• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer

30.04.2024

15:25

Zašto se Evropa ne može razdvojiti od Kine!? Brutalna analiza kaže, kako histerija bude zamirala...

EPA

Vesti

Zašto se Evropa ne može razdvojiti od Kine!? Brutalna analiza kaže, kako histerija bude zamirala...

Podeli vest

Evropa je zavisna od trgovine sa Kinom, i zbog toga ne treba očekivati raskidanje ekonomskih veza dve strane. Evropa je isuviše ekonomski zavisna od Kine kako bi raskinula trgovinske odnose sa tom zemljom, piše britanski portal "Anherd".

Prošle nedelje, američki državni sekretar Entoni Blinken otputovao je u Peking kako bi se sastao sa visokim predstavnicima kineske vlade.

Njegov prijem je bio pomalo hladan, pošto su mu zvaničnici rekli da Sjedinjene Države moraju da biraju između politike "konfrontacije ili saradnje" sa Kinezima, čime je Peking Amerikancima jasno poručio da moraju da donesu odluku o svojoj kineskoj strategiji.

Kada se Blinken sastao sa predsednikom Si Đinpingom, poruka je bila dodatno pojačana:

- Kina je zadovoljna što vidi samouverene, otvorene, prosperitetne Sjedinjene Države - rekao je Si, pa je dodao:

- Nadamo se da američka strana takođe može da posmatra razvoj Kine u pozitivnom i proaktivnom svetlu.

Foto: Tanjug/AP

 

Kineski lider je zatim upozorio Blinkena da se ne upušta u ono što je nazvao "opakom konkurencijom" sa Pekingom.

Kineski zvaničnici nisu jedini koji su umorni od loše definisanog stava Vašingtona prema Pekingu.

Ranije ovog meseca, menadžer hedž fondova Džon Polson upozorio je Vašington da ne pokušavaju da se ekonomski odvoji od Kine. Polson, za koga se veruje da bi mogao da bude kandidat za ministra finansija Donalda Trampa, oštro je kritikovao stav Bajdenove administracije:

- Ne želimo da se odvojimo od Kine. Trebalo bi da imamo dobre ekonomske i političke odnose sa njima - rekao je on za "Fajnenšel tajms".

Foto: EPA

 

U Evropi, međutim, i dalje vlada haos po pitanju Kine. Dok evropski lideri signaliziraju da ne žele da pogoršavaju trgovinske odnose sa tom zemljom, dela počinju da govore više od reči.

Nemačka je prošle nedelje uhapsila kineske državljane pod optužbom za špijunažu. U međuvremenu, Evropska komisija je otvorila istragu protiv kineske društvene mreže TikTok.

Tajming te odluke posebno je čudan, s obzirom na to da je Predstavnički dom Sjedinjenih Država nedavno usvojio sličan zakon, postavljajući pitanja o nezavisnosti Komisije o diplomatskoj i ekonomskoj politici.

Ipak, ako bi Evropa potisnula Kineze sa kontinenta, njena ekonomija bi propala. Evropa – uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo – je region koji se najviše oslanja na spoljnu trgovinu u svetu.

Tokom 2022. godine, uvoz je činio manje od 10 odsto BDP-a u Severnoj Americi, dok je u Evropi ta brojka čak 47 odsto. Drugim rečima, Stari kontinent je skoro pet puta više zavisan od uvoza nego Severna Amerika.

Mnogi u Americi ne žele da se ta zemlja odvoji od trgovine sa Kinom, smatrajući da je takav potez kao štetan za ekonomiju. To bi dovelo do još veće inflacije i ozbiljnijeg pogoršanja američkog životnog standarda.

Ali, pod uslovom da SAD prebrode društvene nemire izazvane padom životnog standarda, zemlja bi se barem teoretski mogla prilagoditi. To nije slučaj sa Evropom, navodi se u tekstu portala "Anherd".

Evropska ekonomija je najotvorenija na svetu, taj kontinent se ponosi time što trguje sa svima, a njeni proizvodi to odražavaju u smislu njihovog kvaliteta i konkurentnosti.

Evropska proizvodnja je već pretrpela udarac zbog visokih cena energije izazvanih sankcijama i kontrasankcijama u vezi sukobom u Ukrajini. Prekid pristupa kineskim proizvodima nepovratno bi oštetio evropsku privredu.

U Evropi nema mnogo apetita za ekonomsko odvajanje od Kine. Ali strasti su uzburkane u jeku sukoba u Ukrajini, koji ne ide u prilog Evropi, zbog čega postoje tendencije da se pristane na najratoborniju i "najoštriju" politiku. Međutim, ovakav stav verovatno neće trajati.

Kako histerija bude zamirala, donosioci odluka će se prisetiti da se naš životni standard oslanja na složenu međusobnu povezanost globalnog ekonomskog sistema. Za sada, barem, nema alternative.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Vučić o izjavi Vladimira Đukanovića - "Deca su vlasništvo države!" Odmah sam mu to zamerio, ali on je čovek koji se bori i kao takav greši!
Politika

Vučić o izjavi Vladimira Đukanovića - "Deca su vlasništvo države!" Odmah sam mu to zamerio, ali on je čovek koji se bori i kao takav greši!

Predsednik Aleksandar Vučić otvara novih 30 kilometara velelepnog autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje, tom prilikom se dotakao reči člana predsedništva Srpske napredne stranke (SNS) Vladimira Đukanovića o tome da su deca "vlasništvo države", on je rekao da pretpostavlja da je Đukanović napravio veliku grešku i rekao da ko se bori taj i greši.

22.12.2024

13:33

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set