SRBIJO, MISLI O OVOME! ERDOGAN MERKA RUMELIJU, ZBOG NJE SMO RATOVALI SA BUGARIMA! Balkan je u neoosmanističkoj viziji!
Podeli vest
Premda glavni vektor Turske spoljne politike nije usmeren prema Balkanu, nekadašnja osmanska Rumelija nije van polja Erdoganove pažnje. To se jasno vidi iz njegovih izjava
Turski predsednik Erdogan baš se u poslednje vreme razradio i sve samouverenije nastupa na međunarodnoj sceni. Pored neposrednog i posrednog, ali intenzivnog vojnog angažovanja na nekolikim neuralgičnim tačkama u Sredozemlju, na Bliskom i Srednjem istoku, zaoštrio je i retoriku, za koju je teško reći da je baš uvek diplomatska.
Jermenski premijer Nikol Pašinjan izjavio je da postoje "neoborivi dokazi" da Turska vrbuje i šalje u Azerbejdžan "hiljade sirijskih plaćenika". Svoju tvrdnju je potkrepio snimkom ispitivanja zarobljenog Sirijca
01.11.2020
12:12
Francuskom predsedniku Makronu je već drugi put poručio da treba da se leči, na šta je Pariz povukao ambasadora iz Ankare, što je kulminacija zatezanja poodavno zahladnelih odnosa između dvojice ambicioznih lidera, ali i dveju velikih država i članica NATO-a. Makronove kritike povodom uloge koju Turska na strani Azerbejdžana neskriveno igra u podsticanju i razgorevanju sukoba u Nagornom Karabahu, kao i nameru da se u Francuskoj zakonski reguliše delovanje džamija i islamskih centara, Erdogan je ocenio kao eklatantnu islamofobiju, dok se u Francuskoj, u kojoj je veoma uticajna jermenska dijaspora, sve otvorenije govori o tome da Turska na Kavkazu nastavlja da nikada ne prizna osmanski genocid nad ovim narodom iz 1915. godine.
Prenaprezanje Turske
Na neuobičajeno (ne i za njega!) otvoren način, turski predsednik je izrazio želju i nadu da će Azerbejdžanci izaći kao pobednici iz rata i uspeti da oružjem oslobode Nagorno Karabah od „jermenskih okupatora". Istovremeno, on se redovno konsultuje sa Vladimirom Putinom, tobože o pronalaženju puta ka okončanju sukoba, stavljajući Ankaru na isti nivo makroregionalne uticajnosti sa Moskvom, što je deo proklamovanog spoljnopolitičkog i geopolitičkog cilja da Turska 2023. godine bude jedna od sedam najvažnijih „igrača" na globalnom planu međunarodnih odnosa. Zauzetost oko Nagornog Karabaha nije smetala turskom predsedniku da najavi spremnost za pokretanje nove vojne akcije u Siriji...
Istovremeno sa punom aktivnošću na Kavkazu, Erdogan preti Grčkoj da će „dobiti svoje" ako nastavi da ometa tursko istraživanje podmorskih energetskih resursa, odnosno fosilnih goriva u Istočnom Mediteranu, udarajući uzgred i poneku packu Izraelu i Egiptu, a da ne govorimo o Kipru, za koji prvi put izričito predlaže rešenje višedecenijskog spora kroz model dveju nezavisnih država, pošto je prethodno obezbedio pobedu svog kandidata i poslušnika Ersina Tatara na nedavnim predsedničkim izborima. Nimalo slučajno, „Sultan" je ovu provokativnu maksimalističku izjavu dao pred Tatarov sastanak s kiparskim Grcima i predstavnicima triju zemalja „garanata" za Kipar - Grčke, Turske i Velike Britanije, koji je najavio generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš, s ciljem da se pokrenu zamrli mirovni pregovori.
Tako je otvorio Pandorinu kutiju ideje o formalnoj podeli jedne samostalne i suverene države, na osnovu „uvažavanja stanja na terenu" i nemogućnosti da se pregovorima dveju lokalnih zajednica pronađe kompromisno rešenje. A ne može se pronaći, jer, bez obzira na sve diplomatske manevre i prividnu spremnost na ustupke, osnovni zahtev kiparskih Grka, da Turska posle postizanja sporazuma u određenom roku povuče svoje vojne snage sa ostrva, nikada neće biti ispunjen. Svaka analogija sa odnosom Turske prema teritorijalnom integritetu Srbije i nezavisnosti „Kosova" stvar je, dakako, paranoidne uobrazilje...
Ako se turskom predsedniku nešto ne može zameriti, onda je to doslednost, ali i otvorenost u realizovanju strategije čiji je krajnji cilj ponovo velika i snažna Turska na prostorima koji su nekada bili u sastavu Osmanskog carstva, pa dokle se u datom trenutku može, dotle se i ide... A dokle se realno može, tek treba da se vidi, jer ima podosta ozbiljnih analitičara koji procenjuju da se Turska spoljnopolitički i vojno, ali i ekonomski delovanjem na više frontova prenapregla i da će to breme teško izdržati bez posledica po unutrašnju ravnotežu, posledica koje je Erdogan, uostalom, delimično već osetio.
Ne bi se, međutim, valjalo preterano zavaravati takvim stručnim prognozama, jer Turska je Turska, specifična država sa specifičnim društvom i sa nekim komparativnim prednostima o kojima se u ovakvim preciznim i racionalizovanim analizama ne vodi računa, jer ne pripadaju fenomenima na koje se mogu primeniti egzaktna naučna merila. Onako, otprilike, kako je veliki ruski pesnik Tjutčev opisao svoju voljenu otadžbinu: „Umom se Rusija ne može razumeti/ Opštim aršinom ne da se izmeriti: /Osobeno je njeno stanje/U Rusiju se jedino može verovati". Zato su, pored ostalog, složeni odnosi između Rusije i Turske toliki izazov za svaku pouzdanu ocenu i izvesnije predviđanje, a svi bi voleli da znaju kako će se oni u budućnosti razvijati.
„Istinita priča"
Premda glavni vektor spoljnopolitičkog angažovanja Turske nije usmeren prema Balkanu, ako izuzmemo akutnu fazu hroničnog nadgornjavanja sa Grčkom, nekadašnja osmanska Rumelija nije van polja Erdoganove pažnje. Turska prema Balkanu u ovom trenutku nastupa promišljeno i konstruktivno, ne odustajući od svojih strategijskih interesa, ali i svesna da pri sadašnjoj regionalnoj i široj konjunkturi najviše može postići korišćenjem sredstava i metoda tzv. „meke", odnosno „pametne moći".
Primer ovakvog opredeljenja su i znatno unapređeni odnosi sa Srbijom koju je Ankara oduvek, čak i u razdobljima najozbiljnijih tenzija, smatrala partnerom bez koga se ne može ostvariti bilo kakav stabilan i trajan rezultat u balkanskim relacijama. Izraženije neoosmanističke reminiscencije, do nametljivosti prisutne u nastupanju turskih zvaničnika prema i na Balkanu tokom prve decenije ovoga veka, sada su potisnute van predela pragmatičnog vođenja uglavnom poslovne politike, što je svakako dobro sa stanovišta uspešnosti poslovanja i saradnje u raznim oblastima delatnosti.
Ponekad, ipak, da se ne zaboravi kako Turska, poslujući na Balkanu, nije zaboravila Rumeliju, a i da bi se održala vera u nju kod onih koji je na našim prostorima i dalje čeznutljivo doživljavaju kao duhovnu i kulturnu maticu i potencijalnog zaštitnika, Erdogan se ponekad oglasi porukama iz arsenala koji pripadaju metafizičkim, oniričkim predelima koje je Ahmet Davutoglu nazvao geografskom i istorijskom dubinom.
Tako je veliki komunikator nedavno, u obraćanju euforičnim pristalicama retorički sam sebe prevazišao, što u njegovom slučaju nije mala stvar. Zaneo se govoreći o opštoj omiljenosti koju Turci, suprotno tvrdnjama svojih dušmana i raznih zavidnih zlobnika, danas uživaju u muslimanskim zemljama Severne Afrike, Bliskog istoka i Balkana, pa je rekao i sledeće:
„Idite u Siriju, idite u Irak, idite u Severnu Afriku, idite na Bliski istok, idite u zemlje Balkana, idite i pitajte tamo ljude šta misle o Turskoj i o Turcima. Nećete čuti ni reč žalbe, ništa o kolonijalizmu, okupaciji, tlačenju ili genocidu. Umesto toga, čućete jednu novu rečenicu koja je kod njih postala nešto kao simbolički slogan - „Hvala Alahu što su nam Turci došli!" Ispričaću vam jedan istiniti događaj. Uloživši mnogo truda i u veoma teškim okolnostima ekipa TIKA-e (Turske državne agencije za saradnju i razvoj) stigla je do jednog planinskog sela u Makedoniji. Neki starac sa štapom prišao je članovima ekipe i, videvši tursku zastavu na kolima, upitao: 'Zašto ste toliko zakasnili?'. Funkcioner se zbunio i pomislio da su zakasnili na neki predviđeni program i taman kad je hteo da se izvini, starac ga je prekinuo i rekao: 'Čekali smo vas sto godina'. Zaista, prošlo je sto godina od kad smo odvojeni od ovih zemalja, ali narod nikada tamo nije prestao da nas čeka i da se nada našem povratku".
Nije teško zamisliti aplauz koji se posle ove „istinite priče" razlegao velikom dvoranom. Balkan je u neoosmanističkoj viziji i dalje, dakle, Rumelija čiji su gubitak Osmanlije pre jednog veka izuzetno bolno doživeli, o čemu svedoče tadašnji lamenti njihovih vojnih i civilnih prvaka.
Rumelijski snovi
U svim tim žalopojkama ponavljan je refren da Rumelija „ostaje u našim srcima i da ćemo se jednom vratiti". Iz Rumelije je, uostalom, poticao veliki deo osmanske, ali i potonje kemalističke elite, uključujući i tvorca moderne Turske i „oca nacije" Mustafu Kemala pašu Ataturka. Erdogan je, doduše, sa Crnog, a ne Egejskog mora, ali je i njemu Rumelija očito u srcu, a želja za povratkom nesmanjeno jaka. Tim više što Turke, kako reče stari Makedonac sa štapom, tamo već sto godina nestrpljivo čekaju.
Balkan mu, eto, dođe kao neka osmanska Penelopa, a da svoga čekanja, za razliku od Odisejeve verne ljube, nije bio svestan. Srećom, proviđenje ili volja Alahova uredi da se ekipa turske agencije na planini sretne sa makedonskom starinom... Mi smo, balkanski veselnici, poput Penelope tkali i parali svoje košulje, ali ne dvadeset nego punih sto godina, a parali su nam ih povremeno i drugi.
Povratak nekadašnjeg gazde sa istoka nismo dočekali, a ni košulje baš sve oparali, tako da nismo ni bez ruha, ni bez kruha, a u većini umemo i goste, zvane i nezvane, da balkanski dočekamo i ispratimo kako im dolikuje. Čemu, uostalom, uopšte osvrtanje na Erdoganovu „istinitu priču", reći će mnogi na ovim našim stranama, jer on, kako se obično i olako tumači, govori „za unutrašnju upotrebu".
Ne bi, međutim, trebalo zaboraviti da su za neoosmanističku doktrinu i njenu operacionalizaciju unutrašnja i spoljna politika, a i „meka" i „tvrda moć" u organskoj, funkcionalnoj sprezi i naizmenično se aktuelizuju, pa ne bi bilo poželjno da Erdoganovi slušaoci listom poveruju da je Balkan zaista i dalje Rumelija koja ih i posle sto godina željno čeka.
Srbija i Bugarska ratovali zbog Rumelije
Zbog Rumelije zaratili su Srbija i Bugarska 1885. godine, a neposredni povod bilo je ujedinjenje Kneževine Bugarske i Istočne Rumelije, koje je izvršeno kršenjem odluka Berlinskog kongresa, a na štetu Srbije i Srba koji su živeli na tim područjima pre i tokom Otomanske vlasti.
Smatrajući da je to poremetilo ravnotežu na Balkanu, kralj Milan je vršio pritisak na bugarsku diplomatiju da se sporne odluke ponište, a kada mu to nije urodilo plodom odlučio je da celu stvar reši ratom.
Međutim, bolje naoružana i uz to bolje motivisana bugarska vojska izvojevala je pobedu na Slivnici, da bi ubrzo potom prebacila rat na teritoriju Srbije, što je dovelo do pada Pirota i povlačenja srpske vojske sve do Niša. Neočekivani uspesi bugarske vojske primorali su velike sile, u prvom redu Austrougarsku, da se uključe u posredovanju oko potpisivanja primirja. Mir u Bukureštu je zaključen 3. marta 1886. godine. Rat je doneo znatne gubitke i jednoj i drugoj strani, ali nije uticao na teritorijalne promene.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Jermenski premijer Nikol Pašinjan izjavio je da postoje "neoborivi dokazi" da Turska vrbuje i šalje u Azerbejdžan "hiljade sirijskih plaćenika". Svoju tvrdnju je potkrepio snimkom ispitivanja zarobljenog Sirijca
Ruski vojni komandanti verovatno su dobili nova uputstva od ruskog lidera Vladimira Putina, usmerivši svoje napore na obezbeđivanje teritorijalnih dobitaka, a ne na osvajanje velikih gradova, navodi Institut za proučavanje rata (ISW).
Gosti "Info jutra" na Informer televiziji bili su direktor "Srpskog telegrafa" Saša Milovanović i član Gradskog odbora Srpske napredne stranke Bratislav Jugović koji su govorili o specijalnom ratu protiv Srbije koji je u toku.
Gost "Info jutra" na televiziji Informer bio je predsednik Odbora za odbranu i unutrašnje poslove Milovan Drecun koji je govorio o tome što Centralna izborna komisija u Prištini pokušava da zabrani učešće Srpske liste na predstojećim izborima 9. februara.
Pokušaj obojene revolucije u Moldaviji i stanje na ukrajinskom frontu, komentarisali su gosti emisije "Rat uživo", ekonomista Bojan Dimitrijević i predsednik SRS-a Vojislav Šešelj.
Putničko vozilo volvo povlači se sa tržišta zbog neispravnosti pedale kočnice, što povećava rizik od nesreća ili povreda. Kako javljaju iz kompanije, svi vlasnici vozila obavešteni su pisanim putem.
U Višem tužilaštvu u Beogradu saslušana su trojica osumnjičenih za neovlašćeno prenošenje i držanje radi prodaje držali više od 14.8 kilograma kokaina.
Beogradska policija uhapsila je S. Z. (43) zbog sumnje da je 30. avgusta i 21. decembra u Zemunu opljačkao dve osobe i uzeo im stvari ukupne vrednosti oko 75.000 dinara!
Pripadnici MUP-a u Kikindi, Šapcu, Kraljevu, Prokuplju, Valjevu i Pančevu u saradnji sa Sektorom poreske policije, a po nalogu nadležnih tužilaštava, sproveli su akciju u vezi sa otkrivanjem poreskih krivičnih dela i uhapsili tri osobe, dok će protiv još sedam biti podnete krivične prijave.
U društvu Belivukovog protivnika i saradnika, kobne večeri kada je došlo do pucnjave u "Stefan Braunu" bio je upravo Nikola Stanković. On je na saslušanju povodom pokušaja ubistva šefa obezbeđenja negirao izvršenje dela, međutim snimak cele situacije govori nešto sasvim drugo.
Partizan je srozan na dno, zastrašujuće, to su neljudske stvari o kojima pričamo, to nije za ozbiljne ljude, zagrmeo je Ivan Golac! Legendarni trener je uz oštre reči opisao rad bivše uprave kluba iz Humske, kao i dolazak privremenog organa, u koji takođe još uvek ne veruje.
Proslavljeni košarkaški stručnjak, Miroslav Muta Nikolić, smatra da Željko Obradović nije kriv za poraz Partizana od Crvene zvezde u 13. kolu ABA lige, već da izgubljeni meč ide na dušu igrača koji nisu bili koncentrisani prilikom izvođenja auta.
Trener Partizana Željko Obradović kritikovao je sudije posle poraza od Crvene zvezde u večitom derbiju (89:84), pa u jednom momentu podigao srednji prst.
Nema napretka u pogledu spremnosti Ukrajine za pregovore, stoga Rusija nastavlja specijalnu vojnu operaciju, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Predsednica Gruzije Salome Zurabišvili zapretila je "rušenjem" vladajuće partije Gruzijski san ako ne prihvate predlog opozicije o raspisivanju novih parlamentarnih izbora.
Nemački ministar unutrašnjih poslova Nensi Fezer rekla je da se državljanin Saudijske Arabije, optužen da je automobilom uleteo u masu na božićnom sajmu u Magdeburgu 20. decembra i ubio petoro ljudi, "ne uklapa ni u jedan postojeći model“ napadača koju su sprovodili slične akcije.
Božićna jelka spaljena je u ponedeljak uveče u sirijskom gradu Hama, što je zastrašujući znak da bi hrišćani mogli da budu na meti džihadista posle svrgavanja predsednika Bašara al-Asada.
Avioni najveće američke aviokompanije "Ameriken Erlajns" prizemljeni su u SAD zbog neutvrđenog tehničkog problema, što je izazvalo nezadovoljstvo hiljada putnika koji su planirali da lete na Badnje veče po Gregorijanskom kalendaru, prenosi danas ABC njuz.
Glumac Branimir Brstina dobitnik je prestižne nagrade Zlatni ćuran, a priznanje će mu biti uručeno na svečanosti zatvaranja 51. festivala "Dani komedije", 27. marta naredne godine.
Glumca Nenada Okanovića svi najbolje pamtimo po ulozi sina Dragana u seriji "Selo gori, a baba se češlja", ali malo ko zna da je on zamalo odbio tu ulogu.
Hemikalija akrilamid, koja nastaje tokom termičke obrade određenih namirnica, poput krompira i hleba, može povećati rizik od srčanog udara i šloga za čak 60 odsto, upozoravaju naučnici.
Pevača Slobu Radanovića (34) zaustavili su pripadnici Uprave saobraćajne policije 08. decembra uveče na moto-putu kroz Beograd i to u trenutku dok je svojim džipom BMW prekoračio brzinu, nezvanično saznaje Informer.
Veljko Ražnatović je putem Instagram storija objavio da neko zloupotrebljava njegovo ime na društvenoj mreži Fejsbuk. Tom prilikom, Cecin naslednik apelovao je na sve da prijave lažni profil.
Bivši rijaliti učesnik Marko Janjušević Janjuš posvetio je objavu na društvenim mrežama pokojnom bratu Mihailu koji je preminuo 25. decembra 2023. godine.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.