• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Mediji

28.11.2024

23:55

Švedske bande regrutuju decu da ubijaju za njih! Vrbuju ih uz pomoć društvenih mreža, nude im pare i status!

clip art

Vesti

Švedske bande regrutuju decu da ubijaju za njih! Vrbuju ih uz pomoć društvenih mreža, nude im pare i status!

Podeli vest

Bande u Švedskoj koriste aplikacija za ćaskanje da regrutuju decu koja su premlada da bi bila krivično gonjena kao "plaćene ubice".

Dečak koga je kontaktiirao član jedne od bandi je na Instagramu napisao kako jedva čeka da u nekog puca 

- Ne mogu da dočekam svoju prvu žrtvu - napisao je 11-godišnji švedski dečak na Instagramu. 

Kontakt mu je poručio da ima strpljenja. 

- Ostanite motivisani, doći će!

On je detetu ponudio 150.000 kruna (13.680 dolara) da izvrši ubistvo, kao i odeću i prevoz do mesta zločina, pokazala je policijska istraga u pokrajini Vermland prošle godine, prenosi AFP.

U ovom slučaju, četvorica muškaraca starosti od 18 do 20 godina optužena su da su regrutovali četiri maloletnika između 11 i 17 godina da počine krivična dela. Svi su uhapšeni!

Tokom istrage pronađeno je mnogo snimaka ekrana koje su mladići slali jedni drugima, na kojima poziraju sa oružjem, golim torzom ili sa maskama. Na saslušanju u policiji, pomenuti 11-godišnjak je rekao da je poruku napisao da izgleda kul i da ne pokazuje strah.

Ovaj slučaj nije jedini. Švedska se poslednjih godina bori sa porastom pucnjave i bombaških napada širom zemlje, povezanih sa bandama koje se bore oko kontrole tržišta droge. Prošle godine u pucnjavi su stradale 53 osobe, sve više u javnosti, a ginu i nevini slučajni prolaznici.

Vođe švedskih bandi deluju iz inostranstva preko posrednika, koji koriste šifrovane aplikacije za razmenu poruka kao što su Telegram, Snapchat i Signal da regrutuju tinejdžere mlađe od 15 godina, ispod uzrasta za krivičnu odgovornost.

- Organizovali su neku vrstu "razmene poslova" gde se misije objavljuju na forumima, a ljudi koji prihvataju zadatke postaju sve mlađi i mlađi - rekao je Johan Olson, šef Odeljenja za nacionalne operacije (NOA) švedske policije.

Svi umešani komuniciraju samo putem interneta, rekao je za AFP Sven Granat, profesor kriminologije na Univerzitetu u Stokholmu. 

On dodaje i da neki regrutuju lično, tražeći decu koja se motaju po njihovim kvartovima.

Broj osumnjičenih mlađih od 15 godina koji su povezani sa ubistvima u Švedskoj porastao je sa 31 u prvih osam meseci 2023. na 102 u istom periodu ove godine.

Granat je rekao da deca koja su regrutovana često imaju probleme u školi, bore se sa zavisnošću ili poremećajem pažnje, ili su ranije bila u problemima sa zakonom: 

- Ona su regrutovana u sukobe sa kojima nemaju nikakve veze. Oni su samo plaćenici - istakoa je on.

Prema izveštaju Nacionalnog saveta za prevenciju kriminala (BRA) neka deca ulestvuju o ovome jer traže novac,  društveno priznanje ili osećaj pripadnosti, a privlače ih brendirana odeća i obećanje beskonačne lojalnosti.

Foto: pixabay.com

 

 Viktor Greve, 25-godišnji bivši član bande koji se prvi put susreo sa policijom kada je imao 13 godina kaže kako danas svi žele da budu ubice.

- Neverovatno je tužno videti čemu ova deca teže. Neki 'krimfluenseri' veličaju kriminalni stil života na TikToku - kaže on

Toni Kiroga, komandir policije u gradu Erebro rekao je za AFP kako postoji nemilosrdna eksploatacija mladih ljudi.

- Kriminalci ne žele da rizikuju, pa štite sebe i one više u lancu komandovanja. Na društvenim mrežama se kriju iza pseudonima i postavljaju nekoliko filtera između sebe i počinilaca - objašnjava on kako šema funkcioniše.

U Orebru, volonteri patroliraju ulicama pogođenih naselja kako bi razgovarali sa mladim ljudima o rizicima pridruživanja bandama. Greve, koji je okrenuo leđa bandama kada je imao 22 godine, rekao je da mladi kriminalci ne očekuju da će živeti duže od 25 godina.

Prema nedavnom izveštaju BRA, regrutovanje dece je deo poslovnog modela bande gde deca regrutuju čak i mlađu decu, a kada uđu, teško je otići. Kuiroga je izrazio očaj jer se policija suočava sa beskrajnim sukobima

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set