Nebojša Bakarec: Dragica Gašić, srpska junakinja i simbol stradanja!
Podeli vest
Gospođa Dragica Gašić je postala SIMBOL stradanja srpskog naroda na KiM i novi simbol borbe za ljudska prava. Gospođa Gašić je najhrabrija žena na svetu. Treba da se pokriju ušima svi koji ispaljuju frazu „Dogodine u Prizrenu“. Dragica Gašić im je pokazala svoju hrabrost svojom parolom koju je sprovela u delo:„Ove godine u Đakovici“
Protiv muzike nemam ništa. Imam veliku kolekciju ploča, kompakt diskova – imam puno rokenrola, ali i klasike, džeza, tango muzike itd. Imam i gramofon. Svaki dan slušam muziku. Za to mi nije potreban alkohol, niti droga. Rokenrol slušam od osnovne škole - jedni drugima za rođendane smo kupovali ploče ili knjige. Takva su vremena bila sedamdesetih. Nikada nisam probao drogu. U mladosti, alkohol sam retko pio. Sada još ređe. Jadnom nedeljno popijem jedno pivo, uz nedeljni ručak. A rokenrol slušam uvek. Još češće klasiku i džez. U ovogodišnjem programu EGZITa dopadaju mi se sledeći izvođači, čiju muziku slušam: DAVID GUETTA, PAUL КALКBRENNER, AJS NIGRUTIN & TIMBE, AMIRA MEDUNJANIN, RUNDEК I EКIPA
09.07.2021
20:11
Albanske vlasti Kurtija, Osmanijeve i Đakovice pokazuju do sada neviđeno divljaštvo, primitivizam i rasizam. Uplašila ih je jedna žena koja se drznula da se vrati u Đakovicu. Jedna žena, sama. Protiv nje se digla albanska ala i vrana. Fizički napadaju Dragicu Gašić, izbacuju je iz stana, maltretiraju, a sada žele da je umore glađu. Zabranjuju joj da uđe u prodavnicu i da kupi hleb! Plači voljena zemljo. Albanci su potom napali hrabrog Vuksana Gojkovića, čoveka koga je Kancelarija za KiM angažovala da joj dostavlja namirnice. Izbušili su mu gume na starom Golfu. Albanci su majstori nehumanosti. Pre 22 godine otkrili su novi način ubijanja Srba, krađu organa. Tada su Albanci sa KiM, ali i iz Albanije ubili oko 1000 Srba tako što su im izvadili organe i prodavali ih na tržištu. Sada žele da umore glađu jednu ženu, koja živi sama! Dragica Gašić je simbol borbe protiv albanskog rasizma i nehumanosti. Tako je 1955. u Montgomeriju u Alabami, gospođa Roza Parks, postala simbol borbe protiv rasizma u SAD. Uhapšena je i zatvorena zbog toga što je u autobusu sela na mesto za belce. Srećom, mogla je da kupi hleb. Sve ostalo je istorija. Martin Luter King, pokret protiv rasizma i segregacije. Na Kosovu i Metohiji nema albanskog pokreta protiv rasizma i segregacije. Na čelu lažne države Kosovo je ekstremista premijer Kurti, predsednica Osmani, koji patološki mrze Srbe. Nažalost, stranci koji upravljaju Kosovom, UNMIK i OEBS, pružaju samo mlaku verbalnu podršku Dragici Gašić. I ništa više. Ne čine ništa da je zaštite. Tako je bilo 1999. 2003., 2004. i tako je i danas. A hronologija napada na Srbe, eskalira od kada je Kurti na vlasti. Srbi na KiM 2021. imaju manje prava nego Afroamerikanci u Alabami 1955. U poslednjih deset godina Aleksandar Vučić je naš Martin Luter King. On je za Srbe na KiM uradio više nego bilo ko u poslednjih 100 godina. Predsednik Vučić, Kancelarija za KiM, i ministar Goran Rakić, čine sve da pomognu Dragici Gašić. Međutim, problem je u Albancima u Đakovici koji žele da je uklone iz njenog stana, koji je napadaju svaki dan i koji žele da je umore glađu.
Ko je Dragica Gašić, srpska junakinja?
Rođena je u Đakovici 1962. godine. Dragica Gašić je 14. juna 1999. godine s dvoje dece, napustila Đakovicu da ne bi bila ubijena zajedno sa porodicom. Radila je u MUPu kao čistačica. Od MUPa je dobila stan 1993. godine, u koji se vratila 9. juna 2021. Za mesec dana, koliko je provela u stanu, albanski ekstremisti su joj razbijali prozore, lomili kamenicama roletne, lupali noću na vrata, crtali joj metu na čelu lepljenjem slika po gradu. Opština Đakovica joj je oduzela blindirana vrata s metalnim rešetkama, koja je trebalo da postavi. Iz dana u dan Dragica se suočava sa negodovanjem lokalnih Albanaca da ostane u svom stanu. I lokalna samouprava pokušava pred sudom da joj oduzme pravo vlasništva nad stanom koji je dobila pre sukoba na Kosovu 1993. Dragica Gašić je obolela od dijabetesa i sama sebi četiri puta dnevno daje insulin, a ima i problema s kičmom, koju je operisala. Ona svaki dan odlazi u Crkvu Uspenje Presvete Bogorodice. Kaže da u hram ide jer tamo pronalazi mir i potpunu sigurnost. U subotu 10. jula Dragici Gašić zabranjeno je da uđe u prodavnicu u Đakovici čiji je vlasnik Albanac, i da kupi hleb. Dragica Gašić je izjavila za RTS-u da su je zaposleni u obližnjoj prodavnici obavestili da ne može više kod njih da kupuje, čak ni hleb. Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković saopštio je da se vrše strašni i neljudski pritisci na Dragicu Gašić da napusti Đakovicu, navodeći da joj se zabranjuje i kupovina namirnica. "Dokle ide mržnja, da je gazda marketa zabranio da joj prodaju namirnice i hleb, jer je Srpkinja. Ali neće Dragica ostati gladna. Kancelarija za KiM je angažovala dostavu hrane za nju i hrabrog Vuksana koji je čuva", rekao je Petković. Nažalost, Albanci su hrabrom Vuksanu Gojkoviću izbušili gume na starom Golfu.
Šta kaže Dragica Gašić?
„Namerili su se da me oteraju iz grada, iz stana koji sam dobila 1993. kao radnik MUP-a Srbije (čistačica), u kojem sam živela s dvoje dece jer mi je muž umro. Imam sve potrebne papire, ne samo od pre rata nego i Kosovske agencije za upoređivanje i verifikaciju, gde stoji da je stan moja imovina. Kako bi me drugačije vratili da sam u tuđem stanu. Moja drvena vrata su kao običan papir. Prošle nedelje mi je Kancelarija za KiM obezbedila novac za blindirana vrata, a majstor Albanac koji ih je doneo trebalo je da ih postavi, sada još mora da plati nekakvu kaznu. Kako mi je rečeno, morala sam da tražim dozvolu od opštine da bih obična trula vrata zamenila novim blindiranim”, kaže Dragica Gašić. „U stanu spavam na dušeku koji mi je sestra kupila, a od stvari imam samo još jastuk i dva ćebeta, kao i malu plinsku bocu na kojoj kuvam supu”.„Nije mi svejedno, ali Đakovica je moj dom. Pisali su peticiju da me isele i oteraju. Neka protestuju. U svom su gradu, kao i ja, pa neka rade kako misle da treba”, govori Dragica.„Ja prijavljujem policiji što me napadaju, što me gađaju, što mi lepe razne slike na vrata od stana, lupaju mi na vrata od stana, a vrata su mi sva rascvetana, kao ruža, jednom nogom da ih šutneš ima da ih obiješ”, kaže Gašić. „Ja znam da nikome ništa ružno nisam uradila, dvoje sam dece rodila tu“.
Šta rade Albanci u Đakovici?
Pre nekoliko dana je Opština Đakovica podnela tužbu, kojom traži da se poništi ugovor o stanu sa Gašićevom, uz zahtev da se o tome donese privremena mera. Jedanaest albanskih nevladinih organizacija iz Đakovice zatražilo je od lokalnih vlasti da što pre isele Dragicu Gašić i najavilo je podnošenje peticije kosovskoj vladi. Nusrete Kumnova iz udruženja „Pozivi majki” u izjavi za RSE kaže da je takvoj odluci prethodio sastanak sa gradonačelnikom Đakovice Ardianom Đinijem održan 28. juna. „Ona ne može živeti ovde. Svi (Srbi) su počinili zločine i rane su otvorene. A ona da dođe (Dragica Gašić) da živi ovde? Ne. I ne samo to, već ne dozvoljavamo (povratak) nijednog Srbina", navodi Kumnova.
Šta rade strani predstavnici?
Nažalost, stranci koji upravljaju Kosovom, UNMIK i OEBS, pružaju samo mlaku verbalnu podršku Dragici Gašić. I ništa više. Ne čine ništa da je zaštite. Tako je bilo 1999. 2003., 2004. i tako je i danas. Misija OEBS-a poručila je u saopštenju da su neprihvatljivi pokušaji zastrašivanja nekog ko želi da se vrati svojoj kući i živi u miru sa svojim komšijama. I specijalni predstavnik generalnog sekretara UN i šef Unmika Zahir Tanin podržao je pravo na povratak Dragici Gašić, u saopštenju objavljenom na sajtu Unmika. Nemački ambasador u Prištini Jorn Rode napisao je na svom nalogu na Tviteru da je pravo na povratak kući osnovno ljudsko pravo, i da u njegovo ostvarivanje treba da se uključe svi delovi vlade i zajednice. Tviter i saopštenja!
Šta rade srpske vlasti?
U poslednjih deset godina predsednik Aleksandar Vučić je naš Martin Luter King. On je za Srbe na KiM uradio više nego bilo ko u poslednjih 100 godina. Predsednik Vučić, Kancelarija za KiM, i ministar Goran Rakić, čine sve da pomognu Dragici Gašić. Njen stan će biti renoviran, i biće joj kupljena sva oprema. Već su kupljena blind vrata koje je opština zaplenila. Srpski predstavnici su se sreli na Vidovdan 28. juna 2021. u Gračanici sa gđom Gašić. Povodom slučaja Dragice Gašić i njenog prava na povratak u Đakovicu, ministar za zajednice i povratak u Vladi Kosova Goran Rakić se obratio pismom zemljama Kvinte (SAD, Velika Britanija, Nemačka, Italija, Francuska), ambasadoru Norveške na Kosovu, misiji OEBS-a i Kancelariji Evropske unije. U pismu je naveo da Dragica Gašić svakodnevno trpi provokacije i pritiske. Rakić je zaključio da će kosovsko društvo pasti na ispitu demokratije i zaštite ljudskih prava, ukoliko Dragica Gašić ponovo napusti Đakovicu. „S toga Vas molim da uložite napor i sav svoj autoritet da sprečimo štetu koja može u dugoročnom smislu da bude nenadoknadiva, po kojoj se krše osnovna ljudska prava Dragica Gašić i čini budućnost u Đakovici neizvesnom” napisao je Rakić.
Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković je poručio:„Mi kao država Srbija, kao Kancelarija za KiM, a čuo sam se i sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, učinićemo sve da omogućimo život dostojan čoveka našoj Dragici. Šta jedna žena, Srpkinja, smeta bilo kome, ona je povratnik, ona se vraća i vratila se u svoj stan, u svoj rodni grad tamo gde je rodila svoje dvoje dece, tamo gde je živela i radila. Ona nikome ne smeta, ona nije nikakva pretnja zato ne razumemo da baš danas na Vidovdan se organizuje različitih 11 NVO i potpisuju nekavu peticiju da proteraju iz njene rodne Đakovice Dragicu Gašić“. Kako je dodao, primer Gašić pokazuje ono što Kancelarija za KiM govori sve vreme, da je stopa povratka Srba na KiM od 1999. manja od dva odsto i da je reč je o najnižoj stopi u bilo kom postkonfliktnom području na svetu.
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je na Vidovdan, da peticija 11 nevladinih organizacija opštine Đakovica da se Srpkinja, koja se vratila u Đakovicu iseli što pre, govori o atmosferi na Kosmetu i o tome šta Srbi na Kosovu i Metohiji mogu da očekuju. Na pitanje u vezi sa tom peticijom, te da li je uopšte moguć povratak Srba na KiM, Vučić je rekao da Albanci Đakovicu smatraju "zabranjenim gradom" zbog zločina koji su počinjeni, a da istovremeno nisu ni spomenuli porodicu Šutaković, niti se makar izvinili za troje dece i njihove roditelje koje su pobili, dok Srbima ne dozvoljavaju više ni na groblje da odu. „To nije velika novost, a problem je što i tamošnje civilno društvo, kao i politika, svi zajedno sa njihovim stranim mentorima, dišu istim plućima, na isti način i to je suština našeg problema“, rekao je predsednik Vučić. Zato je, ističe, na nama da pokušamo da menjamo sliku u svetu i da se izborimo za poštovanje prava srpskog naroda. „Hoće li se još neko vratiti u Đakovicu? Neće, ali ovo govori o atmosferi i o tome šta Srbi mogu da očekuju na Kosovu i Metohiji“, ukazao je predsednik Srbije i dodao da je posao Beograda da se nastavi da se bori. „I baš zato danas, na Vidovdan, naša odlučnost i rešenost da se borimo, da čuvamo zdravu pamet, da se borimo racionalno, mora da prevlada u budućnosti, da bismo imali mnogo dece u Kruševcu, Kosovskoj Mitrovici, Šilovu, Ranilugu, svuda na KiM“, rekao je Vučić.
I da ponovim, Srbi na KiM 2021. imaju manje prava nego Afroamerikanci u Alabami 1955. Afroamerikanci su u Alabami 1955. mogli da kupe hleb. Srbi na KiM 2012., ni to ne mogu. Albanski rasisti ne dozvoljavaju Dragici Gašić da kupi hleb, niti bilo kakvu hranu. Žele da je umore glađu. Albanci su počinili su genocid nad Srbima u 18. i 19. veku. U oba svetska rata borili su se na strani zla. Ubijali su Srbe 1999. Otimali su organe i tako ubijali Srbe 1999. 2000. Ubijali su srpsku decu u Goraždevcu 2003. Počinili su pogrom 17. marta 2004. i ubili mnogo Srba. Kada bi mogle, albanske vlasti bi pobile ovih 95000 Srba koji žive na KiM, ali ne smeju. Sada ubijaju srpsku junakinju Dragicu u Đakovici! Plači voljena zemljo! Plači slobodo!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Mile lala
pre 3 godine
Zasto RS ne formira adrkvatne udarne grupe ciji bi zadatak bio da pokrenu albance da sruse sadasnju kriminalnu uck vlast i koje bi sve koji na bilo koji nacin vrse pritisak na srbe da ih sto pre potkopaju, da organizuju pobunu na KiM, da po inostrandtvu pronslaze albance koji fi ansiraju kriminalnu uck vlast i da ih ili okrenu protiv njih ili da ih uniste.
Zasto RS ne preduzme aktivne i radikalne mere u skcijama pod tudjom zastavom. ZASTO
Protiv muzike nemam ništa. Imam veliku kolekciju ploča, kompakt diskova – imam puno rokenrola, ali i klasike, džeza, tango muzike itd. Imam i gramofon. Svaki dan slušam muziku. Za to mi nije potreban alkohol, niti droga. Rokenrol slušam od osnovne škole - jedni drugima za rođendane smo kupovali ploče ili knjige. Takva su vremena bila sedamdesetih. Nikada nisam probao drogu. U mladosti, alkohol sam retko pio. Sada još ređe. Jadnom nedeljno popijem jedno pivo, uz nedeljni ručak. A rokenrol slušam uvek. Još češće klasiku i džez. U ovogodišnjem programu EGZITa dopadaju mi se sledeći izvođači, čiju muziku slušam: DAVID GUETTA, PAUL КALКBRENNER, AJS NIGRUTIN & TIMBE, AMIRA MEDUNJANIN, RUNDEК I EКIPA
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
U Srbiju je stigao novi trend, izdavanje stana na sat. Do skoro, stan na dan je bio jedina opcija, ali su sada stanodavci odlučili da smanje troškove gostima, i naplaćuju im boravak po sanu, a ušteda je i do 15 evra u odnosu na brovak tokom celog dana.
Antisrpski beogradski mediji "Nova S", "N1" i "Danas" ponovo su pokušali građanima Srbije da podvale laž, time što su očigledno gradilište Tiršove dva plasirali kao praznu livadu, punu korova
Zvanični srednji kurs dinara za evro iznosiće sutra 116,9952 dinara, što je neznatna promena u odnosu na četvrtak, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je danas da iako se prohodnost puteva poboljšava, snežne padavine prestaju, pa u večernjim satima postoji opasnot od poledice jer se temperatura vazduha brzo spušta ispod nultog stepena.
Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji dečaka-ubice Koste K. (14), koji je 3. maja 2023. ubio devet đaka i portira u OŠ "Vladislav Ribnikar", juče su u Višem sudu u Beogradu tvrdili za sebe da su bili idealni roditelji!
Nakon osam vezanih poraza od gradskog rivala, košarkaši Partizana slavili su 89:77 (19:21, 26:18, 18:16, 26:22 ) u 11. kolu Evrolige i popravili bilans u najjačem evropskom takmičenju na 3-8. Sa druge strane, Crvena zvezda je sada na negativnih 5-6.
Po završetku utakmice između Crvene zvezde i Partizana u "Beogradskoj areni" Tajrik Džons je znao kako da proslavi veliku pobedu crno-belih. Amerikanac se zatrčao kroz hodnik hale i tako "iskopirao" Nikolu Jokića kome je to običaj pred mečeve Denvera.
Posle pobede Partizana u prvom ovosezonskom večitom derbiju, Željko Obradović je čestitao Crvenoj zvezdi na potezu da u dvoranu pusti navijače crno-belih, iako to ranije nije bila praksa.
Brazilska federalna policija saopštila je danas da je podnela krivičnu prijavu protiv bivšeg brazilskog predsednika Žaira Bolsonara zbog njegove uloge u navodnom pokušaju državnog udara nakon što je izgubio predsedničke izbore 2022. godine.
Hrvatsko Ministarstvo unutrašnjih poslova priprema brošuru koja će da sadrži uputstva i praktične savete za domaćinstva kako da prežive tri dana, odnosno prva 72 sata u slučaju rata ili krize.
Visoki severnokorejski general ranjen je u nedavnom ukrajinskom napadu raketom "storm šedou" na Kursku oblast u Rusiji, objavio je Vol strit džurnal (WSJ), pozivajući se na neimenovanog zapadnog zvaničnika.
Rat u Ukrajini nikad nije trebao da se desi i Rusi su nebrojeno puta pokušali da ga reše pod uslovima koji su bili veoma korisni i za Ukrajinu i za SAD, istakao je Robert F. Kenedi Mlađi, kojeg je izabrani američki predsednik SAD Donald Tramp nominovao za ministra zdravlja.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Tokom svadbenog plesa ispred mladenaca se pojavila trbušna plesačica, gde većina komentara koji su se naši ispod snimka, smatra da je ovaj "iznenađujući" trenutak bio neprimeren i da nije uzela u obzir osećanja mlade.
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.