Prema ''Planu za pobedu'' koji će ukrajinski predsednik predstaviti predsedniku SAD, ali i kandidatima za predsednike, Ukrajina će tražiti bezbednosne garanacije nalik onima koje imaju članice NATO.
Kako prenosi Tajms, "Plan za pobedu", pored bezbednosnih garancija sadrži još tri tačke: nastavak ukrajinskih operacija u ruskom pograničnom Kurskom regionu kako bi se povećao njen pregovarački ulog, zahtev za ''specifičnim'' naprednim oružjem, kao i međunarodna finansijska pomoć za ponovnu izgradnju Ukrajine.
Kako se navodi, zahtev Zelenskog za bezbednosnim garancijama održava neuspeh Ukrajine da bude primljena u NATO i druge medjunarodne saveze, a istovremeno prestavlja želju za ''dokazom'' američke posvećenosti odbrane Ukrajine, nakon što je Tramp prethodno govorio o potencijalnim teritorijalnim ustupcima Rusiji kako bi se rat okončao.
Tajms ističe da Zelenski želi da izbegne da se Ukrajina nađe u situaciji da mora da pristane na nepovoljan mirovni sporazum.
Zelenski je ranije izjavio da je potrebna podrška Bajdena i drugih zapadnih lidera kako bi Ukrajina mogla da počne pregovore iz ''snažne pozicije'' pre kraja godine.
Neimenovani zapadni diplomata istakao je da će ishod američkih predsedničkih izbora presudno uticati na ruske poteze u daljem toku rata.
''Za (ruskog predsednika Vladimira) Putina to je najrelevantniji element u njegovim proračunima. Ako Rusi dođu do zaključka da postoji vlada u Vašingtonu koja je odlučna da nastavi da podržava Ukrajinu, to će definitivno promeniti njihov stav o mogućim pregovorima. Ali ako imaju osećaj da im je Donald Tramp taj koji im možda nudi jeftin izlaz, to će biti kraj'', rekao je diplomata.
Ukrajina poštuje međunarodno humanitarno pravo i ne gađa civile tokom aktuelne vojne operacije u Kurskoj oblasti na zapadu Rusije, izjavio je danas portparol ukrajinskog ministarstva spoljnih poslova Georgij Tihij.
Vazdušno-kosmičke snage Rusije intenzivirale su podršku napredovanju ruskih trupa na pravcu Ugljedara, uništavajući ključne položaje neprijatelja preciznim udarima. Avijacija je izvela niz tačnih napada kako bi podržala ofanzivu jedinica grupacije „Istok“ koje probijaju bokove odbrane ukrajinskih snaga u Ugljedaru i pripremaju se za juriš na sam grad.
Evropa će morati da izgradi "novu bezbednosnu arhitekturu", a za to će biti potrebno mnogo napora u kontekstu promena u svetu, izjavio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov, komentarišući izjavu francuskog predsednika Emanuela Makrona o preispitivanju odnosa Evrope i Rusije u vezi sa potrebom da se razmišlja o novom obliku uređenja Evrope.
Vojni portal BulgarianMilitary.com objavio je snimak koji su postavile trupe Ramzana Kadirova, a koji navodno prikazuje dva Tesla "Sajbertrak" vozila opremljena teškim mitraljezima kako patroliraju u zoni sukoba u Ukrajini, kao deo četvoročlanog tima.
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan izjavio je da „određeni lobiji“ nisu želeli da pregovori o rešavanju ukrajinskog sukoba u Istanbulu 2022. godine „postignu svoj cilj“.
Prvi odbrambeni komesar Evropske unije Andrijus Kubilijus hoće da natera zemlje članice počnu da skladište artiljerijsku municiju u slučaju sukoba s Rusijom. On je upozorio da nema vremena za gubljenje, pozivajući se na procenu Nemačke da bi Rusija mogla biti spremna za napad na neku članicu EU do 2029. godine.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski predstavio je američkom predsedniku Džozefu Bajdenu „plan pobede“ koji sadrži četiri ključne tačke, piše Tajms.
U moru rusofobnih izjava koje stižu sa Zapada često se navode rečenice obojene antiruskom propagandom, međutim, još uvek nijedan novinar nije pozvao na streljanje roditelja pred decom ukoliko gledaju ruske filmove i slušaju rusku muziku, do sada. Litvanski radio i TV voditelj Algis Ramanauskas u emisiji neironično je predložio tako nešto, pokazujući još jednom koliko daleko se može ići u mržnji prema svemu ruskom.
Rusija veruje da su SAD duboko uključene u ukrajinske napade i svoju zabrinutost prenela je Vašingtonu, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov u petak.
Ukrajinski i američki stručnjaci rastavljaju ostatke ruske balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“, upotrebljene u udaru na Belu Crkvu u Kijevskoj oblasti, a prvi rezultati otkrili su ono čemu se na Zapadu nisu nadali - projektil je napravljen gotovo bez zapadnih i kineskih delova.
Američki predsednik Donald Tramp promenio je mišljenje o Rusiji, a pobedu u SAD je odnela politička struja koja veruje da rat u Ukrajini može da bude nastavljen pod uslovima povoljnijim za Vašington – uz veći evropski račun i manji direktni američki teret.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski postigao je podvig u Vašingtonu koji je pre samo godinu dana izgledao gotovo nemoguć – ubedio je američko političko rukovodstvo da Kijev ima realne šanse da pobedi u ratu protiv Rusije, piše Politiko.
U slučaju direktnog rata u Evropi, Rusija prvi udar ne bi usmerila na evropske države, već na teritoriju Sjedinjenih Američkih Država (SAD), ocenio je bivši šef izraelske specijalne službe „Nativ“ i stručnjak za međunarodnu bezbednost Jakov Kedmi.
Ruski udari praktično su izbacili Odesu iz funkcije kao jednu od ključnih ukrajinskih luka, dok je nedostatak raketa za sisteme „Patriot“ ostavio Ukrajinu bez odgovarajuće zaštite, ocenio je profesor Univerziteta u Čikagu Džon Miršajmer.
Dok se u Rusiji vodi rasprava o tome da li je zemlji uopšte potrebna sopstvena flota nosača aviona, vojni krugovi istovremeno razmatraju mnogo konkretnije pitanje – kojim oružjem bi mogla da bude ugrožena američka udarna grupa nosača aviona, jedan od najzaštićenijih vojnih sistema na svetu.
Američki novinar Taker Karlson upozorio je da bi Sjedinjene Američke Države mogle da se suoče sa narodnom revolucijom ukoliko vlast nastavi da zanemaruje propadanje srednje klase, ekonomske probleme i sve dublje nezadovoljstvo stanovništva.
Ruski stručnjaci analizirali su američki udarni dron „Hornet“, koji je, prema ruskim izvorima, presretnut sredstvima za elektronsko ratovanje i prizemljen gotovo neoštećen.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukrajina poštuje međunarodno humanitarno pravo i ne gađa civile tokom aktuelne vojne operacije u Kurskoj oblasti na zapadu Rusije, izjavio je danas portparol ukrajinskog ministarstva spoljnih poslova Georgij Tihij.
Aktivisti Srpske napredne stranke (SNS) širom Beograda pokrenuli su niz akcija usmerenih na uređenje javnih prostora, ali i razgovore sa građanima, slušajući njihove probleme i zajedno sa njima radeći na pronalaženju rešenja.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić obišla je štandove SNS-a u Beogradu gde je razgovarala sa građanima i poručila da Ujedinjena Srbija pobeđuje.
Mihailo Vučević, potpredsednik GO SNS Novi Sad i sin lidera SNS Miloša Vučevića, istakao je gostujući u emisiji "Info jutro", na Informer TV, da je strašno što je neko slavljem obeležavao godišnjicu pokušaja spaljivanja aktivista i funkcionera u SNS prostorijama.
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" pokazali smo vam kakvu to kampanju vodi političar u pokušaju Miki Aleksić, šta ovih dana radi profesor blokader Milo Lompar, koje propise krši samozvani ekolog Aleksandar Jovanović Čuta, čime se bavi potrčko Dragana Đilasa, Borko Stefanović…
Ministarstvo turizma i sporta i Hrvatska turistička zajednica potvrdili su da je u katastrofalnom požaru na omiškom području poginula državljanka Bosne i Hercegovine i izrazili su saučešće njenoj porodici. Reč je o Dragani Antešević (34) iz Kotor Varoši, koja je na omiškom području radila kao sezonska radnica i nestala 13. avgusta u Stanićima tokom bega od požara.
U saobraćajnoj nezgodi koja se danas dogodila u Bugarskoj, na auto-putu u smeru ka Sofiji kod isključenja za Panagjurište, učestvovao je dvospratni autobus koji je prevozio čak 84 putnika, državljana Srbije. Iz Ambasade Republike Srbije u Sofiji zvanično je saopšteno da u ovoj dramatičnoj nesreći nema povređenih.
Vuk Vučinić (35), koji je tokom protekle noći pronađen sa teškim ubodnim ranama u jednoj garaži na Novom Beogradu, progovorio je po prijemu u bolnicu i otkrio svoju verziju krvavog napada.
Trener fudbalera Partizana Saša Ilić izjavio je danas pred utakmicu 5. kola Superlige Srbije da njegova ekipa mora da bude maksimalno motivisana i agresivna kako bi došla do pobede protiv Radničkog.
Stručnjaci za sajber bezbednost upozorili su korisnike Android uređaja na aplikacije koje mogu pratiti njihovo ponašanje i prikupljati lične podatke. Istraživanje je pokazalo je da Android aplikacije traže brojne dozvole, a Xiaomi Home čak 91.
Uživajte u ukusnom i zdravom satarašu pripremljenom na vodi, od svežih paprika, paradajza i tikvica. Ovo jednostavno i lagano jelo savršeno je za dane posta, ali i kao osvežavajući letnji obrok.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.