• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Dnevno

18.12.2024

22:00

'Izgleda da ih šest kreće ka Zemlji'! Astronomi digli uzbunu, za ove asteroide nismo znali, a ima ih na stotine!

Shutterstock

Vesti

'Izgleda da ih šest kreće ka Zemlji'! Astronomi digli uzbunu, za ove asteroide nismo znali, a ima ih na stotine!

Podeli vest

Astronomi su otkrili neočekivano veliki broj malih asteroida u glavnom planetoidnom pojasu između Marsa i Jupitera, zahvaljujući arhivskim podacima sa svemirskog teleskopa Džejms Veb (JVST). Reč je o 138 do sada nepoznatih objekata veličine od gradskog autobusa do nekoliko stadiona. Čini se da je šest od tih asteroida na putanjama koje bi ih na kraju mogle približiti Zemlji.

Otkriće je značajno za odbranu planete jer ovi "dekametarski" asteroidi, prečnika oko 10 do 100 mi, predstavljaju moguću pretnju našoj planeti.

Uprkos svojoj maloj veličini, takve svemirske stene mogu prouzrokovati ogromnu štetu pri udaru. Na primer, 2013. godine meteor širok samo nekoliko desetina metara eksplodirao je iznad Čeljabinska u Rusiji, oslobađajući 30 puta više energije nego što je atomska bomba bačena na Hirošimu.

- Mislili smo da ćemo otkriti samo nekoliko novih objekata, ali smo otkrili mnogo više nego što smo očekivali, posebno male - objašnjava astronom i koautor studije Julien de Vit sa MIT-a (SAD).

Istraživački tim, predvođen astronomom MIT-a Artemom Burdanovim , analizirao je oko 93 sata JVST snimaka planetarnog sistema TRAPPIST-1, udaljenog 40 svetlosnih godina. Koristeći napredne računarske metode, tim je uspeo da identifikuje objekte koji se brzo kreću. Ova „potpuno slepa pretraga" im je omogućila da otkriju objekte bez prethodnog znanja o njihovim orbitama.

Smatra se da su najmanji asteroidi otkriveni u planetoidnom pojasu fragmenti sudara koji uključuju veće stene veličine kilometra. Najsavremenije infracrvene mogućnosti JVST-a bile su ključne za njihovo otkriće jer njegovi senzori detektuju toplotne emisije koje zrače iz asteroida koji su svetliji i lakši za uočavanje od slabe sunčeve svetlosti koja se odbija od njihovih površina.

Buduća zapažanja JVST-a, koja ciljaju 15 do 20 dodatnih zvezda tokom najmanje 500 sati, mogla bi otkriti još hiljade dekametarskih asteroida. Takođe, noviji teleskopi kao što je Opservatorija Vera C. Rubin u Čileu takođe će revolucionisati detekciju asteroida.

Počevši od 2025. godine, opservatorija će koristiti najveću digitalnu kameru na svetu za fotografisanje južnog neba noću najmanje deceniju. Očekuje se da će slike visoke rezolucije opservatorije, koje pokrivaju površinu koja je ekvivalentna 40 punih meseci po ekspoziciji, udvostručiti poznati katalog asteroida u roku od samo šest meseci, otkrivajući do 2,4 miliona objekata.

Ovo otkriće naglašava rastuću ulogu moderne tehnologije i strategije posmatranja u zaštiti Zemlje od pretnji iz svemira, nudeći astronomima jasniji pogled na jednu od najvećih populacija objekata u Sunčevom sistemu.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Svet na prekretnici! Sirijci platili ceh tuđih interesa!
Live TV

(VIDEO) Svet na prekretnici! Sirijci platili ceh tuđih interesa!

Gosti Petra Latinovića u emisiji "Otvoreni studio" bili su profesor dr Branko Nadoveza sa Instituta za noviju političku istoriju i prof. dr Milan Petričković sa Fakulteta političkih nauka. , a govorili su o globalnim dešavanjima kao i svetskoj prekretnici, presudi Sarkoziju , ali i o svim ostalim aktuelnim svetskim vestima.

18.12.2024

20:13

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set