Kineske kompanije osnivaju sopstvene vojske! Američki "Blekvoter" i ruski "Vagner" dobili brutalnu konkurenciju?!
Podeli vest
Kineske kompanije rade nešto što se retko viđalo od 1970-ih: osnivaju sopstvene dobrovoljačke vojske. Najmanje 16 velikih kineskih kompanija, uključujući privatnog mljekarskog giganta, formiralo je svoje borbene snage tokom prošle godine!
Ove jedinice, analizira CNN, poznate su kao odeljenja narodnih oružanih snaga, a sastoje se od civila koji ostaju na svojim svakodnevnim poslovima. Oni deluju kao rezervne i pomoćne snage za kinesku vojsku, najveću svetsku oružanu snagu, i dostupne su za misije u rasponu od reagovanja na prirodne katastrofe i pomaganja u održavanju „društvenog poretka" do pružanja podrške tokom rata.
Rusija aktivno nabavlja zlato , dok se Sjedinjene Države fokusiraju na borbu protiv inflacije, kaže bivši savetnik CIA, a sada finansijski stručnjak Džejms Rikards.
Evropska unija mogla bi da razmisli o razvoju sopstvenog programa za nuklearno oružje u svetlu nedavnih izjava bivšeg američkog lidera Donalda Trampa, izjavila je zamenica predsednika Evropskog parlamenta Katarina Barlej u intervjuu za nemački list "Tagešpigel".
21.02.2024
16:26
Snage koje trenutno ne deluju van Kine imaju više zajedničkog sa američkom nacionalnom gardom nego sa milicijama i privatnim paravojnim organizacijama koje imaju tendenciju da imaju desničarski politički fokus. Osnivanje korporativnih brigada naglašava rastuću zabrinutost Pekinga o potencijalnim sukobima u inostranstvu, kao i socijalnim nemirima kod kuće, jer ekonomija posustaje, kažu analitičari.
Priprema za rat, društvene nemire ili novu pandemiju?
Njihovo formiranje se takođe smatra odgovorom na pandemiju i nastojanjem kineskog lidera Si Đinpinga da pooštri kontrolu Komunističke partije nad društvom, uključujući korporativni sektor.
Guvernerka Južne Dakote Kristi Noem najavila je ovog proleća rasporediti dodatne trupe Nacionalne garde na južnu granicu.
21.02.2024
11:48
- Povratak korporativnih milicija odražava Sijev rastući fokus na bolju integraciju ekonomskog razvoja sa nacionalnom bezbednošću, jer se zemlja suočava sa sporijim rastom i povećanom geopolitičkom konkurencijom. Korporativne milicije predvođene vojskom mogle bi da pomognu Komunističkoj partiji da efikasnije uguši društvene nemire kao što su protesti potrošača i štrajkovi zaposlenih" - rekao je Nil Tomas, saradnik za kinesku politiku u Centru za kinesku analizu Azijskog instituta za politiku.
Kineska ekonomija je porasla za 5,2 odsto u 2023. godini, nešto više od zvaničnog cilja koji je postavio Peking. Međutim, zemlja se suočava sa bezbroj izazova, uključujući rekordan pad nekretnina, rastuću nezaposlenost mladih, deflatorni pritisak, rastući korporativni dug i sve veći finansijski stres za lokalne vlasti.
Nema detalja o veličini snaga ili demografskom profilu zaposlenih koji su se pridružili snagama. Prema kineskom zakonu o vojnoj službi, muški pripadnici milicije bi trebalo da imaju između 18 i 35 godina. Postoji određena fleksibilnost za ljude sa posebnim veštinama. Žene takođe imaju pravo da se pridruže, iako starosna granica nije navedena u zakonu.
U septembru je Shanghai Municipal Investment Group, državna kompanija za razvoj nekretnina, osnovala jedinicu Odeljenja narodnih oružanih snaga. Jedinicu nadgleda vojni garnizon Šangaja, navodi Jiefang Daili, zvanični list Komunističke partije u gradu.
Najmanje 14 drugih državnih kompanija učinilo je isto prošle godine, prema CNN analizi izveštaja državnih medija. Među njima su mlekara Mengniu, drugi najveći proizvođač mlečnih proizvoda u Kini; Hai'an Urban Construction Investment and Development in Nantong Citi; tri kompanije za izgradnju nekretnina u gradu Huidžou, kao i devet kompanija u Vuhanu, glavnom gradu provincije Hubej.
Na konferenciji za novinare u oktobru, portparol Ministarstva odbrane rekao je da je motiv za formiranje milicija u državnim preduzećima „jačanje razvoja nacionalne odbrane".
Milicije su ključni deo kineskih oružanih snaga
Kineske milicije datiraju od osnivanja Narodne Republike 1949. godine. Postojali su i 20-ih godina prošlog veka i podržavali Komunističku partiju u njenim brojnim bitkama. Nakon 1949. godine, kada je partija preuzela kontrolu nad Kinom, jedinice su konačno pripojene regionalnim vladama, školama i kompanijama.
Ove snage su cvetale tokom maoističke ere od 1949. do 1976. godine, dostižući vrhunac u kasnim 1950-im kada su imale 220 miliona članova. U to vreme, vojne tenzije sa Sjedinjenim Državama oko Tajvana su bile visoke.
Milicije su ključni deo kineskih oružanih snaga, koje se sastoje od dve stalne profesionalne komponente: Narodnooslobodilačke vojske i Narodne oružane policije, koje imaju zadatak da održavaju unutrašnju bezbednost. Milicije imaju ulogu da podrže vojsku, prema kineskom zakonu o odbrani.
Uključivanjem velikog broja civila u ove jedinice, rekao je kineski revolucionar Mao Ce Tung, jača se odbrana zemlje od pretnje „imperijalnih sila" poput Sjedinjenih Američkih Država. Ali istoričari kažu da je Mao koristio snage da promoviše svoj uticaj i konsoliduje moć.
Pridružio se brigadama u Narodnim komunama, ogromnim kolektivima formalizovanim 1958. koji su kontrolisali skoro sve ekonomske i političke aktivnosti u ruralnoj Kini. Komune su bile centralne u njegovoj kampanji Veliki skok napred, katastrofalnom pokušaju da se podstakne poljoprivreda i poveća proizvodnja čelika kroz kolektivizaciju koja je rezultirala smrću desetina miliona ljudi.
Iako su neka državna preduzeća zadržala svoje milicije, ona do nedavno nisu postojala u velikim privatnim preduzećima, pošto je privatni sektor počeo da se ponovo uspostavlja tek posle 1978. godine, kada je Kina sprovela reforme slobodnog tržišta.
Zlatni retriver jedne Kineskinje tokom kupovine u radnji otrgao se od nje i zgrabio srećku za koju se ispostavilo da je dobitni tiket na lokalnoj igri na sreću!
Vašington je upozorio Peking da će Sjedinjene Države i njihovi saveznici preduzeti akcije ako Kina pokuša da ublaži svoj problem prevelikog industrijskog kapaciteta tako što će preplaviti međunarodno tržište.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Rusija aktivno nabavlja zlato , dok se Sjedinjene Države fokusiraju na borbu protiv inflacije, kaže bivši savetnik CIA, a sada finansijski stručnjak Džejms Rikards.
Odgovornost ukrajinskih obaveštajnih službi za dizanje u vazduh gasovoda „Severni tok“ je očigledna, stoga Kijev treba da nadoknadi štetu koju je zbog toga pretrpela Nemačka, saopštio je nemački pokret „Štop di zanckionen“.
U javnosti su se pojavile fotografije ostataka nove ruske eksperimentalne balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“, koja je testno lansirana u četvrtak. Prema navodima ukrajinskih vlasti, raketa je pogodila fabriku u centralnom ukrajinskom gradu Dnjepru. Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je lansiranje „Orešnika“ odgovor na upotrebu američkih i britanskih raketa koje Ukrajina koristi za napade duboko unutar ruske teritorije.
Opozicioni ekstremisti predvođeni tajkunom Draganom Đilasom sprovode najgore nasilje u Skupštini Srbije, a na delu je scenario koji je iskorišćen i protiv ruskog predsednika Vladimira Putina tokom brojnih demonstracija antiruske prozapadne opozicije.
Đilasova perjanica Marinika Tepić i lider Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić pokazali su danas neviđeno divljaštvo time što su čupali mikrofone u skupštinskoj sali.
Opozicionar Vukša Dragović rasturio je hejtersku opoziciju u Srbiji koja sprovodi nasilje, a koje pravda tako što zloupotrebljava tragediju u Novom Sadu i smrt 15 ljudi.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Dvadesetogodišnji Nišlija digao je juče na noge hitne službe i uznemirio osoblje gradskog prevoza nakon što se toliko čvrsto uspavao u autobusu da su svi mislili da je mrtav.
U susret Novoj godini srpsko tržište preplavljeno je ponudama novogodišnjih dekoracija, kao i ukrasa, a naše istraživanje pokazalo je da kupovina ukrasa može da vas košta od 10.000 do 20.000 dinara.
Jedan Srbin našao se u teškoj situaciji nakon 12 godina braka, kada se tokom razvoda suočio s mogućnošću da ostane bez krova nad glavom, uprkos tome što je, kako tvrdi, uložio značajna sredstva u zajednički dom.
Pančevac Luka Alerić podelio je na svojim društvenim mrežama video u kojem je pokazao kako je, tokom kišnih i snežnih dana u centru svog grada postavio besplatne kišobrane i time pomogao svojim sugrađanima, posebno mladima koji nisu bili opremljeni za novonastale vremenske uslove.
Završeno je suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči.
Uroš Blažić (21) pominjao je jutros na suđenju u Specijalnom sudu i Kostu K., dečaka ubicu i to nakon pitanja punomoćnika oštećenih, advokata Nebojše Perovića.
Kada je Radna grupa preuzela Partizan, jedno ime sa spiska novih čelnika kluba je bilo iznenađujuće. Milka Forcan je preuzela na sebe ogroman deo posla kako bi pomogla crno-belima da se finansijski oporave, a kako je rekla na gostovanju na televiziji "Prva", stara uprava sabotira njihov rad.
Danilo Lazović, rođen na današnji dan 1951. godine, često je u serijama i filmovima glumio kafanske tipove, ali u stvarnosti nije voleo kafanu. Svoje četvoro dece je iz centra preselio na periferiju Beograda da bi odrastali u prirodi.
Kiseli kupus je najbitniji deo zimnice tokom sezone i zimska salata na svakom stolu srpskog domaćinstva. Recept po kome su ga pripremali naši stari, originalan je i najbolji kako bi vam kiseli kupus bio savršeno ukiseljen.
Natalija Mitorvić postala je poznata po čuvenoj izjavi "Bože Betra" kada je izgovorila legendarnu rečenicu koja je vinula u zvezde. Godinama se ništa ne znao o njoj, a sada je na društvenim mrežama osvanuo video snimak kako ona izgleda danas.
Pobednica "Zadruge 3" Iva Grgurić u ekskluzivnom razgovoru za Informer otkrila je detalje prevare koja se dogovorila pre nekoliko godina, kada je želela da pokrene sopstveni biznis i sebi otvori luksuzan frizersko-kozmetički salon u Beogradu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.