Skoro svi predsednici Južne Koreje su neslavno završili! Smenjeni, osuđeni na zatvor, ubijeni, osim jednog!
Podeli vest
Južna Koreja je poznata po tome što njeni predsednici vrlo često završe u zatvoru, a ponekad i sa tragičnim posledicama. Bivši predsednici Park Geun Hje i Li Mjong Bak bili su osuđeni za korupciju, dok je predsednik Ro Mu Hjun izvršio samoubistvo posle optužbi za korupciju.
Državni udar u Južnoj Koreji nije nešto što bi trebalo iznenaditi. Gotovo svi bivši predsednici ove zemlje završili su u zatvoru, suočavali se sa smenama ili čak platili najvišom cenom – životom.
Grupe građana i sindikata održale su danas proteste širom Južne Koreje na kojima traže ostavku predsednika Jun Suk Jeola jer je proglasio ratno stanje.
Nelegitimnog ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog čeka sramna politička emigracija ili javna egzekucija, smatra zamenik šefa ruskog Saveta bezbednosti Dmitrij Medvedev na Telegramu.
04.12.2024
14:40
Iako danas mnogi gledaju na Južnu Koreju kao na modernu i dinamičnu naciju koja izvozi pop-kulturu i tehnologiju širom sveta, period od 1961. do 1988. godine predstavljao je vreme brutalne vojne diktature. Predsednici ove zemlje, uprkos svom političkom statusu, nisu uživali u privilegijama vlasti kakve bi se očekivale, a svi su na ovaj ili onaj način završili u skandalima, nasilju i sukobima za vlast.
Nedavni događaji u zemlji, uključujući pokušaj predsednika Jun Suk Jeola da proglasi ratno stanje, još su jedan u nizu političkih preokreta. U pokušaju da ojača svoju vlast, Jun je odlučio da uvede vanredno stanje kako bi se borio protiv nedržavnih snaga i sprečio delovanje prosevernokorejskih grupacija.
Glasanje o predlogu zakona o opozivu predsednika Južne Koreje Jun Suk Jola u parlamentu trebalo bi da se održi u petak ili subotu, izvestila je novinska agencija Jonhap.
Južnokorejski parlament danas namerava da razmotri pitanje pokretanja procedure opoziva predsednika Juna Suk Jola. Ova odluka usledila je nakon što je predsednik najpre proglasio, a zatim brzo ukinuo vanredno stanje, što je izazvalo najveću političku krizu u zemlji u poslednjih nekoliko decenija.
04.12.2024
07:10
🇰🇷 Presidents of South Korea
1. Syngman Rhee (1948–1960) – Overthrown.
2. Yun Bo-seon (1960–1962) – Overthrown.
3. Park Chung-hee (1962–1979) – Assassinated.
4. Choi Kyu-hah (1979–1980) – Removed by a military coup.
5. Chun Doo-hwan (1981–1988) – Sentenced to death after… pic.twitter.com/mk7NExbbHX
— NEXTA (@nexta_tv) December 3, 2024
Međutim, ovo je izazvalo opšti revolt, a kada su i njegovi politički saveznici okrenuli leđa, Jun je bio prisiljen da popusti. Ovi događaji samo su potvrdili da njegov politički položaj, koji je započeo obećanjima o reformama, brzo slabi. U međuvremenu, opozicija je već pripremila slučaj za njegov opoziv.
Južna Koreja je poznata po tome što njeni predsednici vrlo često završe u zatvoru, a ponekad i sa tragičnim posledicama. Bivši predsednici Park Geun Hje i Li Mjong Bak bili su osuđeni za korupciju, dok je predsednik Ro Mu Hjun izvršio samoubistvo posle optužbi za korupciju. Ova istorija, puna vojnog nasilja, smena i optužbi, postavila je temelje političkog života u Južnoj Koreji, ali i oblikovala negativan pogled na političke vođe.
Sin Manri (1948–1960) – Srušen.
Jun Po Sun (1960–1962) – Srušen.
Park Čung Hi (1962–1979) – Ubijen.
Dana 26. oktobra 1979. godine, šest dana nakon studentskih protesta, Park Čung Hi je ubijen od strane Kima Dže Gjua direktora Južnokorejske obaveštajne službe (KCIA), nakon banketa u Seulu. Kim je ubio i četiri predsednička gardista, a potom je uhapšen i pogubljen zajedno sa svojim saradnicima. Motivi za ubistvo nisu jasni – Kim je tvrdio da je želeo da se bori za demokratiju, dok je istraga, pod vođstvom Čuna Du Hvana, zaključila da je Kim delovao kako bi sačuvao svoju moć.
Posle atentata, Čoi Kju Hah postaje vršilac dužnosti predsednika, a Čun Du Hvan brzo preuzima kontrolu nad vojskom i KCIA, usmeravajući zemlju ka vojnom režimu. Park je sahranjen sa državnim počastima, a Kim Dže Gju je pogubljen 1980. godine.
Čoi Kju Hah (1979–1980) – Smesten na vlast vojnim udarom.
Čun Du Hvan (1981–1988) – Osuđen na smrt posle mandata.
Ro Tae Vu (1988–1993) –Osuđen na 22 godine zatvora posle mandata.
Kim Jong Sam (1993–1998) – Bio u zatvoru tokom mandata predsednika br. 3. Kao predsednik, obezbedio je osude protiv dvojice svojih prethodnika.
Kim De Džung (1998–2003) – Bio u zatvoru tokom mandata predsednika br. 3 i osuđen na smrt tokom mandata predsednika br. 5 (kasnije pomilovan). Dobitnik Nobelove nagrade za mir.
Ro Mu Hjun (2003–2008) – Smenjen, a kasnije vraćen od strane Ustavnog suda. Ispitivan zbog korupcije nakon mandata i izvršio samoubistvo.
Li Mjong Bak (2008–2013) – Uhapšen zbog korupcije nakon mandata; osuđen na 15 godina zatvora.
Park Geun Hje (2013–2016) – Smenjena i uhapšena zbog korupcije. Osuđena na 24 godine zatvora.
Dana 9. decembra 2016. godine, Park Geun Hje je smenjena sa funkcije predsednice od strane Nacionalne skupštine zbog optužbi vezanih za trgovinu uticajem njenog glavnog saradnika, Čoi Sun Sil. Nakon toga, tadašnji premijer preuzeo je njene ovlašćenja i dužnosti kao vršilac dužnosti predsednika. Ustavni sud je 10. marta 2017. godine jednoglasnom odlukom potvrdio njen opoziv, čime je Park postala prvi predsednik Koreje koji je smenjen na ovaj način.
Dana 6. aprila 2018. godine, južnokorejski sudovi osudili su je na 24 godine zatvora (kasnije povećane na 25 godina) zbog korupcije i zloupotrebe vlasti. Tokom 2018. godine, dva odvojena krivična slučaja dovela su do povećanja njene kazne za još sedam godina.
Park je proglašena krivom zbog ilegalnog uzimanja sredstava van knjiga od Nacionalne obaveštajne službe, zbog čega je dobila petogodišnju kaznu zatvora. Takođe je proglašena krivom za ilegalno mešanje u predizbore Saenuri stranke na parlamentarnim izborima 2016. godine, zbog čega je dobila još dve godine zatvora. Dana 24. decembra 2021. godine, objavljeno je da će biti pomilovana iz saosećanja od strane južnokorejskog predsednika Mun Dže Ina.
Mun Dže In – Nedavni predsednik; bez zatvora.
Mun je napustio funkciju kao najpopularniji predsednik u istoriji, od kada su 1987. godine ponovo održani slobodni i pošteni izbori. Međutim, kritičari su tvrdili da su ovi visoki rejtinzi rezultat velike PR kampanje usmerene na stvaranje i očuvanje dobrog imidža, kao i neuspeha da se rešavaju kontroverzna pitanja tokom njegovog mandata.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Grupe građana i sindikata održale su danas proteste širom Južne Koreje na kojima traže ostavku predsednika Jun Suk Jeola jer je proglasio ratno stanje.
Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov demantovao je navode da se priprema sastanak Vladimira Putina sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom i novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom.
Zemljama EU preostala je još jedna šansa da izbegnu ekonomsko i političko ropstvo u koje ih teraju SAD, ocenio je poslanik Državne dume iz regiona Krim, član Komiteta za bezbednost Mihail Šeremet.
Student Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu Jovan Babić tokom gostovanja u Hit tvitu otkrio je da dobija pretnje smrću nakon njegovog prethodnog gostovanja.
Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj gostovao je u emisiji "Hit tvit" na televiziji Pink i tom prilikom govorio, između ostalog, o masakru koji je nedavno počinjen na Cetinju.
Student Jovan Babić student Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu podsetio je u emisiji HitTvit da je su blokada fakulteta krenule sa fakulteta gde je glavni Dinko Gruhonjić.
Teolog i istoričar Goran Šarić govorio je za Informer o svojoj ljubavi prema Srbiji, šta mu se najviše, a šta najmanje, dopada kad je ona u pitanju, kao i o svojoj karijeri i negativnim komentarima koje dobija od onih koji ga ne simpatišu.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su analitičar Veljko Jovanović, član GO Srpska napredne stranke Zoran Babić i Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorilo o pokušaju obmanje građana od strane Arhiva javnih skupova i medija Dragana Šolaka, ali i zloupotrebi dece na njegovim televizijama.
Generalni direktor "Srbija Gas" Dušan Bajatović gostujući na Informer TV govorio je o najavljenim sankcijama NIS-u od strane Sjedinjenih Američkih država.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Ministarstvo turizma i omladine raspisalo je javni konkurs za dodelu subvencija, transfera i dotacija namenjenih za projekte promocije, edukacije i treninga u turizmu u 2025. do iznosa od 130 miliona dinara.
Negotin i dalje potresa priča o nesvakidašnjem incidentu u kojem je žena (48) polila svog emotivnog partnera (59) sredstvom za čišćenje po genitalijama i drugim delovima tela, usled čega je muškarac zadobio teške opekotine.
U Barseloni je 18. oktobra uhapšen jedan od najopasnijih i najkrvoločnijih begunaca na svetu, koga gone vlasti Srbije, Crne Gore i Nemačke zbog ubistava, a za njim tragaju i Austrija i Hrvatska, glasila je vest španske policije objavljena u oktobru 2024. pošto je u centru Barselone uhapšen vođa "vračarskog klana" i blizak saradnik odbeglog Radoja Zvicera, Nikola Vušović zvani Džoni sa Vračara.
Dvanaestoro osoba je ubijeno, a četiri su teško ranjene u stravičnom masakru na Cetinju koji se dogodio, kada je, iz još uvek potpuno nerazjašnjenih motiva, a nakon svađe sa jednim od gostiju u kafani, Aco Martinović ubio je komšije, prijatelje, poznanike, među kojima ima i dvoje dece.
Crnogorska policija saopštila je da je u više gradova, u okviru akcije suzbijanja zloupotrebe oružja u ilegalnom posedu, zaplenila 20 komada oružja i više od 500 komada municije.
Armi Hamer, nekadašnji glumac sa A liste koji je uništio karijeru nakon niza optužbi za silovanje i fantazije o kanibalizmu ponovo se vraća svom poslu, a uskoro bi trebalo da počne da snima film u Hrvatskoj!
Društvenim mrežama je ponovo počeo da kruži snimak od pre 25 godina kada je Anđelina Džoli skočila u bazen potpuno obučena i sa sobom povukla i voditelja!
Pržena riba omiljeni je izbor mnogih ljubitelja morskih specijaliteta, ali njena priprema zahteva pažnju i nekoliko trikova kako bi bila ukusna i savršeno hrskava.
Angelina Censori, sestra najprovokativnije žene na svetu, potpuno je suprotnost svojoj sestri Bjanki. Dok je Bjanka poznata po skandaloznim modnim izdanjima i kontroverznom ponašanju, Angelina vodi miran i povučen život, daleko od svetla reflektora.
Prebranac, tradicionalno jelo koje su naše bake spremale s puno ljubavi i strpljenja, savršen je izbor za hladnije dane. Ovaj starinski recept otkriva tajne pripreme najukusnijeg prebranca, bogatog mirisima luka, bibera i paprike, koji će vas vratiti u detinjstvo i obogatiti svaki obrok.
Vera Matović ispričala je jednom prilikom da je moralada ide na tezgu iako joj je otac preminuo, a slična situacija se u istom periodu desila i njenom kolegi Eri Ojdaniću.
Pobednica prošlogodišnje sezone "Elite", Anita Stanojlović, okončala je vezu sa Anđelom Rankovićem samo nekoliko meseci nakon izlaska iz rijalitija, a sada je pokazala kako provodi vreme i ko joj je na prvom mestu.
Sanja Marinković u više navrata bila je u centru pažnje zbog sukoba sa gostima u "Magazin in-u", a najviše je ostala upamćena emisija kada su se voditeljka i Maja Nikolić žestoko posvađale.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.