• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs

11.12.2024

06:00

Šta se ovo dešava?! Rusija upada u gradove bez otpora: Ukrajina poslala sve što ima na front, utvrđenja više ne postoje!

EPA/Shutterstock

Vesti

Šta se ovo dešava?! Rusija upada u gradove bez otpora: Ukrajina poslala sve što ima na front, utvrđenja više ne postoje!

Podeli vest

Ukrajina intenzivno radi na završetku odbrambenih linija koje bi mogle zaustaviti brzo napredovanje ruskih trupa. Međutim, prema rečima ukrajinskih zvaničnika i komandira, ovi napori ometeni su kašnjenjima i nedostatkom koordinacije. Zbog toga što je veliki broj inžinjera poslat na front, Ukrajina bez ozbiljnije odbrane dočekuje ruske snage u tri ključna grada na liniji fronta.

Ruske snage su ove godine ostvarile najbrže napredovanje u istočnom regionu Donjecka, pomerivši liniju fronta ka zapadu. U nekim oblastima nalaze se na samo 15 kilometara od granice s Dnjepropetrovskom oblašću. Ako ruske snage probiju ovu liniju, to bi bio prvi ulazak u novi ukrajinski region od 2022. godine i značajan udarac ratnim naporima Kijeva, piše „Fajnenšel tajms“.

Problemi s utvrđenjima i demotivacija vojnika

- Situacija sa izgradnjom utvrđenja dodatno demotiviše naše trupe - izjavio je Dmitro Razumkov, bivši saveznik predsednika Volodimira Zelenskog, sada član parlamentarnog odbora koji istražuje kašnjenja i navodnu korupciju u izgradnji odbrambenih linija.

- Sredstva su raspodeljena po svim regionima, a svako gradi svoja utvrđenja. Niko ne preuzima odgovornost za kvalitet, planiranje ili nadzor nad radovima - dodao je Razumkov.

Prema podacima dobijenim na osnovu Zakona o slobodi informacija, Dnjepropetrovska oblast potrošila je 7,3 miliona dolara na izgradnju utvrđenja između novembra 2023. i novembra 2024. Međutim, dvojica zvaničnika uključena u izgradnju izjavila su da je malo postignuto, dok su radovi ubrzani tek u poslednja dva meseca.

Foto: Printscreen/Deep State

 

Novinar „Fajnenšel tajmsa“ koji je prošlog meseca posetio područja u Dnjepropetrovskoj oblasti blizu Donjecka, zatekao je tek nekoliko pripremljenih položaja i protivtenkovski rov. Mnogi položaji ostali su nedovršeni ili napušteni.

Ključne tačke napada

Ruska ofanziva trenutno je usmerena na gradove Kurahovo i Veliku Novoseljku, kao i na logistički čvor Pokrovsk. Odatle tri glavna puta vode prema Dnjepropetrovskoj oblasti i gradu Dnjepru. Ako ruske snage uđu u Dnjepropetrovsk, to bi ozbiljno ugrozilo ukrajinske ratne napore jer region uključuje vojno zapovedništvo, logističku podršku, proizvođače dronova i jednu od najvećih populacija van Kijeva.

Jedan zvaničnik je krajem novembra izjavio da je Velika Novoseljka pala, dok su radovi na izgradnji utvrđenja nastavljeni kako bi se sprečilo zauzimanje autoputa od strane ruskih snaga. Ipak, portparol ukrajinskog istočnog komandovanja Nazar Vološin prošle nedelje je izjavio da grad ostaje pod kontrolom Ukrajine nakon što su ruske snage potisnute iz severnih predgrađa.

Teškoće na terenu

Vološin je dodao da, iako je Velika Novoseljka trenutno glavni cilj Rusije, raspoložive snage u tom području nisu dovoljne za veliku ofanzivu na Dnjepropetrovsk i druge regione.

Veći deo odbrambenih linija u Donjeckoj oblasti završen je krajem oktobra, izjavio je jedan od rukovodilaca izgradnje utvrđenja. Ipak, još uvek postoje praznine koje ugrožavaju Dnjepropetrovsku oblast, posebno između Velike Novoseljke i Kurahova, kao i između Kurahova i Pokrovska. Druga linija odbrane je tek u izgradnji, dok treća nije ni započeta.

Foto: Printscreen/Deep State

 

- Borbe čine rad na izgradnji izuzetno opasnim, a pravci napada se stalno menjaju - rekao je jedan zvaničnik. Radnici su izloženi napadima dronova i artiljerije, a dodatno ih usporava teška zaštitna oprema.

- Ako počnu napadati prema Dnjepropetrovsku, suočićemo se s novim frontom - dodao je on.

Nedostatak ljudstva i resursa

Vojni analitičar Rob Li istakao je da ruski vojni inženjerski korpusi imaju prednost u brzini i kvalitetu izgradnje utvrđenja u poređenju s Ukrajinom. Dodao je da je Rusija, nakon zauzimanja Ugljedara u Donjeckoj oblasti, brzo napredovala jer Ukrajina nije imala dovoljno pripremljene linije odbrane iza fronta, što je primoralo ukrajinske snage na povlačenje.

Foto: Shutterstock

 

Li je naglasio da bi ukrajinske snage imale koristi od izgradnje „dovoljno dobrih odbrambenih položaja na koje bi se trupe mogle povući“. Problem dodatno komplikuje nedostatak ljudstva.

- Ako se taj problem pogorša, Ukrajina rizikuje da ne uspe da popuni praznine u odbrani - izjavio je Li.

Korupcija i birokratija

Razumkov je naveo da je izgradnja utvrđenja u početku kasnila jer je predsednička administracija verovala da će Ukrajina 2023. povratiti mnogo više teritorija. Nakon neuspeha ukrajinske kontraofanzive u novembru te godine, radovi su dodatno odlagani zbog nedostatka koordinacije i korupcije.

Ukrajinske pravosudne institucije pokrenule su 30 istraga zbog sumnji na proneveru, sa procenjenom štetom od 483 miliona dolara, izjavio je portparol parlamentarnog odbora.

Komandant jurišnog bataljona Stanislav Bunjatov istakao je da su utvrđenja ključna za pružanje rezervnih položaja iscrpljenim pešadijskim trupama. „Borbeni potencijal vojnika biće sveden na nulu ako budu morali trošiti energiju na izgradnju položaja, posebno tokom zime“, rekao je.

Bunjatov je dodao da bi ukrajinski vojni inženjerski korpus trebalo da preuzme odgovornost za izgradnju, dok bi centralizovani vojni inspekcijski tim planirao i nadgledao radove na linijama fronta. Međutim, zbog nedostatka ljudstva, inženjeri su premešteni na prvu liniju odbrane, dok lokalne vlasti angažuju pešadijske brigade kao izvođače radova.

- Da inženjeri rade svoj posao — kopaju rovove i pripremaju linije odbrane — sistem bi funkcionisao. Ovako sistem ili ne funkcioniše ili radi na minimalnom nivou - zakljućio je Bunjatov.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Nemačka je glavni spoljno-trgovinski partner Srbije - Susret predsednika Vučiča i nemačkog kancelara Šolca od izuzetnog značaja! (VIDEO)
Live TV

Nemačka je glavni spoljno-trgovinski partner Srbije - Susret predsednika Vučiča i nemačkog kancelara Šolca od izuzetnog značaja! (VIDEO)

Gosti emisije "INFO JUTRO" na TV Informer bili su Božidar Spasić bivši pripadnik Službe državne bezbednosti i politikolog Marko Stanković, a putem vajbera uključio se i ekonomista Mihajlo Rabrenović koji su govorili o izuzetno važnoj poseti predsednika Srbije Aleksandra Vučića Nemačkoj i susretu sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcem.

11.12.2024

11:56

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

Čuveni Luganski ponovo sa Beogradskom filharmonijom
Kultura

Čuveni Luganski ponovo sa Beogradskom filharmonijom

Beogradska filharmonija nastupa pod palicom Stanislava Kočanovskog zajedno sa čuvenim pijanistom Nikolajem Luganskim u petak 13. decembra (Kolarac, 20č). Na programu su Prvi klavirski koncert Johanesa Bramsa i Nulta simfonija Antona Bruknera.

11.12.2024

11:23

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set