PRE 5 DANA NAPRAVIO OPROŠTAJNU VEČERU: Dragan Marinković Palma slutio da je kraj
122. 11. 2024. u 20:09
222. 11. 2024. u 20:09
Vesti
Naime, ova nas knjiga, navodno, uči o "vekovima verske pluralnosti, u kojoj su Bosanci, Bošnjani, Bošnjaci, kako god, vekovima, sve do sredine XIX veka, ali i kasnije, svoje odnose čuvali i izgrađivali upravo na bosanskim vrednostima
Autori ove knjige nisu istoričari. Taner Aličehić diplomirao je fiziku, a magistrirao menadžment, dok je Đenan Galešić diplomirani pravnik . Niko od njih dvojice ne radi u naučnom institutu, ili na fakultetu.
Ipak, oni su pregli da napišu knjigu o istoriji BiH koja će afirmisati projekat stvaranja bosanske nacije. A, kako smo već ukazali, upravo iza tog projekta je, na svom poslednjem kongresu, stala SDA - vodeća stranka Bošnjaka u BiH.
Dakle, Aličehić-Galešićeva knjiga korisna nam je da razumemo kakvu će istoriju učiti deca u BiH - pa i srpska, ako SDA uspe u svojim planovima unitarizacije BiH (ukidanje entiteta i kantona, kao i u nameri da stvori "jedinstveni obrazovni sistem" kao deo državne "afirmacije bh. indentiteta".
Evo koje bi istorijske "istine", po ukidanju Republike Srpske, trebalo da uče srpska deca, sudeći po Aličehić-Galešićevoj knjizi:
U tami srednjeg veka, posljednji trag tolerancije i slobode mišljenja nalazio se na području Bosne
U tami jednoumlja i inkvizicije, bosanska država jedina je u Evropi zaštitila crkvu koja tumači sveto pismo na sebi svojstven način.
Crkva bosanska je davala duhovnu slobodu i jedinstvenu filozofiju života u Bosni.
Bosanska država je bila nastanjena uglavnom vernicima Crkve bosanske.
Oko petsto godina postojanja srednjovekovne bosanske države rastao je i ugled po mnogo čemu jedinstvenog naroda, koji je sebe nazivao bosanskim narodom, Bošnjanima (kasnije Bošnjacima ili Bosancima)"
Bosanski narod je došao u dodir s islamom, po mnogo čemu bliskom iskonskom hrišćanstvu, koje je negovala Crkva bosanska.
Po narodnom predanju, posljednji bosanski did (vrhovnik Crkve bosanske - S. A) predao je štap s Hodidjeda, simbol Crkve bosanske, šejhu mevlevijske tekije na Bentbaši u Sarajevu kao "nasledniku" bosanske duhovnosti.
Bošnjaci su, kao feudalno plemstvo, imali vodeću ulogu u bosanskom društvu kao i u Osmanskom Carstvu.
Opustošena pogranična područja, bosanske vladajuće porodice su naseljavale Vlasima iz smederevskog i beogradskog kraja
Vlaška plemena postala su jezgro stanovništva koje se u Bosni, krajem 19. veka, kroz pripadnost pravoslavnoj crkvi prepoznalo u srpskoj nacionalnoj ideologiji.
Teritorijalno i administrativno komadanje Bosne izvršeno je 1829. godine, kada je šest nahija s desne strane Drine odvojeno od Bosne i pripojeno Srbiji
Pritisak pravoslavnog stanovništva na osmansku vlast na Balkanu poticala je Rusija
Sredinom devetnaestoga veka srpska nacionalna svest među bosanskim pravoslavcima nije postojala
Kneževina Srbija koristila je nezadovoljstvo seljačkog stanovništva u Bosni za širenje srpskog identiteta, a sve u svrhu svoje državne težnje prema teritoriji Bosne.
Srpski nacionalizam u Srbiji, u drugoj polovini 19. v, postao je temeljno antibosanska ideologija s ciljem širenja srpske države na bosansku teritoriju.
Od polovine 19. v. kod pravoslavnog, a u manjem broju i kod ostalog bosanskog stanovništva, počela se razvijati naklonost ka srpskom identitetu.
Nažalost, pod uticajem pravoslavne crkve, srpski nacionalni pokret je s vremenom pretvoren u etnokonfesionalnu ideologiju - "jedan narod, jedna vera, jedna država". Krajnji ishod je bio proterivanje i pokolj domaćeg muslimanskog stanovništva koje se nastavilo i u 20. veku.
Srbija je imala jasan projekt širenja srpske nacionalne ideologije, tj. posrbljavanja stanovništva Bosne i negiranja bosanskog identiteta i istorije.
Posrbljavanje Bošnjaka, odn. proces debosnizacije trebao je obuhvatiti i stanovnike drugih veroispovesti u Bosni.
Uvođenje srpskog identiteta kod pravoslavnog stanovništva Bosne išlo je relativno brzo zbog razvijenosti srpske nacionalne ideje u samoj Srbiji te bliskosti bosanskog i srpskog pravoslavnog sveštenstva".
Obaveštajna služba Srbije koristila je razna kulturna, pevačka i folklorna društva za širenje srpske nacionalne ideologije u Bosni.
Širenjem srpske nacionalne ideje rasla je i mržnja prema muslimanskom delu stanovništva i verska netrpeljivost.
Kraljevina Srbija nije štedela ni sredstva ni diplomatski uticaj da ne dozvoli Bošnjacima da izgrade nacionalnu svest o bosanskom narodu kao različitom od srpskog.
Austrougarskom okupacijom 1878. bosanski teritorija je podeljena na dva dela, tako što su stanovnici Novopazarskog sandžaka odvojeni od svog naroda i matice Bosne.
Kalaj je podržao bosansku ideju multikonfesionalnog društva, ali službeno zastupanje nacionalnog bošnjaštva, u doba Benjamina Kalaja, proizvelo je jak otpor velikog dela već posrbljenih stanovnika Bosne.
Tokom Balkanskih ratova, bosanski muslimani bili su ustrašeni kada su se proširile informacije o srpskim zločinima nad stanovništvom u (Novopazarskom) Sandžaku , koji je vekovima bio sastavni dio Bosne.
U avgustu 1917. godine na Sjeničkoj konferenciji gradonačelnici i narodni zastupnici Novopazarskog sandžaka izglasali su odluku da se ovaj prostor vrati u sastav Bosne.
U Kraljevini SHS i dalje se radilo na rastakanju viševekovnog bosanskog identiteta kao pluralne sredine, provodeći ranije započete procese debosnizacije domaćeg življa".
Snaga koja je urušavala jedinstvo u (Kraljevini) Jugoslaviji bili su narastajući srpski nacionalizam i hegemonizam, a podržavala ih je i potpomagala pravoslavna crkva".
Prva posledica zločinačke ustaške politike bila je masovnije priključenje pravoslavnog stanovništva velikosrpskom četničkom pokretu.
Mnogobrojni četnički zločini nad stanovnicima Bosne pravdani su kao borba protiv NDH, ali, nažalost, više su bili odraz mržnje prema muslimanskom stanovništvu koju je decenijama negovala srpska nacionalna ideologija.
Ova stravična dešavanja (četnički zločini - S. A) prisilila su mnoge Bošnjake da se uključe u borbu: od stvaranja muslimanskih milicija, pa do pristupanja ustaškom pokretu i na kraju pristupanje zloglasnoj Handžar diviziji.
SS Handžar divizija, sastavljena od bosanskih muslimana, stvorena je kako bi štitila bosanske krajeve od četničkih pokolja.
Na početku rata, dok su boravili u Srbiji, osim mladih komunista, pretežno studenata, partizani nisu uspevali da masovno privuku nove borce. Bilo ja jasno da pokret nije imao podršku u srpskom narodu, koji nije imao potrebu za sukobom ili bilo kakvim vidom otpora, jer nije bio ugrožen
Okosnicu partizanskog pokreta, na početku rata, činili su mladi Dalmatinci.
Formiranjem ZAVNOBiH-a, 25. novembra 1943, Bosni je vraćena državnost, što je vodilo masovnom približavanju bosanskog naroda partizanskoj ideji i borbi.
U septembru 1943. formirana je 16. muslimanska brigada, a veliki dio ljudstva Handžar divizije prešao je u partizanske redove.
Uporedo, i pravoslavno stanovništvo napušta ideju velikosrpstva i priklanja se NOP-u.
Značajan broj velikosrpskih ideologa, četničkih oficira i jedinica, priključio se partizanima, a mnogi su ostali u JNA i nakon rata ostali prisutni u politici i javnom životu".
Stanje u KP BiH 1945-1950. bilo je takvo da je politika bosanske vlade bila podanička prema Srbiji i službenom Beogradu.
Tito je 1958. i 1959. istakao da treba prestati s nacionalnim igrama sa stanovnicima koji su zadržali bosanski identitet, pretežno muslimanima, te kako im treba dozvoliti da se izjasne onako kako se osećaju.
Na popisu iz 1961. moglo se izjasniti kao musliman, dok je u Ustavu SR BiH, iz 1963, dozvoljeno nacionalno izjašnjavanje kao Musliman.
To je sve bilo dio procesa demokratizacije i umanjenja uticaja velikosrpske ideologije iz Beograda, kao i sticanja ravnopravnog statusa BiH u SFRJ.
Priznanje Muslimana kao naroda nije bilo stvaranje "nove" nacije, nego nastavak negiranja bosanskog identiteta i prihvatanje činjenice da se "preostali" stanovnici Bosne ipak neće niti posrbiti niti pohrvatiti".
U okviru školskih programa, bosansko-muslimanska historija i književnost nisu izučavane.
Ali, proces poistovećivanja velikog dela stanovništva s bosanskom kulturom, jezikom i na kraju sa samom Bosnom nije se više mogao zaustaviti.
Posledica ekonomskog, nacionalnog i političkog razvijanja kod Hrvata, Slovenaca, Albanaca, Crnogoraca i Bošnjaka bila je sve teže uspostavljanje srpske prevlasti u Jugoslaviji.
Na prvom demokratskom referendumu, održanom 1. marta 1992. godine, bosanski narod je obnovio nezavisnost bosanske države.
Feljton s "mirotvornim istinama" ove knjige još uvek izlazi, tako da ćemo tek biti prosvetljeni otkrićima o najnovijem dobu. Verovatno će tu stajati i Aličehićeva "mirotvorna ideja" o Republici Srpskoj: "spas Srbiji i srpskom narodu jedino mogu ponuditi BiH i bosanski narod, i to -ukidanjem posljednjeg uporišta četničkog srpstva Republike Srpske.
Možemo samo zamisliti kako bi danas izgledala Evropa da je ostavljen jedan dio Nemačke nacistima na upravljanje. Taj presedan danas drži zatočenim u fašizmu srpski narod.
Dobri Bošnjani, Aličehić i Galešić, hoće da pomognu Srbima i oslobode ih od fašizma tako što će im ukinuti Republiku Srpsku? Ne pomažite nam više, aman!
Ovo je isti tip pervertiranog nacionalizma koji smo utvrdili i kod Lavića. Nije bosanski narod - kog, navodno, čine muhamedanci, pravoslavni i katolici u BiH - nasilni konstrukt i propagandna himera. Ne, baš obrnuto, Srbi u BiH su konstrukt, oni su nosioci lažnog identiteta i žrtve propagande koja dolazi spolja. Zato ih treba osloboditi Republike Srpske i vratiti ih izvornom bošnjaluku.
Taj projekat kalajevštine nije mogao da prođe ni pre 120 godina, a kamo li danas. On je u toj meri suprotan istorijskim činjenicama, modernom shvatanju identiteta i elementarnoj slobodi, da može biti ostvaren jedino golim nasiljem.
Čuvajmo Republiku Srpsku da nam, između ostalog, i deca u školi ne bi morala učiti Aličehić-Galešićeve "istine". O Srbima u BiH kao "useljenim Vlasima" koje je "Obaveštajna služba Srbije" u drugoj polovini 19. v. uspela da posrbi.
I da se Srbi u BiH u 21. veku zaista ne bi morali vratiti u status "vlaha"...
pre 4 godine
Osmanskoturski povjestnik Aali (1542.-1599.) rodom iz Galipolja trideset je godina živio u Bosni na dvoru bosanskih valija (namjestnika). On je prvi u turskoj povijesti bosansko-hercegovačke Muslimane nazvao Hrvatima. U svomu djelu Tarihi Aali on piše (prijevod dr. Safvet-bega Bašagića)... Croativ.net KAVAZOVIĆU NA’ ČITAJ: Tko su bili stanovnici BIH u očima Osmanlija
pre 4 godine
Mogu ja da shvatim to da su Ustaše u Jasenovcu napravili genocid i pobili Srbe jer su Srbi ali kako da ti sa tom svojom teorijom o Srbima muslimanima u Bosni sada shvatiš da Srbi pobiše Srbe a ne Hrvate muslimane i napraviše genocid? Pa možemo da se lažemo ali dela pokazuju sve.
pre 4 godine
Nazalost tako je!!!Srbin je isao na Srbina islamske veroispovesti!Nije bilo Gencida!Prvo nauci sta je Genocid pa se javi!Hvala Bogu Srbi su se organizovali jer su naucili jos 1945 sta im se opet pise Hrvata i Muslimana..Kao Drugo Alija je hteo da ostvari svoj san UNITARNA ISLAMAKA BOSNA do Drine,zato su izasli na glasanje 1992 da se odcepe od Jugoslavije!!!Mogu vam do sutra pisati ali cemu to kad niste edukovani i kod vas je ona klasicna Americka medijska propaganda SRBI SU KRIVI ZA SVE!!!
U večerašnjoj emisiji "Otvoreni studio" koji vodi Petar Latinović gosti su bili lider SRS Vojislav Šešelj i profesor dr Goran Puzić.
22.11.2024
22:26
Gošća Specijalnog programa Informer TV bila je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić. Ona je govorila o nasilnim protestima opozicije širom Srbije.
22.11.2024
16:59
Provokatori iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
22.11.2024
14:01
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
22.11.2024
10:12
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
22.11.2024
10:09
Devojka koja je želela da svoj račun plati u kovanicama doživela je neprijatno iskustvo zbog burne reakcije kasirke na trafici, kada je ugledala metalni novac.
22.11.2024
16:30
Nevreme protiv kog se zapadna Srbija bori danima, izazvalo je kolaps na delu auto-puta od Ljiga do Takova.
22.11.2024
17:03
U ponedeljak će zvanični srednji kurs dinara za evro iznositi 116,9978 dinara, najavili su iz Narodne banke Srbije.
22.11.2024
21:09
Iz Auto-moto saveza Srbije apeluju na vozače da voze pažljivo, posebno zbog velike promene vremena koja je prouzrokovala snežne padavine koje su umnogome pogoršale stanje na putevima.
22.11.2024
19:30
Viši sud u Užicu odredio je danas pritvor do 30 dana Aliji Balijagiću, koji se sumnjiči za dvostruko ubistvo u Crnoj Gori i za kojim se tragalo 27 dana.
22.11.2024
22:49
Večeras se zapalio jedan deo Mosta na Adi sa novobeogradske strane, a zapalilo se nehigijenskom naselju ispod Mosta na Adi, kako je izjavio i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
22.11.2024
19:57
Večeras se zapalio jedan deo Mosta na Adi sa novobeogradske strane.
22.11.2024
18:02
Mladoženja M.T. (26) iz Titela koji je 8. novembra pucao iz puške, i tom prilikom pogodio nekoliko gostiju na svadbi, nalazi se i dalje u pritvoru, a istraga je u toku.
22.11.2024
19:46
Miloš Nastić (25) iz Velikih Crljana osuđen je pravosnažno na četiri i po godine zatvora zbog nanošenja teških povreda Zoranu Jakovljeviću (63), od kojih je preminuo u Stepojevcu 10. jula 2022., i nanošenja lake povrede njegovom sestriću Nikoli Goraniću.
22.11.2024
17:47
Prema saznanjima do kojih je došao Informer, u toku je suđenje Strahinji Jokiću zbog fizičkog napada na navijača tokom utakmice Denver Nagetsa. Donosimo vam važne detalje u vezi sa procesom od kojeg potencijalno zavisi sloboda brata čuvenog košarkaša.
22.11.2024
20:00
Legendarni fudbaler Crvene zvezde, Vladimir Petrović Pižon, izrazio je optimizam pred predstojeću utakmicu protiv Štutgarta na stadionu Rajko Mitić.
22.11.2024
23:33
Najjača košarkaška liga na svetu i ovog petka objavila je novu listu za MVP trku, a očekivano lidersko mesto i dalje drži srpski košarkaš Nikola Jokić.
22.11.2024
21:52
Košarkaš Bajerna Andreas Obst ispisao je istoriju Evrolige!
22.11.2024
23:02
Fudbalska utakmica između Jedinstva iz Uba i Crvene zvezde koja je trebala da se igra sutra od 17 časova na stadionu u Ubu, odložena je zbog snega!
22.11.2024
18:04
Stanovnici kazahstanskog grada Satpajeva snimili su lansiranje ruske rakete Orešnik 9M729 (SSC-8) sa poligona Kapustin Jar koji se nalazi u Astrahanskoj oblasti u blizini granice.
22.11.2024
18:58
Udar rakete "Orešnik" na veliki industrijski kompleks u Dnjepropetrovsku mogao bi da liši ukrajinske trupe velike količine opreme i sistema borbene podrške.
22.11.2024
21:30
Mađarski premijer Viktor Orban, jedan od retkih evropskih čelnika koji su u dobrim odnosima s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, tvrdi da bi Zapad trebalo ozbiljno da shvati pretnje ruskog lidera.
22.11.2024
19:45
Ukrajinski „bezbednosni izvori“ rekli su za CNN da su videli „tehničke savetnike iz Severne Koreje“ koji se nalaze u Marijupolju.
22.11.2024
20:00
Godinama se spekuliše, pre svega u zapadnim medijima, o zdravstvenom stanju ruskog predsednika Vladimira Putina.
22.11.2024
18:30
Lik bivšeg ambasadora SAD u Srbiji, Vilijama Montgomerija, pojaviće se u seriji "Sablja"!
22.11.2024
10:35
Zvezda "Real Housewives of Potomac" Metju Bajars umro je u 37. godini. Prema tvrdnjama kancelarije glavnog medicinskog istražitelja Merilenda, smrt je nastupila 21. novembra.
22.11.2024
20:31
Tijana Vučetić, koja je stekla popularnost ulogom Petrojke u seriji "Selo gori, a baba se češlja" ponovo je u žiži javnosti. Ovog puta iznenadila je svojom pojavom u emisiji "Nikad nije kasno".
22.11.2024
19:17
Netfliks je najavio svoju novu mini seriji "Nulti dan" u kojoj glavnu ulogu bivšeg predsednika SAD igra Robert de Niro.
22.11.2024
17:03
Danas je 22. novembar, a u numerologiji, kada imamo ponavljanje unutar jednog broja, taj uticaj je naglašen.
22.11.2024
19:00
U ovoj sezoni veoma su popularne određene boje, koje mogu da se kombinuju na razne načine.
22.11.2024
18:20
Postoje sigurni znakovi koji govore da ste zaista pronašli srodnu dušu, osobu ljubavnog partnera pored kog se dobro i sigurno osećate.
22.11.2024
17:40
Ukrasni kupus je otporan na zimske temperature, ne smrzava se na otvorenom, a može da opstane i na -15°C.
22.11.2024
16:40
Čokoladni kolač sa višnjama i borovnicama je veoma bogatog ukusa.
22.11.2024
17:00
Era Ojdanić je za Informer ispričao da je među prvima saznao da je Dragan Marković Palma preminuo, zbog čega se duboko potresao, jer su bili dobri prijatelji dugi niz godina.
22.11.2024
21:49
Večeras je sve zatekla vest o smrti Dragana Markovića Palme, a tim povodom se oglasila i Lepa Lukić za naš portal.
22.11.2024
22:18
Sanja Marinković je ostala u šoku nakon saznanja da je preminuo Dragan Marković Palma.
22.11.2024
20:33
Milica Jokić se javno zahvalila Draganu Markoviću Palmi za sve što je uradio za nju i istakla da će ga zauvek pamtiti.
22.11.2024
23:22
Nakon vesti da je preminuo Palma, oglasio se poznati harmonikaš Miroljub Aranđelović Kemiš.
22.11.2024
23:07
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.