Rat samo što nije! NATO vojni stratezi povlače ključne poteze! Pre sukoba sa Rusijom ovo mora biti hitno rešeno!
Podeli vest
Rat u Ukrajini i predstojeći predsednički izbori u SAD dominirali su na samitu NATO-a u Vašingtonu ovog meseca, ali su prema pisanju Rojtersa, iza scene vojni stratezi alijanse bili usredsređeni na procenu ogromnih troškova za krpljenje rupa u evropskoj odbrani.
Lideri NATO-a dogovorili su, naime, prošle godine planove za najveći remont njegovih odbrambenih kapaciteta u poslednje tri decenije, usred paranoje zbog navodnog mogućeg ruskog napada, a još od tada debatuju o tome koji su minimalni odbrambeni zahtevi koje treba ispuniti da bi se ti planovi, poslednjih nedelja poslati nacionalnim vladama poslati.
Ukrajinske snage našle su se u teškoj situaciji kod Avdejevke, gde su opkoljene ruskim trupama, navodi vojno-analitički resurs DS, koji radi za Glavnu upravu za obaveštajne poslove Ukrajine (GUR).
Razgovor telefonom između kandidata za predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa i predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog naveo je ministra spoljnih poslova Ukrajine, Dmitrija Kulebu, da razgovara o mogućnosti dijaloga sa Rusijom, izjavio je bivši savetnik Pentagona, pukovnik Daglas Mekgregor, na društvenoj mreži X.
25.07.2024
16:40
Minimalni zahtevi detaljno analiziraju nedostatke u armijama NATO-a u ključnim oblastima, pružajući grubu indikaciju koliko bi milijardi evra mogla da košta popravka, rekao je vojni planer koji je pričao za Rojters.
NATO, kako je rečeno, ima za cilj da ove zahteve pretvori u obavezujuće ciljeve za pojedine vlade kako bi se odbrana Evrope obezbedila do jeseni 2025. godine, kada će održati redovan sastanak ministara odbrane.
Rojters je razgovarao sa 12 vojnih i civilnih zvaničnika u Evropi o poverljivim planovima, koji su naveli šest oblasti koje je Alijansa identifikovala kao najhitnije za rešavanje.
To su problem s nestašicama u protivvazdušnoj odbrani i raketama dugog dometa, broj trupa, municija, logističke glavobolje i nedostatak bezbednih digitalnih komunikacija na bojnom polju, pokazali su razgovori sa zvaničnicima NATO-a.
Odgovarajući na Rojtersova pitanja, jedan zvaničnik NATO-a je rekao da su se lideri Alijanse u Vašingtonu saglasili da će u mnogim slučajevima biti potrebni rashodi za odbranu veći od dva odsto BDP-a da bi se popravili nedostaci. On je napomenuo da 23 članice Alijanse sada ispunjavaju minimalni uslov od 2 odsto ili ga premašuju.
"Bez obzira na ishod američkih izbora, evropski saveznici će morati da nastave da povećavaju svoje odbrambene sposobnosti, spremnost snaga i zalihe municije", rekao je zvaničnik NATO-a.
NATO je u najvišoj fazi pripravnosti od Hladnog rata, a njegovi pesimističniji zvaničnici, uključujući nemačkog ministra odbrane Borisa Pistorijusa, upozoravaju da bi se napad Rusije mogao dogoditi u roku od pet godina.
Rojters je ranije izvestio da stratezi NATO-a veruju da će mu biti potrebno između 35 i 50 dodatnih brigada da bi izdržao imaginarni napad Rusa. Brigada se sastoji od 3.000 do 7.000 vojnika, što bi značilo da je potrebno od 105.000 do 350.000 vojnika.
Nemačka je imala 36 jedinica protivvazdušne odbrane "patriot", kada je bila prva država NATO-a tokom Hladnog rata, a čak se i tada oslanjala na podršku NATO saveznika. Danas su nemačke snage smanjene na devet jedinica "patriot", nakon što su tri donirale Ukrajini od ruske invazije 2022. i moraju da se drastično povećaju.
Već se prave planovi kako da se transportu hrana, gorivo i voda do trupa duž linije snabdevanja, rekao je visoki zvaničnik NATO-a, dok je drugi zvaničnik istakao da će obrnuti tok ranjenih vojnika i ratnih zarobljenika takođe moraju biti organizovani.
"Razvijaju mape do najsitnijih detalja sa saveznicima", rekao je zvaničnik, dodajući da se čak proverava na primer, da su mostovi dovoljno čvrsti da izdrže teška vojna opterećenja.
Jedan od problema je i što Evropa nema dovoljno železničkih kapaciteta da premesti tenkove, a širina koloseka varira između Nemačke i bivših sovjetskih baltičkih država, što znači da bi oružje i oprema morali da se utovaraju u različite vozove.
Prvi zvaničnik NATO-a za planiranje rekao je da treba ojačati sajber odbranu da bi se Evropa zaštitila od hakerskog napada koji bi mogao da utiče na moguće raspoređivanje, na primer, u Poljskoj koji bi mogao da zaglavi železničke skretnice i zaustavi kretanje trupa na istok.
Planeri NATO-a pooštrili su i već dvocifren broj indikatora ranog upozorenja o tome šta bi moglo predstavljati prethodnicu potpunog ruskog napada, dodaje Rojters.
Ostaci ruskog drona pronađeni su u blizini grada Plauru u Rumuniji u blizini ukrajinske granice, nakon ruskog napada u sredu uveče na civilnu i lučku infrastrukturu u Ukrajini, saopštilo je rumunsko Ministarstvo odbrane.
Izveštaji Ukrajinaca o situaciji Oružanih snaga Ukrajine u DNR ukazuju na neuspeh komandovanja, napisao je nemački novinar Julian Repke na društvenoj mreži X.
Ruska vojska napala bazu sa gorivom, parkiralište američkih borbenih vozila "bredli" i bazu bespilotnih brodova u luci Izmail na granici sa Rumunijom, saopštilo je Ministarstvo odbrane
Državni istražni biro (DIB) Ukrajine poziva na ispitivanje komandni kadar 125. brigade ukrajinskih oružanih snaga zbog povlačenja u Harkovskoj oblasti, izjavio je bivši komandant brigade Artur Gorbenko.
Ukrajina ne može biti primljena u Evropsku uniju dok Varšava i Kijev ne reše pitanje Volinjske tragedije, izjavio je ministar odbrane Poljske Vladislav Kosinjak-Kamiš u emisiji na kanalu "Polsat".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Sjedinjene Američke Države dale su zeleno svetlo Ukrajini za izvođenje napada duboko u teritoriju Rusije, što je izazvalo odgovor Moskve u vidu udara raketnim sistemom „Orešnik“ na vojno-industrijski kompleks u Dnjepropetrovsku. Ovi događaji podstakli su stanovništvo Poljske da ozbiljno razmisli o potencijalnim katastrofalnim posledicama eventualnog vojnog sukoba sa Rusijom, izjavio je poljski novinar Majk Krupa u intervjuu za YouTube kanal Redacted.
Bivša nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da veruje da bi rat u Ukrajini počeo ranije i "verovatno bi bio gori" da je Kijev počeo put ka članstvu u NATO 2008. godine.
Ukrajinske snage našle su se u teškoj situaciji kod Avdejevke, gde su opkoljene ruskim trupama, navodi vojno-analitički resurs DS, koji radi za Glavnu upravu za obaveštajne poslove Ukrajine (GUR).
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
U četvrtak uveče Dragan Đilas i Marinika Tepić, shvatajući da Đilasov rejting propada brzinom svetlosti i svesni da narod ne želi da podrži njeno ludovanje na ulici, dolaze na “genijalnu ideju”: da napadnu omladince SNS koji su obavljali redovne stranačke aktivnosti, lepili plakate, a da onda celu stvar predstave kao napad na mučenog Dragana, kako bi ga predstavili kao žrtvu.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Prodaja pirotehnike osobama mlađim od 18 godina je strogo zabranjena, a kazne za narušavanje javnog reda korišćenjem pirotehničkih sredstava dostižu i do 100.000 dinara, upozorava Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.
Kažu da se prava ljubav jednom desi i da za nju granice ne postoje. Upravo sve te granice sa lakoćom je prešao Turčin Junus Emre Dogan (24) iz Alanje, koji je krenuo za svojom devojkom Milenom iz Beograda.
Zahvaljujući brzom reakcijom medicinske sestare Jelene u Domu zdravlja u Mirijevu, u Beogradu, jedan čovek ostao je živ, a ovo potresno iskustvo podelio je njegov kum na društvenim mrežama.
Veseli Deda Mraz u Beloj Palanci zaštitni je znak ove varošice. Zovu ga Disko a njegova želja je da prestanu svi ratovi na svetu! Disko sa sobom svuda nosi zastavu Srbije!
Na internom odeljenju Kantonalne bolnice Zenica jutros je 67-godišnji pacijent H.F. zadobio teške telesne povrede nakon pada sa drugog sprata, nakon čega je preminuo.
GHB poznatija kao "droga za silovanje" postala je goruća tema u medijima nakon vesti da je pripadnik Žandarmerije uhapšen zbog sumnje da ju je prodavao. Mnogo se pitaju koliko je opasna, koliko je zastupljena kod nas, ali i kakvo dejstvo proizvodi kod ljudi.
Pripadnik Žandarmerije M.M. koji uhapšen zbog sumnje da je dilovao narkotike, nažalost, nije jedini pripadnik MUP-a koji je učestvovao u lancu prodaje droge.
Dva masakra 3. i 4. maja prošle godine, potresaju javnost i posle godinu i po dana. Jedan ubica je osuđen, drugi prema našem Krivičnom zakonu ne može biti osuđen jer je maloletan, ali će njegovi roditelji odgovarati za stravičan zločin koji je počinio. O tome šta spaja dvojicu ubica, govorila je psiholog Snežana Repac.
Svake godine ista priča, kada Nikola Jokić preuzme pol poziciju u trci za MVP titulu kreće hajka na njega: ne zna da igra odbrani, igra samo za poene, ugojio se...
Frank Kaminski, košarkaš je ovog leta napustio Partizan nakon kratkog i ne baš zapaženog boravka. On je pružio najbolju partiju nastupajući za Toronto Reptorsa, koji su osvarili ubedljivu pobedu nad San Dijego Klipersima (112:111).
Poznata glumica Sara Džesika Parker vešto uspeva da se sakrije od znatiželjnih pogleda i fanova. Umotana u udobnu kapu i zimsku jaknu, uhvaćena je u božićnoj kupovini u Vest Vilidžu u Njujorku.
Pre šest godina, 54-godišnja Jara Tiba nestala je dok je okopavala svoju baštu na ostrvu Muna u Indoneziji i doživela jezivu sudbinu, da je proguta piton.
Novogodišnja jelka je glavna dekoracija tokom praznika. Ona ulepšava dom i sija posebnim sjajem, a ako vas muči dosadno opadanje iglica koje stvara nered u kući, otkrivamo vam sjajan i efikasan trik.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.