Ovako će izgledati nova Putinova invazija! Već je odredio metu: Konačni obračun sa NATO počinje na ovom mestu?!
Podeli vest
Dok svet i dalje prati rat u Ukrajini, sve više indikacija ukazuje na to da bi sledeće žarište moglo postati Baltički region. Ruski vojni manevri, rastuće tenzije između Moskve i NATO-a, ekonomske i energetske provokacije, kao i tvrdnje ruskih obaveštajnih službi o planiranim „operacijama lažne zastave“, sve ukazuju na mogućnost eskalacije sukoba koji bi mogao da uvuče celu Evropu u rat.
Ali kako bi taj sukob izgledao? Da li bi NATO mogao da odbrani Estoniju, Letoniju i Litvaniju? I koliko bi Moskva bila spremna da ide daleko u slučaju direktnog vojnog obračuna sa Zapadom?
Glavne rezerve litijuma i titanijuma u Donbasu nalaze se na već zauzetoj teritoriji, izjavio je lider Donjecke Narodne Republike Denis Pušilin za kanal „Solovjov uživo“.
Evropska unija odobrila je upotrebu brašna dobijenog od larvi crva brašnara u prehrambenim proizvodima, što je izazvalo podeljene reakcije u javnosti. Iako su insekti deo ishrane za oko dve milijarde ljudi širom sveta, u Evropi i dalje postoji snažan otpor prema ovakvim inovacijama u prehrambenoj industriji.
12.02.2025
12:10
Rusija optužuje Kijev za sabotaže: Provokacije kao uvod u širu krizu?
Osim toga, Moskva tvrdi da ukrajinske službe planiraju atentate na ruske opozicione ličnosti u inostranstvu, kako bi Zapadu predstavili Moskvu kao „terorističku državu“ i dodatno je izolovali od međunarodne zajednice.
Ukrajina finansira akcije koje učestvuju u diskreditovanju mađarske vlade, Budimpešta to smatra izdajom nakon podrške ukrajinskim izbeglicama, istakao je državni sekretar mađarskog Ministarstva spoljnih poslova Levente Mađar.
12.02.2025
11:40
Foto: Foto: Shutterstock, Reuters
Prema tvrdnjama ruskih izvora, Ukrajina bi mogla iskoristiti mine ruske proizvodnje, kako bi pokušala da inscenira napad koji bi izgledao kao delo Kremlja. Ovo bi dalo Zapadu opravdanje za uvođenje dodatnih sankcija ili blokadu ruskih brodova u Baltičkom moru, što bi imalo ozbiljne posledice po rusku ekonomiju.
Ako su ove tvrdnje tačne, postavlja se pitanje – da li Zapad priprema teren za širu eskalaciju u regionu?
Baltičke zemlje prekinule energetske veze sa Rusijom: Ekonomska provokacija ili strateški potez?
Baltičke države – Estonija, Letonija i Litvanija – zvanično su prekinule sve energetske veze sa Rusijom, isključujući se sa sovjetske elektroenergetske mreže i priključujući se evropskom sistemu.
Litvanski predsednik Gitanas Nauseda ocenio je ovo kao istorijski trenutak, ističući da je „period političkih pritisaka i ucena konačno završen“.
Ali da li je zaista završen?
Prekid energetske saradnje sa Moskvom dodatno podiže tenzije u regionu, naročito ako se ima u vidu da su Baltičke zemlje već uvele brojne zabrane ruskog tranzita kroz njihovu teritoriju.
Hipotetički scenario: Kako bi izgledala ruska invazija na Baltik i sukob sa NATO-om?
Procureli izveštaji nemačkog Ministarstva odbrane sugerišu da Moskva razmatra scenario napada na Baltičke zemlje i Poljsku, što bi izazvalo direktan sukob sa NATO-om.
Foto: Reuters/Shutterstock/Google maps
Prema vojnom scenariju koji su analitičari razvili, ruska ofanziva bi bila brza i brutalna, oslanjajući se na munjeviti prodor oklopnih i mehanizovanih snaga pre nego što NATO uopšte stigne da reaguje.
Faza 1: Munjeviti napad na Baltičke zemlje
Rusija bi mogla započeti ofanzivu masovnim raketnim udarima na ključne vojne objekte u Estoniji, Letoniji i Litvaniji. U prvim satima sukoba:
Severni pravac: Ruske snage bi pokrenule kopneni napad iz oblasti Narve ka Talinu, uz istovremeni desant mornaričkih jedinica na luku Paldiskij.
Centralni pravac: Ruske snage iz Belorusije brzo bi presekle Litvaniju i spojile se sa Kalinjingradom, zatvarajući Suvalki koridor – jedini kopneni put koji povezuje Poljsku sa Baltičkim zemljama.
Južni pravac: Letonija bi bila stavljena pod potpunu opsadu, a NATO trupe koje su već prisutne u regionu bile bi praktično izolovane.
U ovom scenariju, Baltičke zemlje bi pale u roku od 72 sata, pre nego što bi NATO uspeo da izvede značajnu reakciju.
Faza 2: NATO dilema – kako reagovati?
NATO bi se našao u velikom problemu – da li pokrenuti veliki kontranapad i rizikovati nuklearni sukob, ili prihvatiti činjenicu da su Baltičke zemlje okupirane?
Rusija bi, prema ovom scenariju, koristila nuklearne pretnje kako bi odvratila Zapad od vojne intervencije. Kao upozorenje, Moskva bi mogla izvesti visokoaltitudni nuklearni test iznad Baltičkog mora, izazivajući elektromagnetni impuls (EMP) koji bi onesposobio komunikacione i energetske mreže u regionu.
Foto: google maps
Američki predsednik Donald Tramp već je ranije govorio da SAD možda neće automatski braniti NATO članice koje ne ispunjavaju svoje finansijske obaveze, što dodatno dovodi u pitanje brzu reakciju Alijanse.
Faza 3: Konačna ponuda Moskve
Nakon zauzimanja Baltičkih zemalja, Rusija bi poslala ultimatum NATO-u:
Baltičke države postaju deo Rusije ili formiraju „neutralne zone“.
Moskva zadržava kopneni koridor kroz Litvaniju do Kalinjingrada.
Moldavija postaje deo ruske interesne sfere, uz formalizaciju kontrole nad Pridnjestrovljem.
Kao gest „dobre volje“, Rusija bi ponudila povratak švedskog ostrva Gotland pod kontrolu NATO-a.
Da li je ovaj scenario realan?
U teoriji, NATO bi mogao da spreči rusku invaziju samo ako bi reagovao preventivno – jačanjem snaga u regionu, obnavljanjem nuklearne strategije odvraćanja i pojačavanjem sankcija protiv Moskve.
Međutim, sadašnje stanje evropskih vojski nije ohrabrujuće. Prema izveštajima, Nemačka i Francuska nisu spremne za rat, dok bi prve ozbiljne snage NATO-a mogle stići u Baltik tek za 10-15 dana – što bi bilo prekasno.
Foto: Printscreen
Zaključak: Da li svet ide ka neizbežnom sukobu?
Baltički region postaje nova tačka napetosti između Rusije i NATO-a.
Provokacije u Baltičkom moru i tvrdnje o ukrajinskim „operacijama lažne zastave“ ukazuju na rastući rizik eskalacije.
Ekonomske i energetske sankcije dodatno pogoršavaju odnose između Moskve i Zapada.
Vojni scenariji poput „Crveno – Tri dana do Paldiskija“ pokazuju koliko bi brzo Baltičke zemlje mogle pasti, a NATO se suočiti sa najtežom dilemom od Hladnog rata.
Baltički region sve više liči na tempiranu bombu – provokacije, vojni manevri i ekonomske blokade samo povećavaju rizik od direktne konfrontacije između Rusije i NATO-a.
Dok Zapad nastavlja sa sankcijama i vojnim jačanjem istočnog krila Alijanse, Moskva odgovara pretnjama i strateškim planovima koji podsećaju na metode iz Hladnog rata. Granica između psihološkog ratovanja i stvarne vojne eskalacije postaje sve tanja.
Ako dođe do ruskog prodora u Baltičke zemlje, NATO će se suočiti sa najtežom odlukom od svog osnivanja – ili će braniti svaku stopu teritorije svojih članica, ili će se suočiti sa poniženjem koje bi moglo razoriti samu Alijansu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Britanski premijer Kir Starmer izneverio je ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, obećavši mu članstvo u NATO-u, piše novinar Čej Bouz na mreži X.
Ruske oružane snage primenjuju novu taktiku na ratištu, koja izaziva veliku zabrinutost u NATO zemljama, navodi se u istraživanju Kraljevskog instituta za odbrambene studije (RUSI).
Glavne rezerve litijuma i titanijuma u Donbasu nalaze se na već zauzetoj teritoriji, izjavio je lider Donjecke Narodne Republike Denis Pušilin za kanal „Solovjov uživo“.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić održao je danas inicijativni sastanak za Pokret na kom je prisustvovalo dvanaestoro ljudi, koji će zajedno sa predsdnikom Vučićem započeti sve radnje u vezi formiranja Pokreta.
Majci dvoje dece, koja je kao licencirani radnik obezbeđenja bila prisutna u zgradi opštine Čačak, pozlilo je tokom ekstremističkog pira razularene rulje, saznaje Informer.
Srpski blokaderski ekstremisti, nakon tragedije koja se dogodila u Severnoj Makedoniji, gde je u požaru u improvizovanoj diskoteci u Kočanima život izgubilo 59 mladih dok je 163 povređeno, pohitali su da nauče Makedonce kako da organizuju proteste protiv vlasti te zemlje, po ugledu na one koje oni već mesecima vode u Srbiji.
Srpska policija privela je Nemanju Bulatovića, nasilnika koji je tokom terorističkog pira u Niđu članici Srpske napredne stranke razbio jaje o glavu, saznaje Informer.
Poslanik u Skupštini Srbije iz redova Srpske napredne strane Vladimir Đukanović upozorio je nasilnike iz redova opozicije da će im ubuduće na svaki napad biti žestoko odgovoreno.
Gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović kaže da je u predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću video veliku srdžbu nakon stravičnog nasilja u režiji opozicionih blokadera, ali i odlučnost da se tako nešto nikad ne ponovi.
Veliki požar izbio je danas popodne na Lefkadi, inače jednom od omiljenih letovališta Srba u Grčkoj. Požar je izbio u šumskom području blizu naselja Agios Nikitasi, na putu koji vodi do poznate plaže Katizma. Kako je u blizini naselja naređena je hitna evakuacija.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici sutra praznuju dan Svetog Sofronija Jerusalimskog, svetitelja čiji se život prepričava generacijama pravoslavaca.
Drastični porast temperature, kao i česte vremenske oscilacije, negativno utiču na zdravlje ljudi, a pogotovo na zdravlje hroničnih bolesnika i pacijenata koji pripadaju određenim grupama poput dijabetičara i osoba sa određenim oboljenjima, tvrde stručnjaci za Informer.rs
Policija u Beogradu juče je uhapsila M.N. (37) , a po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva određeno mu je policijsko zadržavanje do 48 sati zbog dva krivična dela - ugrožavanja sigurnosti i napada na službeno lice.
Dana 22 i 23.3.2025. godine, na području Skoplja, Prilepa, Ohrida i Kumanova, policijski službenici su lišili slobode ukupno 17 lica zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično delo, odnosno nisu ispoštovali odluke Vlade o sedmodnevnoj žalosti.
Telo nesrećne devojčice, uzrasta između sedam i osam godina, nađeno je u subotu zakačeno za jedan poznati gradski splav na obali Save na Novom Beogradu.
Zbog tragične smrti četvorogodišnjeg dečaka, čije je telo pronađeno kod Vukovačkog mosta u opštini Zeta, odakle potiče i porodica dečakovog oca, sutra je proglašen Dan žalosti.
Film Hajduk u Beogradu reditelja Milana Todorovića, baziran na istoimenom romanu Gradimira Stojkovića, ulazi u završne faze snimanja i uskoro stiže u bioskope.
Bol u ramenu i talasi mučnine delovali su bezazleno, ali su zapravo bili znaci srčanog udara. Niki, agent za nekretnine iz Hjustona, sada upozorava druge žene da obrate pažnju na simptome koje je ona zanemarila.
Buđ u kupatilu može biti uporni problem, ali Ana je podelila jednostavan trik sa tri sastojka iz kuhinje koji je potpuno uklanja i sprečava njen povratak.
Anu Nikolić je vest o smrti oca Radeta Vasića zatekla dok je bila u rijalitiju "Elita", a nakon njegove sahrane koja se održala juče, sa dečkom Stefanom Kordom se danas vratila u rijaliti.
Pevač Predrag Peđa Bošnjak (34) tragično je izgubio život u nesreći kada je pao sa motora, a sada se na svom profilu na Fejsbuku oglasila Peđina majka, koja je slomljena od bola zbog smrti sina.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar