• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs

12.02.2025

12:10

Ala Evropi dobro ide - sad će da krkaju crve! Šok odluka EU zatresla kontinent: Hleb, peciva, kolači...

Shutterstock

Vesti

Ala Evropi dobro ide - sad će da krkaju crve! Šok odluka EU zatresla kontinent: Hleb, peciva, kolači...

Podeli vest

Evropska unija odobrila je upotrebu brašna dobijenog od larvi crva brašnara u prehrambenim proizvodima, što je izazvalo podeljene reakcije u javnosti. Iako su insekti deo ishrane za oko dve milijarde ljudi širom sveta, u Evropi i dalje postoji snažan otpor prema ovakvim inovacijama u prehrambenoj industriji.

Evropska agencija za bezbednost hrane procenila je da je brašno od larvi žutog crva brašnara (Tenebrio molitor) bezbedno za ljudsku ishranu. Ovaj sastojak uskoro bi mogao da se nađe u raznim industrijskim prehrambenim proizvodima, uključujući hleb, kolače, testeninu, sireve i prerađene proizvode od krompira.

Crvi brašnari su već ranije korišćeni u ishrani u nekim delovima sveta, a EU je sada zvanično dala zeleno svetlo za njihovu širu upotrebu. Već su odobreni i drugi insekti, poput skakavaca i cvrčaka, dok na zvanično odobrenje čekaju crna vojnička muva i brašnasti moljac.

Zašto insekti postaju deo evropske ishrane?

Jedan od glavnih razloga za uvođenje insekata u ishranu je potreba za održivijim izvorima proteina. Larve žitnog crva sadrže između 50 i 55% proteina, svih devet esencijalnih aminokiselina, zdrave masti, vlakna, gvožđe, cink i vitamin B12.

Foto: Shutterstock

 

Njihova proizvodnja je ekološki prihvatljivija u poređenju sa tradicionalnim stočarstvom – zahteva manje vode, hrane i prostora, dok emituje značajno manje štetnih gasova.

Evropska komisija ovo vidi kao odgovor na rastuću globalnu potražnju za hranom, pad poljoprivrednih prinosa i ekološke izazove.

- Insekti su vredan izvor proteina i daleko je jeftinija njihova proizvodnja u poređenju s mesom na koje smo tradicionalno navikli - izjavila je evropska poslanica Biljana Borzan.

Obavezna upozorenja i deklaracije

Kako bi se osigurala bezbednost potrošača, EU regulativa nalaže posebne oznake za proizvode koji sadrže brašno od larvi crva brašnara.

Na deklaraciji mora stajati oznaka: "prah od larvi Tenebrio molitor (brašnasta buba) tretiran UV svetlom".

Ako proizvod sadrži povećan nivo vitamina D, mora se dodatno označiti sadržaj tog vitamina.
Osobe alergične na rakove ili grinje mogu imati alergijsku reakciju na ovaj sastojak, zbog čega proizvođači moraju jasno navesti to upozorenje.

Foto: Shutterstock

 

Pre obrade, larve se tretiraju UV zracima kako bi se eliminisali eventualni patogeni.

Podeljena mišljenja u EU

Odluka Evropske komisije nije doneta jednoglasno. Pojedini političari i javnost izražavaju skepsu prema upotrebi insekata u ishrani, dok drugi smatraju da je važno osloniti se na naučne procene bezbednosti.

- Postojalo je nepoverenje kod dela evropskih poslanika, dok su drugi insistirali da treba uvažiti naučne analize i ne donositi političke odluke bez utemeljenja - izjavila je Borzan.

Iako su insekti širom sveta već deo ishrane, ostaje pitanje kako će evropski potrošači prihvatiti ove promene.

Budućnost prehrane: da li insekti menjaju meso?

Iako se insekti često predstavljaju kao hrana budućnosti, postavlja se pitanje da li će ih evropski potrošači zaista prihvatiti. Tradicionalni načini ishrane teško se menjaju, ali s obzirom na sve veće ekološke i ekonomske izazove, alternativa u vidu insekata postaje realna opcija.

Za sada, brašno od larvi crva brašnara neće u potpunosti zameniti meso u prehrambenim navikama Evropljana, ali će biti prisutno u industrijski proizvedenim proizvodima. Na kraju, ostaje na potrošačima da odluče da li će prihvatiti ovu promenu – ili je izbegavati.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set