Potpuni slom Amerike! Kinezi učinili nemoguće: Jednim potezom su preuzeli sve, Zapad nema rešenje za ovu situaciju!
Podeli vest
Kineska neuronska mreža „DipSik R1“ za kratko vreme postala je najpopularnija na svetu i izazvala paniku na finansijskim tržištima. Akcije kompanije „Nvidia“, koja je donedavno bila najskuplja kompanija na svetu sa tržišnom vrednošću od 3,43 biliona dolara, doživele su veliki pad. Mediji pišu da je ovo potpuni slom američkih AI tehnologija.
Aplikacija „DipSik“ dostupna je za preuzimanje na mobilnim uređajima putem Apple App Store i Google Play Store, a može se koristiti i preko interneta, kao običan veb-sajt.
Predsednik Rusije Vladimir Putin govorio je o pregovorima sa Ukrajinom koji su vođeni u proleće 2022. godine, ubrzo nakon početka ruske vojne operacije. Prema njegovim rečima, Moskva je shvatala da postoji rizik da bude prevarena ako povuče svoje trupe iz okoline Kijeva, ali se ipak odlučila na taj korak kako bi sprečila dalje krvoproliće.
Ukrajinska 110. brigada, koja je branila Veliku Novoselku u Donjeckoj Narodnoj Republici, potpuno je uništena, izjavio je za RIA Novosti vojno-politički ekspert Jan Gagin.
29.01.2025
12:40
Mreža je dostupna u svim zemljama sveta, uključujući Rusiju, a za njeno korišćenje nije potreban VPN. U pojedinim slučajevima, neophodna je registracija putem Gmail-a.
Kako koristiti neuronsku mrežu „DipSik“?
„DipSik“ je besplatan za sve korisnike. Nema problema sa radom, ne ograničava broj zahteva i ne podseća korisnike da pređu na plaćeni nalog, jer takva opcija izgleda i ne postoji.
Kina i Indija obustavile su martovske kupovine ruske nafte jer američke sankcije povećavaju troškove isporuke, preneo je Rojters, pozivajući se na izjave trgovaca i podatke o isporuci.
Na društvenim mrežama i u međunarodnim diplomatskim krugovima poslednjih dana kruži nacrt mirovnog plana koji bi, ako se realizuje, mogao da dovede do okončanja sukoba između Rusije i Ukrajine.
Kompanija DipSik osnovana je pre dve godine u kineskom gradu Hangdžou. Njen osnivač je Ljang Venfeng, suosnivač investicionog fonda High-Flyer.
Foto: Tanjug AP
Pojava ove neuronske mreže samo na prvi pogled deluje kao slučajnost. Ljang već od 2019. godine razvija sisteme veštačke inteligencije za trgovinu na berzi. Prvi put se „DipSik“ pojavio u proleće 2024. godine i odmah je izazvao veliku pometnju u Kini.
U kompaniji tvrde da je ova neuronska mreža zapravo sporedan proizvod. Naime, imali su višak ljudskih resursa i tehničkih kapaciteta, pa su odlučili da je razviju.
Ljang priznaje da je „DipSik“ ujedno i odgovor na američke sankcije. Kompanija „Nvidia“ prestala je da izvozi svoje čipove u Kinu, kako bi sprečila njen napredak u oblasti veštačke inteligencije. Kineski stručnjaci su shvatili da je neophodno da razviju sopstveno rešenje.
Zašto je „DipSik“ izazvao paniku na berzi?
Za samo nekoliko nedelja „DipSik“ je postao najpopularnija neuronska mreža na svetu. Pruža kvalitetne rezultate, radi stabilnije od ChatGPT-a, a za razliku od njega, ne zahteva pretplatu od 200 dolara.
Osim toga, „DipSik“ je razvijen uz značajno manje troškove – razvoj je koštao svega 12 miliona dolara, dok je obuka koštala 5,5 miliona dolara. Za poređenje, sama obuka ChatGPT-a koštala je stotine miliona dolara, a za sledeću verziju, ChatGPT-5, planiran je budžet od milijardu dolara.
Finansijska tržišta brzo su shvatila da se kvalitetna neuronska mreža može napraviti uz mnogo manje sredstava, što je dovelo do pada akcija zapadnih kompanija iz oblasti veštačke inteligencije. Kao rezultat, tržišna vrednost kompanije „Nvidia“ pala je za 600 milijardi dolara.
Da li su Kinezi jednostavno ukrali ChatGPT?
Ova mogućnost se ne razmatra, jer je tehnički nemoguće ukrasti neuronsku mrežu zajedno sa celokupnim znanjem koje je stekla tokom obuke.
Naprotiv, postoje jasni dokazi da je „DipSik“ prošao kroz sopstveni proces obuke i u mnogim aspektima daje bolje rezultate.
Foto: Shuterstock
Kompanija „Nvidia“ nazvala je kinesku neuronsku mrežu „izuzetnim dostignućem“.
Kompanija Intel čestitala je kineskim kolegama na uspehu, dok je Meta (koja je zabranjena u Rusiji) formirala specijalni operativni tim kako bi istražila na koji način je Kina uspela da razvije ovu tehnologiju.
Zašto je „DipSik“ najpovoljnija neuronska mreža?
Nije poznato kako su kineski stručnjaci uspeli da obuče neuronsku mrežu za samo nekoliko nedelja, dok je američkim kompanijama za slične projekte bilo potrebno više meseci.
Jedan od razloga su znatno niži troškovi. U Sjedinjenim Državama IT stručnjaci se plaćaju enormnim svotama, dok menadžment često ostvaruje milionske zarade iako ne učestvuje u samom razvoju tehnologije.
Takođe, američke kompanije su oko razvoja veštačke inteligencije stvorile čitavu propagandnu priču. Navodi se da je za obuku AI neophodno graditi specijalne elektrane zbog ogromne potrošnje energije. Očigledno je da to nije tačno i da su troškovi preuveličani.
Da li će Kina preuzeti dominaciju u AI sektoru?
Upravo toga se Vašington najviše pribojava. Nova administracija američkog predsednika Donalda Trampa od prvog dana ističe da SAD moraju razviti sopstveni revolucionarni AI sistem koji će osigurati američku dominaciju u ovoj industriji.
Foto: Foto: Shutterstock
U svetu u kojem dominira kineska neuronska mreža, prioriteti i vrednosti su drugačiji u odnosu na svet u kojem veštačku inteligenciju kontroliše Zapad. Kineski sistem upravljanja podacima i način distribuiranja informacija razlikuju se od zapadnih standarda.
Pred našim očima odvija se događaj koji se može uporediti sa lansiranjem prvog satelita od strane Sovjetskog Saveza. Ovaj trenutak mogao bi ostati upamćen kao prekretnica u razvoju veštačke inteligencije.
Šta sledi dalje?
Priča oko „DipSik-a“ verovatno će zatvoriti raspravu o potrebi pauziranja razvoja veštačke inteligencije i procene mogućih negativnih posledica njene primene.
Niko neće usporiti razvoj AI tehnologije – trka je sada ušla u novu fazu. Veštačka inteligencija postajaće sve prisutnija u našem svakodnevnom životu i to mnogo brže nego što je iko mogao da predvidi pre samo mesec dana.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Najnoviji kineski startup DipSik (DeepSeek) izaziva paniku u američkim tehnološkim kompanijama i na berzi jer je pokazao dobre rezultate u testovima u poređenju sa konkurentski modelima veštačke inteligencije iz Meta i OpenAI. Podsetimo, DipSik dospeo je u sam vrh po broju preuzimanja iz Eplove prodavnice aplikacija, potopivši deonice nekih gigantskih tehnoloških kompanija.
Kineske carine na određene američke proizvode stupaju na snagu za nekoliko sati, tačnije u ponoć, što predstavlja najnoviju eskalaciju trgovinskog rata između dve najveće svetske ekonomije, piše BBC.
Predsednik Rusije Vladimir Putin govorio je o pregovorima sa Ukrajinom koji su vođeni u proleće 2022. godine, ubrzo nakon početka ruske vojne operacije. Prema njegovim rečima, Moskva je shvatala da postoji rizik da bude prevarena ako povuče svoje trupe iz okoline Kijeva, ali se ipak odlučila na taj korak kako bi sprečila dalje krvoproliće.
Redakcija portala Informer.rs došla je u posed dva šokanta snimka koja bacaju potpuno novo svetlo na saobraćajne incidente koji su se dogodili tokom takozvanih studentskih protesta širom Srbije.
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa ponudila je Ukrajini da Sjedinjene Države preuzmu kontrolu nad polovinom njenih rudnih resursa, uz mogućnost raspoređivanja američkih trupa na mestima njihove eksploatacije, prenosi En-Bi-Si njuz, pozivajući se na izvore iz administracije u Vašingtonu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostujući u emisiji Hit Tvit govorio je o pokušaju sprovođenja obojene revolucije u Srbiji kao i o snimku iz Kragujevca gde određena grupa vežba kako da gazi ljude.
Gošća INFO JUTRA na Infomer TV kod novinarke Katarine Odalović bila je ministarka za brigu o porodici brigu i demografiji koja je govorila o pokušaju obojene revolucije u Srbiji.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, a ove večeri u fokusu je bio rusko-ukrajinski sukob. Tokom emisije emitovana je i reportaža novinara i ratnog izveštača Igora Damjanovića iz Ukrajine.
"Da nas nema, trebalo bi nas izmisliti", jedan je od komentara ispod vrlo viralnog snimka na društvenim mrežama na kom vidimo Srbe kako veselo i rasterećeno igraju kolo - sa sve slonom, lavom i žirafom - i ponašaju se kao da je posredi jedna uobičjana i svakidašnja pojava.
Jedna od najkontroverznijih biljaka koje su stigle u Srbiju je svakako paulovnija, koju su od početka pratile nedoumice - od prevarenih ljudi koji su želeli da je gaje, a onda dobijali su nešto sasvim drugo, preko onih koji su uzimali loš sadni materijal, do onih koji nisu ni znali da ima više vrsta i da većina nije pogodna za naše podneblje.
Nekada su bile glavni izvor prihoda u mnogim seoskim kućama, novcem zarađenim iz male čađave užerice školovala su se i prehranjivala deca. Danas je ćumurana u Srbiji sve manje. Jedan od retkih koji je ostao veran ovom starom zanatu jeste Milisav Zlatić iz ivanjičkog sela Osonica.
Danas se navršavaju 24 godine od jednog od najmonstruoznijih zločina albanskih terorista na Kosovu i Metohiji, kada je u napadu na autobus "Niš ekspresa", u Livadicama kod Podujeva, poginulo 12, a povređeno 43 raseljenih Srba.
Srpska državljanka L. P. (34) osumnjičena da je ubila supruga Kostasa Siamitrisa (58) 1. septembra prošle godine i zakopala ga u dvorištu porodične kuće imala je pomagače.
Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pokrenulo je istragu protiv ukupno 22 osumnjičenih da su izvršenjem različitih krivičnih dela u periodu od 2016. godine do kraja novembra 2023. na štetu Republičke direkcije za robne rezerve i poverilaca privrednih društava pribavili protivpravnu imovinsku korist Vladimiru Vrbaškom od više miliona evra.
Novljanin Šćepan Roganović (36) likvidiran je pre pet godina na stepenicama koje vode ka Kanli kuli u Herceg Novom, a egzekutor i njegov saučesnik pobegli su nakon zločina na motoru. Porodica Roganović i dalje oplakuje Šćepana, a sada je u crnogorskim novinama osvanula čitulja povodom petogodišnjeg pomena.
Srpski teniser Miomir Kecmanović osvojio je svoju drugu ATP titulu u karijeri, pobedivši Alehandra Davidoviča Fokinu rezultatom 2:1 (3:6, 6:1, 7:5) u finalu turnira u Delrej Biču.
Glumica Natalija Vlahović Čuljković pretrpela je infarkt nakon što joj je iznenada pozlilo tokom proslave rođendana supruge Žarka Zečevića u Crnoj Gori.
Demi Mur (62) izazvala je veliko interesovanje pojavivši se na večerašnjoj dodeli BAFTA nagrada, koje Britanska akademija filmske i televizijske umetnosti tradicionalno dodeljuje jednom godišnje. Glumica, nominovana za ulogu u filmu The Substance, već je osvojila nominacije za Oskara i Zlatni globus.
Holivudski superstar Tom Kruz nedavno je u Londonu viđen sa znatno mlađom koleginicom, kubansko-španskom glumicom Anom de Armas. Njihov susret izazvao je brojne glasine.
Britanski proktolog Evan Goldstajn otkriva alarmantan trend koji ozbiljno ugrožava zdravlje, a sve više pacijenata dolazi kod njega zbog istog problema.
Britani MekKristal iz Novog Zelanda uspela je da izgubi 20 kilograma za devet meseci bez strogih dijeta, lekova ili operacije, a pri tome nije odustala od omiljene hrane poput takosa, hamburgera i slatkiša.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar