• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs/Webtribune

02.05.2024

22:00

O ovome se ćuti! Si dolazi u Srbiju da zabije klin između SAD i EU: Ekspert otkrio razlog, posetiće još dve zemlje

Shutterstock/Reuters

Vesti

O ovome se ćuti! Si dolazi u Srbiju da zabije klin između SAD i EU: Ekspert otkrio razlog, posetiće još dve zemlje

Podeli vest

Kineski predsednik Si Đinping posetiće Francusku, Mađarsku i Srbiju od 5. do 10. maja. Njegov izbor je jasan.

Po svemu sudeći, Makron planira da u bliskoj budućnosti dovede novu grupu francuskih kompanija u Kinu.

Što se tiče Mađarske i Srbije, to je druga priča. Prvo, uz kineske investicije gradi se veliki put oko srpskog Beograda. Poznato je da je Srbija spremna da prihvati kineske investicije i aktivno učestvuje u projektu Jedan pojas – jedan put, pišu Ruske novine.

Mađarska je jedna od retkih istočnoevropskih zemalja koja nastavlja da se pridržava koncepta „17 plus 1“, iako je sam format praktično propao. Mnoge države učesnice najavile su prekid interakcije sa NR Kinom.

Foto: Tanjug/AP

 

Drugo, postoji još jedna važna tačka. Mađarska i Srbija generalno dele stav Kine o ukrajinskom sukobu. Očigledno, uoči samita u Švajcarskoj o mirnom rešavanju sukoba u Ukrajini, Si Đinping želi da sa svojim partnerima razgovara o pitanjima u vezi sa formiranjem neke vrste alternativnog mišljenja, koje deli ne samo Kina, već i niz drugih zemalja.

Sve ovo dešava se u pozadini oštrog, rastućeg antikineskog trenda u SAD, uprkos relativno neutralnoj poseti američkog državnog sekretara Entonija Blinkena Kini krajem aprila.

Prema poslednjim podacima objavljenim pre neki dan, broj Amerikanaca koji imaju negativan stav prema Kini je 81 odsto. A udeo onih koji imaju pozitivan stav prema Kini je 16 odsto.

Štaviše, ova disperzija je počela da se formira 2017. godine, kada je odnos bio skoro 50 prema 50. To jest, SAD su psihološki antiteza Kine. Stoga je u sadašnjoj fazi važno da Kina traži nove pozicije u drugim zemljama.

Istovremeno, antikineski trend je manje izražen u Evropskoj uniji. Ima zemalja koje imaju negativan stav prema Kini. Na primer, to su baltičke države, jedan broj predstavnika istočne Evrope – Rumunija, Poljska, Češka, koji ideološki ne podnose Peking.

Ali postoje i zemlje koje su apsolutno neutralne prema Kini i koje su zainteresovane za proširenje saradnje sa njom. To su uglavnom mediteranske zemlje – Portugal, Španija, Grčka. Ostatak spektra je prilično širok. Neki strani mediji pišu da kineski predsednik Si Đinping leti u Evropu da zabije klin između SAD i EU.

Unija SAD i Evrope nije ekonomska, već prvenstveno ideološka i vrednosna. I do sada Kina nije ponudila ništa što bi moglo da uništi ovaj savez.

Ipak, dijalog Si Đinpinga sa liderima Francuske, Mađarske i Srbije biće ne samo ekonomski, već i politički. Jer Kina uopšte ne razdvaja ove oblasti. Stav Pekinga je da ekonomija treba automatski da normalizuje politiku.

Kina je danas i dalje veoma zainteresovana za evropske tehnologije. I što je najvažnije, u principu, kineska strana je planirala svoj tehnološki razvoj isključivo kao razvoj povezan sa upotrebom zapadnih tehnologija.

I to se u Kini smatra apsolutno normalnim. Odlazak američkih kompanija i nekih nemačkih i britanskih korporacija sa kineskog tržišta, naravno, zadao je udarac razvoju niza tehnoloških projekata u Srednjem kraljevstvu.

Istovremeno, pokušaji u Evropi nastavljaju da ograničavaju Kinu u raznim oblastima. Dakle, EU bi se mogla pridružiti blokiranju usluge TikTok. Jasno je da jedan broj kineskih tehnoloških kompanija doživljava ograničenja u Evropi, ali u mnogo manjem obimu nego u Sjedinjenim Državama. Ali sama Evropska unija je prilično negativno nastrojena prema Kini.

Peking se tome može suprotstaviti zanimljivim ekonomskim predlozima i garancijama da Kina neće ugroziti zapadne kompanije. Zato što su za ovo pre svega krivi Kinezi u Evropi.

Kina aktivno subvencioniše svoje privatne kompanije državnim kapitalom. Evropljani traže da Kina prestane da daje subvencije. Formalno, to se ne može uraditi, jer tako funkcioniše kineska ekonomija.

Ali Kina svakako može da pokaže da je spremna da razmotri, na primer, neku vrstu restriktivnih mera ili povećanje carina kako bi izjednačila svoje šanse sa zapadnim kompanijama.

Si Đinping posle svog putovanja u Evropu verovatno očekuje da će sklopiti niz sporazuma, jer sa njim putuje čitav niz kineskih kompanija.

ga, NR Kina će smatrati da je poseta uspešna ako od Evropljana bude moguće dobiti garancije da kineski kapital neće biti blokiran u Evropi u budućnosti.

I naravno, spremnost predstavnika EU da prošire ulaganja u Kinu, pre svega u oblasti tehnologije. Pekingu nije potreban novac, već tehnološka ulaganja, koja se takođe mogu meriti novcem.

Pa, verovatno ono što Si Đinping želi politički da postigne jeste podrška njegovom stavu po ukrajinskom pitanju.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Vučić na obeležavanju Dana sećanja u Donjoj Gradini: Mi Srbi ne mrzimo nikog, ali mnogo volimo svoju otadžbinu! (VIDEO)
DA SE NIKAD NE ZABORAVI

Vučić na obeležavanju Dana sećanja u Donjoj Gradini: Mi Srbi ne mrzimo nikog, ali mnogo volimo svoju otadžbinu! (VIDEO)

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je danas u Donju Gradinu, gde je zajedno sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i drugim zvaničnicima Srbije i Republike Srpske, prisustvovao obeležavanju Dana sećanja na žrtve zločina genocida NDH u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.

27.04.2025

11:26 >> 13:53

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Brutalno prebijanje u Novom Pazaru: Osveta ili nešto drugo?
Hronika

Brutalno prebijanje u Novom Pazaru: Osveta ili nešto drugo?

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Pazaru uhapsili su prošlog O. P. (24) i A. M. (47) iz Novog Pazara, zbog sumnje da su izvršili krivično delo ubistvo u pokušaju prema E. Š. (29). Sada su isplivali novi detalji pozadine celog slučaja.

27.04.2025

09:40

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set