• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs

06.01.2025

10:29

Šok nad šokovima! Tramp otima ruske vojne baze u Siriji?! Na pomolu katastrofalan scenario, počeo je veliki pritisak!

Shutterstock/Reuters/Google maps printscreen

Vesti

Šok nad šokovima! Tramp otima ruske vojne baze u Siriji?! Na pomolu katastrofalan scenario, počeo je veliki pritisak!

Podeli vest

Administracija novoizabranog predsednika Donalda Trampa mogla bi pokušati da preuzme rusku pomorsku bazu u Tartusu, na istočnom Mediteranu, što bi predstavljalo strateški preokret u odnosima Vašingtona i Moskve.

Ova ideja proizilazi iz plana koji je izneo američki vojni analitičar i bivši zvaničnik Pentagona, Majkl Rubin, u članku objavljenom u američkom izdanju „19FortyFive“. Prema njegovim tvrdnjama, zauzimanje Tartusa značajno bi osnažilo pregovaračku poziciju SAD u potencijalnim razgovorima sa Rusijom, naročito po pitanju ukrajinskog sukoba.

Njegov članak, naslovljen „Kako Amerika može da zauzme rusku pomorsku bazu Tartus u Siriji“, ne ograničava se samo na analizu, već predlaže konkretne korake koje bi Sjedinjene Države mogle preduzeti kako bi ostvarile ovu ambiciju. Rubin otvoreno tvrdi da bi „ruska baza u Tartusu trebalo da postane američka“, a svoj predlog zasniva na kombinaciji vojnih i diplomatskih manevara.

Eksploatacija unutrašnjih podela u Siriji

Jedan od ključnih elemenata Rubinovog plana jeste podsticanje unutrašnjih podela u Siriji, posebno među alavitima, islamskom sektom kojoj pripada svrgnuti predsednik Bašar al-Asad. Rubin sugeriše da bi SAD mogle ponuditi alavitima autonomiju po uzoru na kurdske enklave na severoistoku Sirije.

Foto: Shutterstock/EPA/

 

Zauzvrat, Vašington bi preuzeo kontrolu nad bazom u Tartusu, dok bi američka mornarica garantovala zaštitu alavitskog regiona od napada sunitskih snaga koje dominiraju novoformiranom sirijskom vladom. Ovaj plan, prema Rubinu, predstavlja dugoročnu strategiju za slabljenje ruskog prisustva na Mediteranu.

Geopolitičke posledice američkog preuzimanja Tartusa

Rubin ističe da bi zauzimanje Tartusa imalo dalekosežne posledice po rusku vojnu moć. Bez baze na istočnom Mediteranu, ruska flota bi ostala ograničena na Crno more, što bi značajno umanjilo njen operativni domet. Istovremeno, američko prisustvo u Tartusu pojačalo bi geopolitičku poziciju Vašingtona u regionu, dodatno oslanjajući se na vojne baze u Grčkoj.

Osim toga, Rubinova analiza naglašava da bi ovakav potez pomogao i u „obuzdavanju sve agresivnije i destabilizujuće Turske“, čime bi Vašington ojačao kontrolu nad ključnim tačkama u istočnom Mediteranu.

Rubin se poziva na istorijski presedan iz Hladnog rata – sovjetsku bazu u Berberi u Somaliji. Nakon što je Somalija promenila saveznički blok i priklonila se Zapadu, američka vojska je preuzela kontrolu nad ovom lukom, pretvorivši je u ključni strateški objekat. Sličan scenario, prema Rubinu, mogao bi se ponoviti i u Tartusu.

Američki pritisak na Rusiju kroz medijske kampanje

Objavljivanje Rubinovog teksta nije izolovan slučaj, već deo šire strategije američkog establišmenta. Ovakvim analizama i predlozima, koji se plasiraju kroz uticajne medije, Vašington direktno šalje poruku Moskvi o potencijalnim budućim potezima.

Sličan signal poslat je i ranijim člankom istog autora, u kojem je razmatrana mogućnost uništenja turske nuklearne elektrane Akuju – još jedan pokušaj destabilizacije ruskih strateških pozicija. Objavljivanjem ovakvih planova u javnosti stvara se psihološki pritisak i postavljaju pregovarački uslovi još pre formalnih diplomatskih razgovora.

Rubinov tekst nagoveštava da bi Trampova administracija mogla koristiti bazu u Tartusu kao ključni adut u budućim pregovorima s Moskvom, dok istovremeno pokušava da oslabi ruski uticaj na drugim frontovima. Ovo, međutim, otvara pitanje – da li ovakva strategija vodi ka novoj eskalaciji globalnih tenzija i gde se nalazi granica između političkog manevrisanja i otvorene konfrontacije?

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Nebojša Bakarec o podkastu na tajkunskoj televiziji: DLZ - drogirani, loši i zli!
Live TV

Nebojša Bakarec o podkastu na tajkunskoj televiziji: DLZ - drogirani, loši i zli!

Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.

03.01.2025

19:09

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set