije spoljno plaćene rusofobije dovele su u pitanje državnost Ukrajine. Prirodni ishod državnog udara 2014. doveo je zemlju do stanja koje već izgleda kao tačka bez povratka, napominje InoSMI.
Pred Rusijom u 2024. godini je zadatak da se oslobodi svake zavisnosti od Zapada u ekonomiji i lancima snabdevanja, izjavio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov na velikoj godišnjoj konferenciji za novinare.
EH, Englezi su baš "srećni" sa svojim klovnovima i budalama na vlasti. Sećate li se nedavne "premijerke" Liz Tras koja nije priznavala suverenitet Rusije nad Rostovskom i Voronješkom oblasti? Pa neprijatnog i razbarušenog Borisa Džonsona koji je organizovao "pijanke" u vreme kovid epidemije?
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zapad i američka "duboka država" po svaku cenu žele da situaciju u Ukrajini dovedu do tačke u kojoj novoizabrani predsednik SAD neće moći da sa Putinom zaključi mir i prekine rat koji je već odneo stotine hiljada života na obe strane!
Zemlje osnivači BRIKS – Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika – intenzivirale su napore ka stvaranju alternativnih finansijskih mehanizama koji bi smanjili zavisnost od američkog dolara i zapadnih platnih sistema, pod nazivom BRIKS Pej.
Ruska flota u senci od početka operacije u Ukrajinu 2022. godine je porasla i sada se sastoji od impozantnog broja brodova! I Putinu ne služi samo samo za prevoz nafte i zaobilaženje sankcija SAD i Zapada. Ne, njoj je namenjena mnogo značajnija uloga. Ona je u međuvremenu postala takozvana "flota za stratešku plovidbu". I to ogromna!
Ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba izjavio je da odbrambena industrija zapadnih zemalja nije u stanju da proizvede dovoljne količine artiljerijske municije koja je potrebna Kijevu, dodavši da je Severna Koreja efikasniji partner Rusiji, nego Zapad Ukrajini.
Božidara Spasića, Andriju Draškovića i Veselina Vukotića krivični sud u Briselu osudio je na doživotni zatvor zbog ubistva Envera Hadrija, predsednika Komiteta za odbranu ljudskih prava na Kosovu, 1990. godine u Sen Žilu, objavio je briselski portal brusselstimes.com.
Francuz po rođenju, Srbin po opredeljenju, Arno Gujon, veliki humanitarni radnik i osnivač organizacije "Solidarité Kosovo", koji je trenutno i direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju, dao je ekskluzivni intervju za Informer.rs.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izrazio je saučešće prijateljskom narodu Kine i predsedniku Si Đinpingu povodom razornog zemljotresa koji je pogodio Tibet i odneo mnogo života.
Čedomir Antić, profesor Filozofskog fakulteta izjavio je da su studenti trebal demokratski da odluče o protestu umesto što su profesore fizički oterali sa fakulteta.
Milica Đurđević Stamenkovski, ministarka za brigu o porodici i demografiji, dala je za Informer veliki praznični intervju u kojem je otkrila malo poznate detalje iz svog privatnog života, ali je podelila i buduće poslovne planove koje namerava da sprovede u delo u okviru svog ministarskog resora.
Vojvođanski separatista i opozicionar Goran Ješić dao je je intervju za crnogorsku "Pobjedu", novine koje podržavaju bivšeg crnogorskog predsednika Mila Đukanovića, i poručio je da se studenti na ulicama Srbije bore se protiv sramotne politike cele Rusije i Moskve.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su analitičar Veljko Jovanović, član GO Srpska napredne stranke Zoran Babić i Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorilo o pokušaju obmanje građana od strane Arhiva javnih skupova i medija Dragana Šolaka, ali i zloupotrebi dece na njegovim televizijama.
Generalni direktor "Srbija Gas" Dušan Bajatović gostujući na Informer TV govorio je o najavljenim sankcijama NIS-u od strane Sjedinjenih Američkih država.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
U petak promena vremena. Sa severozapada se pčekuje se prodor hladnog fronta, uz zahlađenje sa kišom, koja će prvo u Bačkoj, kasnije i u planinama zapadne Srbije, a tokom večeri i noći i u svim ostalim predelima Srbije.
Ništa ne okupi porodicu kao praznična jutra, uprkos modernim vremenima širom Srbije poštuju se običaji i tradicija, a da se ljubav prema praznicima i pravoslavnoj veri prenosi od malih nogu najbolje pokazuje porodica Marije i Nebojše Đukića iz sela Mala Ježevica kod Požege.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević rasplakao se uživo u programu dok je govorio o praznim srpskim selima i pustim dedovinama koje ovaj Božić dočekuju bez potomaka.
"Pre nego što se dogodilo ubistvo, ubica je došao u pečenjaru u kojoj mu radi brat. Bio je sa drugom. Obojica su bili pripiti", pričao je jedan od poznanika Saše Milosavljevića (47) ubice iz Jagodine, koji je na Badnje veče hicima iz pištolja ubio vlasnika kafane "Krug" Dejana Mihajlovića (56) i ranio još jednu osobu.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Sremskoj Mitrovici odredili su, zadržavanje do 48 časova S. D. (35) iz Inđije, koji se večeras u pratnji svog advokata predao u policijskoj stanici u Inđiji, a za kojim je bila raspisana potraga zbog sinoćnjeg događaja u Inđiji, kada je smrtno stradao Z. G. (43), a dve osobe su lakše povređene.
Stojan D. (35) iz Inđije, koji je nalazio u bekstvu zbog sumnje da je učestvovao u ubistvu muškarca Z.G. tokom proslave Badnje večeri, predao se policiji.
Otac američkog milijardera Ilona Maska, Erol Mask izjavio je da je njegov sin zainteresovan za kupovinu engleskog fudbalskog kluba Liverpul, preneo je danas AP.
S obzirom na to da Barseloni ne ide najbolje, u španskim medijima se pojavila vest da se klub sastao sa Svetislavom Pešićem kako bi ga doveo u svoje redove.
Kad krene nizbrdo, onda... Krajem godine otkriveno je da je fudbaler Čelsija Mihajlo Mudrik bio pozitivan na antidoping testu, ali pošto nesreća nikad ne ide sama, mediji na Ostrvu otkrivaju da je Ukrajinac ostao i bez devojke.
Današnji najpopularniji novogodišnji filmovi su "Munje", "Žikina dinastija", "Sam u kući", ali nekada davno, ljudi su tokom božićnih praznika najvše voleli da gledaju film "Divan život".
Meta će ukinuti fektčekere, "drastično smanjiti cenzuru" i preporučivati više političkog sadržaja na svojim platformama, uključujući Fejsbuk, Instagram i Threads, najavio je osnivač Mark Zakerberg.
Sosovi za salate i meso, koje preporučuju nutricionisti, obavezno isprobajte tokom praznične sezone. Na društvenoj mreži TikTok, korisnici dele svoje omiljene "magične" recepte za sosove za salate i meso, koji imaju visoku hranljivu vrednost i ne zahtevaju puno sastojaka.
Domaću javnost zatekla je vest o iznenadnoj smrti čuvenog tragača iz "Potere", reditelja i scenariste Milorada Milinkovića (60). Brojne poznate ličnosti oprostile su se od tragača, među kojima i Igor Lazić Nigor.
Bokser Veljko Ražnatović pokazao je putem društvene mreže Instagram kako je Božić protekao u njegovom domu. Cecin sin je najveći hrišćanski praznik proveo u društvu supruge Bogdane, sinova, Mirka i Bojane Šija, ali i Nataše Rodić.
Iznenadna smrt reditelja, scenariste i "tragača" iz kviza "Potera", Milorada Milinkovića, potresla je Srbiju, a ovim povodom oglasio se i kompozitor Marko Kon.
Lider LDP Čedomir Jovanović podelio je putem Instagrama kadrove božićne trpeze i emotivnom porukom se obratio prijatelju od kojeg se poslednjih dana ne odvaja.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.