(VIDEO) Osvanuo jeziv snimak, Rusija i Amerika razaraju sve redom: Zastrašujuća simulacija pokazala kako će izgledati nuklearni rat!
Podeli vest
Kako bi izgledao nuklearni rat između SAD-a i Rusije i koliko bi ljudi zaista moglo preživeti? Profesor Mark Tegmark sa Masačusetskog instituta za tehnologiju (MIT) udružio je tim naučnika kako bi napravio najrealističniju simulaciju globalnog nuklearnog sukoba zasnovanu na dostupnim podacima.
Ova simulacija pruža uvid u razmere razaranja, posledice za klimu i potencijalnu humanitarnu katastrofu.
Rusija je u septembru prvi put od proleća 2022. godine postala glavni dobavljač gasa u Evropsku uniju, proizlazi iz analize Sputnjika na osnovu informacija Evrostata.
U napadu ruskih snaga rano jutros na ukrajinski grad Dnjepar oštećeno je industrijsko postrojenje, a izazvana su i dva požara, saopštile su regionalne vlasti.
Ruska državna televizija pre nekoliko godina otkrila je potencijalne mete u SAD koje bi mogle biti na udaru u slučaju nuklearnog sukoba, prenosi britanski Metro. Nedavno ažurirana ruska nuklearna doktrina proširila je osnov za upotrebu nuklearnog oružja, uključujući agresiju nenuklearnih država podržanih od nuklearnih sila.
Američki predsednik Džo Bajden odobrio je isporuku protivpešadijskih mina Ukrajini u okviru jačanja vojne pomoći Kijevu. Ova odluka doneta je u poslednjim nedeljama njegovog mandata. Usledila je nakon što je ukrajinskim snagama dozvoljeno da napadaju ciljeve na teritoriji Rusije američkim naoružanjem, uključujući rakete ATACMS.
21.11.2024
07:43
Prema Tegmarkovoj simulaciji, nema velike razlike u tome ko započinje nuklearni sukob. Kada jedna strana lansira rakete, druga brzo reaguje lansiranjem svojih pre nego što ih prve pogode. Balističke rakete sa američkih podmornica u blizini Norveške pogađaju ruske ciljeve za oko 10 minuta, dok ruske rakete, lansirane iz oblasti severno od Kanade, stižu do SAD nekoliko minuta kasnije.
Prvi napadi ciljani su na uništavanje elektronike i energetskih mreža elektromagnetnim impulsom. Zatim se gađaju komandni centri i lansirne baze nuklearnih projektila. Gradovi su takođe mete zbog vojne infrastrukture i namere da se spreči oporavak neprijatelja nakon rata. Svaka eksplozija stvara vatrenu kuglu temperature slične jezgru Sunca, radioaktivne oblake i razorne udarne talase koji ruše zgrade.
Katastrofalne posledice za gradove i stanovništvo
Tegmark ističe da eksplozije, elektromagnetni impulsi i radioaktivnost nisu najgore posledice. Najveća opasnost dolazi od nuklearne zime – efekta izazvanog crnim ugljenikom iz požara koji zahvataju gradove. Danas su nuklearne bombe znatno jače od one bačene na Hirošimu, a požari u gusto naseljenim gradovima, poput Moskve, stvaraju dimne oblake koji se podižu visoko u atmosferu.
Ovi oblaci crnog dima ostaju u stratosferi, iznad nivoa kiše koja bi ih mogla isprati, i tu se zadržavaju godinama. Sunčeva svetlost zagreva dim, podižući ga još više, dok ga snažni stratosferski vetrovi šire širom severne hemisfere za svega nekoliko dana. Rezultat je drastično hlađenje planete – čak i leti, temperature u Kansasu bi pale za oko 20 stepeni Celzijusa, dok bi druge oblasti bile pogođene još jačim zahlađenjem.
Glad i masovno izumiranje
Prema naučnom radu koji Tegmark citira, nuklearna zima bi mogla dovesti do smrti više od 5 milijardi ljudi, uključujući 99% stanovništva SAD-a, Evrope, Rusije i Kine. Razlog za to je što većina crnog ugljenika ostaje na severnoj hemisferi, gde najviše ugrožava poljoprivredu, a niske temperature dodatno otežavaju uzgoj hrane u ovim regijama.
Nepoznanice i nada za budućnost
Tegmark priznaje da još postoje velike nepoznanice – stvarne posledice mogle bi biti ili manje katastrofalne ili još gore. Nedavno pokrenuti istraživački program od četiri miliona dolara nastoji da pruži jasniju sliku i da unapredi globalnu politiku u vezi sa nuklearnim naoružanjem. Međutim, Tegmark upozorava da je većina postojećih istraživanja klasifikovana i fokusirana na vojne, a ne na humanitarne posledice.
Poruka: Informisanost kao prevencija
Iako se može činiti da pojedinci ne mogu mnogo da učine, Tegmark smatra da deljenje informacija, poput video-snimka njegove simulacije, može doprineti sprečavanju nuklearnog rata. Pošto nuklearni sukobi često eskaliraju postepeno, slučajno ili zbog pogrešne procene, širenje svesti o katastrofalnim posledicama moglo bi smanjiti šanse da se ovakva tragedija ikada dogodi.
Nuklearni rat nema pobednika – samo gubitnike, zaključuje Tegmark, apelujući na javnost da se uključi u razgovor o ovoj ključnoj temi.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ako SAD ne primoraju Kijev na kompromis sa Rusijom, to ne samo da će dovesti do poraza Ukrajine, već će postaviti SAD pred tešku odluku – da li da započnu nuklearni rat, napisao je britanski politikolog, novinar i pisac Anatol Liven u članku za magazin The Nation.
Predsednik SAD Džo Bajden izrazio je spremnost za pregovore o nuklearnom oružju sa Rusijom, Kinom i Severnom Korejom. Međutim, ruski vojni stručnjak i pukovnik u penziji Viktor Litovkin smatra da su te izjave samo retorika.
Rusko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je danas da nova američka baza za protivraketnu odbranu, smeštena na severu Poljske, povećava ukupni nivo nuklearne opasnosti. Prema rečima zvaničnika, ova baza već je uvrštena u spisak prioritetnih ciljeva za potencijalno uništenje u slučaju potrebe.
Rusija je u septembru prvi put od proleća 2022. godine postala glavni dobavljač gasa u Evropsku uniju, proizlazi iz analize Sputnjika na osnovu informacija Evrostata.
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Slovački premijer Robert Fico , koji danas boravi u poseti Srbiji, rekao je nakon sastanka sa predsednikom Aleksandrom Vučićem da naše zemlje mogu da se oslone jedna na drugu.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić poručila je na svom Iks profilu, a povodom hapšenja ministra u ostavci Gorana Vesića, Anite Dimovski, vršioca dužnosti pomoćnika ministra za železnički i intermodalni transport i Jelene Tanasković, vršioca dužnosti generalne direktorke Akcionarskog društva "Infrastruktura železnice Srbije", da je Tužilaštvo podleglo pritiscima ulice i uplašilo se najgorih.
Osnivač Fonda za humanitarno pravo i poznata srbomrziteljka Nataša Kandić rekka je da se Tužilaštvo u Novom Sadu uplašilo i zato izdalo nalog za hapšenje pojedinih osoba koje nisu imali nikakve veze sa rekonstrukcijom Glavne železničke stanice u tom gradu.
Ilon Mask i Vivek Ramasvami žele da smanje finansiranje međunarodnih i nevladinih organizacija (WSJ) u cilju ostvarivanja dela strategije za redukciju vladinih troškova, a za koju milijarder kaže da će pomoći u smanjenju federalno budžeta za dve milijarde dolara.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su bivši premijer Srbije Nikola Šainović i politikolog Vladimir Kljajić. Oni su govorili na temu nasilnih protesta koje opozicija održava u Beogradu.
Mogućnost nuklearne eskalacije u Evropi i svetu usled pojačanih provokacije prema Moskvi koje dolaze sa Zapada, analizirali su gosti "Rata uživo", predsednik SPOR-a Stefan Srbljanović i bivši pripadnik KOS-a Ljuban Karan
Aplikacija za plaćanje Pejpal danas ne funkcioniše za hiljade korisnika širom sveta, a sama kompanija je navela da ima "sistemski problem" koji može da utiče na više proizvoda i usluga kao što su ekspresna naplata ili podizanje sredstava sa računa.
Za mesec i po dana loznički oftalmolog doktor Aleksandar Isaković uradio je oko 240 operacija katarakte i time prepolovio broj pacijenata koji čekaju na taj zahvat. Doktor Isaković jedini je hirurg oftalmolog u Zdravstvenom centru u Loznici, a dnevno operiše i do deset ljudi.
Velibor Madzgalj iz bijelopoljskog sela Sokolac, brat Jovana i Milenke, koje je pre 27 dana ubio Alija Balijagić (65), izjavio je nakon njegovog privođenja da krvnik mora da kaže sve što zna o zločinu!
Odlično smo odigrali protiv Danske i smatram da smo najopasniji kada smo sa dva špica na terenu, istakao je Milovan Rajevac (70) u razogovoru za Informer i tom prilikom najavio baraž za Ligu nacija.
Košarkaši Partizana nalaze se u nesvakidašnjoj situaciji pred prvi ovosezonski duel protiv Crvene zvezde (20.00, Sport klub 1). Naime, gotovo pa neverovatan podatak, jeste da će crno-beli večeras nastupiti sa 12 debitanata u večitim derbijima.
Biti vrhunski sportista zahteva vladanje umom, telom, povremeno zahteva i neke neobične veštine, a svoje tajne uspeha, bar deo njih, Novak Đoković otkrio je za "Sport Ilustrejted".
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Jovana Nikolić Mišković sinoć, 20. novembra, proslavila je 42. rođendan. Tom prilikom, snajka najbogatijeg Srbina, Miroslava Miškovića, okupila je najbliže prijatelje i porodicu, koje su zabavljali članovi nekadašnjeg sastava "Funky G", Anabela Atijas i Gagi Đogani, Srđan Čolić iz "Moby Dicka", ali i Ivan Gavrilović, za šta je pevačica izdvojila oko 15.000 evra.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.