Čak i pre nego su počeli izbori u Francuskoj, koji se održavaju danas i 7. jula (drugi krug), ruski lider Vladimir Putin je pobednik. Kako ocenjuje kolumnista "Blumberga", slabljenje Emanuela Makrona i uspon desničarske partije Marin Le Pen stvara pometnju u Evropi, jer se saveznici plaše gubitka prozapadnog glasa za stolom.
U vreme kada bi Evropi trebalo da ide dobro, francusko-nemački motor je stao, nemački kancelar Olaf Šolc je takođe sputan previranjima u koaliciji, a krajnja desnica se uzdiže.
Toliko o Makronovoj viziji Evrope nakon bregzita koja će moći čvršće da stane na svoje noge.
Nastojanje Donalda Trampa da se vrati u Belu kuću dobija zamah, a poslednje što Evropi treba jesu igre unutrašnjeg okrivljivanja i upiranja prstom. Ali to je ono što dolazi. Nestaje ideja Francuske kao lidera kome Nemačka treba da teži, a politička nestabilnost učiniće da Pariz bude rizičan partner za velike projekte, smatra kolumnista "Blumberga".
Ovo zauzvrat čini još manje verovatnim da će Nemačka ojačati i pokazati liderstvo u ambicioznim inicijativama.
Dok evropski politički lideri koji su pri kraju mandata gube uticaj, italijanska premijerka Đorđa Meloni jasno vidi priliku da im zauzme mesto.
Melonijeva je podigla svoju glasačku grupu u Evropskom parlamentu na treću po veličini, zamenivši Makronove centrističke liberale, i iako se zalaže za veće udruživanje sredstava za odbranu u Evropi, Italija ima svoja pitanja sa kojima mora da se pozabavi, s obzirom na njene budžetske sukobe sa Briselom. Uz to, optimistično navodi kolumnista "Blumberga", Melonijeva se u prošlosti nije uvek slagala sa Le Penovom.
Vilijam Drozdijak, koji je u svojoj biografiji Makrona opisao kao "poslednjeg predsednika Evrope", rekao je kolumnisti "Blumberga" da očekuje da će francuski lider udvostručiti svoje evropske ambicije kao šef države i tražiti istomišljenike ako stranka Le Penove formira vladu.
Jedan od primera je Poljska, treći krak Vajmarskog trougla sa Francuskom i Nemačkom. Drugi je Velika Britanija, koja je bliža Francuskoj nego Nemačkoj po nekim pitanjima kao što je odbrana.
Evropa ulazi u nepoznate vode sa Francuskom koja sve više u zagrljaju političkih ekstrema, Nemačka se bori da prilagodi svoj ekonomski model novoj trgovinskoj realnosti, a SAD verovatno ponovo biraju "evrofobičnog" predsednika koji preferira dogovore od saveza. Ako jedan lider može mirno da spava u narednih nekoliko meseci, to je možda Putin, zaključuje "Blumberg".
Amerika može da promeni kurs prema Ukrajini i ostavi je na cedilu u slučaju reizbora Donalda Trampa za predsednika, izjavio je generalni sekretar Slobodne demokratske partije (FDP), koja je deo vladajuće koalicije u Nemačkoj, Bidžan Đir-Saraj u intervjuu za N-TV.
Velika Britanija je od početka izraelskog rata u Gazi 27. oktobra poslala više od 80 vojnih transportnih aviona u Bejrut, prenosi portal "Deklasifajd UK".
SAD i Zapad svojom vojnom pomoći Ukrajini rizikuju da primoraju Rusiju na povećanje eskalacije, potencijalno do upotrebe nuklearnog oružja. Ovo je stav Sergeja Karaganova, naučnog rukovodioca Fakulteta svetske ekonomije u Rusiji.
U kabinetu predsednika Ukrajine, Volodimira Zelenskog, zavladao je "veliki preokret" nakon debata između američkog predsednika Džoa Bajdena i bivšeg predsednika Donalda Trampa, objavio je poslanik Vrhovne rade Aleksandar Dubinski na svom Telegram kanalu.
Operativno-taktički raketni kompleks "Iskander-M" izvršio je udar na mesto istovara vojne tehnike Oružanih snaga Ukrajine (OSU) u Zaporoškoj oblasti, saopštila je pres služba Ministarstva odbrane Rusije.
Poljska i baltičke zemlje planiraju da se ograde od Rusije novom gvozdenom zavesom i na granici sa njom i Belorusijom izgrade nesavladivu prepreku, takozvani „Istočni štit“, pri čemu predlažu da njegovu izgradnju plati Evropska unija, piše češki portal „Lidovki“.
Sponzori Demokratske partije SAD duboko su zabrinuti nakon debata između Džoa Bajdena i Donalda Trampa, i sada razmatraju mogućnost da izuzmu aktuelnog predsednika iz liste kandidata za predsednika protiv njegove volje, piše Njujork tajms pozivajući se na izvore.
Nepoznati počinioci zapalili su još tri vojna vozila u Izjumu u Harkovskoj oblasti i u Odesi, izvestilo je u subotu ukrajinsko izdanje "Strana" pozivajući se na izvor u policiji.
Ruski predsednik Vladimir Putin sproveo je promene u najvišem komandnom vrhu vojske te zemlje i imenovao šefa jedinica za dronove, čije se postavljenje na funkciju dugo očekivalo.
Bivši visoki zvaničnici iz Velike Britanije, Francuske, Nemačke i Rusije održali su u julu sastanak u Beču kako bi razmotrili moguće uslove za mirovne pregovore o Ukrajini, prenose mediji, pozivajući se na izvore upoznate sa događajem.
Grupa nekadašnjih načelnika Generalštaba i najviših ruskih komandanata pokušala je da predsedniku Rusije Vladimiru Putinu otvori nezavisan kanal za izveštavanje o stvarnom stanju na frontu, ali je njihov predlog zaustavljen u državnom aparatu.
Predsednik Rusije Vladimir Putin naredio je Ratnoj mornarici da odlučno zaštiti ruske trgovačke brodove i da svaki pokušaj zaplene tankera tretira kao piratstvo.
U slučaju direktnog rata u Evropi, Rusija prvi udar ne bi usmerila na evropske države, već na teritoriju Sjedinjenih Američkih Država (SAD), ocenio je bivši šef izraelske specijalne službe „Nativ“ i stručnjak za međunarodnu bezbednost Jakov Kedmi.
Najava predsednika Rusije Vladimira Putina da se završavaju radovi na besposadnom podvodnom aparatu „posejdon“ predstavlja direktno upozorenje Zapadu o snazi ruskog pomorskog nuklearnog arsenala, ocenjuje britanski Dejli ekspres.
Rusija je, kao krajnju opciju, spremna da fizički uništi satelitsku konstelaciju Starlink i tako preseče komunikacionu mrežu koju koriste ukrajinska i američka vojska, tvrdi bivši američki obaveštajac i vojni analitičar Skot Riter.
Predsednik Rusije Vladimir Putin i bivši premijer Mađarske Viktor Orban nikada nisu razgovarali na ruskom jeziku, već su svi njihovi susreti i razgovori vođeni uz prisustvo prevodilaca, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Velika pomorska parada u Sankt Peterburgu otkazana je drugu godinu zaredom, a predsednik Rusije Vladimir Putin Dan Ratne mornarice obeležio je u dvorištu Glavnog admiraliteta, ispred zida na kojem je bila naslikana podmornica.
Rusija satelitski snima američke vojne baze na Bliskom istoku i prikupljene podatke prosleđuje Iranu pre i posle napada, izjavio je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Samo jedna jedina izjava predsednika Srbije Aleksandra Vučića bila je dovoljna da izazva potpunu histeriju, paniku i nezapamćeni haos u šiptarskim medijima na Kosovu i Metohiji!
U prvom Kolegijumu Informer TV, ekskluzivno smo objavili nove dosijee sa spiska od 99 kandidata sa "studentske", blokaderske liste koje su oni sami "studenti", blokaderi-plenumaši predložili za "vetiranje", odnosno izbacivanje.
Lider "Srpskih suverenista" Vukša Dragović, koji je razotkrio NVO hidru u Srbiji objavivši detaljan spisak nevladinih organizacija i načine njihovog finansiranja najavio je novi korak.
Savet Regulatornog tela za elektronske medije (REM) stao je na izboru predsednika tog tela jer postoje određene grupe koje bi da ispunjavaju svoje ciljeve, a ne one koje su sadržane u zakonu, izjavio je danas član Saveta REM-a Miloš Garić i istakao da REM, kao i druga nezavisna tela te vrste, ne sme nikome da pripada.
Predsednica Odbora za Kosovo i Metohiju u Narodnoj skupštini Republike Srbije i poslanica Srpske napredne stranke Danijela Nikolić oglasila se na društvenoj mreži "Iks" i žestoko odgovorila na besramne prozivke dežurnog đilasovca Borka Stefanovića!
Predsednik SNSD-a Milorad Dodik ocenio je da političko Sarajevo najviše boli jedinstvo Srbije i Republike Srpske i poručio da to jedinstvo ne mogu sprečiti političke pretnje, podmetanja, zastave provokacije, ni mržnja koja se uporno reciklira iz istih političkih kuhinja.
Pucnjima iz prangija sa okolnih brda i intoniranjem saborske himne „Sa Ovčara i Kablara“ večeras u 18 časova u Guči je počeo 65. Dragačevski sabor trubača
Preuzimanje kontrole nad kompletnim lancem proizvodnje i distribucije narkotika predstavlja jedan od trendova u delovanju kriminalnih grupa, ocenjuje kriminolog Ratomir Antonović, a to potvrđuje i slučaj ilegalne laboratorije kod Smedereva.
Porodično nasilje u mnogim slučajevima prethodi ubistvu a sam obrazac nasilja traje mesecima ili godinama, objašnjava psiholog Snežana Repac, povodom slučaja ubistva žene na Novom Beogradu.
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
Većina korisnika krivi procesor ili loše ažuriranje sistema kada Android telefon počne da koči, iako su za spor rad najčešće odgovorne svakodnevne aplikacije koje troše resurse u pozadini čak i kada mislite da su ugašene.
Šenon Tompson, doktorka pedijatrije i turistička agentkinja Kristi Slavik podelile su dragocene savete za sve roditelje koji se spremaju za duža ili međunarodna putovanja sa bebama i malom decom. Najvažnije je unapred misliti na bezbednost, udobnost, let i smeštaj.
Pevačica Mala Cana oglasila se na društvenoj mreži Instagram i potresnom porukom obavestila rodbinu, prijatelje i kolege da priprema četrdesetodnevni pomen Andrije Bajića, koji je preminuo 7. jula.
Stajlinzi Jelene Karleuše gotovo svakodnevno pune rubrike šou-biza, a posebnu pažnju privlači njena raskošna kolekcija tašni, koja se može meriti sa garderoberima svetskih trendseterki.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.