
PUTIN NIJE DOBIO SAMO JEDAN RAT: U 25 godina, Rusija od zemlje na ivici raspada do snažne razvijene savremene države
131. 03. 2025. u 22:48
231. 03. 2025. u 22:48
Masha Bandjur
Kolumne
Podrška Orbanu je diplomatski prkos prema dominantnoj liberalnoj imaginicaji tvrdoglavo osporava politički legitimitet Viktora Orbana.
Pored politickih, geopolitickih, trgovinskih i drugih aranžmana, poseta Sija je nosila jednu zajedničku nit - zelenu tranziciju.
Kina je sklopila je sporazum o razmeni litijumsko karbonskih katoda za francusku podršku u oblasti nuklearne energije. Mađarska je mesto u kome je lociran najveći prozivođač električnih automobila BYD i fabrike za izgradnju litijumsko-jonskih baterija.
Srbija ima treće najveće evropsko nalazište litijuma i potencijal da postane vodeća regionalna sila u oblasti izgradnje električnih automobila. Za razliku od Francuske, koja aktivno radi i javno raspravlja o projektu ekstrakcije litijuma u okviru projekta "Emili", Srbija je pod uticajem uličnih demonstracija pre tri godine obustavila projekat "Jadar". Projekat "Emili" stvara sirovinsku bazu za francusku automobilsku i elektronsku industriju. Uprkos političkim tenzijama između Kine i političkog Zapada, čiji je Francuska jedan od lidera, ekonomsko-tehnološka saradnja je prisutna u oblastima od uzajamne koristi i značaja.
Logika ekonomsko-tehnološkog interesa nadilazi ideološke idiosinkrazije, kulturološki jaz, donekle i rasno-ideološke predrasude.
Sijeva druga EU – destinacija, Mađarska ima sve preduslove za industrijski i socijalno-ekonomski napredak, zahvaljući serijskoj proizvodnji električnih automobila. Doduše, za razliku od nas, naši severni susedi Mađari, nemaju litijum.
Nakon posete kineskog predsednika Beogradu, pojavila se informacija o mogućnosti industrije električnih automobila u Srbiji. Javnosti je poslata poruka da je naša komparativna prirodna prednost (postojanje nalazišta litijuma) podložna efikasnom i tehnološki inovativnom korišćenju. Ovu poruku, pored EU, diskretno je poslala Kina, jedna od vodećih zemlja u oblasti oblasti rudarenja litijuma i industriji baterija.
Kineske kompanije CATL i BYD su najveći svetski proizvođači baterija na svetu, dok je auto-baterijski gigant BYD proslavio prodaju sedmomilionitog električnog automobila u svetu. I jedna i druga kompanija imaju svoje evropske ambicije, kao što EU ima legitimnu ekonomsku ambiciju da eksploatiše litijum na teritoriji evropskog kontinenta i uveća šanse da neutralizuje dominaciju Kine na polju kritičnih sirovina i minerala.
Dakle, litijum može biti most saradnje Srbije bilo sa Kinom, bilo sa EU. Preduslov je jasan.
Naša lokalna srpska priča, vezana za investiciju kompanije "Rio Tinto" u istraživanje, eksploataciju i preradu litijuma, treba da se pokrene sa mrtve tačke.
Tri stava srpske antilitujumske dogme
Srbija je pod uticajem uličnih protesta i dnevno-političke propagande obustavila projekt "Jadar" kompanije Rio Tinto. Trogodišnjii zastoj odvojio je Srbiju od otvaranja rudnika litijuma i borata, i umanjio šanse za ekonomski, tehnološki i širi društveni razvoj kako lozničkog kraja tako i države u celini. Zvanični razlozi za obustavu projekta vezuju se za rizike koji se odnose na životnu sredinu. Ekološki razlozi su čudna kombinacija apokaliptičkih ekoloških scenarija i političke promocije eko-aktivista i zeleno levih stranaka.
Narativ protivljenja, vešto manipuliše sa strahom ljudi za zdravlje, tačnije sa prirodnom zabrinutošću običnog čoveka za vazduh, vodu i kvalitet zemljišta ukoliko se postupak rudarenja litijum karbonata i borata započneu lozničkom kraju.
Rizik od opasnosti rudarstva u neskladu je sa nizom trendova, činjenicama i brojkama koje opisuju i objašnjavaju postupak eksploatacije našeg rudnog bogatstva u ovom slučaju litijuma.
Navedimo tri primera koji su prihvaćeni kao dogma u "antilitijumskom" diskursu u Srbiji: 1. zagađenje izazvano upotrebom sumporne kiseline u procesu eksploatacije litijum karbonta, 2. zagađenje izazvano oslobađanjem ugljen-dioksida tokom procesa eksploatacije rude i 3. uništenje poljoprivredne proizvodnje i poništenje biodiverziteta u reonu rudnika i deponije za otpremanje jalovine koja prirodno nastaje procesom rudarenja litijuma.
Uz ove primedbe projektu "Jadar" se nadovezuje niz politički "zapaljivih" i propagandno "jakih", ali nikada dokazanih medijskih "aduta", poput medijske prezentacije ekoloških katastrofa, pretpostavljene, a nikad dokazane korupcije na relaciji Rio Tinto-politička elita, zaključno sa nacionalističkim narativom o "kolonizaciji" Srbije.
Ako ostavimo po strani, striktno gledano, propagandni diskurs nedokazane korupcije, ekološke apokalipse i "kolonizacije" Srbije direktnom stranom investicijom u sektor privrede koji može da donese višestruku dobit državi, društvu i lokalnoj zajednici, osvrnimo se na dva ekološka argumenta protiv projekta "Jadar" i jedan, uslovno rečeno, ekonomski argument.
Najpre treba otvoreno istaći da je upotreba sumporne kiseline nužna za proces dobijanja litijuma iz litijum karbonata. Tehnologija procesa podrazumeva da se sumporna kiselina koristi na temperaturi od 90 stepeni Celzijusa, što je za 10 stepeni niža temperatura od ključanja od vode, a čak 160 stepeni niža od tačke ključanja same sumporne kiseline.
Budući da nema tačke ključanja nema ni mogućnosti isparavanja toksičnih materija i povećanja nivoa zagađenja. Inače, sumporna kiselina je industrijski najkorišćenija supstanca, i Rio Tinto u procesu dobijanja litijuma izvesno uveća ukupnu potrošnju sumporne kiseline u Srbiji. Ova činjenica što ukazuje da se radi o napretku industrije u našoj zemlji, budući da je upotreba sumporne kiseline jedan od indikatora rasta industrijske proizvodnje u jednoj državi.
Emisija ugljen-dioksida koja bi proizašla iz projekta "Jadar" ne premašuje nijedan odsto ukupne emisije ugljen dioksida u Republici Srbiji. Tačan udeo emisije ugljen-dioksida kao posledica rudarenja litijuma u Srbiji iznosi 0,6 odsto od ukupne količine emisije ugljen-dioksida u našoj zemlji. Ova količina je zanemarivo mala i ne predstavlja ekološku opasnost o kojoj je uveliko govori u cilju rušenja projekta "Jadar".
I najzad, poljoprivredna delatnost i uništenje biodiverziteta, kao ključni ekološko-ekonomski argumenti, neretko zaokružuju hermetični diskurs osporavanja projekta "Jadar". Ovi argumenti su ekonomski sporni i bazično trivijalni. Kao takvi oni nisu od naročite relevantnosti za osporavanje ili prihvatanje projekta. Naime, svaki naučno-tehnološki projekat od kada se sveta i veka, podrazumeva čovekovu intervenciju na prirodu i njeno prilagođavanje čovekovim potrebama. Za modernog čoveka, priroda je skup resursa koje treba što efikasnije koristiti, ne bi li se čovekove potrebe i interesi, što lakše zadovoljili. Upotreba prirode u funkciji zadovoljenja potreba čoveka i društva tekovina je procesa modernizacije od njegovih početaka krajem XVI veka sve do danas.
Jednostavna formula o nužnosti intervencije na prirodu važi i kada se gradi autoput, železnička pruga, stambeni ili poslovni prostor. Ono što važi za pomenute aktivnosti, važi i za rudarstvo. Uvek će biti intervencije na prirodu, ali mogu postojati maksimalni zahtevi da se održi što je više moguće autentični prirodni okoliš u čitavom svom bogatstvu i autentičnoj lepoti. Takav zahtev i država i lokalna zajednica, treba da postave kompaniji Rio Tinto, uz najviše evropske zahteve u očuvanju životne sredine.
Poljoprivredne aktivnosti u lozničkom kraju su isključivo ekonomska priča. Najpre, poljoprivreda u svetu, i Srbiji, predstavlja ekonomsku aktivnost koja se budžetski subvencioniše.
Za razliku od poljoprivrede, projekat "Jadar" direktno ulaganje strane kompanije koje traje dvadeset godina i ima perspektivu da traje sledećih četrdeset godina uz daleko više profita države i lokalne zajednice. Prema studiji konsultantske kuće "Ergo" iz Londona, ukupna vrednost poljoprivredne aktivnosti u lozničkom kraju iznosi 620 hiljada evra, dok bi samo lokalna zajednica dobijala oko 24 miliona evra od projekta "Jadar", dok Rio Tinto u vidu donacija lokalnoj zajednici poklonio pet miliona evra na ime pomoći održanju biodiverziteta i kulturno-istorijskog nasleđa lozničkog kraja.
Dobit za državu bila bi oko 180 miliona evra godišnje. Ove cifre su neuporedivo veće nego u slučaju prinosa od aktuelnih poljoprivrednih aktivnosti u lozničkom kraju. Uzgred, otvaranje rudnika može da inicira i čitav niz ekonomskih i visoko tehnoloških aktivnosti, poput pokretanja giga fabrike litijumsko-jonskih baterija i potencijalne fabrike električnih automobila o kojoj se, između ostalog razgovaralo sa kineskim partnerima, tokom posete kineskog predsednika Si Đipinga našem glavnom gradu.
Dakle, rudnik sam je isplativiji od poljoprivrede, a nesumnjivo poseduje i mogućnost multiplikacije ekonomske dobiti posredstvom proizvodnog lanca koji se zasniva na fabrikama baterija i električnim automobilima.
Uz nesumnjivu ekonomsku dobit, Srbija bi značajno napredovala i u oblasti transfera savremenih znanja, veština i tehnologija koje su relevantne za zelenu tranziciju koja se kao istorijsko-tehnološki procesa neminovno događa.
Realnost političkog otpora rudarenju litijuma
Uprkos nesumnjivim ekonomski, tehnološkim i uopšte civilizacijskim dobicima koji proizlaze iz otvaranja rudnika litijuma u Gornjim Nedeljicama, u Srbiji postoji moralna histerija i medijsko-politikantska praksa osporavanja. Spoj histerije i politikanstva čine srž "antilitujumske" propagande.
Opozicione stranke smatraju da Vučićev razuman i liberalan stav po pitanju rudarenja litijuma podložan radikalnoj kritici i svakodnevnom osporavanju. Nostalgija za danima anarhije na ulicama Beograda i praktične opstrukcije međunarodnog saobraćaja koju je pokrenuo i sproveo, lider pokreta "Kreni-Promeni" i aktuelni kandidat za gradonačelnika Beograda, Savo Manojlović, nadahnjuje politički aktivizam svih ideoloških orijentacije, od levo-ekoloških liberala sve do nacionalista.
Pored negativne opsesije predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, postoji duboko ukorenjena negativna opsesija rudarenjem litijuma i borata, uz povremene negativne "ekološke" žaoke upućene kineskim rudarskim kompanijama, pre svega Zi Đinu.
Podsetimo, nacionalistička antievropska opozicija predlagala je moratorijum na rudarenje litijuma. Dveri, Zavetnici i Narodna stranka, ostali su ispod cenzusa, a SNS je lozničkom kraju, u kome kompanija Rio Tinto namerava otvori rudnik dobio 58 odsto glasova.
Isti zahtev za moratorijumom, obnavlja i novi-stari politički lider Savo Manojlović, koji uprkos nesumnjivim tehnološkim, ekonomskim i ekološkim činjenicama savremenog sveta, predlaže referendum o zabrani iskopavanja litijuma, iako se u Evropi u sledeće četiri godine, prema podacima renomirane kuće Standard and Purs, otvara 14 rudnika za eksploataciju litijuma.
Kulminacija opozicionog fanatizma, tačka koja sintetiše "strahove, nade i očekivanja" nacionalno zabrinute antizapadne desnice i ekološko-evroreformske salonske moralističke levice, sadržana je u stavu liderke organizacije "Marš sa Drine" glumice Bojane Novaković. Na spremnost kompanije "Rio Tinto" da prihvati stroge i visoke standarde EU po pitanju rudarenja litijuma, pomenuta aktiviskinja, evocirajući polet mladih boljševika s početka prošlog veka, jasno kaže:" Svaka članica EU ima pravo da stavi "veto" na projekat koji može da se desi na njenoj teritoriji, mi smo u Srbiji stavili "veto" na ovaj projekat. Mene ne zanimaju evropske regulative o standardima, nisam za okupaciju ove zemlje, neću pauka u svojoj kući, nema veze da li je najčistiji na svetu, nećemo rudnik u dolini Jadra. Točka. Dodala je da Rio Tinto može da ispuni sve regulative, ali da je i dalje rudnik i da će zagađivati mesto koje ima čistu zemlju, vodu i vazduh, pa je stav Marša sa Drine da Rio Tinto "ne može da se okupira zemlju i tačka".
Dakle, nije bitna ekologija. "Vatrena" zaštitnica životne sredine ne posmatra problematiku otvaranja rudnika "Rio Tinta" kao odnos između rudarenja i zaštite životne sredine. Bojana Novaković retorički prividno vešt u čitavu stvar oko rudnika "Rio Tinta", uvodi vojno-politički pojam "okupacije" vezujući ga za delovanje kompanije koja je uz dobrovoljnu saglasnost države Srbije započela svoju ekonomsko-geološku misiju pre više od dvadeset godina.
Antilitijumski diskurs počiva na čudnom, krajnje iracionalnom opiranju tehnološko-ekonomskim inovacijama, otporu prema naučno-tehnološkom progresu, i najzad prema histeričnoj mržnji prema stranoj kompaniji i razume još jačem političkom porivu da se obezvredi vlast predvođena Aleksandrom Vučićem, koja racionalno i otvoreno sagledava prednosti i rizike projekta "Jadar".
Promocija ekstremno ekonomski, naučno-tehnološkog i ekološkog nihilizma je proizvod stalnog delovanja medija koji su pre svega okupljeni oko "United Media Group".
Ova medijska grupacija promoviše evro-reformski politički kurs, tačnije orijentaciju Srbije prema zapadno shvaćenom modelu napretka društva. U tom ideološko kontekstu, delovanje UM medija deluje bezrazložno i apsurdno. Potraga za kritičnim sirovinama, između ostalog i litijuma, jedno je od ključnih pitanja ekonomske, tehnološke i svake druge perspektive evropskog kontinenta, široko i detaljno diskutovano u Evropskoj Uniji. Srbija, ako druge države ima priliku da preko projekta "Jadar" uvrsti sebe u listi zemalja koje mogu imati vidljive koristi na duže staze. Ova okolnost je široko poznata svima, uključujući i proevropski orijentisane N1, Nova S, Danas i druge medije prozapadne orijentacije.
Da li iz potrebe za politikanstvom, dizanjem malih tiraža, lobističkih razloga ili već nekih drugih nepoznatih razloga, pomenuti mediji produkuju ekstremno negativni narativ o kompaniji "Rio Tinto", projektu "Jadar", Vladi Srbije, EU, ali i potencijalnim investitorima u industriju baterija i električnih vozila.
U moru negativnih natpisa sa aromom moralne histerije i politikantske ostrašćenosti, izostaje analiza troškova i rizika, dobiti i gubitaka. Na delu je poništavanje zdravog razuma u ekonomiji, tehnologiji, energetici i najzad ekologiji.
Zelena tranzicija je neminovnost, Srbija ima retku šansu da iskorači u pravcu koncepcije razvoja zasnovane na korišćenju prirodnog resursa, tehnološkoj inovaciji i viziji bolje budućnosti.
Politički voluntarizam, politika incidenta i prateća medijska histerija i najzad kvazi-ekološke utopije, samo su prepreke na putu. Nadajmo se, prolazne.
Kritični minerali i sirovine, kao što je već rečeno, mogu na paradoksalan način, biti spona između Kine i EU koja će ići preko Srbije. Uostalom, Kinezi imaju svoj vlasnički udeo i u kompaniji Rio Tinto i kompaniji "Inobat", Evropa potrebuje litijum, Srbija ga ima. Ne treba biti talac oklevanja iz socijalističkog vremena. Tada smo zbog fikcija o posebnosti naše privrede i fantazmi o apsolutnoj nezavisnosti, propustili mnoge strane investicije i tehnološke inovacije. Pametne države uče iz grešaka. nerazumne ih ponavljaju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ministar za javna ulaganja Darko Glišić gostovao je u novoj emisiji "Bez garda" na Informer TV, koju vodi poznata voditeljka Ivana Vučićević.
31.03.2025
22:38
Dolazak Marka Brnovića na mesto ambasadora SAD u Beogradu dočekan je sa velikom euforijom u ovdašnjoj javnosti.
31.03.2025
14:01
Direktor časopisa Borba Andrija Jorgić komentarisao je u Info jutru blokadu Informera.
31.03.2025
09:11
Dan bliže smo događaju koji niko neće moći da ignoriše. Uzbuđenje raste, očekivanja su sve veća, a tajna će uskoro biti otkrivena.
30.03.2025
12:25
U danu kada se ispred redakcije Informera odvijala dramatična talačka kriza i blokada, naš medijski tim pokazao je nepokolebljivu profesionalnost i hrabrost, obezbeđujući ekskluzivne informacije u realnom vremenu.
30.03.2025
10:10
Srbija je nedavno osvojila srce jednog Čehа koji je, u poseti našoj zemlji, probao neka od najukusnijih srpskih specijaliteta i njima ostao potpuno oduševljen – barem ako je verovati njegovoj reakciji koja je preko noći postala viralna.
31.03.2025
18:57
Venčanje je jedan od najlepših dana u životu. Neki trenuci mogu da izazovu suze radosnice, dok ima i onih koji stvaraju tužna osećanja. Baš to se desilo jednoj mladi, a ona je svoju ispovest ispričala na društvenim mrežama.
31.03.2025
17:20
Na današnji dan, pre pet godina, u Srbiji je održana najkraća konferencija u istoriji Srbije na kojoj je saopšteno da se pogoršava situacija sa epidemijom koronavirusa.
31.03.2025
15:10
Direktorka Instituta za javno zdravlje Srbije "Batut" Verica Jovanović izjavila je da su zdravstvene ustanove u Srbiji obezbeđene svim vakcinama i ukazala je na značaj prevencije u vidu vakcinacije ali i redovnih pregleda mladih, starih, kao i žena i muškaraca.
31.03.2025
19:25
Policija u Beogradu danas je uhapsila B.B. (49), a potom mu je odredila zadržavanje do 48 sati, zato što je u nedelju uveče u pijanom stanju u kući u Zemunu, zadao više udaraca majci M.B. (78) po telu i glavi, a zatim kuhinjskim nožem ubadao je po ruci i udario u glavu.
31.03.2025
21:34
Danas oko 19 ćasova se dogodila teška saobraćajna nesreća između Padinske skele i Besnog foka.
31.03.2025
20:37
Crnogorska policija je na nogama i traga se za dvadesetpetogodišnjim Dejanom Đinovićem. koji se sumnjiči da je iz vatrenog oružja danas upucao Zorana Nikolova (44) u jednom kafiću u Zeti, a zatim pobegao sa lica mesta.
31.03.2025
18:48
Službenici Odeljenja bezbednosti Podgorica obavešteni su danas oko 15.20 časova od strane Hitne medicinske pomoći Golubovci da je u ugostiteljskom objektu u Zeti, ranjeno jedno lice.
31.03.2025
17:21
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su policijski službenici na GP Gradina uhapsili dve osobe, švedske državljane, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršile krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga, i zaplenili oko tri kilograma hašiša i tablete sa liste psihoaktivnih supstanci.
31.03.2025
19:58
Navijači Crvene zvezde teško su podneli poraz od Spartaka, što su jasno izrazili na društvenoj mreži "X".
31.03.2025
22:10
Revanš utakmica četvrtfinala Evropskog kupa između rukometaša Partizana i AEK-a biće odigrana na neutralnom terenu, saopštila je danas Evropska rukometna federacija (EHF) na zvaničnom sajtu.
31.03.2025
19:31
Srpski navijači su jutros ostali bez karata za grupnu fazu Evrobasketa, i to pre nego što je prodaja zvanično počela.
31.03.2025
21:12
Efes je u ponedeljak savladao Turk Telekom na gostovanju sa 100:90 i tako najavio ključni meč sezone protiv Crvene zvezde u 33. kolu Evrolige.
31.03.2025
23:53
Sramne scene viđene su na meču Škendije i Brete tokom koje su albanski navijači skandirali pesme posvećene terorističkoj organizaciji OVK za vreme minuta ćutanja za stradale u požaru u Kočanima.
31.03.2025
23:40
Peking je predstavio novu bespilotnu letelicu pod nazivom Rainbov-9 koja koristi veštačku inteligenciju da poboljša svoju efikasnost.
31.03.2025
23:40
Francuski predsednik Emanuel Makron više ni ne pokušava da ublaži ton - poručuje da Rusija nema pravo da odlučuje hoće li „snage odvraćanja" biti raspoređene u Ukrajini, čime Evropu gura prema tački bez povratka.
31.03.2025
23:00
Hađu Lahbib, evropski komesar za humanitarnu pomoć, spremnost i upravljanje krizama i civilnu zaštitu plastično je pokazala da Berisel građene EU tretira manje-više kao idiote!
31.03.2025
22:20
Trampu je svejedno koji regioni Ukrajine će, ili neće, postati deo Ruske Federacije. On ne sedi sa lupom nad mapom i ne čita ekonomske izveštaje svojih savetnika o tome šta će se desiti ako Kirovogradska oblast postane deo Ruske Federacije. Čak mu ni Odesa nije toliko važna.
31.03.2025
22:00
Hamas, organizacija koja je godinama dominirala političkim i vojnim prostorom Gaze, predmet je brojnih kontroverzi. Iako ga mnogi na Bliskom istoku smatraju pokretom otpora, sve veći broj glasova ukazuje da je reč o kriminalnoj strukturi čiji ciljevi daleko prevazilaze palestinske interese.
31.03.2025
21:30
Serija "Adolescence" već postaje jedan od najpopularnijih naslova na Netfliksu, a gledaoci su primetili šokantan detalj koji otkriva ubistvo već u prvom minutu.
31.03.2025
17:00
Diznijev rimejk bajke "Snežane" pretvorio se u pravi debakl na blagajnama, a sve zbog sukoba između glavnih glumica Rejčel Zegler i Gal Gadot.
31.03.2025
16:03
Nakon više od tri nedelje štrajka, Beogradska filharmonija se vraća koncertnim aktivnostima, u petak 4. aprila na Kolarcu.
31.03.2025
15:29
Supermodel Vitoria Sereti (26) prvi put je javno progovorila o svojoj vezi s holivudskom superzvezdom Leonardom Dikaprijem (50) u ekskluzivnom intervjuu za francuski Vog.
31.03.2025
14:45
2025. godina prema numerologiji nosi energiju broja 9, što označava završetak ciklusa i pripremu za novi početak.
31.03.2025
19:00
Ako imate problema sa mravima i bubašvabama, isprobajte jednostavan trik sa pastom za zube i šećerom.
31.03.2025
19:40
Da li ste znali da neki od najlepših cvetova mogu da doprinesu vašem zdravlju?
31.03.2025
18:20
Ako želite da iznenadite sebe i svoje najbliže ukusnom poslasticom, medene oblande su pravi izbor!
31.03.2025
17:40
Iako mnogi misle da žene doživljavaju svoj seksualni vrhunac u 20-im godinama, najnovija istraživanja pokazuju da su 30-e godine zapravo najuzbudljiviji period u njihovom seksualnom životu.
31.03.2025
23:20
Đina Džinović svojim atraktivnim izgledom privlači pažnju javnosti, a sada je otkrila u čemu je tajna njene lepote.
31.03.2025
23:51
Odmah Karić podelio je fotografiju na kojoj se ljube Teodora Delić (23) i Radomir Taki Marinković (56), otac Maje Marinković.
31.03.2025
23:20
Olujne katastrofe pogodile su Sjedinjene Američke Države, a upravo odatle se oglasila pevačica Azra Husarkić.
31.03.2025
22:50
Dragica Radosavljević Cakana jednom prilikom je otkrila šta su joj sve lopovi odneli iz kuće u Sremčici.
31.03.2025
21:51
Mina Naumović požalila se pratiocima na Instagramu, a njena objava nije prošla nezapaženo.
31.03.2025
21:20
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar