• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Tanjug

05.10.2020

12:26

GOSPODO, SRBI SA KIM PREDUGO ČEKAJU! Dačić Komesarijatu za izbeglice UN: Još nema uslova za povratak 200.000 raseljenih!

Vesti

GOSPODO, SRBI SA KIM PREDUGO ČEKAJU! Dačić Komesarijatu za izbeglice UN: Još nema uslova za povratak 200.000 raseljenih!

Podeli vest

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić je na 71. zasedanju Izvršnog komiteta Visokog komesarijata UN-a za izbeglice istakao da u našoj zemlji osim izbeglica iz bivše SFRJ boravi i približno 200.000 interno raseljenih lica sa KiM, za koje se ni nakon 21 godine nisu stekli uslovi za održivi povratak



Dačić je naglasio da je zanemarljiv broj njih ostvario svoje pravo na povratak, nesmetano raspolaganje imovinom, nediskriminaciju i nesmetan pristup političkim, ekonomskim i socijalnim pravima na KiM.

Održivi povratak u svoje domove uspelo je da ostvari, precizirao je on, samo 1,9 odsto njih i dodao da je to najmanja stopa povratka u svetu.

Populacija interno raseljenih lica sa KiM predugo čeka na rešavanje osnovnih egzistencijalnih pitanja, kaže Dačić, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.

Podsetio je da se Srbi sa KiM više od dve decenije nalaze van svojih domova i naglasio da to predstavlja jedno od najdugotrajnijih internih raseljenja u Evropi.

- Smatramo da je došlo vreme da se preduzmu konkretne mere da se ovim ljudima pomogne. Zato bismo visoko cenili dodatno angažovanje i podršku međunarodnih partnera na rešavanju problema produženog raseljenja Srba sa KiM, uz uvažavanje naučenih lekcija i ponavljanje dobre prakse - istakao je Dačić.

Kaže da Srbija već pruža podršku interno raseljenim licima sa KiM, provođenjem programa finansiranih iz budžeta Srbije, donatorskim sredstvima i sredstvima iz pretpristupnih fondova EU.

- Interno raseljena lica su danas taoci nerešenih pitanja, njima nije omogućen održivi povratak na KiM, kao ni pristup pripadajućim ludskim pravima. Poražavajuća je činjenica da zaštita njihovih prava nije obezbeđena od strane onih koji su se na to obavezali i kojima je to u mandatu - istakao je Dačić.

Navodi da nas je globalna pandemija izazvana korona virusom podsetila na značaj međunarodne saradnje i solidarnosti, kao i da posebnu zahvalnost dugujemo UNHCR-u i OEBS-u koji su omogućili stambeno zbrinjavanje najugroženijih izbeglica.

Ministar je, na početku svog izlaganja, zahvalio svima koji su pomogli realizaciju Zajedničkog regionalnog stambenog programa trajnog zbrinjavanja izbeglica i raseljenih lica sa prostora bivše SFRJ, a koji se sprovodi u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Crnoj Gori.

- Naši zajednički napori doveli su do toga da je u Srbiji posredstvom Regionalnog stambenog programa do danas stambeno zbrinuto 5.143 porodica - rekao je ministar Dačić.

Kako je istakao, Regionalni stambeni program je primer da se put ka rešenju uvek može pronaći, onda kada za tako nešto postoji volja.

- Veoma su zabrinjavajući poslednji podaci koji nam govore da je u svetu trenutno prisutno 26 miliona izbeglica, 45,7 miliona interno raseljenih lica, kao i 4,2 miliona tražilaca azila. Sa žaljenjem konstatujemo porast broja kako prisilno raseljenih i tako migranata na globalnom nivou. Rešavanje ovih kompleksnih problema predstavlja test naše odgovornosti i posvećenosti principima humanosti i solidarnosti - naveo je Dačić u govoru.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
NEBOJŠA

pre 4 godine

МИ ИЗ ХРВАЦКЕ ЧЕКАНМО ЈОШ ДУЖЕ,ДАЧИЋУ !!!АЛ ТЕБЕ ЗА НАС БОЛИ ''ОНА СТВАР'',ЈЕР СМО МИ ЖРТВЕ ТВОГ СЛОБЕ ПТМ !!!

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Deca su nam sve agresivnija - Od početka školske godine čak 7.456 prijava za nasilje! Zastrašujući podaci na platformi "Čuvam te"
Društvo

Deca su nam sve agresivnija - Od početka školske godine čak 7.456 prijava za nasilje! Zastrašujući podaci na platformi "Čuvam te"

Nacionalna platforma za borbu protiv nasilja "Čuvam te" objavila je da je od početka školske godine zabeleženo čak 7.456 prijava slučajeva nasilja koje je uključivalo decu. Sumnja se, kako kažu stručnjaci, da je brojka mnogo veća jer se i dalje mnogi plaše da prijave nasilje.Naročito zabrinjava podatak da prednjači fizičko zlostavljanje u obrazovnim ustanovama

19.11.2024

08:25

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Odmah promenite lozinku ako ovako ide! Najmanje je sigurna
Hi-Tech

Odmah promenite lozinku ako ovako ide! Najmanje je sigurna

Lozinke koje se baziraju na jednostavnim kombinacijama ili lako pogađaju na osnovu ličnih podataka, poput imena ili datuma rođenja, vrlo su nesigurne. Da biste zaštitili svoje naloge, kreirajte lozinku koja je dugačka, raznovrsna i potpuno nasumična.

18.11.2024

21:20

Džet set