Čelnici krajne levičarske partije Nepokorena Francuska najavlili su da će francuskom parlamentu podneti zahtev za opoziv predsednika države Emanuela Makrona ukoliko on ne imenuje Lusi Kaste iz te stranke za premijerku.
Nepokorena Francuska je u tekstu objavljenom u francuskom nedeljniku Tribun dimanš optužila je Makrona za "institucionalni udar protiv demokratije" jer je odbio da prihvati rezultate parlamentarnih izbora održanih u julu.
U tekstu stranka ističe da Makron "mora da zna da će sva ustavna sredstva biti upotrebljena da bi se on svrgnuo sa funkcije" i ocenjuje da francuski predsednik želi da imenuje premijera "ne uzimajući u obzir rezultat poslednjih parlamentarnih izbora, koje je izgubio nakon poraza na evropskim izborima".
Nepokorena Francuska navodi da bi to bila "odluka bez presedana u svetu parlamentarnih sistema i u sistemu predstavničke demokratije".
"Ovakva odluka šefa države može se kvalifikovati kao institucionalni udar protiv demokratije, međutim postoje načini na koji parlament može zaustaviti ozloglašenu nedemokratsku zloupotrebu vlasti. Uzrok zloupotrebe položaja mora biti identifikovan i kažnjen - to je sam predsednik Republike", navode iz stranke.
Preciziraju da je sredstvo da se to učini član 68. Ustava, koji definiše uslove za opoziv šefa države.
To se, objašnjavaju, može učiniti u slučaju kršenja njegovih dužnosti koje su očigledno nespojive sa vršenjem njegovog mandata, o čemu odlučuje skupština.
U ovom slučaju, navodi Nepokorena Francuska, odbijanje poštovanja izbornih rezultata i odluka o njihovom ignorisanju predstavljaju kršenje osnovnih uslova predsedničkog mandata, jer zahtevaju da šef države bude garant poštovanja demokratije i organizacionih pravila u Francuskoj.
U tekstu se navodi da je procedura za opoziv predsednika jednostavna - mora se sačiniti predlog i prvo dostaviti kancelariji skupštine, gde levičarska koalicija Novi narodni front ima većinu. Kancelarija bi, dodaje se, stoga mogla da ga prihvati pre nego što ga prosledi pravnom odboru, gde su stranke koje podržavaju predsednika u manjini.
Navodi se da bi tekst nakon toga trebalo da bude uvršten u dnevni red plenuma i da se stavi na glasanje pred sve poslanike i najverovatnije bi bio usvojen, jer manje od trećine poslanika u skupštini podržava Makrona.
Nepokorena Francuska ocenjuje da bi predlog bi "poslao signal demokratskog otpora" i pokazao da predsednik Republike u Francuskoj "nije monarh sa suspenzivnim pravom veta na rezultat demokratskog glasanja".
Makron je 23. jula odbacio mogućnost imenovanja kandidatkinje kolaicije Novi narodni front Lusi Kaste za premijerku, rekavši da ona neće moći da dobije dovoljnu podršku u parlamentu.
Francuska i Nemačka su na nogama zbog otkrića da Ukrajina stoji iza miniranja "Severnog toka", a zbog umešanosti administracije Zelenskog u teroristički napad Kijev rizikuje da izgubi podršku Pariza i Berlina. U problemu je i NATO jer su dve članice Alijanse, Poljska i SAD, pomogle ukrajinskim specijalcima da izvrše napad i unište kritičnu energetsku infrastrukturu za Nemačku, koja je takođe članica NATO!
U požaru, koji je izbio u noći između nedelje i ponedeljka u gradiću Kane-en-Rusijon u departmanu Istočni Pirineji na jugu Francuske, najmanje 11 osoba je lakše povređeno, uključujući dva vatrogasca, ali, kako prenose lokalni mediji, požar je preko noći stavljen pod kontrolu, a više od 3.000 kampera je uspešno evakuisano.
Nišlija Aleksandar Mirčić osuđen je u Višem sudu u Nišu na deset i po godina zatvora zbog dve otmice u saizvršilaštvu i jednu otmicu sa smtnim ishodom počinjenih pre 22 godine u Francuskoj. Presuda je doneta na osnovu sporazuma o priznanju krivice sa Višim javnim tužilaštvom u Nišu koju je potvrdio Viši sud pa je odluka postala pravnosnažna.
U severnom Alzasu, francuska kompanija sprovodi studiju tla kako bi potražila izvore litijuma. Koristeći senzore, inženjeri sprovode ultrazvučno skeniranje podruma. Cilj je ispitati geološki sastav i odrediti najbolja mesta za ugradnju litijumskog bušenja.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Francuska i Nemačka su na nogama zbog otkrića da Ukrajina stoji iza miniranja "Severnog toka", a zbog umešanosti administracije Zelenskog u teroristički napad Kijev rizikuje da izgubi podršku Pariza i Berlina. U problemu je i NATO jer su dve članice Alijanse, Poljska i SAD, pomogle ukrajinskim specijalcima da izvrše napad i unište kritičnu energetsku infrastrukturu za Nemačku, koja je takođe članica NATO!
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostovao je u Nacionalnom dnevniku TV Pink, gde je govorio o najvažnijim političkim, ekonomskim i bezbednosnim temama.
Zoran Panović, programski direktor Demostata, nekadašnji glavni urednik Danasa, srušio je blokaderski mit o izolovanosti predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Blokaderski novinar Zoran Kesić, učesnik Proglasove tribine u Frankfurtu na kojoj je zverski pretučen dugogodišnji novinar "Vesti" Zoran Vicelarević, ne prestaje sa sramotnim izjavama!
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
Nemanja Milojević iz Kruševca i Dezire Portaluri iz Italije, sudbonosno "da" rekli su u Hramu Svetog Save, dok je u njemu boravio Časni Pojas Presvete Bogorodice.
Iako su stanovnici bronzanog doba svoje mrtve spaljivali, tragovi njihovih života nisu potpuno nestali. Naučnici su otkrili da se dragocene informacije mogu sačuvati u kremiranim zubima starim više od 3.000 godina.
Na putnom pravcu Topola - Rudnik u mestu Vinča nedaleko od ulaska u selo Donja Šatornja jutros je došlo do teže saobraćajne nezgode u kojoj su učestvovali kamion i automobil.
Lazar Knežević (21) i Nikolina Pešić (21) iz Šipova poginuli su, dok je Mladen Marković (27) poveđen u stravičnoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila, 9. juna 2024. godine kod Šipova.
Na internetu je objavljen video zapis snimljen neposredno pre saobraćajne nesreće u kojoj su u subotu život izgubile dve osobe, preneo je Jutarnji list.
Popularna horor misterija "Sreda" (Wednesday), u kojoj glumica Džena Ortega igra čuvenu ćerku iz porodice Adams, zvanično je postala najgledanija serija svih vremena na Netfliksu.
TS Media, multimedijalni segment Telekoma Srbija, u saradnji sa Sava Centrom, od 12. do 14. juna, organizuje besplatne večernje projekcije remasterizovanih domaćih filmskih klasika na krovu Sava Centra.
Srpska srednjovekovna tradicija puna je običaja koji bi u savremenom svetu bili potpuno neprihvatljivi, a mnogi od tih običaja prikazani su u našim fimovima i serijama.
Ruže leti zahtevaju posebnu pažnju, a pravilno zalivanje ključno je za njihovo zdravlje i cvetanje. I premalo i previše vode može da im nanese štetu, pa je važno pronaći pravu meru.
Nataša Bekvalac nije krila kakav tip muškarca je privlači, ističući da prednost daje krupnijim i mlađim muškarcima, kao i da pristaje na vezu na jednu noć!
Odnos Jelisavete Orašanin i Pavla Mensura prerastao je prijateljskog u ljubavni nakon što mu se ona žalila da je nesrećna u braku s Milošem Teodosićem.
Voditeljka Pinka Maša Mihailović je pokazala obline u kupaćem kostimu zbog kojih muškarci ostaju bez daha, a žene se pitaju u čemu je tajna njenog izgleda.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.