Moldavija, prvi prezultati referenduma: Građani rekli "ne" Evropskoj uniji?
Podeli vest
Građani Moldavije na referendumu nisu glasali za ulazak republike u EU. Nakon obrade 30 odsto glasačkih listića, 56 odsto je bilo "protiv", dok je 43 odsto glasalo "za", saopštila je Centralna izborna komisija.
Danas, zajedno sa referendumom o stupanju Moldavije u EU, održani su i predsednički izbori. Prema preliminarnim podacima, aktuelna predsednica Maja Sandu vodi sa 33 odsto glasova, nakon obrađenih 14 odsto biračkih listića.
Politička elita Moldavije neće dozvoliti predsednici Maji Sandu da ujedini zemlju sa Rumunijom i odvoji Pridnjestrovlje, jer bi tada njihova imovina bila ugrožena, izjavio je RIA Novostima docent Finansijskog univerziteta pri vladi Rusije Igor Šornikov.
Evro-referendum za Moldaviju – direktan put ka ratu, jer ako većina glasa „za“ evropsku integraciju, zakonodavstvo EU će postati iznad moldavskog ustava, što će automatski poništiti moldavsku neutralnost, izjavio je za RIA Novosti docent Finansijskog univerziteta pri Vladi Rusije, Igor Šornikov.
20.10.2024
10:10
Na drugom mestu našao se bivši državni tužilac Aleksandar Stojanoglo sa 30 odsto podrške. Lider Naše stranke Renato Usati zatvara prvu trojku sa 15 odsto glasova.
Paralelno s izborima držan je i referendum na kome su građani trebali da odgovore na pitanje: „Da li podržavate promenu Ustava kako bi Republika Moldavija ušla u Evropsku uniju?“.
U slučaju uspeha referenduma, preambula Ustava će biti dopunjena rečima „potvrđivanje evropskog identiteta naroda Republike Moldavije i nepovratnosti evropskog kursa Republike Moldavije, proglašavajući integraciju u Evropsku uniju kao strateški cilj Republike Moldavije“.
Građani Moldavije danas izlaze na birališta za predsedničke izbore i na referendum o članstvu u EU, koji će pokazati da li će ta zemlja u jugoistočnoj Evropi, sa tri miliona stanovnika, izabrati budućnost uz Rusiju ili na Zapadu, piše Gardijan.
Ove nedelje instaliran je prvi THAAD u Izraelu, a za funkcionisanje oba sistema biće potrebno preko 200 američkih vojnika.
20.10.2024
23:30
Osnovni zakon će takođe biti dopunjen novim odeljkom gde će se govoriti da će pristupanje Moldavije osnivačkim sporazumima EU biti utvrđeno parlamentarnim zakonom. Ovi ugovori i pravni akti „imaće prednost nad bilo kojim protivrečnim odredbama domaćeg zakona“.
Benjamin Netanjahu rekao je tokom razgovora sa Donaldom Trampom, da će Izrael donositi odluke na osnovu svojih nacionalnih interesa, saopštio je danas kabinet izraelskog premijera.
Republikanski predsednički kandidat Donald Tramp posetio je u nedelju Mekdonalds u Pensilvaniji i usput pokrenuo svoju priču o demokratskoj kandidatkinji Kamali Haris — da nikada nije radila u lancu brze hrane dok je bila na fakultetu.
Predsednik Predstavničkog doma američkog Kongresa Majk Džonson izjavio je danas da je u toku istraga o “curenju” poverljivih američkih obaveštajnih dokumenata u vezi sa pripremama Izraela za napad na Iran.
Jedan mladić je ubijen, a pet osoba je ranjeno u pucnjavi koja se dogodila na Državnom univerzitetu Olbani u Džordžiji, rekao je danas privremeni predsednik Univerziteta Lorens M. Drejk.
Milijarder Ilon Mask obećao je da će do predsedničkih izbora u novembru svakodnevno poklanjati po milion dolara onima koji potpišu njegovu onlajn peticiju za podršku Ustavu Sjedinjenih Američkih Država.
Predsednik SAD Džo Bajden, u razgovoru sa bivšim šefom Bele kuće Barakom Obamom, izjavio je da je snažniji od potpredsednice Kamale Haris, sa čim se njegov sagovornik složio, tvrdi američki tabloid Njujork post.
Bivši predsednik SAD Donald Tramp danas je izjavio da se Kina neće usuditi da ga provocira jer predsednik Si Đinping zna da je republikanski kandidat ''lud''.
SAD će nastaviti da vide Rusiju kao „protivnika“ ili još gore, bez obzira ko pobedi na predsedničkim izborima 5. novembra, rekao je ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. Sa manje od tri nedelje do glasanja, bivši predsednik Donald Tramp i potpredsednica Kamala Haris trče oko vrata u anketama.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Politička elita Moldavije neće dozvoliti predsednici Maji Sandu da ujedini zemlju sa Rumunijom i odvoji Pridnjestrovlje, jer bi tada njihova imovina bila ugrožena, izjavio je RIA Novostima docent Finansijskog univerziteta pri vladi Rusije Igor Šornikov.
Sramna scena zabeležena je u Zemunu, gde je jedna starija sugrađanka morala peške da se probija kroz gužvu, budući da saobraćaj nije funkcionisao na mestu gde su se blokaderi okupili.
Poznati biznismen Branko Babić, koji je poslednjih meseci ozbiljno nagazio blokadere i zadao im velike muke na društvenim mrežama jer razobličava njihove laži, ali i namere u rušenju Srbije, ponovo je na duhoviti način opleo po nekadašnjem košarkašu, a sada zgubidanu broj jedan Vladimiru Štimcu.
Napadi na sve koji podržavaju aktuelnu politiku, napredak Srbije, rad institucija, nastavak školovanja đaka i studenata i prestanak svih blokada nastavljaju se, jer oni, kao tzv. "ćaciji", predstavljaju suprotnost "blokaderima".
Favorizovanje Albanije u procesu proširenja EU je potpuno neprihvatljivo, kaže šef poslaničke grupe Slobodarske stranke Austrije (FPO) u bečkom parlamentu Maksimilijan Kraus i ukazao da EU na Srbiju vrši pritisak jer ne želi da se priključi "ludilu sankcija".
U Šidu se održava veliki skup građana protiv blokada gde se trenutno nalazi preko dve hiljade ljudi ali taj broj se konstantno povećava, dok je sa druge strane okupljeno jedva 100 aktivista blokaderskog pokreta koji se razilaze i broj se vidno smanjuje.
Nekadašnji dugogodišnji član Glavnog odbora i opštinskog odbora Srpske napredne stranke u Lučanima Slobodan Jolović napao je, preko opozicionih medija, vlast čiji je deo i sam donedavno bio.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Na društvenim mrežama osvanula je objava korisnika koji je upozorio potrošače na Glovo, jer mu je nakon porudžbine novac sa računa skinut čak tri puta, iako je trebalo samo jednom.
Paralelno parkiranje često se opisuje kao "noćna mora" za vozače svih godina i raznih iskustva, međutim, mnogi ne znaju da postoje određeni trikovi koji mogu učiniti ovakvo parkiranje vozila vrlo jednostavnim!
Više јavno tužilaštvo u Pančevu јe danas donelo naredbu o sprovođenju istrage protiv osumnjičenih državljana Kine L.X.G. (41), C.J.L. (38), oboјe bez priјavljenog boravišta u Republici Srbiјi, i W.T. (43), sa boravištem u Dolovu, zbog postoјanja osnova sumnje da su kao saizvršioci izvršili krivično delo otmica, a osumnjičeni W.T. i dva krivična dela silovanje.
Josip Oršuš (40), koga je policija tražila nakon ubistva i ranjavanja u naselju Sitnice na severu Hrvatske, uhapšen je u Sloveniji, saopštila je lokalna policija.
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
Iako kalendarska zima još nije stigla, dani su već izuzetno hladni, što osećaju i naši kućni ljubimci, uprkos svom krznu, a stručnjaci su posebno izdvojili pet rasa.
Ako tražite jednostavnu, ukusnu i posnu torta koja se ne peče, onda je posna pesak torta idealan izbor. Kombinacija namirnica dovešće vas do najboljeg užitka posle kog će svako tražiti parče više.
Dani kada ste morali da pitate za šifru ili tražite papirić zalepljen na ruteru polako odlaze u prošlost. Zahvaljujući savremenim opcijama povezivanja, sada možete pristupiti WiFi mreži bez ikakvog kucanja lozinke.
Poznati kulinarski portal TasteAtlas svake godine objavljuje listu 100 najukusnijih svetskih kuhinja. Lista će obradovati sve gurmane, a srpska gastronomija zauzela je visoko mesto i zaista imamo razloga za ponos.
Pevačica Suzana Jovanović otkrila je za Informer da će se Lepa Brena pojaviti u dokumentarnom filmu o pokojnom kreativnom direktoru Granda Saši Popoviću.
U najnovijoj epizodi podkasta "Na krilima zmaja" kraljica narodne muzike Lepa Lukić u svojoj ispovesti otkrila je do sada nepoznate detalje razvoda koji trajao neverovatnih sedam godina!
Pevačica Vesna Zmijanac juče je primljena u Urgentni centar, jer joj je utrnula cela leva strana, a sada leži na koronarnom odeljenju zbog problema sa pritiskom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar