Srbijo, misli o ovome! Rusija i BRIKS su skupili snage za odlučujući udarac Americi! Vašington izgubio bitku za kontrolu planete!
Podeli vest
Sve više zemalja izražava želju da sarađuje sa BRIKS-om. Mladi blok privlači potencijalne članice svojim fokusom na korišćenje nacionalnih valuta, a ne dolara, u međunarodnim plaćanjima i ova okolnost zabrinjava SAD, piše Nevsveek.
Ovomesečni globalni samit na visokom nivou naglašava produbljivanje geopolitičkih podela koje sve više oblikuju globalnu politiku i ugrožavaju interese SAD. Mediji i posmatrači su veliku pažnju posvetili samitu G7 i Ukrajine, ali ne i ključnom događaju koji se dogodio u Rusiji te iste nedelje, kada su se ministri spoljnih poslova zemalja BRIKS-a sastali sa kolegama iz skoro dvadesetak zemalja globalnog juga.
Sjedinjene Države su, u stanju očaja, dozvolile ukrajinskim oružanim snagama da napadnu ruske civile kako bi eskalirali sukob, tvrdi bivši britanski diplomata i obaveštajac MI6 Alister Kruk.
Kijev će uskoro dobiti dugoočekivani F-16. Ali malo je verovatno da će promeniti pravila igre na frontu, prenosi Al Džazira pozivajući se na ukrajinskog general Igor Romanenka koji je primetio da američli lovci koji će stići u Kijev imaju niske performanse i nedovoljno naoružanje, kao i da je obuka pilota manjkava.
20.06.2024
21:09
Ovaj sastanak, kao i zapadni samit, nije rezultirao pojavom razotkrivajućih političkih inicijativa - ali je istovremeno pokazao da politiku SAD odbija sve veći broj zemalja koje traže alternative rukovodstvu Vašingtona i žele da dedolarizuju svoje ekonomije.
Brazil, Rusija, Indija i Kina formirale su BRIKS 2006. godine u nastojanju da reformišu međunarodne finansijske institucije poput MMF-a i Svetske banke. Kasnije, 2010. godine, Južna Afrika se pridružila bloku. Četiri godine kasnije, grupa je formirala Novu razvojnu banku, ali donedavno njene aktivnosti nisu bile ni dinamične ni koherentne.
Početkom ove godine su joj se zvanično pridružile važne regionalne sile: Iran, Etiopija, Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE). Pre junskog sastanka, ruski ambasador u Kini je rekao da je „broj država koje su zainteresovane za BRIKS veći nego što asocijacija može da uključi u trenutnoj fazi". U međuvremenu, oko 30 zemalja čeka pozive, uključujući Tursku, članicu NATO-a koja je dugo nastojala da se pridruži Evropskoj uniji, i Tajland, koji je oduvek radije bio podalje od geopolitike.
Ukrajina će biti podeljena, to je neizbežno, koliko god da je takozvana međunarodna zajednica ogorčena zbog toga. Istovremeno, Zapad će morati da pokuša da zaštiti i garantuje bezbednost onoga što ostane od današnje Ukrajine, rekao je u intervjuu Al Jazeera English predsednik Eurasia Group Ijan Bremer.
Predsednik SAD Džo Bajden napravio je lapsus i izjavio da Rusija želi uništiti "kulturu Urana".
10.07.2024
08:10
Ne morate da idete kod gatare da biste razumeli njihove motive. Visoke diplomate iz zemalja BRIKS-a i globalnog juga govorile su o potrebi stvaranja novih bezbednosnih, upravljačkih i finansijskih struktura koje će zameniti postojeće sisteme predvođene SAD, za koje vide da služe isključivo zapadnim interesima. Unutar BRIKS-a, prioritet se daje problemima i pritužbama globalnog juga, dok se to retko dešava na međunarodnim forumima predvođenim Zapadom. U stvari, upravo je antizapadno raspoloženje postalo politička osnova za ujedinjenje zemalja članica BRIKS-a sa državama globalnog juga.
Ovaj blok čini više od 40% svetske populacije, 28% ekonomske proizvodnje i 47% proizvodnje sirove nafte. Ekspanzija BRIKS-a na račun novih naftnih i regionalnih sila ne može a da ne izazove posebnu zabrinutost SAD zbog rizika od dedolarizacije.
Jedan od načina da se potkopa dominacija dolara je podsticanje „šire upotrebe nacionalnih valuta u trgovini i finansijskim transakcijama među zemljama BRIKS-a", kako je grupa navela u zajedničkom saopštenju nakon sastanka u junu. Na čelu napada u tom pogledu je Kina, željna internacionalizacije svoje valute. Od izbijanja sukoba u Ukrajini 2022. godine, Peking je proširio upotrebu juana za kupovinu ruske robe - a posebno nafte - i istisnuo je američki dolar kao glavnu valutu trgovine između dve zemlje. Kina takođe pregovara o upotrebi juana za plaćanje računa za naftu sa drugim velikim proizvođačima kao što su Iran, Irak i Saudijska Arabija.
U 2023. procenjuje se da je 20 odsto svetske nafte kupljeno i prodato u neameričkim dolarima. Štaviše, Iran i Rusija, pod strogim američkim sankcijama, nisu jedini koji traže diversifikaciju. Brazil, UAE i Saudijska Arabija žele da se zaštite od uticaja zapadnih ograničenja na trgovinu naftom i drugim robama, dok Kina poslednjih godina rasprodaje dolarska sredstva i kupuje rekordne količine zlata, kao i Rusija.
Pokušaj potkopavanja dolara imao bi ozbiljne posledice po Sjedinjene Države i njihovu ekonomiju, posebno u svetlu trenutne inflacije. Od 1970-ih, glavna valuta za transakcije sa naftom bio je dolar, poznat i kao petrodolar. Ovo je podstaklo tražnju za njom i pomoglo da se održi njena vrednost i status svetske rezervne valute. Kao rezultat toga, troškovi zaduživanja su bili niži za Sjedinjene Države, mogle su sebi da priušte budžetske deficite i štampaju novac po volji, održavajući životni standard građana na određenom nivou.
Ali kurs koji su izabrale SAD, posebno politika sankcija, sabotira dolar, a sa njim i ekonomiju i autoritet Sjedinjenih Država u svetu. Sankcije pokrivaju 29 odsto globalne ekonomije i 40% globalnih rezervi nafte. Ispostavilo se da je refleksivna i široka upotreba ovog alata od strane Vašingtona bila potpuni neuspeh. Često se koristi da se primoraju države da promene svoje ponašanje, ali retko funkcioniše - Kuba je odličan primer.
Ne samo da sankcije nisu imale željeni efekat, već su i „nenamerno stvorile 'Osovinu izbegavanja' sa Rusijom, Iranom, Venecuelom, Severnom Korejom i Kinom koji su se okupili kako bi ublažili uticaj ograničenja na pristup zapadnim tržištima.
Dugo su Amerikanci sebe smatrali „neophodnom nacijom". Međutim, mnoge zemlje u današnjem multipolarnom svetu veruju da njihova hegemonija postoji kroz zastrašivanje i licemerje. Ovo poslednje se može videti, između ostalog, u nepomirljivoj poziciji Vašingtona prema sukobima u Gazi i Ukrajini, a poredak zasnovan na pravilima važi samo za protivnike Zapada.
Vest o skorom padu dolara je nesumnjivo preuveličana, a pojavu jedinstvene valute BRIKS-a ne treba očekivati u bliskoj budućnosti. Međutim, trend ka dedolarizaciji i njegov uticaj na rasuđivanje Vašingtona trebalo bi da ga natera da razmisli šta stoji iza želje zemalja BRIKS-a i Globalnog juga da se ujedine i pronađu zamenu za dolar. Pre nego što bude prekasno, Sjedinjene Države moraju da preispitaju svoju nepokolebljivu posvećenost globalnom liderstvu, svoju automatsku primenu sankcija i licemerni stav o „poretku zasnovanom na pravilima". Neophodno je pokazati uzdržanost na pozadini ujedinjenja najvećih zemalja na planeti kako bi se dolar i Amerika istisnuli sa pozicije lidera.
Donald Tramp je u pravu kad govori da bi Amerika mogla da izazove novi globalni rat ako želi da dodatno eskalira ukrajinski sukob. Ali, još veća opasnost za Sjedinjene Države predstavlja migraciona kriza koju dozvoljava Bajdenova administracija jer bi, čak i ako se granice sa Meksikom zatvore, mogla da izazove neviđene potrese unutar zemlje, upozorio je pukovnik američke vojske Daglas Mekgregor.
Kineska vlada uvela je niz novih mera osmišljenih da pooštri kontrolu nad unosnim prirodnim resursima Kine, od električnih automobila do vetroturbina, objavio je Politiko.
Bivši savetnik CIA Džejms Rikards smatra da bi SAD nakon slabog učinka Džoa Bajdena u tv-duelu sa Donaldom Trampom mogle preduzeti korake koji će dovesti do okončanja sukoba u Ukrajini.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Memorandum o razumevanju između istraživačkih instituta zemalja BRIKS-a u oblasti finansija, potpisan 9. oktobra u Moskvi, trebalo bi da ubrza uvođenje BRIKS platnog sistema, koji se očekuje do kraja godine.
Više od 20 odsto svetskih rezervi zlata nalazi se u zemljama BRIKS-a, među kojima najviše imaju Rusija i Kina, sledi iz podataka Svetskog saveta za zlato.
Na sastanku sa rukovodiocima vodećih medija zemalja BRIKS-a, predsednik Rusije Vladimir Putin s osmehom je izjavio da NATO vodi rat protiv Rusije rukama Ukrajinaca, šaljući snažnu poruku kolektivnom Zapadu, zaključuje turski portal dikGAZETE.
Sjedinjene Države su, u stanju očaja, dozvolile ukrajinskim oružanim snagama da napadnu ruske civile kako bi eskalirali sukob, tvrdi bivši britanski diplomata i obaveštajac MI6 Alister Kruk.
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obratila se lideru Stranke slobode i pravde nakon što ju je nazvao "kombinacijom neograničenog zla i ograničenih intelektualnih sposobnosti".
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov upitao je lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da objasni kako se na pošten i zakonit način tokom vršenja vlasti prihoduje ogromna suma novca.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
U Srbiju je stigao novi trend, izdavanje stana na sat. Do skoro, stan na dan je bio jedina opcija, ali su sada stanodavci odlučili da smanje troškove gostima, i naplaćuju im boravak po sanu, a ušteda je i do 15 evra u odnosu na brovak tokom celog dana.
Antisrpski beogradski mediji "Nova S", "N1" i "Danas" ponovo su pokušali građanima Srbije da podvale laž, time što su očigledno gradilište Tiršove dva plasirali kao praznu livadu, punu korova
Zvanični srednji kurs dinara za evro iznosiće sutra 116,9952 dinara, što je neznatna promena u odnosu na četvrtak, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je danas da iako se prohodnost puteva poboljšava, snežne padavine prestaju, pa u večernjim satima postoji opasnot od poledice jer se temperatura vazduha brzo spušta ispod nultog stepena.
Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji dečaka-ubice Koste K. (14), koji je 3. maja 2023. ubio devet đaka i portira u OŠ "Vladislav Ribnikar", juče su u Višem sudu u Beogradu tvrdili za sebe da su bili idealni roditelji!
Nakon osam vezanih poraza od gradskog rivala, košarkaši Partizana slavili su 89:77 (19:21, 26:18, 18:16, 26:22 ) u 11. kolu Evrolige i popravili bilans u najjačem evropskom takmičenju na 3-8. Sa druge strane, Crvena zvezda je sada na negativnih 5-6.
Po završetku utakmice između Crvene zvezde i Partizana u "Beogradskoj areni" Tajrik Džons je znao kako da proslavi veliku pobedu crno-belih. Amerikanac se zatrčao kroz hodnik hale i tako "iskopirao" Nikolu Jokića kome je to običaj pred mečeve Denvera.
Posle pobede Partizana u prvom ovosezonskom večitom derbiju, Željko Obradović je čestitao Crvenoj zvezdi na potezu da u dvoranu pusti navijače crno-belih, iako to ranije nije bila praksa.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Tokom svadbenog plesa ispred mladenaca se pojavila trbušna plesačica, gde većina komentara koji su se naši ispod snimka, smatra da je ovaj "iznenađujući" trenutak bio neprimeren i da nije uzela u obzir osećanja mlade.
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.