NATO general i opozicionar Zdravko Ponoš ne zna ni sam šta hoće, jer napada i kriminalizuje predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a potom udara na ideje blokadera!
Dragan Šolak i njegovi mediji slave što zbog blokada sve veći broj kompanija napušta ili smanjuje obim poslovanja u Srbiji.
23.03.2025
10:25
Nakon samog sastanka, na Instagramu se oglasio i Vučić.
- Simbolično, u kući Kralja Petra Prvog započeli smo veliki posao. Da ponudimo nadu, stabilnost, sigurnost i budućnost Srbiji i našoj deci. Danas smo održali prvi sastanak inicijativnog odbora za osnivanje svenarodnog Pokreta za narod i državu. Vreme je da se artikuliše velika snaga našeg naroda i da se ujedine sva pamet i rodoljublje naših ljudi, kako bismo oblikovali budućnost koju svi želimo. Ovaj pokret poziva sve časne građane da doprinesu Srbiji svojim sposobnostima i znanjem i da pomognu da naša zemlja postane najuspešnija u svojoj istoriji. Danas se iscrtavaju konture i put ka dobroj i sigurnoj budućnosti naše Srbije, put koji vodi ka prosperitetu, napretku i slobodi za sve buduće generacije - naveo je Vučić.
Podsetimo, Kuća kralja Petra Prvog Karađorđevića podignuta je 1896. godine na Topčiderskom brdu. Kuću je kao vilu za odmor u vinogradu podigao trgovac Đorđe Pavlović. Iako podignuta za privremeni boravak, ugled i bogatstvo njenog vlasnika uslovili su da kuća bude znatno veća i reprezentativnija nego što su bili letnjikovci u njenom okruženju. Porodica Pavlović je kuću koristila kao letnjikovac dve decenije. Godine 1919. godine ju je iznajmila Dvoru koji je tražio pogodnu kuću za stanovanje kralja Petra Prvog Karađorđevića koji se upravo vratio iz izbeglištva u kom je proveo četiri godine nakon povlačenja sa svojom vojskom iz Srbije 1915. godine. U vreme useljenja u vilu na Topčiderskom brdu Petar I Karađorđević više nije bio ni formalno kralj Srbije, odnosno Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca jer je potpisao abdikaciju 11. marta 1919. godine.
Kralj Petar je u iznajmljenoj kući koju je plaćao sopstvenim sredstvima živeo veoma skromno i povučeno. U sobi na spratu nalazili su se krevet, sto, orman, umivaonik, stona lampa, u trpezariji pored nje sto za ručavanje, stolice i orman za posuđe, a u biblioteci orman sa knjigama. Saloni su imali samo najneophodnijim nameštaj. Zidovi su bili skromno dekorisani. Jedino su se u salonu u kom je kralj Petar primao retke posetioce na zidovima nalazili portreti i slike kraljevske porodice. U trpezariji se nalazila ikona sv. Andrije Prvozvanog, zaštitnika Doma Karađorđevića.
Kralj Petar je umro 16. avgusta 1921. godine. Vlada je iste večeri donela proklamaciju građanima SHS u kojoj se kaže "Ceo naš narod, bez razlike imena i vere, duboko će ostati zahvalan Velikom Kralju, koji je svojom strogo ustavnom i parlamentarnom vladavinom obezbedio narodne slobode i tako stvorio mogućnost punog razvijanja narodnih snaga za izvršenje velikih nacionalnih ciljeva i zadataka.." Na sednici Vlade održanoj posle smrti kralja Petra doneta je odluka da se kuća u kojoj je kralj "bolovao i umro" otkupi za Narodni muzej pod uslovom da "sve sobe ostanu kakve su sada".
Tek tri godine nakon smrti kralja Petra Ministarstvo prosvete je oformilo je odbor za podizanje Muzeja kralja Petra Prvog. U tu svrhu je otkupljena kuća, podignuta nova ograda sa reprezentativnom ulaznom kapijom zidanom po ugledu na one ispred Starog i Novog dvora i uređena je bašta. Odbor je bio suočen sa nedostatkom eksponata koji bi na odgovarajući način ilustrovali vladavinu i privatni život kralja Petra i zbog toga Muzej nikada nije ni bio zvanično otvoren.
Posle Drugog svetskog rata kuća je kratko vreme služila kao škola, a zatim je, s obzirom na to da se za nju nije našla odgovarajuća namena, pretvorena u stambenu zgradu. Obnovljena je 1997. godine po projektu Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Godine 2005. kuća je predata na korišćenje Opštini Savski venac koja je u njoj otvorila kulturni centar pod nazivom "Kuća kralja Petra I". Iako kuća nije pretvorena u muzej, kako je to odlučeno 1921. godine, ipak se u nazivu kulturnog centra čuva memorija na kralja oslobodioca koji je "u Srbiji učvrstio demokratiju, parlamentarnu vladavinu i slobode".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
55
pre 4 nedelje
IMAŠ LI TI ČOVEČE MOZGA ? ŠIBICA IZNAD BARUTANE JE ZAPALJENA,HAPSI OVU GAMAD IZDAJNIČKU I NATO SLUGE,DOSTA VIŠE PRAZNE PRIČE I POVLAČENJA PRED OLOŠOM.ZADNJI JE ČAS.
NATO general i opozicionar Zdravko Ponoš ne zna ni sam šta hoće, jer napada i kriminalizuje predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a potom udara na ideje blokadera!
Ukrajina je spremna da se odrekne do 20 odsto svoje teritorije pod uslovom da se to tumači kao de fakto priznanje, a ne kao pravno priznanje, piše Njujork post pozivajući se na visokopozicioniranog zvaničnika iz američke administracije.
Drugi dan nakon Vaskrsa naziva se Svetli ili Vaskrsni utorak, a tada se nastavlja proslavljanje najvećeg hrišćanskog praznika, kako u Crkvenim bogosluženjima, tako i u domovima. Službe su iste kao i prethodna dva dana.
Teolog prof. dr Vladimir Poterjahin i sveštenik Srpske pravoslavne crkve Igor Bates gostujući na Informer televiziji govorili su o običajima i istoriji najvećeg hrišćanskog praznika - Vaskrsa.
Beograd bi već od 2026. godine trebalo da ima novu prugu koja će voditi od centra grada do aerodroma "Nikola Tesla" i nacionalnog stadiona, a radovi su započeti u naselju Zemun Polje prošlog leta i veoma brzo se odvijaju.
Onlajn kupovina izgleda jednostavno sa par klikova i unosom broja kreditne kartice, ali iza toga stoji mnogo složeniji sistem koji neretko zna da prevari one koji u brzini ne pročitaju sva pravila platformi koje se bave prodajom putem interneta.
U Srbiji će biti promenljivo i nestabilno uz smenu sunčanih perioda i oblačnosti, koja će uslovljavati kišu i pljuskove sa grmljavinom, češće posle podne i uveče, kada pljuskovi lokalno mogu biti praćeni i gradom, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Dušan R. (60) nastradao je na autoputu kada ga je prvo udario kamion i pregazio ga, a potom su preko tela čoveka prešla još dva vozila, "škoda" i "audi"!
Evropska fudbalska unija (UEFA) raspodelila je 233 miliona evra na ukupno 901 klub kroz program beneficija za učešće igrača u reprezentativnim takmičenjima u periodu od 2020. do 2024. godine.
Bogdan Bogdanović igra najlošiji plej-of u karijeri. Srpski reprezentativac nije postigao nijedan poen u prva dva meča serije između Los Anđeles Klipersa i Denver Nagetsa, iako je na parketu proveo ukupno 26 minuta.
Zvezda Minesota Timbervulvsa i jedan od najboljih igrača NBA lige, Entoni Edvards (23) ludo se zabavljao u prepirci sa navijačem Los Anđeles Lejkersa. Reprezentativac Sjedinjenih Američkih Država se hvatao za međunožje i "hvalio" kako je obdareniji od pristalice "jezeraša".
Nekadašnji rukometaš reprezentacije Jugoslavije i legendarni član generacije Partizana iz Bjelovara, Željko Vidaković, preminuo je u 71. godini života.
Nikola Jokić žali što nije dodao loptu Džamalu Mareju u poslednjim sekundima meča sa Los Anđeles Klipersima, koji su slavili u "Bol" areni (105:102) i izjednačili na 1:1 u plej-of seriji.
Evropska unija sve ozbiljnije razmatra primenu najstrože kaznene mere protiv Mađarske – oduzimanje prava glasa zbog njene tvrdokorne politike prema ratu u Ukrajini, piše britanski Gardijan.
Poslanica Vrhovne rade Ukrajine Marjana Bezugla objavila je na svom Telegram kanalu niz podrugljivih komentara ukrajinskih građana povodom smrti pape Franje, zbog, kako navode, njegovog neutralnog odnosa prema Rusiji tokom rata.
Zapadne trupe već su prisutne u Ukrajini i ulazak NATO-a biće izveden korak po korak, bez pompe, ali sa jasnom porukom Moskvi – tvrdi bivši poslanik Vrhovne rade Andrej Škilj, koji danas živi u Francuskoj.
Telo pape Franje, koji je preminuo juče u Vatikanu u 88. godini života, izloženo je u Domu svete Marte, gde je i stanovao tokom svog pontifikata, umesto u tradicionalnoj apostolskoj palati.
Tokom poslednjih 18 meseci života, papa Franja je svake večeri pozivao jedinu katoličku crkvu u Pojasu Gaze kako bi se raspitao o stanju među vernicima pogođenim ratom. Ovu informaciju preneo je sveštenik Crkve Svetog Porodice Gabrijel Romaneli, koji je za Skaj njuz izjavio da je „papa zvao svakog dana“.
Veliki broj slavnih ličnosti, među kojima su američki režiser Martin Skorseze, novozelandski glumac i režiser Rasel Krou i američke glumice Vupi Goldberg i Eva Longorija, izrazile su saučešće povodom smrti pape Franje.
Ime osobe može otkriti mnogo toga o njenom karakteru i ličnosti. U mnogim kulturama veruje se da ponavljanje određenih slova u imenu može uticati na osobine osobe.
Praznici su prošli, a za mnoge su ostavili osećaj težine, nadutosti i umora. Uživanje u jajima, mesu, kolačima i obilnim obrocima je praznična tradicija, ali sada je pravo vreme da svom telu pružite predah.
Posle praznika često ostane puna korpa šarenih vaskršnjih jaja, a pitanje "šta sad s njima?" postaje sve češće. Umesto da ih bacite ili ostavite da propadnu u frižideru, postoji mnogo jednostavnih i ukusnih načina da ih iskoristite.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar