Skoro svi predsednici Južne Koreje su neslavno završili! Smenjeni, osuđeni na zatvor, ubijeni, osim jednog!
Podeli vest
Južna Koreja je poznata po tome što njeni predsednici vrlo često završe u zatvoru, a ponekad i sa tragičnim posledicama. Bivši predsednici Park Geun Hje i Li Mjong Bak bili su osuđeni za korupciju, dok je predsednik Ro Mu Hjun izvršio samoubistvo posle optužbi za korupciju.
Državni udar u Južnoj Koreji nije nešto što bi trebalo iznenaditi. Gotovo svi bivši predsednici ove zemlje završili su u zatvoru, suočavali se sa smenama ili čak platili najvišom cenom – životom.
Grupe građana i sindikata održale su danas proteste širom Južne Koreje na kojima traže ostavku predsednika Jun Suk Jeola jer je proglasio ratno stanje.
Nelegitimnog ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog čeka sramna politička emigracija ili javna egzekucija, smatra zamenik šefa ruskog Saveta bezbednosti Dmitrij Medvedev na Telegramu.
04.12.2024
14:40
Iako danas mnogi gledaju na Južnu Koreju kao na modernu i dinamičnu naciju koja izvozi pop-kulturu i tehnologiju širom sveta, period od 1961. do 1988. godine predstavljao je vreme brutalne vojne diktature. Predsednici ove zemlje, uprkos svom političkom statusu, nisu uživali u privilegijama vlasti kakve bi se očekivale, a svi su na ovaj ili onaj način završili u skandalima, nasilju i sukobima za vlast.
Nedavni događaji u zemlji, uključujući pokušaj predsednika Jun Suk Jeola da proglasi ratno stanje, još su jedan u nizu političkih preokreta. U pokušaju da ojača svoju vlast, Jun je odlučio da uvede vanredno stanje kako bi se borio protiv nedržavnih snaga i sprečio delovanje prosevernokorejskih grupacija.
Glasanje o predlogu zakona o opozivu predsednika Južne Koreje Jun Suk Jola u parlamentu trebalo bi da se održi u petak ili subotu, izvestila je novinska agencija Jonhap.
Južnokorejski parlament danas namerava da razmotri pitanje pokretanja procedure opoziva predsednika Juna Suk Jola. Ova odluka usledila je nakon što je predsednik najpre proglasio, a zatim brzo ukinuo vanredno stanje, što je izazvalo najveću političku krizu u zemlji u poslednjih nekoliko decenija.
04.12.2024
07:10
🇰🇷 Presidents of South Korea
1. Syngman Rhee (1948–1960) – Overthrown.
2. Yun Bo-seon (1960–1962) – Overthrown.
3. Park Chung-hee (1962–1979) – Assassinated.
4. Choi Kyu-hah (1979–1980) – Removed by a military coup.
5. Chun Doo-hwan (1981–1988) – Sentenced to death after… pic.twitter.com/mk7NExbbHX
— NEXTA (@nexta_tv) December 3, 2024
Međutim, ovo je izazvalo opšti revolt, a kada su i njegovi politički saveznici okrenuli leđa, Jun je bio prisiljen da popusti. Ovi događaji samo su potvrdili da njegov politički položaj, koji je započeo obećanjima o reformama, brzo slabi. U međuvremenu, opozicija je već pripremila slučaj za njegov opoziv.
Južna Koreja je poznata po tome što njeni predsednici vrlo često završe u zatvoru, a ponekad i sa tragičnim posledicama. Bivši predsednici Park Geun Hje i Li Mjong Bak bili su osuđeni za korupciju, dok je predsednik Ro Mu Hjun izvršio samoubistvo posle optužbi za korupciju. Ova istorija, puna vojnog nasilja, smena i optužbi, postavila je temelje političkog života u Južnoj Koreji, ali i oblikovala negativan pogled na političke vođe.
Sin Manri (1948–1960) – Srušen.
Jun Po Sun (1960–1962) – Srušen.
Park Čung Hi (1962–1979) – Ubijen.
Dana 26. oktobra 1979. godine, šest dana nakon studentskih protesta, Park Čung Hi je ubijen od strane Kima Dže Gjua direktora Južnokorejske obaveštajne službe (KCIA), nakon banketa u Seulu. Kim je ubio i četiri predsednička gardista, a potom je uhapšen i pogubljen zajedno sa svojim saradnicima. Motivi za ubistvo nisu jasni – Kim je tvrdio da je želeo da se bori za demokratiju, dok je istraga, pod vođstvom Čuna Du Hvana, zaključila da je Kim delovao kako bi sačuvao svoju moć.
Posle atentata, Čoi Kju Hah postaje vršilac dužnosti predsednika, a Čun Du Hvan brzo preuzima kontrolu nad vojskom i KCIA, usmeravajući zemlju ka vojnom režimu. Park je sahranjen sa državnim počastima, a Kim Dže Gju je pogubljen 1980. godine.
Čoi Kju Hah (1979–1980) – Smesten na vlast vojnim udarom.
Čun Du Hvan (1981–1988) – Osuđen na smrt posle mandata.
Ro Tae Vu (1988–1993) –Osuđen na 22 godine zatvora posle mandata.
Kim Jong Sam (1993–1998) – Bio u zatvoru tokom mandata predsednika br. 3. Kao predsednik, obezbedio je osude protiv dvojice svojih prethodnika.
Kim De Džung (1998–2003) – Bio u zatvoru tokom mandata predsednika br. 3 i osuđen na smrt tokom mandata predsednika br. 5 (kasnije pomilovan). Dobitnik Nobelove nagrade za mir.
Ro Mu Hjun (2003–2008) – Smenjen, a kasnije vraćen od strane Ustavnog suda. Ispitivan zbog korupcije nakon mandata i izvršio samoubistvo.
Li Mjong Bak (2008–2013) – Uhapšen zbog korupcije nakon mandata; osuđen na 15 godina zatvora.
Park Geun Hje (2013–2016) – Smenjena i uhapšena zbog korupcije. Osuđena na 24 godine zatvora.
Dana 9. decembra 2016. godine, Park Geun Hje je smenjena sa funkcije predsednice od strane Nacionalne skupštine zbog optužbi vezanih za trgovinu uticajem njenog glavnog saradnika, Čoi Sun Sil. Nakon toga, tadašnji premijer preuzeo je njene ovlašćenja i dužnosti kao vršilac dužnosti predsednika. Ustavni sud je 10. marta 2017. godine jednoglasnom odlukom potvrdio njen opoziv, čime je Park postala prvi predsednik Koreje koji je smenjen na ovaj način.
Dana 6. aprila 2018. godine, južnokorejski sudovi osudili su je na 24 godine zatvora (kasnije povećane na 25 godina) zbog korupcije i zloupotrebe vlasti. Tokom 2018. godine, dva odvojena krivična slučaja dovela su do povećanja njene kazne za još sedam godina.
Park je proglašena krivom zbog ilegalnog uzimanja sredstava van knjiga od Nacionalne obaveštajne službe, zbog čega je dobila petogodišnju kaznu zatvora. Takođe je proglašena krivom za ilegalno mešanje u predizbore Saenuri stranke na parlamentarnim izborima 2016. godine, zbog čega je dobila još dve godine zatvora. Dana 24. decembra 2021. godine, objavljeno je da će biti pomilovana iz saosećanja od strane južnokorejskog predsednika Mun Dže Ina.
Mun Dže In – Nedavni predsednik; bez zatvora.
Mun je napustio funkciju kao najpopularniji predsednik u istoriji, od kada su 1987. godine ponovo održani slobodni i pošteni izbori. Međutim, kritičari su tvrdili da su ovi visoki rejtinzi rezultat velike PR kampanje usmerene na stvaranje i očuvanje dobrog imidža, kao i neuspeha da se rešavaju kontroverzna pitanja tokom njegovog mandata.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Grupe građana i sindikata održale su danas proteste širom Južne Koreje na kojima traže ostavku predsednika Jun Suk Jeola jer je proglasio ratno stanje.
Ne tako davno, tačnije 2016. godine, u Skoplju i nekoliko drugih gradova Severne Makedonije sprovedena je obojena revolucija, a sada se taj isti scenario primenjuje u Srbiji posredstvom domaće opozicije!
Ukrajina pruža podršku sirijskim terorističkim grupama koje koordiniraju svoje akcije kako bi se suprotstavile Rusiji, piše „Njujork tajms“. Prema rečima Muaza Mustafe, izvršnog direktora Sirijske hitne operativne grupe, američke humanitarne organizacije, između sirijskih terorista i Ukrajine postoji stalna koordinacija u oblasti borbe protiv ruske propagande i pružanja medicinske pomoći.
Gotovo da ne prođe ni dan a da se na nekom od ustaških portala ne pojavi neka vest o predsedniku Aleksandru Vučiću ili Srbiji, kao destabilizujućem faktoru u regionu ili zemlji koja "voli da sedi na dve stolice".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se građanima Srbije direkton iz Ciriha, a tom prilikom komentarisao nasilje koje sprovodi opozicija u Beogradu na vodi večeras.
Na Savskom mostu okupila se mala grupa aktivista i antisrpske opozicije, koja se sa mosta uputila ka Beograda na vodi gde je blokirala glavnu raskrsnicu u ovom naselju.
Antisrpska opozicija svakodnevno sprovodi i demonstrira nasilje na ulicama, ali i svakodnevno napada ekipu Informera koja samo radi svoj posao, izveštavajući sa lica mesta.
O nasilnim antisrpskim protestima i delovanju antisrpske opozicije naša voditeljka Dejana Kljajić razgovarala je u INFO DANU sa zamenikom predsednika Srpske radikalne stranke Aleksandrom Šešeljem.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila kurcijalnim globalnim temama , a u fokusu je i ovoga puta bila rusko - američka borba za futurističku supersilu.
Gosti "Info jutra" bili su narodni poslanik Stefan Krkobabić i Radovan Arežina iz SPS-a. On su govorili o pobunama koje organizuje opozicija koje prete da postanu oružane.
Novinarka Informera Milica Škorić gostovala je u emisiji "Info jutro" gde je otvoreno i iskreno govorila o napadima opozije i torturi koju je doživela dok je pokušavala da radi svoj posao.
Mladi već nekoliko godina ne žele da rade u prosveti, pa je ove godine smer za profesora matematike upisalo samo 10 studenata. Zbog takve statistike, kažu prosvetari, neće imati ko da nam uči decu.
U Centru za obuku i usavršavanje podoficira "Narednik Milunka Savić“ u Pančevu danas je zvanično počelo osposobljavanje druge klase kandidata iz građanstva za podoficire Vojske Srbije.
Nakon prošlonedeljnog zločina u Leskovcu, kada je tinejdžer nasmrt pretukao vršnjaka, advokat Nebojša Perović kaže da je potrebno korenito menjanje zakona, ali i da se društvo u celini uhvati u koštac sa delikvencjiom, jer u poslednjih godinu i po imamo nekoliko ubistava koja su počinili maloletnici, koji ne mogu biti krivično odgovorni!
Vanbračnim supružnicima, starosti 38 i 34 godine, iz mesta Ljublje Kalničko kod Varaždina u Hrvatskoj, koji su uhapšeni jer su dve mrtve bebe zakopali u dvorištu, određen je pritvor do 30 dana, pišu mediji u Hrvatskoj.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je u Nemačkoj i Srbiji uhapšena desetočlana kriminalna grupa i da je tom prilikom zaplenjeno 110.000 evra, narkotici, skupoceni automobili i oružje.
Milorad Ulemek Legija (56), bivši komandant Jedinice za specijalne operacije (JSO), osuđen za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića, žalio se na odluku suda kojom mu je odbijen odlazak na uslovnu slobodu!
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je u Nemačkoj i Srbiji uhapšena desetočlana kriminalna grupa i da je tom prilikom zaplenjeno 110.000 evra, narkotici, skupoceni automobili i oružje.
Dragan Mićanović maestralno tumači kneza Mihaila u seriji "Što se bore misli moje", a pre njega članove dinastije Obrenović igrale su brojne glumačke legende, između ostalih i Nebojša Glogovac i Aleksandar Berček.
Eva Ras kaže da je zahvaljujući ulozi u filmu "Ljubavni slučaj ili tragedija službenice PTT" uspela da u jednom takmičenju pobedi i čuvenu holivudsku glumicu Merilin Monro!
Pedijatar Saša Milićević objašnjava za Informer.rs kako cucla može biti korisna u prvim mesecima, ali upozorava da njeno prekomerno korišćenje može imati negativne posledice po razvoj zuba bebe.
Ljubitelj polovne odeće otkrio je da je džemper od kašmira "Ralph Lauren" sa ljubičastom etiketom, vredan stotine evra, kupio za samo 20 funti (oko 2.800 dinara) što je izazvalo oduševljenje na društvenim mrežama.
Ešli Grejem u poluprovidnoj haljini na dodeli "Fashion Awards", zablistala, toliko, da su svi paparaci bili uprati samo ka njoj. Ona je sa razlogom simbol samopouzdanja i lepote koju mnogi obožavaju.
Sigurno nikada niste videli ovakvog psa! Malo štene se rodilo sa bojom kao iz svemira – štene zlatnog retrivera, nazvano Šemrok, postalo je prava internet senzacija zbog svoje neobične boje krzna, koja podseća na nijansu limete.
Poslednji pun Mesec u 2024. godini očekuje nas 15. decembra u vazdušnom znaku Blizanaca i nagoveštava kraj jednog životnog ciklusa. Pun Mesec u Blizancima će uticati na sve znakove, a najviše na Blizance, Strelčeve, Ribe i Device.
Anđela Ignjatović Breskvica sinoć je napravila promociju svog prvog albuma "Turbo i folk" , a među kolegama koje su došle da je podrže bila je i Indođija.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.