• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: NT/Dnevno

19.11.2024

19:50

Šta reći?! Kloniranje kućnih ljubimaca cveta u SAD! Kompanija koja se time bavi ima petomesečnu listu čekanja!

clipart

Vesti

Šta reći?! Kloniranje kućnih ljubimaca cveta u SAD! Kompanija koja se time bavi ima petomesečnu listu čekanja!

Podeli vest

Posao kloniranja kućnih ljubimaca cveta u Sjedinjenim Državama, dvadeset četiri godine nakon što je u Škotskoj rođena Doli, ovca koja je bila prvi sisar koji je uspešno kloniran.

- Kloniranje raste velikom brzinom, ali za sada možemo efikasno da radimo - kaže Blejk Rasel, predsednik ViaGena. 

Ubiše se od posla

To je jedina kompanija u SAD koja nudi kloniranje kućnih ljubimaca, a trenutno imaju petomesečnu listu čekanja. 

Kompanija je krenula sa radom 2002. godine sa fokusom na genetsku konzervaciju konja i stoke. Godine 2015. pokrenula je odeljenje ViaGen Pets, koje nudi usluge kloniranja vlasnicima mačaka i pasa. Od 2017. do 2022. posao se udvostručio, saopštila je kompanija ranije, a Rasel je rekao da sada kloniraju oko 200 kućnih ljubimaca godišnje.

Ranije su ljudi koji su želeli da kloniraju kućne ljubimce morali da odu u Južnu Koreju, gde je 2005. kloniran prvi pas, avganistanski gonič po imenu Snupi. Iako kloniranje postaje sve popularnije, i dalje je veoma skupo.

Ostin, njujorški biznismen, nedavno je potrošio 50.400 dolara da klonira svog jorkširskog terijera Cezara, koji je uginuo u januaru. On navodi da uzimanje novog šteneta od uzgajivača nije dolazilo u obzir.

- Nisam mogao da nabavim drugog psa. Bio sam tako tužan i emotivno slomljen. Ovaj postupak je bio način da vratim deo Cezara - rekao je 60-godišnjak, koji je iz profesionalnih razloga tražio da mu se obraća srednjim imenom.

- Hteo sam da nastavim njegovu lozu. Jednostavan odgovor je da nisam želeo drugog psa. Želeo sam Cezarovo potomstvo. Za mene je ovo bio jedini način da to nastavim - rekao je on.

Kako izgleda proces?

Za kloniranje kućnog ljubimca uzimaju se ćelije tkiva koje se kultivišu i zamrzavaju pre ili odmah nakon smrti životinje. ViaGen naplaćuje godišnju naknadu od 150 dolara, pored početne naknade za prikupljanje uzoraka od 1.600 dolara, za one koji žele da čuvaju smrznute uzorke tkiva.

Da bi se kloniranje nastavilo, DNK iz uzorka se ubacuje u donorsko jaje iz kojeg je uklonjen genetski materijal. Jaje se zatim stimuliše strujom kako bi se podstakla deoba ćelija. Dobijeni embrioni se zatim prenose na surogat životinju u nadi da će bar jedan embrion preživeti.

Ako je procedura uspešna, surogat nosi klon, ili potencijalne klonove, otprilike dva meseca. Ovo je uobičajeno za pse i mačke, a na kraju se rađaju zdravi štenci ili mačići. 

- Nova životinja ima sve ćelije vašeg starog psa - rekao je Ostin. 

Što se tiče zdravlja samih klonova, studija iz 2016. o dugoročnom zdravlju kloniranih ovaca objavljena u časopisu Nature Communications pokazala je da životinje stare normalno.

Keli Anderson, influenserka iz Ostina u Teksasu, uzela je kredit da finansira kloniranje njene mačke Čaj koja je uginula pre sedam godina.

- Ta procedura koštala me je 25.000 dolara. Nije mi bilo lako. Nisam bogata, ali vredelo je svakog centa. Chai je bila moja srodna duša. Razumela me je i bila mi je sve. Nikada nisam imao odnos sa drugim ljubimcem ili čovekom kao sa njom - istakla je ona.

Nova mačka, koju je nazvala Belle, izgleda identično Chai. 

- Odmah sam osetila povezanost i toliko ljubavi, Belin temperament je isti kao što je imala Čai - rekla je ona.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set