U VAŠINGTONU SMO IZVUKLI MAKSIMUM! Mali: Mini Šengen je NAJZNAČAJNIJA TAČKA SPORAZUMA, to će uskoro postati realnost Zapadnog Balkana
Podeli vest
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da će "mini Šengen" uskoro postati realnost zapadnog Balkana, kao i da je ključna korist nedavno potpisanog sporazuma u Vašingtonu brža integracija u svetsku trgovinu i ekonomski razvoj celog regiona
"Izvukli smo maksimum koji smo mogli, posebno po pitanjima koja su važna za životni standard građana koji žive u regionu zapadnog Balkana. Izvoz regiona značajno se povećao poslednjih godina, ali su ekonomije regiona i dalje slabo integrisane u svetsku trgovinu. Veće prisustvo američkog kapitala na ovim prostorima pružiće priliku da se to promeni", kazao je Mali u intervjuu za sarajevski "Dnevni avaz".
Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Marko Ðurić izjavio je da je Srbija u Vašingtonu posle mnogo godina obnovila odnose sa SAD na najvišem nivou, istakavši i da potpisani sporazum i najavljeni dolazak Američke koropracije za razvoj (DFC) otvara perspektivu za ozbiljne investicije
15.09.2020
08:05
On je dodao da Amerikanci sa sobom donose i standarde koji su ponekad važni isto koliko i sama investicija.
"Recimo, projekti Međunarodne razvojne finansijske korporacije (DFC) moraju proći stroge finansijske, ekološke i socijalne analize uticaja kako bi se obezbedilo da ispunjavaju međunarodno priznate standarde", kazao je srpski ministar.
On je istakao da će ekonomska normalizacija odnosa Beograda i Prištine doprineti i zemljama u regionu, koje će tako imati stabilno okruženje, što je bitno za svaku ekonomiju.
"Za "mini Šengen", možda i najznačajniju tačku iz ovog sporazuma, bitno je da je Priština pristala da bude deo inicijative. I to je konkretna korist ovog sporazuma", dodao je Mali.
Na pitanje, koje bi bile kljucne prednosti stvaranja jedne takve unije kakva je "mini Šengen", on je odgovorio:
"Možete li da zamislite šta bi značilo za svet i svetsku trgovinu jedno tržište od skoro 20 miliona stanovnika, gde su ujednačeni uslovi poslovanja, uklonjene birokratske prepreke za lakši prelazak preko granice, gde građani prelaze granicu na osnovu svoje lične karte i gde je lakša fluktuacija radne snage?".
Takvo tržište, kako je naveo, poželjno je i za buduće investitore koji na svoja ulaganja gledaju strateški.
"Oni danas žele da pokriju čitave regione i regije tamo gde dolaze, a ne da dođu i stacioniraju se u jednom gradu na Balkanu. Američka Medunarodna razvojna finansijska korporacija, koja je otvorila kancelariju u Beogradu, dokaz vam je toga", kaže Siniša Mali.
Napominje i da je lično uveren da će „mali Šengen" pomoći da se zadrže mladi ljudi.
"Tržište rada će biti šire i sveobuhvatnije, zajedničke radne dozvole će se lakše izdavati. Priznavanje kvalifikacija i diploma, bez dodatnih procedura, obezbediće veću mogućnost kretanja radne snage, što će poboljšati dostupnost radne snage", objašnjava srpski ministar.
Na konstataciju "Avaza" da je, i pored svih koristi, ideja o „mini Šengenu" kod određenih političara u zemljama regiona naišla na veliki otpor i da oni kao najčešći argument pominju to da bi Srbija kao najveća država uspostavila i ekonomsku i političku dominaciju u regionu na štetu ostalih, Mali kaže da će, iako Srbija jeste najveći izvoznik, od "mini Šengena" koristi imati sve zemlje.
"Neke analize govore da bi veća ekonomska integracija regiona doprinela povećanju regionalnog BDP-a na godišnjem nivou od 1 odsto, a možda čak i više... Verujem da je svima jasno da samo dalja, snažnija, konkretnija ekonomska i trgovinska integracija regiona zapadnog Balkana može da omogući i olakša prelazak na model ubrzanog i održivog rasta naših ekonomija", istakao je Mali.
Na pitanje sarajevskog lista da li veruje da će "mini Šengen", sada kada je dobio veće šanse da zaživi, u skorašnje vreme postati realnost zapadnog Balkana, Mali je odgovorio da u to apsolutno veruje.
"Da, apsolutno verujem u to da će „mini Šengen" postati realnost zapadnog Balkana na ovaj ili na onaj način, i to u bliskoj budućnosti", kaže Mali.
"Naše privrede su umnogome komplementarne i to vuče korene još iz perioda socijalizma i bivše SFRJ. Zašto ne bismo to iskoristili? Takođe, naša zemlja je posvećena unapređenju regionalne saradnje, procesu pomirenja. Od nas i Evropa očekuje da damo svoj doprinos smanjenju napetosti, jačanju regionalne stabilnosti, integracijama, a finalni rezultat su prakticni benefiti za naše gradane i naše ekonomije", rekao je Mali.
Uvođenje evropskih standarda kroz različite regionalne inicijative nije samo cilj, vec je, kako je istakao, put kako bi naši građani osetili konkretnu dobrobit.
Na pitanje o merama koje je Srbija preduzela u saniranju štete izazvane pandemijom korona virusa i kakva su njegova očekivanja, Mali je podsetio da se Srbija sa paketom mera od oko 5,8 milijardi evra svrstala među najizdašnije vlade u Evropi u odnosu na veličinu svoje ekonomije.
"Taj ekonomski paket čini 12,5 odsto našeg BDP-a. Sprečili smo otpuštanja radnika, a garantnim šemama, osmišljenim u saradnji sa komercijalnim bankama i državnim Fondom za razvoj, pomogli smo preduzecima da prebrode ovaj težak period. Davali smo pet plata za više od milion zaposlenih u Srbiji, kao i jednokratnu pomoć od 100 evra za sve građane. Privrednici kažu da smo ih bukvalno spasili", naglasio je srpski ministar.
Mali je dodao da zato u Vladi Srbije očekuju da na kraju godine Srbija bude među tri zemlje u Evropi sa najboljim rezultatima kada je reč o privrednom rastu.
"Verujemo da možemo da budemo na nuli, što je u uslovima najveće ekonomske krize na svetu ogroman uspeh", zaključio je srpski ministar finansija.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Marko Ðurić izjavio je da je Srbija u Vašingtonu posle mnogo godina obnovila odnose sa SAD na najvišem nivou, istakavši i da potpisani sporazum i najavljeni dolazak Američke koropracije za razvoj (DFC) otvara perspektivu za ozbiljne investicije
Politika administracije američkog predsednika Džozefa Bajdena prema Ukrajini, uključujući pozivanje Ukrajine u NATO i dozvolu za udare dalekometnim zapadnim oružjem na teritoriju Rusije, može da se promeni nakon američkih izbora 5. novembra, kaže bivši američki ambasador u Ukrajini, direktor Evroazijskog centra Atlantskog saveta Džon Herbst.
Predstavnici vladajućih koalicija u Berlinu, primili su utorak, predstavnike industrijskih i trgovačkih komora, kako bi se razgovaralo o gorućim problemima nemačke ekonomije.
Tokom Specijalnog programa Informer televizije, politikolog i članica Predsedništva SNS - Sandra Božić i stručnjak za bezbednost - Ilija Životić detaljno su analizirali predstojeće američke izbore i globalni uticaj koji će promeniti tok savremene istorije.
Gosti Info jutra bili su advokat Pavle Staničić i direktor Borbe Andrija Jorgić, koji su govorili o brutalnom napadu dvojice huligana na političkog analitičara Veljka Jovanovića.
Ministar bez portfelja Đorđe Milićević gostovao je u Info jutru Informer televizije gde je odgovarao na pitanja voditeljke Jovane Radović i govorio o najvažnijim temama, ali i onoj najaktuelnijoj - to što potpredsednik SPS Branko Ružić za tajkunsku televiziju N1 kritikovao vlast, hvalio Dragana Đilasa ali im i čestitao rođendan sa željkom da još dugo traju.
U specijalnoj emisiji povodom izbora u Americi gostovali su politički filozof Dragan Kojčić i Darko Obradović iz Centra za društvenu stabilnost, koji su govorili o mehanizmima američke demokratije popu elektorskog koledža i glasačkim pravima.
Elvis Nikolić (23) iz sela Jevremovci kod Pančeva, koji je nestao 19. oktobra zajedno sa svojom devojkom Tamarom Novakov (19) iz istog sela, osam dana nakon nestanka pronađen je mrtav u kanalu u selu Janošik, a za Tamarom se i dalje traga.
Alija Balijagić (65) uspešno izmiče poteri policije i pripadnika Vojske Crne Gore, a jedna rečenica koju je izgovorio pre 20 godina i danas se pamti u tamošnjoj javnosti!
Nišlija S. R. (34) uhapšen je zbog ubistva u pokušaju jer je danas u jednom kafiću na Trgu Kralja Milana u Nišu teško povredio četrdesetogodišnjaka. Tim povodom oglasila se policija.
Urošu Pašajliću koji je bio osuđen na sedam godina i osam meseci zatvora za nasilje u porodici i zlostavljanje i mučenje, Apelacioni sud u Beogradu povećao je kaznu za godinu dana i on će u zatvoru provesti osam godina i osam meseci.
Kafa će biti duplo skuplja u narednih šest meseci, jer je Srbin omogućio hrvatskom tajkunu da se širi i jača monopol na našem tržištu, otkrio je na Kolegijumu naš glavni urednik Dragan J. Vučićević.
Od svih manastira Fruške gore, Manđelos je najmlađi. Odluka o njegovoj izgradnji doneta je 2008. a radovi su počeli 2011. Ktitori crkve bili su Milan i Senka Milanković, poreklom iz Brodca kod Bijeljine, koji žive i rade u Australiji, a koji su tragičnim spletom okolnosti ovde izgubili ćerku. Manastir je posvećen Svetom Vasiliju Ostroškom i osvećen je 2014. godine.
Mala srednjobanatska opština Nova Crnja poslednjih nekoliko godina bogatija je za veliki broj mladih stanovnika zahvaljujući konkursu Ministarstva za brigu o selu koje dodeljuje sredstva za kupovinu seoske kuće porodicama iz Srbije.
Jasno je da nas u januaru očekuje zanimljiv prelazni rok u Humskoj. Partizan je dobio novu upravu, odnosno privremeni organ, pa se očekuju velike promene kako u samom klubu, infrastrukturi, finansijama, tako i u igračkom kadru. Tako je sada izašla informacija, koja bi definitivno obradovala crno-bele navijače, da bi jedan od najboljih igrača Superlige Srbije , Adem Ljajić (33), mogao da obuče dres voljenog kluba.
Izgubili su i Partizan i Crvena zvezda u 6. kolu Evrolige, a kao veliki uzroci poraza oba srpska kluba su sudije. Očigledno načinjene greške na račun crveno i crno-belih izazvali su veliki bes kod navijača, naši klubovi izdvajaju ogromne novce da bi uopšte igrali Evroligu, a čini se da nisu svi klubovi ravnopravni. O suđenju nije želeo da priča Željko Obradović na konferenciji nakon poraza od Monaka, ali je dan nakon toga ipak imao kratak komentar.
Evropska unija je osudila Severnu Koreju zbog današnjeg lansiranja interkontinentalne balističke rakete i rekla da je to "flagrantno kršenje više rezolucija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija".
Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke odlučilo je da zatvori sve iranske generalne konzulate na svojoj teritoriji nakon pogubljenja nemačkog državljanina u Islamskoj Republici, javila je u četvrtak novinska agencija DPA.
Kandidat za kongresmena Džeremi Šafer je za Informer TV izjavio da je upravo Pensilvanija ključna država za oba kandidata, jer se smatra "ljubičastom zonom" u kojoj ni jedan ni drugi kandidat nemaju vidljivu prednost.
Glumac Zoran Rankić, poznat po ulozi Popare iz 2Srećnih ljudi" u penziju je otišao tako što je ostavio oproštajnu poruku kolegama iz Beogradskog dramskog pozorišta, skočio kroz prozor i pobegao.
Roze kostim, koji je Džeki Kenedi nosila 22. novembra 1963. godine, na dan Kenedijevog ubistva, biće izložen u javnosti tek 2103. godine, na zahtev porodice Kenedi.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.